Alternatifim Cafe

Hacker'ler dalga geçiyor.

Discussion started on Teknoloji Dünyasından Haberler

NovemberRain

İnternet dolandırıcıları ve bankalar arasındaki bilişim savaşı tüm hızıyla sürüyor.

Bankacılar, internet üzerinde hesap boşaltan dolandırıcılara karşı başta sanal klavye olmak üzere bir dizi önlem alırken, hackerlar da her geçen gün yeni metotlar geliştiriyor. Bunlardan biri İngilizce öğretmeni Şükrü N.’nin başına geldi. Öğretmenin hesabındaki bin 385 YTL hem başka hesaplara havale edildi hem de GSM numaralarına kontör gönderildi. Dolandırıcı, mağdur öğretmene mesaj atmayı da ihmal etmedi: "Kurbanlarımı aramaya başlamışsındır. Düşmanını uzaklarda aramana gerek yok, yanı başındalar. Dersler nasıl gidiyor Şükrücüğüm?"

e-posta, internet bankacılığı, e-alışveriş gibi internet kullanıcılarının yüzde 80’inin yararlandığı birçok kullanım alanı, kötü niyetli kişilerce istismar ediliyor. Uzmanlar son dönemde internet dolandırıcılığının, ‘Phishing yöntemi’ ile yapıldığını belirtiyor. İnternet kullanıcılarının kişisel bilgilerini girdiği web sayfasının bir kopyasını yaparak, kullanıcının hesap bilgilerini çalmayı amaçlayan internet dolandırıcılığına ‘Phishing’ deniliyor. Bu yöntemle kişilerin kredi kartı numarası, Debit/ATM kart numaraları/CVV2, şifre ve parolası, hesap numaraları, kullanıcı kodu ve şifreleri çalınabiliyor. Bakırköy’de özel bir kolejde İngilizce öğretmenliği yapan Şükrü N. internet dolandırıcılarının kurbanlarından yalnızca biri. İki aylık maaşını kışlık ihtiyaçlarını karşılamak için hesabında bekleten Şükrü öğretmen, bir gün hesabının tamamen boşaltılmış olduğunu gördü.

Çünkü dolandırıcılar, internet üzerinden bankacılık işlemi yapan öğretmenin hesabına bir şekilde girerek, bütün parasını çekmişti. 2 Aralık 2005’te meydana gelen olay, Şükrü öğretmenin Amerika’ya yaptığı bir havaleyi kontrol etmesi üzerine ortaya çıktı. Şükrü N., ‘Writers Digest’ adlı derginin başlattığı yarışmaya öğrencilerinin yazmış olduğu hikayeleri gönderdi. Bu işlemi, işlerinin yoğun olması nedeniyle internet üzerinden yaptı. Bundan birkaç gün sonra öğretmenler odasında meslektaşlarının internet yoluyla yapılan dolandırıcılık hakkındaki konuşmaları üzerine hesabını kontrol etmeye karar verdi. Maaşının direkt hesabına yattığını belirten Şükrü N., "Ödemelerimi genellikle internet üzerinden yapmaktayım. İnternet üzerinden bana verilen şifre ile banka hesabımı kontrol ettiğimde hesabımdan 19 adet farklı numaralara kontör yüklendiğini ve bir banka hesabına EFT havale yapıldığını gördüm." dedi.

O gün yaşadığı şoku üzerinden hâlâ atamadığını anlatan öğretmeni, kendi cep telefonu numarasından gelen mesaj da hayretler içerisinde bırakmış: "Kurbanlarımı aramaya başlamışsındır. Ha bu arada düşmanını uzaklarda aramana gerek yok, yanı başındalar :))) DERSLER NASIL GİDİYOR ŞÜKRÜCÜĞÜM… radhack … :)))" Şaşkınlığını "İnternet üzerinden benim hesabımdan başka cep telefonu numaralarına kontör yüklemesi yapan kişi, teknolojiyi iyi kullanan birisi ki yine benim kendi numaramla bana mesaj yazabiliyor." sözleriyle dile getiren İngilizce öğretmeni, savcılığa suç duyurusunda bulunmuş. Hesabının bulunduğu finans kurumuna durumu bildiren mağdur öğretmenin uğradığı zararın 860 YTL’sini GSM şirketi karşılamış.

Haber: Orhan Asiltürk
Kaynak: www.zaman.com.tr/?bl=haberler&alt=&trh=20060320&hn=267641
#1 - Nisan 19 2006, 17:53:22

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.