Alternatifim Cafe

Microsoft'un Yeni Bebeği Windows 7 Daha Duyarlı

Discussion started on Windows İşletim sistemi

Windows 7, günlük hayata daha duyarlı ayrıntılarla geliyor.

Çıkışına daha aylar olan Windows 7 hakkında, çeşitli Microsoft etkinlikleri sağolsun, bol miktarda duyum. Her ne kadar gönlümüz öyle çekmese de, bilgisayar kullanıcılarının çoğunun işletim sistemi de Windows. Dolayısıyla, CNET yazarı Ina Fried'in Windows 7 hakkında duyurulmamış, ancak kendi bulup çıkardığı bazı yenilikleri aktararak sizi malumata boğmakta beis görmüyoruz.

Windows 7'nin biraz detaya kaçan, ancak günlük kullanıma girdiğinde her gün muhatap olacağımız bazı yeni özellikleri şunlar:

-İşletim sistemi, mobil genişbant modemlerini herhangi bir modemmiş gibi algılıyor, "Kablosuz Ağ Bulundu" diyaloğuna dahil ediyor.

-Halka açık WiFi bağlantı noktalarında bağlantı tespit edildiğinde, tarayıcı üzerinden yapılması gereken ayar ve şifre girme gibi işlemler için bir link barındıran bir diyalog balonu, otomatik olarak açılıyor. Böylece acemi kullanıcılar "Niye bağlanmıyor bu?" diye şaşırıp kalmıyor.

-"Windows Sorun Giderme" yardımcısının becerileri artırılmış. Ağ yazıcılarından, bir dizüstü bilgisayarın pilinin ne zaman yenilenmesi gerektiğine kadar pek çok konuda çözüm sunuluyor.

-Windows 7, GPS'den parmak izi okuyuculara, hatta ışık sensörlerine kadar pek çok algılayıcı tipini destekliyor. WinHEC'de geliştiricilerin algılayıcı destekli yazılım geliştirme kitlerine gösterdiği ilgiye bakılırsa, Windows 7 için duyulardan güç alan pek çok yazılım ortaya çıkabilir.

-DVD'ler takılır takılmaz oynatılmaya başlıyor. Ayrıca, DVD oynatmanın çektiği güç miktarı da azaltılmış. Bu da, özellikle dizüstü bilgisayarlarda şarj ömründe fark yaratıyor.

-Windows Media Center, Windows'u oturma odamıza sokarak ailemizden biri yapma çabasıyla, Windows 7'de tekrar arz-ı endam ediyor.
#1 - Kasım 11 2008, 12:50:33

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.