Alternatifim Cafe

'Dünyanın en iyi taraftarı Beşiktaş'ta'

Discussion started on Beşiktaş

Beşiktaş'ın Alman futbolcusu Michael Fink, siyah-beyazlı kulüple 3 yıllık kontratı bulunduğunu ve bunu burada tamamlamak istediğini söyledi.. Taraftarı öven Fink, Fenerbahçe maçındaki golünü unutamadığını kaydetti..

Beşiktaş'ın resmi internet sitesindeki ''Cola Turka ile Soru Cevap'' bölümüne katılan Fink, Beşiktaş Kulübü ile 3 senelik kontratı olduğunu belirterek, ''Bu 3 senelik kontratı burada doldurmak istiyorum. Ondan sonra şartları görmek gerekiyor. Burada kalabildiğim kadar kalmak istiyorum. Futbolu bıraktıktan sonra burada bir ev alıp zaman zaman yaşayabilirim'' dedi.

Beşiktaş formasını giymenin kendisi için çok güzel bir duygu olduğunu kaydeden Alman oyuncu, ''Beşiktaş'ta ilk maçımı da Süper Kupa için Fenerbahçe karşısında oynamıştım. O maçta giydiğim formayı saklıyorum'' diye konuştu.

İngiltere Premier Ligi'ni kendi oyun tarzına yakın bulduğunu vurgulayan Fink, ''Oradaki futbolu seviyorum. İngiltere için favori takımım Arsenal. Ama Almanya'da 3 yılımı geçirdiğim Eintracht Frankfurt'u destekliyorum'' dedi.

-''FENERBAHÇE'YE ATTIĞIM GOL HER AÇIDAN MÜKEMMELDİ''-
Ligin ilk yarısında Fenerbahçe'ye attığı golün her açıdan mükemmel olduğunu vurgulayan siyah-beyazlı oyuncu, ''Takımıma galibiyet golünü kazandırdım. Taraftarları sevindirdim. Ayrıca annem, babam ve kardeşim bu maçı izlemek için gelmişlerdi. Maç öncesi annem, gol atacağımı tahmin ettiğini söylemişti. Benim için mükemmel bir andı'' diye konuştu.

Fink, takımdaki favori oyuncusunun kim olduğu yönündeki soruyu ise şu şekilde yanıtladı:
''Fabian Ernst'i çok uzun yıllardır tanıyorum. Takımdaki arkadaşlarım başarılı ve kaliteli futbolcular. Ama bir isim sorulursa Fabian Ernst'i diyebilirim. Ernst ile birlikte oynamaktan keyif alıyorum. Beşiktaş'a gelmeden önce de Rüştü, Nihat, Bobo ve Ekrem Dağ'ı tanıyordum. Bunlar Türkiye'nin ünlü oyuncuları.''

-''NECİP ZAMANLA DAHA ÇOK OYNAYACAK''-
Beşiktaş'ın çok büyük bir takım ve dünyanın en iyi taraftarına sahip olduğunu savunan Alman futbolcu, genç oyuncu Necip Uysal konusundaki soruyu ise ''Necip gerçekten çok genç ve iyi bir oyuncu. İlerleyen zamanlarda daha da çok oynayacağını düşünüyorum. Tabi ki kendi tecrübelerimi onunla paylaşıp yardımcı oluyorum. Takım otobüsünde de birlikte oturuyoruz'' diye yanıtladı.

Fink, takımda top tekniği olarak en çok Delgado'yu beğendiğini, Türkçe öğrenmek için de haftanın belirli günleri ders aldığını sözlerine ekledi.

-İŞTE TÜM SORU CEVAPLAR-

Hırslı mücadeleni neye borçlusun?
Şamil Kök

Ben bu tarz bir oyuncuyum. Mücadeleyi severim, savaşırım, takım arkadaşlarıma her yerde yardımcı olmak isterim. Futbolcu yapım bu şekilde.

Beşiktaş’a gelmeden önce takım ve taraftarlarımız hakkında bir şey biliyor muydun?
Melikşah Karaca, Batuhan Yıldırım, Osman Erkan

Almanya’da çok sayıda Türk arkadaşım var. Onlardan bu ülke ve İstanbul hakkında çok şey duymuştum. Beşiktaş’ı da yakından tanıyorum. Yurt dışındaki Şampiyonlar Ligi, UEFA Kupası maçlarını, yurt içindeki derbileri de izlemiştim.

Kitap okuyor musun? Ne tür kitaplar okuyorsun?
Nafize Atok

Evet okuyorum. En son Lord of the Rings serisini okumuştum.

