Alternatifim Cafe

evliliğin tanımı ?

Discussion started on Felsefe

kant'a göre evliliğin tanımı : " evlilik tanımı karşı cinslerden iki insanın birbirlerinin cinsel organlarını kullanmak üzere yaptıkları sözleşme  "kant’ın evliliği nasıl değerlendirdiğini gösteriyor; ayrıca, “kadın erkeğin yüreğini daraltır. bir dostun evliliği çoğunlukla bir dostun kaybedilmesi demektir” ve böylece kant nihai maksimi de formüle eder: “kişi evlenmemelidir!” dır  der

buna karşın zizek bu tanım için şöyle diyor :" bu tanım insanın bütünlüğünü göz önüne almıyor .kişiye bedendeki haz bölgesine indirgiyor .Sadizmin babası olan sade tam da aynı şeyi yapmıştı. kimi düşünceler sade'ın felsefi açıdan kant'çı oldugunu söyler ama bu açıdan bakılınca asıl kant bir sadeçı'dır. der

size göre evliligin tanımı nedir ?
#1 - Eylül 07 2007, 00:11:06
''Cehennem, başkalarıdır. ''

fortune

anlamsız birşeye tanım yapmak ne kadar zor?????
ancak karşı olduğum anlaşılmasın hemen please evliliğe.
boş kalmasın..............
her coğrafya,her kültür ve her inanışta kendi anlayışlarına göre türlü tarifleri yapılmıştır evliliğin.
''''üreme,sükunet,huzur,çiftleşme,sözleşme,vs vs''''
#2 - Eylül 07 2007, 14:53:12

Aşk bahane edilerek iki kişinin birbirlerinin özgürlüklerini kısıtlama olayı...bence

gereksizdir, olmasada olur. (BENCE!)
#3 - Eylül 07 2007, 18:49:24
dans cette classe il y a des imbeciles,
ce sont des imbeciles heureux,
ils sont heureux d'etre imbeciles...

Bizi yanlış yola yönlendiren soysuzlar, çok kere din perdesine bürünmüşler, saf ve temiz halkımızı hep şeriat sözleriyle aldata gelmişlerdir. Tarihimizi okuyunuz, dinleyiniz… görürsünüz ki milleti mahveden, tutsak eden, perişan eden fenalıklar hep din örtüsü altındaki küfür ve kötülükten gelmiştir. Mustafa Kemal Atatürk...

fortune

Aşk bahane edilerek iki kişinin birbirlerinin özgürlüklerini kısıtlama olayı...bence

güzel,tabi sizce,ya da bizce.
ancak,gerçek AŞK varsa zaten özgürlüğün kısıtlanmasından sözedilemez.ama yoksa,ki ezici çoğunluğunda yok gibi görünüyor,tabi ki özgürülüğün kısıtlanmasından başka bir işkencee değildir sanırım.o ezici çoğunluğun evliliği tanımında katılıyorum.(BENCE DE)
#4 - Eylül 07 2007, 20:33:13

güzel,tabi sizce,ya da bizce.
ancak,gerçek AŞK varsa zaten özgürlüğün kısıtlanmasından sözedilemez.ama yoksa,ki ezici çoğunluğunda yok gibi görünüyor,tabi ki özgürülüğün kısıtlanmasından başka bir işkencee değildir sanırım.o ezici çoğunluğun evliliği tanımında katılıyorum.(BENCE DE)

sanırım bu bence ler çok dikkatini cekmis.. :) bu sekilde, yani cok bence yazmamın sebebi sanki herkes adına konusuyormusum gibi insanların görüslerime şiddetle karsı cıkmasını önlemek...
...
bana göre gercek ask warsa dahi özgürlük evlilikle kısıtlanır.! hı nasıl olur gercek ask yasarayarak evlendigin bi insanla özgürlügün önüne tel örgü çekersin...ask zannedip evlendigin insanla özgürlügün önüne duvar örersin ama netice aynıdır özgürlük az weya cok kısıtlanmıstır..
#5 - Eylül 07 2007, 21:56:48

