Alternatifim Cafe

3 Mayıs 1944 - 3 Mayıs Türkçüler Günü

Discussion started on Yakın Tarihimiz

1956 yılında, İstanbul Çamlıca'da, 3 Mayıs Türkçüler Günü'nü kutlayan Türkçüler... Önde, güneş gözlüklü, elinde paltosu olan NİHÂL ATSIZ...

3 Mayıs 1944 sabahı Türkiye'de eşi görülmemiş bir olay başkent Ankara'nın Ulus Meydanı'nda gerçekleşti. Neden eşi görülmemiş diyoruz? Türkiye'de hiç mi gösteri yürüyüşü yapılmamış? Elbette ki yapılmış fakat kişi veya kurumların organize etmesi sonucu yapılmış. 3 Mayıs'ın ise organizatörü yoktur.

Büyük Türkçü Nihâl Atsız'ın devrin başbakanı Şükrü Saraçoğlu'na hitaben Orhun Dergisi'nin Nisan/1944'de yayınlanan 16. sayısında yazdığı ikinci açık mektupta "vatan haini" diye tasvir ettiği komünist Sabahattin Ali, Atsız Ata'yı dava ediyor. Davanın 26 Nisan 1944 tarihinde görülen ilk celsesi bir hayli olaylı geçiyor ve memleket genelinde büyük yankı uyandırıyor. İkinci celse ise 3 Mayıs 1944 günü Ankara'da görülecek. Atsız Ata bir gün önceden trenle Ankara'ya gidiyor fakat tek Ankara yolcusu O değil. Hiçbir organizasyon olmadan Türkiye'nin dört bir yanından bu davayı duyan Türkçü gençler kendi imkanları ile Ankara'ya hareket ediyorlar. Amaçları, 1938 yılında Ulu Başbuğ Atatürk'ün Uçmak'a varması ile birlikte sönmeye yüz tutan Türkçülük ateşini yeniden canlandırarak yürekleri ısıtan Büyük Türkçü Nihâl Atsız'a komünizm ile mücadelesinde destek olmak.

Atsız Ata bir gün önceden Ankara'ya geliyor ve bir grup Türkçü genç kendisini tren istasyonunda karşılayarak bir otele yerleştiriyorlar. Atsız Ata o gece hiç uyumuyor, tan ağarıncaya kadar yanındaki Türkçü gençlerle sohbet ediyor. Sabah adliyeye gitmek üzere yanındaki gençlerle birlikte otelden çıkıp Ulus'a doğru ilerlerken bir de ne görsün? Ankara sallanıyor! Hiç kimse tarafından çağrılmayıp, kendi kendilerine, birbirlerinden habersiz bir şekilde Türkiye'nin dört bir yanından yola çıkarak, Büyük Türkçü Nihâl Atsız'ın zor gününde yanında olmak için Ankara'ya gelen binlerce Türkçü genç birkaç koldan Ulus Meydanı'na yürüyorlar... "CANIMIZ ATSIZ'A FEDA OLSUN!" haykırışlarıyla yer gök inliyor. Ortada komünistlerden eser yok.

Atsız bir siyasetçi midir? Parti genel başkanı mıdır?.. Değil.

Atsız bir lise edebiyat öğretmeniydi sadece... Bir aylık emeğinin karşılığında aldığı üç kuruş maaşla evine ekmek götüren bir devlet memuruydu.

Üstelik bir ay önce devrin Milli Eğitim Bakanı, komünist Hasan Ali Yücel tarafından açığa alınmıştı. İşsizdi. Parası yoktu.

Herşeyin siyasî güç ve paraya bağlantılı olduğu bir devirde, Türk gençliği, cebinde parası olmayan bir edebiyat öğretmeni için Türkiye'yi salladı 3 Mayıs 1944 sabahı.

Çünkü O, "Türk'e Türklüğünü öğreten" idi. Bozkurtları O'nun ardından yürüdüler.

Aradan yıllar geçti. 3 Mayıs'ın isimsiz kahramanları bu dünyadan çoktan göçüp gittiler. Onların yerini yeni nesiller aldı. Aynı inanç, aynı kuvvet, ve yüreklerde yanan aynı sönmez ateşle...

3 Mayıs 1944 ruhu, o günü var eden Nihâl Atsız'ın isteği doğrultusunda her senenin 3 Mayıs'ını, "3 Mayıs Türkçüler Günü" olarak kutlamakla yaşatılıyor.

