Alternatifim Cafe

Sol Elle Yemek Yemek

Discussion started on Merak Ettikleriniz

Sol elle yemek yemek günah-mış, yeni öğrendim ve ben bir solağım. Peki neden günah?
#1 - Mayıs 15 2008, 14:17:39
İmza kural dışı.

“Sizden kimse sakın sol eliyle yiyip içmesin. Çünkü şeytan soluyla yer içer."[2]

"Her biriniz sağ eliyle yesin, sağ eliyle içsin, sağ eliyle alsın, sağ eliyle versin. Zira şeytan sol eliyle yer, sol eliyle içer, sol eliyle verir, sol eliyle alır" buyurdular."[2] Müslim, Eşribe 106; Muvatta, Sıfatu'n-Nebiyy 5; Ebu Dâvud, Et'ime 20

buna benzer bir hadisde

Ebû Hüreyre (r.a.) rivâyet ediyor: Biriniz yemek yediğinde sağ eli ile yesin. Su içtiğinde sağ eli ile içsin. Sağ eliyle alsın, sağ eliyle tutsun. Çünkü şeytan sol eliyle yer içer. Sol eliyle alır ve verir. Câmi'ü's-Sağîr cilt.1 s:162

buyurulmuştur.

kısaca bunu edep olarak bellenmiş.bazi nahoş işlerde kullanılan sol elden kaçınılması gerektiğini ,peygamberimizin yemek adabinda sağ elle yediği için bunun sevabından maruz kalmamak adına sağ elle yemek daha hayırlıdır.
#2 - Mayıs 15 2008, 14:39:04
''Cehennem, başkalarıdır. ''

bende sol elle yerim nolcakkk günahkar kullardanmıyım şimdi...bu durumda
#3 - Mayıs 15 2008, 14:52:15

Köpek ürür,
Kervan yürür.

Şizofren Sevdam..

sen o yazılanlardan ne anlıyorsun bu önemli
yani okuduklarını kavrayabilmiş olman bu soruyu sormaman anlamına gelir
sen baştan bir okuyuver istersen
#4 - Mayıs 15 2008, 14:54:53

ya sol elle aslidna taharet fln edildigi icin sol el ile yemek de sakincaldir bende böyle duydum
#5 - Mayıs 15 2008, 15:01:38
~!тяєαт мє ℓιкє тнє ρяιη¢єѕѕ тнαт ι αм!~

Cherish your life

ya sol elle aslidna taharet fln edildigi icin sol el ile yemek de sakincaldir bende böyle duydum

Heheheh :Ç (6)
#6 - Mayıs 15 2008, 15:08:58
Menino quem te fez?
Quem te deu tanta guarida,
Quem te mostrou a beleza
De dançar dentro da briga?

Şizofren Sevdam..

doğru duymuşsun
#7 - Mayıs 15 2008, 15:09:37

şekerim ben anladım anlıyacağımıııı sen kafanı yorma sadece konuya cevabını verr...ayrıca benm düşüncelerimle senin düşüncelerin aynı olmak zorunda diiil... :sizo
#8 - Mayıs 15 2008, 15:15:21

Köpek ürür,
Kervan yürür.

Şizofren Sevdam..

şekerim ben anladım anlıyacağımıııı sen kafanı yorma sadece konuya cevabını verr...ayrıca benm düşüncelerimle senin düşüncelerin aynı olmak zorunda diiil... :sizo
senin bilinçsizliğinin sorununu tasasını çekecek değilim tabiki
düşüneler sadece benimle değil herkesle bir olmak zorunda değil bende 'benim düşündüğümü düşüneceksin uleynn' demiyorum zaten
hadislerden bişey anlamamış olmalısınki bu tür sorular soruyorsun
ben sana günahkârsın dediğimde rahatmı edicek için
günahkârsın ey insan! diyorum o vakit evlat
#9 - Mayıs 15 2008, 15:18:23

senin bilinçsizliğinin sorununu tasasını çekecek değilim tabiki
düşüneler sadece benimle değil herkesle bir olmak zorunda değil bende 'benim düşündüğümü düşüneceksin uleynn' demiyorum zaten
hadislerden bişey anlamamış olmalısınki bu tür sorular soruyorsun
ben sana günahkârsın dediğimde rahatmı edicek için
günahkârsın ey insan! diyorum o vakit evlat

te allam yaa ... senin canın sıkılmış muhabbet istiyosun galiba ben orda soru sormuyorum ... alışkanlık old. ima etmeye çalışıyoruum nese...   :okey
#10 - Mayıs 15 2008, 15:26:04

Köpek ürür,
Kervan yürür.