Bizi yanlış yola yönlendiren soysuzlar, çok kere din perdesine bürünmüşler, saf ve temiz halkımızı hep şeriat sözleriyle aldata gelmişlerdir. Tarihimizi okuyunuz, dinleyiniz… görürsünüz ki milleti mahveden, tutsak eden, perişan eden fenalıklar hep din örtüsü altındaki küfür ve kötülükten gelmiştir. Mustafa Kemal Atatürk...

fortune

'ben de bir çok yerde kullanırım o 'bence'leri.benzer nedenlerden dolayı.'
karşılıklı ise o AŞK, asla özgürlüğün önünde bırak tel örgüyü,ayağına takılacak küçük bir taş bile olamaz\olmamalı.
madem derinleşecek,
BENCE,Evlilik,biribirine karşı,sevgi,saygı,güven,anlayış(burda çok ama çok geniş anlamda),paylaşım,dayanışma(şimdilik aklıma geliverenler.varsa eksik,tamamlanması,please),''''''''yerinde omayı arzulama''''''''(çok önemli),,'''''''O'nunla değil,O'nun için olmayı arzulama''''''''gibi duygu ve istekler içinde olmayı isteyen 2 özgür ruhun yaşamlarını birlikte sürdürmeleridir.
bir ortaklık,bir sözleşme,asla değildir.
#6 - Eylül 07 2007, 22:50:04

ben senin bu söyledikleri yalnız romanlarda okudum umarım gercek hayattada görürümde bekarlık sultanlıktır sözüne inancım azalır... :)
#7 - Eylül 08 2007, 00:08:40

fortune

..umarım  ben de...
#8 - Eylül 08 2007, 00:24:41

sevdiğin insanla ömür boyu mutlu olmak onun senin olduğunu bilmek birbirinize verdiğiniz sözlerin olması tüm hayatı beraber geçirmeniz iyi günde kötü günde yanında olması yaşamına anlam katmasıdır başka birşey değil özgürlük kısıtlamaya gelince bu ne demk ben  hiç anlamıyorum(gerçekten soruyorum karşı çıkmak gibi birşey değil)
#9 - Eylül 15 2007, 23:27:09
Dünya biz insanlara anlatılan bir masal gibi küçük mutluluklarla kandrıyorlar bizi Ama Masallarla Sevgi Verilmez(Ş.F)
Ruhumuz yara almış sevgiden eser yok dünyanın köklerinde
Ama inanmasakta dinleyip kanıyoruz o masallara
Ve
Bir çocuk gibi mutlu sonları bekliyoruz ve mutlu son gelmeden uykuya dalıyoruz!!!!

Evlilik cinsel birleşim üzerine kurulmuştur demek pekte mantıksız değil gibi.
#10 - Eylül 15 2007, 23:46:38

sevdiğin insanla ömür boyu mutlu olmak onun senin olduğunu bilmek birbirinize verdiğiniz sözlerin olması tüm hayatı beraber geçirmeniz iyi günde kötü günde yanında olması yaşamına anlam katmasıdır başka birşey değil özgürlük kısıtlamaya gelince bu ne demk ben  hiç anlamıyorum(gerçekten soruyorum karşı çıkmak gibi birşey değil)

anlamıyosun demek anlatalım bakalım..
evlendikten sonra herseyi rahat yapamazsın özgürlügün kısıtlanmasından kastım bu! gece esin olmadan dısarı cıkmak ?!!!?? ok esin hiçbirşey demez belki(ki çok zor böyle bir eş he bide türk olursa bayaa bi zor) esin demese bile cevren der ya evli işte filan...
seni tanıyanlar tarafından sürekli eş yakıstırması yapılır bi yere gidersin konser,bar vs.. evli misin?  -evet aaa esin nerde ki gibi bi tepki almak büyük bir ihtimal
özgürlügün kısıtlanması olayını hala kendime göre mantıklı buluyorum..
benden bu kadar...
anlayana...
#11 - Eylül 16 2007, 01:31:43

fortune

kendini özgür hissedebildiğin ve yaşayabildiğin sürece özgürsündür.tabi ki evliysen çift taraflı olarak artık karar ve uygulamalarda 2 kişilik olmak durumundasın.ancak bu asla özgürlüğün kısıtlanması demek değildir.belki hatta tam tersine 2 özgür ruhun daha özgür olabilmesidir.anlatabildim umarım.
#12 - Eylül 16 2007, 03:11:18

