Alternatifim Cafe

Ateşli Çocuğunuzu SOğuk Duşa Sokmayın !

Discussion started on Yararlı Bilgiler

Doktorlar uyarıyor: "Ateşi daha da yükseltir."

Mardin Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Adem Özden, soğuk duşun, vücudun dış kısımlarındaki kanın beyine akım etmesine ve beyindeki ateşin daha da yükselmesine neden olduğunu belirterek, bu nedenle ateşli çocuklara soğuk duş aldırılmaması gerektiğini söyledi.

Özellikle 6 ay ile 3 yaş arası çocuklarda görülen yüksek ateşin, gerekli tedbirler alınmadığı takdirde, ateşli havaleye neden olabileceğini ifade eden Özden, "Ailelerin, çocuklarında görülen ateşlenmeyi önemsemesi gerekir. 100 çocuktan 2 ile 5'i ateşli havale geçirir.

Ancak yakın akrabalarda ateşli havale görülen kişi, bebeğini önceden muayene ettirip tedbirini almalıdır. Çocuklarda görülen ateşin düşürülmesi için öncelikle çocuğun günlük elbiseleri çıkarılarak, ince bir giysiyle bırakılması gerekir. Oda sıcaklığı 18-20 derece olmalıdır.

Koltuk altı ateşi 38 derecenin üzerinde ise hemen ateş düşürücü şurup verilmelidir. Ateş düşmediği takdirde, 4-6 saat arayla yeniden ateş düşürücü şurup verilebilir. Havale için en riskli dönem olan 6 ay 3 yaş arası çocuk bulunan evlerde, ateş düşürücü şurup eksik edilmemelidir." dedi.

Özellikle ılık su ile yıkamanın veya ılık suyla ıslatılmış pamukla vücudu silmenin daha yararlı olabileceğini vurgulayan Özden, "Soğuk duş, vücudun dış kısımlarındaki kanın beyne akım etmesine ve beyindeki ateşin daha da yükselmesine neden olur."

Maalesef bölgemizde bu tür olaylara sıkça rastlamaktayız. Anne veya babalar çocuklarının ateşini düşürmek için soğuk duşun altına bırakıyorlar. Bu da çeşitli havalelere neden olmaktadır. Bu tür olaylarda çocuğun ateşi düşmemesi durumunda, bebek en yakın sağlık kuruluşuna götürülüp çocuk hekimine muayene ettirilmelidir." şeklinde konuştu.

AA
#1 - Mayıs 06 2008, 15:46:14
Gidişim biraz suskun ama ''Dönüşüm'' böcek olucak.

Gregor Samsa

eskiden beri hep ateşli çoçukları soğuk suya sokarlardı
bundan sonra sokmazlar inşallah
bilgilendirdiğin için tşkler...
#2 - Haziran 17 2008, 15:23:10
Hayatım Kural Dışı Olmuş.Kendimin Kuralıyım ߣN ...

£я§@N_05

Annemler her ateşlendiğimde buzz gibi suya sokar beni; acaba bir intikam mı var ..? :hımm
#3 - Haziran 18 2008, 15:05:44

annem beni soğuk suya sokmuştu .. doktorda iyiki sokmuşsun demişti.. yaLanmıymış ..  :hönk

tam aynisini bende yazcaktim aynisi bende de olmus .. Atesim düsmüs cikmamis :alala
#4 - Haziran 18 2008, 15:14:18
Benimsin ellere söyle bilinsin
Kader başkaysa silinsin
...

annem beni soğuk suya sokmuştu .. doktorda iyiki sokmuşsun demişti.. yaLanmıymış ..  :hönk

tam aynisini bende yazcaktim aynisi bende de olmus .. Atesim düsmüs cikmamis :alala
#5 - Haziran 18 2008, 23:54:59

fortune

yüksek ateşin kalıcı etkileri çok kötü olabilir.yüksek ateşte ilk yapılması gereken soguk degil ! ılık suyun altında tutmaktır çocugu.ya da en azından vücudun belli noktalarına ıslak bez vb koymaktır.sonra tabi ki bir saglık kuruluşuna gidilebilir.saglık kuruluşuna yetişinceye kadar iş işten geçmiş olabilir.
#6 - Haziran 19 2008, 00:38:05

bizimkiler ateş çıkan birine sirke sürer işede yarıyor ama
#7 - Haziran 19 2008, 21:00:11
Yağma yağmur sağanak bu sağanak için yok sığınak.

fortune

sarmısaklı olsun sirke witch hunter cıgım ama.
#8 - Haziran 20 2008, 02:43:35

soğuk sunun kan basıncını arttırdığını biliyodumdaa
ateşi de çıkardığını bilmiyodum  (6)
#9 - Haziran 30 2008, 12:48:49
İmza kural dışı.

tabiki yapılmaz bu hastada şok yapar buda ters tepkiye sebep olur
#10 - Haziran 30 2008, 14:02:07
Gölgeye çarpan kan gibiyim

Aynaya diyorum bu yalan mı

Kendime diyorum: "Uyan artık"!

çok gerekli bir bilgi teşekkürler çünkü şuan halkımızın çoğu soğuk suya sokacağına eminim
#11 - Temmuz 17 2008, 18:50:14
Boğulmak değil korkum inan nefes alamamak
Rüyayı gerçek etmenin kolayı uyumak
Bir şeyi çok isteyip de hiçbir zaman alamamak
Hayat çocukken oynadığım kırık bir oyuncak

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.