Mandalina Kabuğu

Ben de solağım.
Bazı durumlarda da sol elim çok ters geliyor kullanamıyorum..
Ama yemekte dikkat ediyorum.Bazen sol elimde olduğunu fark ediyorum kaşığın hemen değiştiriveriyorum..=/
#11 - Mayıs 15 2008, 16:13:23

ben yerim yerimde böyle birşeyide ilk defa duyuyorum ne olacak şimdi??
#12 - Mayıs 15 2008, 17:51:57
« Son Düzenleme: Mayıs 16 2008, 12:42:13 Gönderen: Miss_Gangsta »

Peygamberinin sözleriyle dalga geçip,gülebilen  tek topluluk biziz heralde.
Solak arkadaşlarımız biraz uğraşırlarsa istekli olurlarsa eminim başaracaklardır en azından yemeği sağ ile yemeyi.
#13 - Mayıs 15 2008, 20:57:24
"Başına siyah bir örtü iniyor usulca.Setr.Ucu,ardınca sürünürken,üzerinde adım attığı taşlar inliyor.Hayret! O kadar mı ağırmıştı? O kadar mı yaralanmıştı? O bilmiyor.Taşlar biliyor."

Ben sağ elle yemek yemeyi sünnet olarak biliyorum..
eğer günahsa sol elle yemek yemek..
solak olan bi şahıs zorla sağ eliyle yemek yiyemiyceği için günahkar mı olacak?
tabiki hayır..
#14 - Mayıs 15 2008, 21:59:43
İmza kural dışı.

night

Ben küçükken sol elimle yerdim o zamanlar henüz okula bile gitmiyordum iyi hatırlarım sol el ile yemenin haram olduğunu öğrendim ve elimi değiştirdim o gün bugündür sol elim sadece arkaya gider (6)

Kur'an-ı Kerim, sağdan sola doğru yazılmıştır, insanın ağırlık merkezi sağ bacak hizasındadır, namazda önce sağ tarafa selam verilir, abdest alırken önce sağ el veya ayak yıkanır. Sanırım bu örnekler Dinimizde sağ tarafın önemini yeterince vurgulamıştır. Sol el ise şeytanın kullandığı eldir, bütün pislikler şeytandandır. Sol elinizi kullanarak şeytana benzemeyin. Bu sözlerimi sadece Müslümanlığı ciddiye alanlar üzerine alınsın diğerlerine sözüm yok.
#15 - Mayıs 16 2008, 01:58:16

atlamadınız çrptırmasaydınız şaşardım zaten
bn soruya güldüm peygamberimzn dediklerine değil bnde bilmiyrdm daha dün öğrendim sol elini kullanan müslümnlıktan mı çıkıyor sizce iyi çıksın o zmaan size göre
#16 - Mayıs 16 2008, 12:41:10
« Son Düzenleme: Mayıs 16 2008, 12:42:40 Gönderen: Miss_Gangsta »

night

Haram işlemek Müslümanlıktan çıkmak değildir haram işlemek günahkar olmaktır. Müslüman olan insan dini konularda ciddiyet göstermelidir. Göstermeyen Müslüman değildir diye bir şey söylemiyoruz.
#17 - Mayıs 16 2008, 18:49:44
« Son Düzenleme: Mayıs 16 2008, 18:50:49 Gönderen: Lonelyboy »

Sağla Yiyorum Ama Demekki Artık Solla Yiyeceğim. :ehem
#18 - Aralık 07 2008, 14:24:46

Alıntı
“Sizden kimse sakın sol eliyle yiyip içmesin. Çünkü şeytan soluyla yer içer."[2]

Şeytan olmaya özenen userlarımız var anlaşılan.Bizden uzak.
#19 - Aralık 07 2008, 15:09:01
"Başına siyah bir örtü iniyor usulca.Setr.Ucu,ardınca sürünürken,üzerinde adım attığı taşlar inliyor.Hayret! O kadar mı ağırmıştı? O kadar mı yaralanmıştı? O bilmiyor.Taşlar biliyor."

Any_one

Ne güzel yorumladın kuRRet-üL ayn, özentilik böyle birşey olsa gerek.
Bir yararı mı varki onun yaptıklarını yapmanın? İnsanlar garip.
#20 - Aralık 09 2008, 11:41:32

Zeitgeist

Bu kadar da kısıtlama olmaz ki.
#21 - Aralık 13 2008, 12:49:41

O zaman kesin sol ellerinizi :Ç
#22 - Aralık 13 2008, 12:54:59
Eskiden buralar hep hayat, yaşamdı.