"tabi ki evliysen çift taraflı olarak artık karar ve uygulamalarda 2 kişilik olmak durumundasın"

işte ben bu cümleyi anlatmak istemiştim her uygulamada özgür olamazsın bana göre.. sizce evlilik bekarlık kadar özgür olabilir mi ?
işte ben size bunu sormaya calıstım hep
tamam özgürlükte bekarlık kadar olur mu ?? bu var benim kafamdaki soru isareti..
2 özgür ruh ise harika olur bencede... ama diyorum ya umarım bu sadece masallara ait degildir..
#13 - Eylül 16 2007, 03:17:39
« Son Düzenleme: Eylül 16 2007, 03:18:32 Gönderen: turquoise »

fortune

"tabi ki evliysen çift taraflı olarak artık karar ve uygulamalarda 2 kişilik olmak durumundasın"

işte ben bu cümleyi anlatmak istemiştim her uygulamada özgür olamazsın bana göre.. sizce evlilik bekarlık kadar özgür olabilir mi ?
tamam özgürlükte bekarlık kadar olur mu ?? bu var benim kafamdaki soru isareti..
2 özgür ruh ise harika olur bencede... ama diyorum ya umarım bu sadece masallara ait degildir..

kendimi ön plana çıkarmak olarakalgılanmasın lütfen.
üstteki yazdıklarımı o an düşünerek yazdım.ben bunu düşünebildiysem,çoklarca kişi de düşünebiliyor demektir.ve öyleyse de asla masallara ait olamaz.
#14 - Eylül 16 2007, 03:24:03

kendimi ön plana çıkarmak olarakalgılanmasın lütfen.
üstteki yazdıklarımı o an düşünerek yazdım.ben bunu düşünebildiysem,çoklarca kişi de düşünebiliyor demektir.ve öyleyse de asla masallara ait olamaz.
her düşünen uygulamaya koyamıyor ne yazık ki.. bunların sayısı çok az..
teoride evet pratikte hayır a dönüşüyor genellikle.. yada bir süreligine pratikte evet oluyor..ama sadece bir süreligine..
örn; maçta iki tarafta kazanmayı düsünür ama sadece bunu birisi elde eder.
#15 - Eylül 16 2007, 03:29:33

fortune

eğer karşındakini,önce kişi olarak görebildiysen (zaten gerçek aşk böyle emreder) asla 'Hayır'a dönüşmeyecektir,dönüşemeyecektir.beraber yaşamayı değil,beraber ölmeyi arzulayabiliyorsan,nasıl dönüşsün ki?onunla olmayı değil O'nun için olmayı isteyebilmek.onu önce yatakta değil,hayatının ortasında düşleyebilmek.

''''maçta iki tarafta kazanmayı düsünür ama sadece bunu birisi elde eder.'''''
ha bunu bir maç olarak görüyorsak,hiç başlama düdüğü çalmamalı bile.
#16 - Eylül 16 2007, 03:39:30

o maç sadece örnekti... sakin..

düsüncelerin cok keskin ve abartılı (bence) hiçbir tesadüfe yada istisnaya ihtimal wermemişsin..(evet istisnalar kaideyi bozmaz.) bu yüzden buna cevap yazmayı sürdürsemde bu konuda bi noktaya varabilecegimizi sanmıyorum..
yinede düsüncelerin icin tesekkurler..
#17 - Eylül 16 2007, 03:46:19
« Son Düzenleme: Eylül 16 2007, 03:47:12 Gönderen: turquoise »

fortune

rica ederim.sen de düşünmeye çalış.hiç zor olmadığını göreceksin.ve doğru kişi,doğru zamanda ve coğrafyada olsun yeter ki.dilerim senin ve herkes için öyle olur.
#18 - Eylül 16 2007, 04:16:29

fortune

ha bir de abartı.....hayır,ta kendisi.
#19 - Eylül 16 2007, 04:17:18

rica ederim.sen de düşünmeye çalış.hiç zor olmadığını göreceksin.ve doğru kişi,doğru zamanda ve coğrafyada olsun yeter ki.dilerim senin ve herkes için öyle olur.