Dövmelerin senin için ne anlam ifade ediyorlar?
Büşra Şirvanlıoğlu

Üç tane dövmem var ve hepsi dini simgeler.

Beşiktaş’ta forma giymek nasıl bir duygu? Eğitim durumun hakkında bilgi verir misin? Alışveriş yapmayı sever misin? İstanbul’da en çok nereyi beğendin. Türkiye’de İstanbul dışında başka bir şehir gezdin mi?
Müge

Beşiktaş forması giymek benim için çok güzel bir duygu. İlk maçımı da Fenerbahçe karşısında oynamıştım Süper Kupa için. O maçta giydiğim formayı saklıyorum. Diğer sorularınıza gelince; lise mezunuyum. Herkes gibi alışveriş yapmayı seviyorum. İstanbul’da alışveriş yapılabilecek çok sayıda yer var. İstanbul’da sevilecek çok yer var. Ortaköy’ün ara sokakları, Boğaziçi, Boğaz Köprüsü beni çok etkiliyor. Sultanahmet ve Ayasofya’nın bulunduğu bölgeyi de çok seviyorum. Daha önce çok kere Antalya’ya tatile gitmiştim. Bir kere de Şile’ye gittim.

Türkiye’ye ilk geldiğinde neler hissettin?
Ömer Laha

Tatil için Antalya’ya gelmiştim ve çok hoşuma gitmişti.

Eski Alman futbolcu Thorsten Fink ile bir akrabalığın bulunuyor mu?
Önder Özsoy

Benim ailemden birisi değil ama tanıyorum.

Hedefinde hangi lig ve hangi takımda oynamak var. Bundesliga’da senin için hangi takım önemlidir?
İbrahim Kır

İngiltere Premier Ligi’ni kendi oyun tarzıma yakın buluyorum. Oradaki futbolu seviyorum. İngiltere için favori takımım Arsenal’dir, ama Almanya’da üç yılımı geçirdiğim Frankfurt’u destekliyorum.

Beşiktaş’ı seçmendeki en önemli sebep nedir? Taraftarlarımız hakkında ne düşünüyorsun?
Berkay Kırhan, Kadir Balcıoğlu, Said Nuri Cavlı, Göksel Arıcı, Uğur Şen

Beşiktaş’ın büyük bir takım olması, Şampiyonlar Ligi’nde oynaması büyük bir etken. Yeni bir ülkeyi ve yeni bir kültürü tanımak da buraya gelmemdeki sebepler arasında. Ayrıca buranın havası da güzel. Taraftarlarımızın inanılmaz olduğunu düşünüyorum. Dünyanın en iyi taraftarı diyebilirim.

Büyükşehir Belediyespor maçı ilk maçındı ve orada ilk golünü attın. Neler hissettin? Maç öncesinde gol atacağını düşünüyor muydun?
Ayhan Eroğlu

Benim için çok güzel bir andı. İlk maçta gol atmak insanı çok sevindiriyor, ama o maçı kazanamamamız beni üzdü diyebilirim.

Fenerbahçe’ye attığın gol sonrasında neler hissettin?
Hilmi, Volkan Erdoğan, Sergen Yıldız, Sercan Aslan

Her açıdan mükemmel bir goldü. Takımıma galibiyet golünü kazandırdım, taraftarları sevindirdim. Ayrıca annem, babam ve kardeşim bu maçı izlemek için gelmişlerdi. Maç öncesi annem, gol atacağımı tahmin ettiğini söylemişti. Benim için mükemmel bir andı.

Futbol hayatın nasıl başladı?
Erkut Açıkgöz, İlker Eser

Abim bir takımda oynuyordu. Ben de 4.5 yaşında ona özenerek başladım.

Beşiktaş’a geldiğin günden beri seni en çok etkileyen maç hangisiydi?
Sadettin Yaylacı

Tabii ki Fenerbahçe maçı. Çünkü gol atmamın yanı sıra atmosfer de harikaydı.

En sevdiğin tezahürat hangisi?
Mert Özer, Leyla Açıkel

Bütün tezahüratlar çok güzel. Hatta bazen maç esnasında taraftara kulak verdiğim oluyor, ama tabii ki ismim söylenerek yapılan tezahüratı daha çok seviyorum.

Türkiye’de ne kadar kalmak istiyorsun? Beşiktaş’ta oynamakla Avrupa’da oynamak arasında ne gibi farklar var?
Serdar Kahraman

3 senelik bir kontratım var ve bu 3 senelik kontratı burada doldurmak istiyorum. Ondan sonra şartları görmek gerekiyor.