Any_one

Nedenler, nedenler, nedenler...
Anlayabilmek, anlayabilmek, anlayabilmek...
#23 - Aralık 13 2008, 13:10:00

Anlam veremeyen yeni nesil için;

Taharet musluğunun hangi yönde olduğuna dikkat ediniz alaturka bir tuvaleti içinde bulunduran evlerde. Oturduğunuzda hangi yöne geliyor ve hangi elinizle yıkıyorsunuz oranızı bir düşünün bakalım.

Gavur memleketlerinde göremezsiniz böyle bir sistem. Yoktur taharet musluğu değil mi? Zira o adamlar sol elle yemek yemenin yanlış olduğu gerçeğini bilmezler. Biz müslümanlar bunun farkında olduğumuz için... Ooooof kime anlatıyorsam?
#24 - Aralık 13 2008, 17:08:03
Gidişim biraz suskun ama ''Dönüşüm'' böcek olucak.

Gregor Samsa

Elini köpüttüre köpüttüre yıkarsan bi b.k olmaz :ehem
#25 - Aralık 14 2008, 16:17:54

Peygamberinin sözleriyle dalga geçip,gülebilen  tek topluluk biziz heralde.
Solak arkadaşlarımız biraz uğraşırlarsa istekli olurlarsa eminim başaracaklardır en azından yemeği sağ ile yemeyi.

#26 - Aralık 14 2008, 20:06:00
lan yüzüme bakma malca konuşmuyorum arapça

yahu herkes bılıyorkı sol ele söz yüzügü bıle veya farklı yuzukler takılmaz yemekte halıyle yenmez ama kımseyede denmıyor yemessen cehennemlıksın, sadece bunun bir güzel ahlak oldugunu ifade edıyorlar ama bunu güzel bır ahlak olmayıpta sacmalık olarak nıteleyen ınsanlar elbettekı olacak. varsın olsun adam sol ellede yer sag elle, ama şunu dusunurum sol elı ıle aklı basında bırısı yemek yıyor bıraz kafasına takılmıyorsa o şahıs g.ötünü hıc yıkamıyordur yada sag elı ıle yıkıyordur heee bak gordunmu g.ötumu sagımla yıkıyorum ozaman solum temız ;) mantık bu degıl zaten g.ötumuzu solumuzla yıkıyoruz yemegımızı sag elımızle yersek daha adabına ve yedıgın nımete saygıda bulunursun anlamında, ve verılen örnek,şeytan sol elı ıle alır sol elı ıler yer vs. neyse herkes ıstedıgı gıbı yer g.ötunude yıkar sorun yok sorun sadece görüşlerle alay edercesıne konusmak.. 
#27 - Aralık 14 2008, 20:20:22
Kadınlar'a bayılıyorum harika varlıklardır,öyleki salak ve beyinsiz erkekleri ilk görüşte anlarlar,ama asla  zekisinden anlamazlar.

Sağla Yiyorum Ama Demekki Artık Solla Yiyeceğim. :ehem

Mükemmel Eren kardeşim devam.

Yahu arkadaşlar yukardaki arkadaşlarımız Hadislerle açıklamışlar durumu..Siz neyle dalga geçiyorsunuz ?
Peygamberiyle dalga geçen toplum mu oluyoruz şimdi ? Ben buna alışmak istemiyorum ya.
Türkiye'de bir Türk ve Müslüman olmak çok zor.Kendimi bir an dili dini sömürülmek istenen bir toplumun bireyi yerine koydum.
Müslüman mısın ? Elhamdülillah.olay bu değil.Sen dininle dalga geç,sonra müslüman.

Bırakın bunları ya,öyle bir dine sahibizki hoşgörümüz Kelime-i Şahadet getiren herkes Müslüman oluyor.
Zaten tarihtede bir çok örnek var,sıkışan Müslüman oluyor.Oh ne ala.
Bazı userler zorla Müslüman havası yaratıyor,zorla Müslüman olmayın kardeşim.Neye inanıyorsanız neye tapıyorsanız ona dua edin.En azından dininiz olur.
Kime anlatıyorum,gerçekten boş..Aynı tas aynı hamam olacağından sözlerim havada toz dumanına karışacak.Bende biliyorum.En azından içimi döktüm.Gerçekten şimdi rahatladım ..
#28 - Aralık 15 2008, 03:20:59
Bu içindeki; olmayan beyninin değil aşk'sızlıktan guruldayan midenin sesi.
Sana hayvan dediğimde hayvanlar alınmıyor da sendeki bu tavır neyin nesi ?!

Ne ilginçtir ki insan hayretler içine düşüyor.
Sol elle yemek yenmez..

