Alternatifim Cafe

ÖSS’de de başarı puanı hatası

Discussion started on Haberler

Ortaöğretim başarı puanlarının hatalı olduğu iddiasıyla ÖSYM’ye yapılan başvurular üzerine ÖSYM Başkanı “Yanlışlık sıralamayı etkiler. Resmi kanaldan puanları tekrar istedik, gerekli düzeltmeler yapılacak” dedi.

Üniversite adaylarının puanlarda yanlışlık olduğuna dair itirazlarının ÖSYM tarafından değerlendirildiğini belirten Prof. Yarımağan, Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla puanları tekrar istediklerini, buna göre gerekli düzeltmelerin yapılacağını bildirdi.

Okulların söz konusu puanları bilgisayar aracılığıyla kendilerine ilettiğini kaydeden Yarımağan, adayların puanlarda yanlışlık olduğuna dair itirazlarının ÖSYM tarafından değerlendirildiğini anlattı.

YANLIŞLIK SIRALAMAYI ETKİLER

Puanlar resmi kanallardan teyit edildikten sonra gerekli düzeltmenin yapılacağını belirten Prof. Yarımağan, şöyle konuştu:

“ÖSYM’de hata yok. Bireysel düzeyde, okulların Ortaöğretim Başarı Puanı’nı yanlış bildirmesine bağlı hatalar var. Puanı okullardan yanlış bildirilen epeyce aday var. Adaylar başvuruyorlar, ‘Okulun bildirdiği puan doğru değil, doğrusu budur’ diyorlar. Biz de Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla, resmi kanaldan, puanların tekrar bildirilmesini istiyoruz. Bu kanaldan gelecek puanlara göre gerekli düzeltmeleri yapacağız. Notları resmi kanaldan istiyoruz. Çünkü çocuklar isteyerek ya da istemeyerek puanlarını yanlış bildirebilirler. Böyle bir yanlışlık 100 kişide bir kişide bile olsa diğer çocukların sıralamasını etkiler. Bu yüzden resmi kanaldan puanları bekliyoruz.”

TEMMUZ SONUNA KADAR BİZE ULAŞIN

ÖSYM’ye okullardan da yanlış bildirim yapıldığına ilişkin başvurular olduğunu aktaran Yarımağan, itirazların en kısa sürede kendilerine ulaştırılmasını istedi. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Yarımağan, “Bu ayın sonuna kadar bize ulaşsın ki, yerleştirmeyi sağlıklı bilgiler üzerinden yapalım” diye konuştu.

Yarımağan, olayın skandal olarak nitelenmemesi gerektiğini belirterek, her yıl haziran ayında okulların ilan ettiği diploma puanlarının kontrol edilmesi gerektiğini belirtti. Bu kontrolü yapmayan öğrenciler nedeniyle, geçmiş yıllarda da benzer hatalar ve şikayetler olduğunu kaydeden Yarımağan, “Belki tek fark, 100’lük sisteme geçiş nedeniyle okulların daha fazla hata yapma ihtimalidir” dedi.

kaynak:ntvmsnbc
#1 - Temmuz 20 2007, 15:59:21

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.