Alternatifim Cafe

Mavi Balina hangisini yutamaz?

Discussion started on Yararlı Bilgiler

Cevap şıkları: a) Çok büyük bir mantar, b) Küçük bir araba, c) Greyfurt, d) Yelkenli, e) Hiçbiri... Seçin ve doğru yanıta bakın:

Oldukça ilginç bir biçimde, bir mavi balinanın boğazı onun göbek deliğiyle (küçük bir yemek tabağı boyutunda) hemen hemen aynı çapa sahipken, kulak zarından (daha çok büyük bir yemek tabağı boyutunda) biraz daha küçüktür.

Mavi balinalar yılın sekiz ayı neredeyse hiçbir şey yemezler ama yaz aylarında neredeyse sürekli beslenerek günde 3 ton yemek yerler. Biyoloji derslerinden de hatırlayabileceğiniz gibi bu balinaların besinleri kril adlı küçük, pembe, karides benzeri kabuklu hayvanlardan oluşur; bu balina için bir ziyafettir. Kriller 100 bin tonun üzerinde bir ağırlığa sahip büyük yığınlar halinde balinanın önüne gelir.

Kril kelimesi Norveççedir. Flemenkçe kriel kelimesinden (yavru balık anlamına gelir ama günümüzde bücür ve önemsiz kişiler anlamında da kullanılır) gelir.

Bir mavi balinanın boğazının dar hattı, onun Yunus peygamberi yutmuş olamayacağı anlamına gelir. Bütün bir insanı yutacak kadar geniş boğazı olan tek balina ispermeçet balinasıdır ve bu balinanın midesinin sularındaki yoğun asit, içine giren birinin hayatta kalmasını imkansız kılar.

Mavi balinanın boğazının dışındaki her yeri büyüktür. 32 metrelik uzunluğuyla şimdiye kadar yaşamış en büyük hayvandır; en büyük dinozorun boyutunun üç katıdır ve 2 bin 700 insanın ağırlığına denktir.

Mavi balinanın dili bir filden daha ağırdır. Kalbi bir araba boyutundadır. Aynı zamanda tek bir hayvanın çıkarabilecği en yüksek sesi çıkarır. Düşük frekanstaki bir mırıltısı diğer balinalar tarafından 16 bin km uzaklıktan duyulabilir.
#1 - Temmuz 16 2008, 19:56:57
Hayatım Kural Dışı Olmuş.Kendimin Kuralıyım ߣN ...

£я§@N_05

vay be balina diyip geçme :Ç
#2 - Temmuz 17 2008, 18:26:17
Boğulmak değil korkum inan nefes alamamak
Rüyayı gerçek etmenin kolayı uyumak
Bir şeyi çok isteyip de hiçbir zaman alamamak
Hayat çocukken oynadığım kırık bir oyuncak

ayy canım benım ya ne tatlı şey onlar :D
#3 - Ağustos 06 2008, 05:55:33
Ne Kadar Bilirsen Bil;
Söylediklerin Karşındakinin Anlayabildiği Kadardır...

süpermiş de yani neyi yutamıyo anlamadım tam. arabayı felan yutamaz heralde dar olduguna göre bogazı. :S
#4 - Eylül 13 2008, 17:47:20
Bir gün  :rusruleti ZBAM!!!

Zeitgeist

Biliyordum bunu, en birinci ben oldum -ehe-
#5 - Ekim 10 2008, 21:28:51

Doğru yanıt hangisi :P
#6 - Aralık 07 2008, 20:16:44
Eskiden buralar hep hayat, yaşamdı.

cahillikler kitabı* :4
#7 - Mayıs 20 2009, 20:37:03
(=

#8 - Temmuz 16 2009, 11:38:07
Hoşgeldin bebek, başındasın her şeyin, bebeksin işte, dünyanın tüm bebekleri aynı şekilde doğar, tadını çıkar. Belki Muhammed olur adın, belki Musa, belki İsa, boyun iki metre olabilir, belki de esmer olursun, belki kısa. O zaman bebek demez kimse sana, başını aç derler ya da kapa. Sen çalış, sen doğur, sen savaş, sen sus. İstedikleri gibi olmazsa öldürebilirler seni, töreler daha değerliymiş gibi hayatta. Herkes eşittir ama göreceksin bazıları daha eşittir hayatta, şaşırma burası tuhaf bi dünya. Gülümse bebek, gün gelecek herkes sana sadece insan diyecek.

cahillikler kitabı* :4

Evet okumştm bunu.
#9 - Ağustos 10 2009, 15:37:11
bir süredir yoktum... GERİ DÖNDÜMMMMM :)

sadece hiç bir iş yapamayan insanlar hata işlemez ;)

Doğru yanıt?   :hımm
#10 - Ocak 31 2011, 13:13:10
ஜ Buyum ben, sadece bu.
                                    ĢĬŻξM

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.