"genellikle sol el ile taharet alınası ve sağ ele göre pis olduğu düşüncesi" hangi mantığa sığar ki?

Sol eli de tanrı yaratmadı mı?
Yoksa bu da bir sınama mı?
Ya tanrının işi gücü yok sol el sağ el mevzusu mu kaldı?

#29 - Haziran 02 2010, 04:46:01
...Ben eskiden hep acıkırdım ,Alıp başımı ekmeklere giderdim...
Turgut Uyar

Fade

O kadar da zor değil yea. Bu arada ilk msjı okumamıştım :) Günah da değildir heralde, bilmiyorum ben.
#30 - Haziran 02 2010, 13:55:10
« Son Düzenleme: Haziran 12 2010, 11:34:55 Gönderen: Fade »

Nefes almak sünnetmiş arkadaşlar. Hadi bi koşu nefessiz kalın da gelin siz.
#31 - Haziran 12 2010, 02:02:23
Biz ol nesl-i kerîm-i dûde-i Osmaniyânız kim
Muhammerdir serâpâ mâyemiz hûn-ı hamiyetten

Any_one

Kekeke.-gülmek- her haksizliga tepkiliyiz!

sol ele haksızlık olur diyen bir bayaağn vardı burada ona gülmüştüm. .((((
#32 - Haziran 12 2010, 02:17:33
« Son Düzenleme: Haziran 24 2010, 19:09:15 Gönderen: Netoçka Nezvanova »

----
#33 - Temmuz 17 2010, 13:57:29
« Son Düzenleme: Temmuz 17 2010, 13:57:59 Gönderen: KüçüK_MoskoVa »
" Onların, ateşin üzerinde durduruldukları zaman: 
' Ne olurdu dünyaya döndürülseydik, Rabb'imizin âyetlerini yalanlamasaydık da müminlerden olsaydık '
dediklerini bir görsen..! "

Haydaa. Sizin hakikaten beyininizde düşünecek önemli şeyler kalmamış. Ben tamamen solağım. Sol gözüm daha iyi görür, solla yazarım, solla yerim, solla topa vururum,...., solcu devrimciyim vs. Hayatımda bir kere bile böyle saçma sapan bir şey için beynimi yormadım, yormam da.
...
Bu arada yarın öbür gin sol elim kazayla koparsa, burdaki dinciler falan nasıl zıplarlar "Allah'ın adaleti" diye hehehe

Edit:+18 İçerik Temizlenmiştir..Dini Konularda Pislik Yapmayın.
#34 - Ekim 13 2010, 08:46:18
« Son Düzenleme: Ekim 14 2010, 22:34:41 Gönderen: kuRRet-üL ayn »

Önemli olan solağın yanına oturmamak sofrada.

Üstün başın mercimek çorbası olur sonra. Kafan bile.

valla.
#35 - Ekim 14 2010, 18:29:56
Sen beni değil, benim üzerimden kendini seviyorsun.

Bende solağım, yemeği solla yiyorum ama bu bizim elimizde olan bir şey değil ..
#36 - Kasım 19 2011, 16:43:46
''denize düşmüşüm,yılan da ben olmuşum.
kurtuluş iksirlerini yanlış kazana dökmüşüm.
sen bişey yapmamışsın ki elmayı parlatıp,
ben ısırmışım yine ben,yine ben ölmüşüm..''

- Sol eli de Allah yarattı neden onunla yiyemezmişiz?
+ Köpeği de Allah yarattı neden onu yemiyorsun da gidip koyun, kuzu, inek eti yiyorsun?

- Arkanı temizledikten sonra elini iyice yıkarsan bir şey olmaz.
+ Öyleyse yarın git bir lazımlık al, hatta sıfır olsun hiç kullanılmamış. İyice yıka ve onunla çorba iç. Bakalım miden kaldırabilecek mi?

- O zaman keselim sol elimizi.
+ Sağır adam kulaklarını, Koku alma duyusunu yitiren burnunu, Konuşamayan dilini kestiriyor mu? Görmeyen insan gözlerini çıkartıyor mu? Bu mudur mantık?

Neyse, mesele şu ki eğer Müslüman değilseniz istediğiniz yerinizle yiyebilirsiniz. İsterseniz hiç kullanmayın ellerinizi kafanızı eğerek yumulun tabağa kime ne?