Almanya’daki ve Avrupa’daki taraftarlarla Beşiktaş taraftarını kıyaslar mısın?
M. Yılmaz

Bizim taraftarımızı daha önce hiçbir yerde görmedim. Dünyanın en iyi taraftarı olduğunu düşünüyorum.

Fink’in herhangi bir anlamı var mı? Türkiye’de başka takımda oynar mısın?
Ufuk Sönmez

Özellikle bir anlamı yok, ama Fink diye bir kuş adı var sadece. Ben Beşiktaş’tayım ve burada oynamak beni mutlu ediyor.

Alman Milli Takımı’nın teknik kadrosunu beğeniyor musun?
Anıl Turan

Başarılı olduklarını düşünüyorum. Elde ettikleri sonuçlar da belli zaten. Alman Milli Takımı da gayet iyi bir takım.

Kendini daha önceden futbol oynamış hangi isme benzetiyorsun?
Umut Sefer

Belki Matthias Sammer diyebilirim.

Antrenmanlar dışında neler yapıyorsun?
Berk Çakır

Kendimi yorgun hissediyorsam dinleniyorum. Boş zamanlarda kız arkadaşımla şehri geziyoruz. Köpeklerimle oynuyorum. Bazen ormana gidip bakıma muhtaç olan köpeklere yardım ediyorum.

Alman futbolcuların takım oyununa sadık kalmasını ve hırslı oynamalarını neye bağlıyorsun?
Erol Atmaca

Bunun altyapıyla alakalı olduğunu düşünüyorum. Küçük yaşlardan itibaren hocalarımız belli bir disipline bağlı kalmamız gerektiğini öğretiyorlar.

Turkcell Süper Lig’i Bundesliga ile karşılaştırdığında ne gibi farklardan söz edebilirsin?
Ümit Özcan, Serkan Çiner, Emin, Akay Erbay

Farktan çok benzerlik olduğunu söyleyebilirim. Türkiye’de 4-5 tane takım daha çok ön plana çıkıyor, tek fark muhtemelen budur.

Beşiktaş’a geldiğin için mutlu musun?
Serdar Altun

Hem de çok mutluyum.

Futbol hayatın boyunca en beğendiğin gol hangisiydi?
Gökhan Şişman

Birçok kez gol attım. Ama Fenerbahçe’ye attığım gol hem çok güzeldi hem anlamı büyüktü. Almanya’da da buna benzer goller attım. Hatırladığım üç tane gol var ki, bunların arasından Nürnberg’e attığım gol de değerlidir benim için.

Takımdaki favori oyuncun kim? Jübileni nerede yapmayı düşünüyorsun?
Ozan Genç, Eren Genç, Emre Tubay

Fabian Ernst’i çok uzun yıllardır tanıyorum. Takımdaki arkadaşlarım başarılı ve kaliteli futbolcular, ama bir isim istiyorsanız Fabian Ernst diyebilirim. İkinci sorunuza gelince; önemli olan kariyerimi güzel ve uzun süre devam ettirmek. Ama her şeye açığım, her yerde her şey olabilir.

Oynamak istediğin bir mevki olup da teknik direktöre söyleyemediğin oluyor mu?
Taygun Solmaz

Öyle bir şey yok tabii ki. Benim mevkiim belli. Ön liberoda oynuyorum, hocam beni doğru yerde değerlendiriyor ama bana “ileri git forvet oyna” derse de oynarım.

Hayatta en çok korktuğu şey nedir?
M. Öner

Ciddi bir sakatlık geçirmekten korkutuğumu söyleyebilirim.

Beşiktaş’a gelmeden önce hangi futbolcuyu tanıyordun?
Emin Ayer

Rüştü’yü, Nihat’ı, Bobo’yu, Ekrem Dağ’ı tanıyordum. Bunlar Türkiye’nin ünlü oyuncuları.

Almanya’daki dostlarınıza İstanbul’u ve Beşiktaş’ı nasıl anlatıyorsunuz?
Sadettin Uzun

Onlara çok mutlu olduğumu söylüyorum. Ailemden sonra arkadaşlarım da sık sık buraya geliyorlar.

Sana göre Bundesliga’nın en iyi futbolcusu şu anda kim? Bugüne kadar birlikte oynamaktan en keyif aldığın futbolcu kimdi?
Utku Keskin

Almanya’da çok sayıda kaliteli oyuncu var, bir tane söylemem yanlış olur. Ernst ile birlikte oynamaktan keyif alıyorum.

