Alternatifim Cafe

5.5 Yıllık Suskunluktan Sonra: Candan Erçetin

Discussion started on Müzik Dünyasından Haberler

Candan Erçetin, 5.5 yıllık sessizliğinin ardından yeni albümü Kırık Kalpler Durağı'nı çıkardı.

Geçtiğimiz gün raflarda Pasaj Müzik etiketiyle yer alan "Kırık Kalpler Durağında", 19 Haziran 2004' te çıkan "Melek" ten sonra tam 5 yıl, 5 ay, 27 gün süren bir suskunluğun ardından çıktı. Ustalardan Şiirler Besteledi Ayşe Kulin'e ait "Bahar", Cemal Safi'ye ait "Git" adlı şiirleri kendi müziğiyle yorumlayan Candan Erçetin ayrıca bu albümde geçmişin iki büyük ustasını da aynı şarkıda buluşturdu. 11. yüzyılda yaşamış şair, filozof ve bilim adamı Ömer Hayyam'ın rubaileriyle, 19. yüzyılın taşlama ustası, müzisyen, şair ve düşünür Neyzen Tevfik'in dizelerinden oluşan "Türkü"nün de bestesi Erçetin'e ait. Filmlere Mal Olan Şarkılar Yazdı 16 şarkıdan oluşan albümde yer alan "Kader" ve "Gözler" adlı şarkılar 15 ocakta vizyona girecek olan "Kaptan Feza" adlı sinema filminin hikayesinden yola çıkılarak yazıldı. "Gölgesizler" filminin şarkısı "Ben Kimim" de albümde 15. sırada yerini aldı. Klasikleri Yeniden Yorumladı "Kırık kalpler Durağında"adlı albümde 12 şarkının sözlerine, 13 şarkının da müziklerine imza atan Candan Erçetin, Esmeray'ın sesinden tanınıp sevilen, sözü ve müziği Şemi Diriker'e ait "Unutama Beni" adlı şarkıyı da yeniden yorumladı. 2000'li yılların başlarında Christian Castro'nun söylediği, hafızalardan silinmeyen balad "Volver a amar" ı ise kendi yazdığı "Yalvaramam" adlı sözlerle yorumladı. Balkan Türküsü Olmadan Olmaz "Vay Halime" adlı sözlerle yorumladığı Balkan Türküsü "Roka Mandolina" 'nın başında ve sonunda "Ramo" adlı Havva Karakaş derlemesi türküyü yine Havva Karakaş ile birlikte seslendirdi. Kına gecesi türküleri gibi yorumlanan "Vay Halime", konusunu "kocaya kaçan kızlardan" alıyor. Erçetin Albümlerinin Vazgeçilmez İsimleri Annem, Gamsız Hayat, Yaşıyorum gibi sevilen şarkılarının söz yazarı Aylin Atalay ve Onlar Yanlış Biliyor, Merak Ediyorum gibi hit şarkılarının ve daha bir çoğunun söz yazarı Sinan, bu albümde de yeni şarkılara ilham verdiler. 6 ay süren stüdyo çalışmaları, son 3 albümünde olduğu gibi bu albümün de tümünün düzenlemelerini yapan Alper Erinç'in stüdyosunda gerçekleştirildi.
#1 - Aralık 21 2009, 11:15:58
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Böyle bir ses yok ya, bunu gibisi yok.
Kırık Kalpler Durağında albümü muhteşem olmuş.
Şiddetle tavsiye edeceğim birkaç şarkı var albümden; Git ~ Kader ~ Kırık Kalpler Durağında ~ Ben Kimim ~ve Unutama Beni.

Git şarkısını mutlaka dinleyin, dinletin.
#2 - Ocak 07 2010, 19:56:29
« Son Düzenleme: Ocak 07 2010, 22:30:59 Gönderen: Armoni »
Bat dünya bat.
Kör ol da, piyango bileti sat.

Çok güzel bi albüm yapmış yine..Çok beğendim tüm şarkıları ayrı ayrı.Özellikle Bahar,Türkü,Git parçalarını.
#3 - Ocak 07 2010, 22:29:22

Yeni!
Git de Allah aşkına bir selama muhtaç et.
Cemal Safi mükemmel yazmış, Candan Erçetin sesine çok güzel oturtmuş. Bu albümde Candan Erçetin daha bi güzel sesli sanki, yorumlayışı daha bi güzelleşmiş sanki.

Süreyye değilmiş, Safi'ymiş. Dost kazığı yemişim ben eheley.
#4 - Ocak 18 2010, 16:43:21
« Son Düzenleme: Ocak 18 2010, 17:49:44 Gönderen: Ceres »
Biz ol nesl-i kerîm-i dûde-i Osmaniyânız kim
Muhammerdir serâpâ mâyemiz hûn-ı hamiyetten

Proculianus

"Git" Cemal Safi'ye aittir efendim. Ve evet, gerçekten mutlaka mutlaka dinlenmeli. Harika bir parça.
#5 - Ocak 18 2010, 17:45:13

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.