Müslüman olanlar için de Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v)'nın hadisleri, sünnetleri ve Allah(c.c.)'ın ayetleri önemlidir. Şayet gerçekten imanlı ise ahirette hesap verememekten korkuyorsa bunlara en iyi şekilde uymaya ve ne yapsam kârdır mantığı ile hareket etmeye gayret eder. Bizi kurtaracak olan önce kalbimizdeki iman, sonra Hz. Muhammed Mustafa(s.a.v.)'nın şefaati, sonra Allah(c.c.)'ın merhametidir. Bunları kazanmaya gayret etmeliyiz.

Selametle.
#37 - Aralık 07 2011, 22:28:08
"Dini ve namusu olanlar kazanamazlar, fakir kalmaya mahkûmdurlar. Böyle kimselerle memleketi zenginleştirmek mümkün değildir. Onun için önce din ve namus telâkkisini kaldırmalıyız. Partiyi, bunu kabul edenlerle kuvvetlendirmeli ve bunları çabuk zengin etmeliyiz. Bu suretle kalkınma kolay ve çabuk olur.."   Kamâl Atatürk

Müslüman olan için elbette önemli bir ayrıntı olabilir . Ama ben böyle bir şey yüzünden kimsenin cezalandırılıcağına inanmıyorum . Keza bence din inanmaktır . Senin için inandığın kadar vardır din .

Hepimiz için öyle hatta . Herşey için öyle hatta . Neye inanıyorsan senin için hayat odur :)
#38 - Aralık 08 2011, 20:43:38
‘Olgunlaşmamış insanın özelliği, bir dava uğruna soylu bir biçimde ölmek istemesidir; olgun insanın özelliği ise, bir dava uğruna gösterişsiz bir biçimde yaşamak istemesidir’

J.D. Salinger

Hayat odur,ya diğer dünya..
Kimi sadece Allah'a inanır,kimi hiçbir şeye inanmaz,kimi benim dedem maymundu der..
Hepsi dini mi simgeler.?
Hayır.Bir tek doğru vardır.Haramlar,helaller,farzlar,vacipler bellidir..Her yanlışın cezası mutlaka vardır.
#39 - Aralık 08 2011, 20:53:02

Haklısın ama mesela ben sol tarafımdan hafif bir felç geçirdim ve ara sol elim hareket etsin diye sol elle yemek yedim. Her işimi sol elle yapmaya çalıştım. Zorunluluklar kuralları ihlal ettiriyor bazen.
#40 - Aralık 08 2011, 21:43:44

İslam kolaylık dinidir zaten..Senin sağlık için sol elle yemek yemende bir sakınca olmaz..(Allahul alem )
Domuzun haram kılındığı ayetin ardından ancak zorunlu olduğu hallerde yenilebilir diye bir lütuf da sunulmuştur bizlere..Herşeyde bu böyledir..
#41 - Aralık 08 2011, 23:35:18
« Son Düzenleme: Şubat 05 2012, 00:56:19 Gönderen: kuRRet-üL ayn »

Müslüman olan için elbette önemli bir ayrıntı olabilir . Ama ben böyle bir şey yüzünden kimsenin cezalandırılıcağına inanmıyorum . Keza bence din inanmaktır . Senin için inandığın kadar vardır din .

Hepimiz için öyle hatta . Herşey için öyle hatta . Neye inanıyorsan senin için hayat odur :)

Tekrar oku burayı.

Müslüman olanlar için de Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v)'nın hadisleri, sünnetleri ve Allah(c.c.)'ın ayetleri önemlidir. Şayet gerçekten imanlı ise ahirette hesap verememekten korkuyorsa bunlara en iyi şekilde uymaya ve ne yapsam kârdır mantığı ile hareket etmeye gayret eder. Bizi kurtaracak olan önce kalbimizdeki iman, sonra Hz. Muhammed Mustafa(s.a.v.)'nın şefaati, sonra Allah(c.c.)'ın merhametidir. Bunları kazanmaya gayret etmeliyiz.
Keşke işlediğimiz tek günah, sol elle yemek yemek olsa idi...
#42 - Aralık 09 2011, 03:31:56
"Dini ve namusu olanlar kazanamazlar, fakir kalmaya mahkûmdurlar. Böyle kimselerle memleketi zenginleştirmek mümkün değildir. Onun için önce din ve namus telâkkisini kaldırmalıyız. Partiyi, bunu kabul edenlerle kuvvetlendirmeli ve bunları çabuk zengin etmeliyiz. Bu suretle kalkınma kolay ve çabuk olur.."   Kamâl Atatürk

etc. İslam dini hoşgörü dinidir . Ben bunu bilirim . Ve herşeyde niyetin önemli olduğuna inanıyorum . Birde birşeyi yaparken Allah korkusu değil de Allah sevgisi ile yapıyosan daha anlamlıdır gibi geliyo bana ... Sevdiğin kadar inanıyosun çünkü ... Sünnetleri yapmak elbette sevaptır , ama yapmamak günah değil .