umarım..
#20 - Eylül 16 2007, 22:11:42

evlendikten sonra herseyi rahat yapamazsın özgürlügün kısıtlanmasından kastım bu! gece esin olmadan dısarı cıkmak ?!!!?? ok esin hiçbirşey demez belki(ki çok zor böyle bir eş he bide türk olursa bayaa bi zor) esin demese bile cevren der ya evli işte filan...
seni tanıyanlar tarafından sürekli eş yakıstırması yapılır bi yere gidersin konser,bar vs.. evli misin?  -evet aaa esin nerde ki gibi bi tepki almak büyük bir ihtimal
benden bu kadar...
anlayana...
teşekkür ederim ama fikrim değişmedi sırf gece dışarı tek başıma çıkmak için ömür boyu yanımda olcak kişiyi elimin tersiyle itemem  zaten tek başına gece dışarı çıkmak ne evliyken nede bekarken tekin değil
#21 - Eylül 16 2007, 22:15:12
Dünya biz insanlara anlatılan bir masal gibi küçük mutluluklarla kandrıyorlar bizi Ama Masallarla Sevgi Verilmez(Ş.F)
Ruhumuz yara almış sevgiden eser yok dünyanın köklerinde
Ama inanmasakta dinleyip kanıyoruz o masallara
Ve
Bir çocuk gibi mutlu sonları bekliyoruz ve mutlu son gelmeden uykuya dalıyoruz!!!!

benden bu kadar...
anlayana...
teşekkür ederim ama fikrim değişmedi sırf gece dışarı tek başıma çıkmak için ömür boyu yanımda olcak kişiyi elimin tersiyle itemem  zaten tek başına gece dışarı çıkmak ne evliyken nede bekarken tekin değil
rica ederim... zaten amacım görüslerini degistirmek degildi sadece bnm görüsümn neden böyle olduguyla ilgiliydi..
BEN hep tekin olmayan seyleri tercih ederek mutlu yasıyorum..
#22 - Eylül 16 2007, 22:18:41

fortune

birçok konuda yapmamız gerektiği gibi,evliliğe de,Tanrı'nın,bilginlerin,ideolojimizin,toplumun,geleneklerin...vs. ve hatta cinsiyetimizin koymuş olduğu kural,gereklilik ve kısıtlamalarla tanımlayıp evlenmeye çalıştığımızda,%90 ın üzerindeki evliliklerde olduğu gibi(istatistikler,tüm dünya için) işkence,zorunluluk,zindana hapsedilme vb duyguların yoğunlaştığı bir yaşam tarzına dönüşmesi kaçınılmaz.
salt insan,özgür ruh ve akıl olarak görme zahmetinde bulunduğumuzda ise karşımızdakini,işte o evlilik.evet hayal,ama olası.
#23 - Eylül 17 2007, 01:08:01

birçok konuda yapmamız gerektiği gibi,evliliğe de,Tanrı'nın,bilginlerin,ideolojimizin,toplumun,geleneklerin...vs. ve hatta cinsiyetimizin koymuş olduğu kural,gereklilik ve kısıtlamalarla tanımlayıp evlenmeye çalıştığımızda,%90 ın üzerindeki evliliklerde olduğu gibi(istatistikler,tüm dünya için) işkence,zorunluluk,zindana hapsedilme vb duyguların yoğunlaştığı bir yaşam tarzına dönüşmesi kaçınılmaz.
salt insan,özgür ruh ve akıl olarak görme zahmetinde bulunduğumuzda ise karşımızdakini,işte o evlilik.evet hayal,ama olası.
#24 - Eylül 17 2007, 10:20:52
Yağma yağmur sağanak bu sağanak için yok sığınak.

Evlilik; yaşam kalitesini doruklara çıkartmaktır. Karşılıklı sevginin tanımını tam olarak yapabilmektir.
#25 - Eylül 17 2007, 11:35:52

bir yerde kar ve koca nikah masasında ve altında the and yazıyor ....
#26 - Eylül 17 2007, 13:36:12

fortune

yapılagelen  öyle  olabilir.ama bence burada gerçekleştirilebilir ütopyalardan yola çıksak daha pozitif sonuçlar elde edemez miyiz?
#27 - Eylül 17 2007, 14:16:49

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.