Alternatifim Cafe

American History X ( Geçmişin Gölgesinde )

Discussion started on Sinema

derjavin

Yapım : 1998 ~ ABD
Tür : Dram,  Suç
Yönetmen : Tony Kaye
Oyuncular : Edward Norton,  Edward Furlong,  Ethan Suplee,  Christopher Masterson,  Fairuza Balk,  Stacy Keach,  Elliott Gould,  Alex Sol,  Antonio David Lyons,  Beverly D Angelo,  Cleo Adell,  Giuseppe Andrews,  Guy Torry,  Jason Bose Smith,  Jennifer Lien,  Jonathan Fowler Jr.,  Jordan Marder,  Joseph Cortese,  Keram Malicki-sánchez,  Nicholas R. Oleson,  William Russ
Senaryo : David McKenna
Senaryo (Kitap) : David McKenna
Yapımcı : John Morrissey
Görüntü Yönetmeni : Tony Kaye
Müzik : Anne Dudley
Süre : 1 saat 59 dk

Derek Vinyard, babası siyahlar tarafından öldürülen bir neo-Nazi'dir. Bir gün arabasını soymaya çalışan üç siyahı  acımasızca öldürür ve tutuklanarak hapise gönderilir. Derek, hapiste kaldığı sürede ırkçı düşüncelerini sorgulamaya başlar ve iyilikle kötülüğün her ırkın içinde varolduğunu farkeder.

Kardeşi Danny de ırkçı fikirler taşımaktadır ve en büyük idolü ağabeyi Derek'tir. Yaşadıklarından ders alan Derek ise, hapisten çıkınca Danny'ye doğru yolu göstermeye çalışacaktır.
#1 - Şubat 01 2011, 08:17:36

Derek'in siyahı elemanıın dişlerini kaldırım taşına dayayıp beyninle bütünleştirmesi fena sahnedir. Edward Norton ve Edward Furlong' un oyunculukları gayet sağlamdır sözün özü arşivlik filmlerdendir kendileri.
#2 - Şubat 01 2011, 23:43:11
« Son Düzenleme: Şubat 02 2011, 22:26:49 Gönderen: kenzei »

götten yiyince aydınlanan bir adamın hikayesi. aslında öyle değil tabi ama, öyleymiş gibi geliyor bi an. neyse. güzel film.

cCc'lerin mutlaka izlemesi gerek ders açısından.
#3 - Nisan 06 2011, 02:39:08
Gidişim biraz suskun ama ''Dönüşüm'' böcek olucak.

Gregor Samsa

edward norton reyisin döktürdüğü filmdir. gerçi hapisten çıktıktan sonra ocağa çıkacak yüzü kalmamıştır. ama neyse konu o değil. mutlaka izlenmesi gereken filmlerden biridir. izleyin.
#4 - Haziran 21 2011, 00:07:12
i go to grave before be a b.tch nigga. Lykomedo's Awesome Blog ve lazım olursa diye about me

derjavin

Spoiler butonu işlevini yitirmiş. Filmi izlemeyi düşünüyorsanız aşağıdaki yazıyı okumayın.

Film bir zencinin öldürülmesiyle başlayıp, bir beyazın öldürülmesiyle sonlanıyor. (Ben bunu dedim diye zenci-beyaz ayrımı mı  yapıyorum ? Benim zenci,yahudi arkadaşlarım da var.:) Böyle bir cümle bile bunun yalan olduğunun bir kanıtı. ) Ayrıca Derek'in o zenciyi öldürme sahnesini her ne kadar izlememek için büyük uğraşlar vermiş olsam da, bir şekilde yazılanları okuduğumdan bu sahneyi izlemiş kadar oldum. Sizi tenzih ediyorum sayın kenzei.
Ve filmin sonlarına doğru "Derek şimdi öldürülecek işte" diye beklerken birden kardeşi Danny'nin öldürülmesi beni oldukça şaşırtmıştı. Ekrana bakakalmıştım.
#5 - Eylül 03 2011, 23:07:27
« Son Düzenleme: Eylül 03 2011, 23:13:26 Gönderen: Toprak »

gerçekden çok güzel bir film edward norton baş yapıtlarından 25 saat filmi'de ikiside mühteşem
#6 - Kasım 23 2011, 03:27:12

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.