Dinimizde zararlı olan şey günah . Olay sağ sol davası değil ki .) Yani taharetini sağ elle yapan biri sol elle yemek yemeli bence .

Kürretil ayn yıllarca sizin gibi yaklaşanlar yüzünden insanlar dini ezberledi . Yaşamadı . belki uyguladı ama ezberden ... Hiç bir şey kesin değildir . İslamı Kalıplara koymak sizin için birşeyleri kolaylaştırmış olabilir . Ama ben düşünerek yaşamayı tercih ediyorum . İçinde iyi niyet barındırdıktan sonra hiç bir hamleme kötü diyemezsiniz ...

#43 - Aralık 09 2011, 23:19:36
‘Olgunlaşmamış insanın özelliği, bir dava uğruna soylu bir biçimde ölmek istemesidir; olgun insanın özelliği ise, bir dava uğruna gösterişsiz bir biçimde yaşamak istemesidir’

J.D. Salinger

Burada mesele şeytana benzememektir. Siz bilirsiniz..
#44 - Aralık 09 2011, 23:35:46

Peygamber Efendimiz (salatu selam)'in yahudilere benzememek adına bir çok hadisi varken neden şeytana benzemeyi seçelim..
"Ameller niyetlere göredir" hadisi şerifinde anlatılmak istenen farklıdır.Örneğin siz bir dernekle muhtaçlara yardım gönderiyorsunuz ancak dernek bu yardımı ulaştırmıyorsa siz o yardımı yapmış gibi olursunuz..(Allahul alem)..
İslam dininde kanunlar vardır.."Bence" ile İslam yaşanmaz.Kur'an da yazılanların uygulanması mecburidir.Sünnetlerin uygulanması sevaptır.Ancak işin bir de kabul etme yönü vardır..
Ben benim pantolon giymemin haram olduğunu kabul etmem,yasağı inkar ederim küfürbaz olurum.Ancak haram olduğunu bilirim ama "ben giymek istiyorum Allah affetsin" derim günahkar olurum..
.
Bencelerle yaşamktan kaçınıp,biliyorum ama uygulamıyorum desek daha doğru olur.
#45 - Aralık 10 2011, 00:05:03

Ya işte olayın ilginç yönü bu ? Ben size göre nasıl günahkar olabilirim . Ben ancak Allah katında yargılanabilirim . Kimin haddine ki bir diğerine böyle bir ithamda bulunmak ?
#46 - Aralık 10 2011, 09:05:35

J.D. Salinger

Ben bana göre günahkar olursun demedim.Ezber konuşmadım..
Haramlara helallere farzlara uymazsan cezalandırırım diyor Allahu teala..
Uymayıp,bence deyip,tevbe de etmeyip yapanlarla aynı kefeye koyulmayı beklemek abes olur..
Kitabı açıp okumak serbest olan bir sınavdayız ama hala işin bence kısmındayız.
#47 - Aralık 10 2011, 12:47:41

Arkadaşım biz burada din alimliği yapmıyoruz estağfirullah. Kimsenin dinini de yargılamıyoruz haşa. Ortada bir kırmızı ışık var, kırmızı ışıkta geçtiğini görüyoruz ve söylüyoruz hepsi bu. Kırmızı ışıkta geçip de bence o yeşildi diyebilir misin? Ya da sarı yanmıştı gibi bir bahanen var mı? Varsa ne âlâ, Allah(c.c.) affetsin bize laf düşmez elbet. Her şey açık açık anlatılıyorken ve ne yaptığın da açıkça ortadayken "bence" demek ne kadar doğru? Buna göre sen İslam'ı kendi kafana göre yorumlamış olmuyor musun?
#48 - Aralık 11 2011, 00:43:22

YANLIŞ KONUŞMAYALIM İNŞALLAH .. NE DENİRSE O, BİZDE.. ŞEYTAN YERMİŞ SOLUYLA BUYURULUYOR. ÜSTELEMEYE GEREK YOK. İBLİSİN YAPTIĞINI DEĞİL MELEKLERİ ÖRNEK ALMAMIZ LAZIM,EFENDİMİZİ..SAV
#49 - Nisan 07 2012, 17:20:50
« Son Düzenleme: Nisan 07 2012, 17:22:08 Gönderen: zuzububu »

Analdan seks yapmayın diye düşünen yaratıcı elbet bunu da düşünecektir, siz o küçücük beyninizle buna akıl sır erdirebileceğinizi mi sanıyordunuz? Ve şüphesiz ki yüce yaratıcı solakları öyle yaratmış ki bu onlara bir sınav olsun, bakalım ne kadar istekliler yüce yaradan için iman etmeye. Çogzel açıkladım bence, konuyu kitleyebilirsiniz.