Türkiye’de futbol oynamak nasıl bir duygu?
Samet Helete

Gerçekten çok güzel bir duygu.

Beşiktaş’ı tek bir cümleyle nasıl anlatırsın? Necip Uysal hakkında ne düşünüyorsun? Mevkiiniz gereği tecrübelerini aktarıyor musun?
H. İbrahim Öztürk

Beşiktaş’ı çok büyük bir takım ve dünyanın en iyi taraftarı olan kulübü diye tanımlarım. Necip gerçekten çok genç ve iyi bir oyuncu. İlerleyen zamanlarda daha da çok oynayacağını düşünüyorum. Tabii ki kendi tecrübelerimi onunla paylaşıp yardımcı oluyorum. Takım otobüsünde de birlikte oturuyoruz zaten.

İyi oynamana rağmen çok fazla ön plana çıkmamanı neye bağlıyorsun?
Sedat Berk Yurtsevenler

Her zaman elimden geleni yapıyorum. Arkadaşlarıma yardımcı oluyorum. Bazen performansım çok iyi oluyor ama benim için arkadaşlarımın ve hocamın takdiri önemli. Onların, benim başarılı olduğumu görmeleri benim için yeterli.

Türkiye’ye geldikten sonra ilgini en çok çeken şey ne oldu?
Şafak Fındıklı

Yazın gelmiştim ve Boğaziçi’ni görünce çok etkilendim.

Fenerbahçe maçından sonra 4-5 hafta süren bir çıkışın oldu ama sonrasında bir düşüş gözlendi. Bunu neye bağlıyorsun?
Samet Ertem

Bunlar çok olağan şeyler. Herkesin değişik dönemlerde değişik performansları olur. Tüm futbolcuların başından geçen şeyler bunlar.

Kendinizde hangi özellikleri eksik görüyorsunuz?
Arda Gökaslan

Gol atmak diyebilirim. Biraz daha fazla atmak isterim ama takdir edersiniz ki oynadığım bölge ihmal edilecek bir mevkii değil.

UEFA’nın hakem hatalarını azaltmak için sahalarda hakem sayısının arttırılması gibi bir planı var. Sence fazla hakem olması çözüm mü?
Ali Karadiş

Neden olmasın. Diğer hakemlere yardımcı olur bu uygulama. Çünkü hakemler her şeyi göremeyebiliyorlar. Bence olabilir.

Türkiye'de transfer dönemlerinde özellikle yabancı uyruklu futbolcuların gidip gelmesi çok olağandır. Başka Alman futbolcuların gelmesini ister miydin?
Forza1903.org

Almanya’da bir sürü iyi oyuncu var ama özellikle bu isim gelsin diyemem.

Futbol hayatının dışında senin için olmazsa olmazlar nelerdir?
Mutlu Selvi

Sağlık ve ailem benim için çok önemli ve değerli şeylerdir.

Türkiye’deki statları ve zeminleri değerlendirir misin?
Cihan Birin

Güzel sahalar var ancak daha da iyileştirilebileceğini düşünüyorum. Özellikle küçük şehirlerdeki sahaların geliştirilmesinde fayda var.

Antrenman dışında en çok hangi futbolcu arkadaşınla görüşüyorsun?
Erhan Savranoğlu

Ekrem Dağ, Uğur İnceman’la zaman zaman görüşüyorduk; şimdi Ramazan da geldi, onunla da görüşüyoruz.

Takımda top tekniğini en çok sevdiğin arkadaşın kim? En çok kiminle paslaşmaktan zevk alıyorsun?
Tunca Ayyıldız

Delgado gerçekten çok iyi bir tekniğe sahip. Tello da öyle. Benim için önemli olan gole giden birisine pas verebilmektir. Kim müsaitse topu ona aktarmaya çalışıyorum. Özellikle bir tercihim yok.

Beşiktaş’ta kendine belirlediğin hedefler nelerdir?
Mehmet Cevahir Mansuroğlu

Burada kalabildiğim kadar kalmak istiyorum. Bakarsınız futbolu bıraktıktan sonra burada bir ev alıp zaman zaman yaşayabilirim.

Türkçe öğrenmeyi düşünüyor musun?
Cansu

Öğrenmek istiyorum, zaten bunun için de haftanın belli günleri dersler alıyorum.

Örnek aldığın bir futbolcu var mı?
Gökhan Dura

Hayır yok.

Teşekkürler...

#1 - Şubat 12 2010, 20:29:03
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Üye:

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.