#50 - Nisan 08 2012, 00:00:19

jude, dalganı git site oyunlarında geç.
#51 - Nisan 08 2012, 00:50:50

Neyin dalgasındasın jude.. Sen solla ye. Dalga geçmeyi kes.Sabrımı zorlama.
#52 - Nisan 08 2012, 01:06:10

Bence inandığınız yaratıcı solak insanlar yaratıp sol elle yemek yemeyin diyerek sizinle çok güzel dalga geçmiş oluyor ya neyse. Ben hatırlayamıyorum kimse bana sağ mı sol mu diye sormadı, size sormuşlar sanırım. Sabrınının da sınırlarını kontrol edecek değilim bu arada, umrumda değil keza.
#53 - Nisan 08 2012, 20:36:19

lkslksdkld herkes çok tatlı ya.

Dünya barışı için bi kaç saniye gözlerinizi kapatıp yeniden açın.
Lütfen lütfen kldaskldskds
#54 - Nisan 08 2012, 20:38:21

J.D. Salinger

Dini konular bölümünde Allah(c.c.) ile,ayet ve hadis ile dalga geçemezsiniz..Bölüm kurallarını beyninizle okumanızı rica ediyorum.
#55 - Nisan 09 2012, 00:19:55

İnsanlar doğuştan mı solak oluyor jude? : )))))))))))))))))))))
#56 - Nisan 09 2012, 01:11:08

etc. o kadar embriyoloji görmüş biri olarak cevaplamak isterim ki beynimiz doğmadan şekilleniyor. Ve bir lob diğerinden daha baskın oluyor. Bu da sağı, solu ve görevlerini ayırıyor. 3 yaşına kadar beyin gelişiyor olayındaysan gelişen beyin değil, sinirlerin üzerinde bulunan bir kılıfın tamamlanması ki bunun da sağ ve sol ile alakası yok, bilgine.

Sana gelince kurret-ül ayn.
Gözlerimiz beynin uzantısı ve beyinden okuduğumuz konusunda tamamız. Ama beynimizden başka okuyabileceğimiz bir yer varsa göster öğrenelim.
Bu arada dinle değil seninle alay ettim burada : )

Neyse ilginç bir şekilde sizin gibileri gördükçe şaşırıyorum. Keza ben de müslümanım ve inanıyorum ama benim dinimde hoşgörü ve iyi niyet esas. Hatta yalan da çok kötü bir günahtır, bilir bunu Tunahan(?!)
Ve hani diyorsunuz ya bir kişi bile sizden etkilenip de islam dininden soğursa sizin sorumluluğunuzda diye, sizin gibi kuralcı, ezberci zihniyetleri görüp de dini saçma bulan kaç zihniyet var haberiniz var mı? Bunlar da sizin sorumluluğunuzda olacak mı acaba ?
Keza neyin kafasındasınız bilmiyorum ama, olay tuvallette kullandığın elini yemekte kullanmamak ki bu da sabunla falan bakteriler geçmediği için, olay sağ sol değil yani. Adam sağıyla siliyorsa bir tarafını soluyla yesin zaten.
Kendinizi herşeyin en iyisini bilen olarak görmekten vazgeçin artık. Dini de bu kadar basitleştirmeyin. İnançtan bahsediyoruz yahu, siz neyin hesabındasınız.
Şimdi sağ elinizle yemeğinizi yiyip, insanları aşağılamaya devam edebilirsiniz.
#57 - Nisan 09 2012, 16:47:24

J.D. Salinger

Olayı hemen tıbba dökmüşsünüz sayın tıpçı. : ) Ancak insanlar küçüklükten hangi elini daha çok kullanırsa o eliyle devam eder. Örnek olarak kendimi vereyim. 4 yaşındayken sol elle yemek yediğimi hatırlıyorum çok net. Bir gün sofrada annem, "sol elle değil sağ elle ye" dedi. O anda kaşığı hemen sağ elime aldım zorlansamda devam ettim ve o günden sonra hep sağ elimi kullandım, hatta o derece ki sol elimi neredeyse kullanamıyorum yemek yerken ya da yazı yazarken. : )

Bir diğer şey ise sol elin taharet alırken kullanılmasından kaynaklı olarak yasaklandığı iddaa edilmesi. Mesele bu değil, mesele "Şeytanın sol el ile yiyip içmesi" Bir insan hangi kavme benzerse o da onlardandır. Bir Müslüman eğer sahiden Müslümanlığı ciddiye alıyorsa, Allah(c.c.) korkusunu kalbinde yaşıyorsa ve hakikaten yürekten Elhamdülillah Müslümanım diyebiliyorsa, her şeyin hayırlı olanını yapmaya çalışır, gayret eder. Kısacası şeytana benzemekten Allah(c.c.)'a sığınır.

Biz insanları dinden soğutamayız, dine de sokamayız. İnsanları ancak Allah(c.c.) hidayete erdirir. Bizim böyle bir kudretimiz yoktur. Biz burada dini kendi aklımıza göre yorumlamıyoruz. Doğrudan dinin emirlerini ve yasaklarını söylüyoruz. Bu senin işine gelmiyorsa bundan biz sorumlu değiliz. O senin Allah(c.c.) ile aranda olan bir şey. Şayet sen, Allah(c.c.)'ın hükümlerine mantıksız, saçma sapan dersen zaten Müslüman olmuş sayılmazsın, hatta küfre giderek dinden çıkarsın. Bu senin sorunun bizim değil. Burada bir hadis, bir ayet paylaşılıyor. Bunları biz yazmıyoruz. Biz aktarıyoruz sadece. Uygulamak ya da uygulamamak size kalmış.

O yüzden gelip burada kimse dalga geçemez. Kimse burada ahkam kesemez. Bölümün adı "Merak Ettikleriniz" yani bir Müslümanın bilmeyip de öğrenmek istediği konular hakkında soru sorduğu bir yer ya da bir gayrimüslim'in İslam'ı öğrenmek adına okuduğu bir bölüm.

Aklına mantığına yatmıyor diye dalga geçebileceğiniz bir yer değil burası. Bilmem anlatabiliyor muyum?

Şayet Müslüman değilseniz ve amacınız öğrenmek değilse bu bölüme hiç uğramayın. Şayet Müslüman iseniz ve bilmiyorsanız okuyun, öğrenin ve susun. Aksi halde gelip burada inkarcılar gibi İslamiyet ile dalga geçmeyin. İnkarcılara benzemeyin..

Tekrar söylüyorum, sol ile yemek yemek ya da yememek tamamen sizin insiyatifinize kalmış bir şey. İster şeytana benzeyin, ister benzemeyin. Bu benim ya da Kurret-ül Ayn'ın emri değil.. 

Siz burada ne dinle ne de bizimle dalga geçemezsiniz.. Saygılar..
#58 - Nisan 09 2012, 17:05:53

Aaa pardon ben sizin din alimi olduğunuzu unutmuşum. Tabi ki senden öğrenip öyle uygulayacağız.
Off ya.
Şeytan yemek yiyip içiyor mu ;S Hayallerim yıkıldı işte şimdi!
#59 - Nisan 09 2012, 17:19:28

J.D. Salinger

İbni Ömer (r. anhüma) anlatıyor: Rasülullah (s.a.v) buyurdular ki: “Sizden kimse sol eliyle yiyip içmesin. Çünkü şeytan soluyla yer ve içer.”(1) Yine Seleme b. Ekva ve Ömer b. Ebi Seleme (r. anhüm)’den rivayet edilen diğer hadislerde, sağ el ile ve önünden yemek yeme emrediliyor.(2)

(1) Müslim, Eşribe, 103, (2018);
(2) Müslim, Eşribe, 107,
#60 - Nisan 09 2012, 17:19:59

islamiyet'e o konuda ben de çok dargınım.
#61 - Nisan 12 2012, 04:13:27

Çok üzüldük.Nolur barış.
#62 - Nisan 12 2012, 18:53:43

Eger soracaginiz birsey yoksa neden habire sansinizi zorluyorsunuz anlamadim? Bölüm basliginda yazdigi gibi buraya sadece "Merak ettikleriniz" seyleri yazmalisiniz, neden aksilik ettiginizi cözemedim. Bari biraz sayginiz olsun, cünkü burasi özellikle de din konusu eglence yeri degildir, dalga gecme yeri hic degildir. Illa da 'birine laf sokacagiz duramiyoruz kicimizda kurt kayniyor' diyorsaniz gidin baska bölümde yapin geyiginizi. Pislik bulastirmayin derim, kendi zarariniza olur ben uyarayim da :))
#63 - Nisan 12 2012, 21:44:22
"İnsanın değerini varlığı değil yokluğu gösterir. Ki, yokluğu birşey değiştirmeyenin, varlığı gereksizdir."

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.