3 Mayıs Türkçüler Günü, Türk Irkı'na kutlu olsun!
(alıntıdır)
#1 - Mayıs 04 2007, 23:57:38
kuzi tennım pkk^^^
Çek, sündür, bırak don lastikleri 1 lira^^^^

_hUh rAsTası_

Kendisinin iyi gösterilecek hiçbir yanı yoktur ..

Attila İlhan'ın edebiyat öğretmeni olması bile hoş bir sebep değildir ..

Keza bu bile paranoyalarını ört bas etmeye yetmez ..

Öylesine aşmıştır ki milliyetçiliği,ırkçılık yolunda hızla ilerlemiştir ..

Harika bir yazar der bazıları şimdi ..

yetmiş gün bir öksüz gibi yaşadın;
annenin gittiği günü unutma!
senin için kendini harcayan kadın,
unutulmaz oğlum, onu unutma...

Dizeleriyle aştığını göstermiştir ki size katılmamak elde değildir ..

Oğluna olan vasiyetini yazmayı hiç istemedim,keza bilen bilir mizah gücü pek kuvvetliymiş ..

Hangi halet-i ruhiye ile yazdığı bilinmeyen dizeleriyle kalkmış Nazım'a laf atmıştır ..

Pek bir komiktir ..
#2 - Temmuz 13 2007, 20:48:04

ftb

Kendisinin iyi gösterilecek hiçbir yanı yoktur ..

Attila İlhan'ın edebiyat öğretmeni olması bile hoş bir sebep değildir ..

Keza bu bile paranoyalarını ört bas etmeye yetmez ..

Öylesine aşmıştır ki milliyetçiliği,ırkçılık yolunda hızla ilerlemiştir ..

Harika bir yazar der bazıları şimdi ..

yetmiş gün bir öksüz gibi yaşadın;
annenin gittiği günü unutma!
senin için kendini harcayan kadın,
unutulmaz oğlum, onu unutma...

Dizeleriyle aştığını göstermiştir ki size katılmamak elde değildir ..

Oğluna olan vasiyetini yazmayı hiç istemedim,keza bilen bilir mizah gücü pek kuvvetliymiş ..

Hangi halet-i ruhiye ile yazdığı bilinmeyen dizeleriyle kalkmış Nazım'a laf atmıştır ..

Pek bir komiktir ..

Bu arada oğluna olan vasiyetini ben koyayım da okuyanlar gülsünler biraz:

bugun tam bir bucuk yasindasin. vasiyetnameyi bitirdim, kapatiyorum. sana bir resmimi yadigar olarak birakiyorum. ogutlerimi tut, iyi bir turk ol.
komunizm bize dusman bir meslektir. bunu iyi belle. yahudiler butun milletlerin gizli dusmanidir. ruslar, cinliler, acemler, yunanlilar tarihi dusmanlarimizdir.
bulgarlar, almanlar, italyanlar, ingilizler, fransizlar, araplar, sirplar, hirvatlar, ispanyollar, portekizliler, romenler yeni dusmanlarimizdir.
japonlar, afganlilar ve amerikalilar yarinki dusmanlarimizdir.
ermeniler, kurtler, cerkezler, abazalar, bosnaklar, arnavutlar, pomaklar, lazlar, lezgiler, gurculer, cecenler icer(de)ki dusmanlarimizdir.
bu kadar cok dusmanla carpismak icin iyi hazirlanmali.
tanri yardimcin olsun!

nihal atsiz
4 mayis 1941
#3 - Temmuz 13 2007, 20:50:12
« Son Düzenleme: Temmuz 13 2007, 20:56:51 Gönderen: ftb »

_hUh rAsTası_

Attila İlhan'ın edebiyat öğretmeni imiş bir vakit ..

Söylediğim bu da yanlış olan ne ?..
#4 - Temmuz 13 2007, 20:54:31

ftb

Attila İlhan'ın edebiyat öğretmeni imiş bir vakit ..

Söylediğim bu da yanlış olan ne ?..

Ops söylediğini ben yanlış anlamışım, özür dilerim, pardon..
#5 - Temmuz 13 2007, 20:56:25

_hUh rAsTası_

Sorun değil o zaman .. :)

Bu arada vasiyete uymak isteyenlere top/tüfek yardımı yapılır her daim .. :p
#6 - Temmuz 13 2007, 20:58:51

ftb

Sorun değil o zaman .. :)

Bu arada vasiyete uymak isteyenlere top/tüfek yardımı yapılır her daim .. :p

Vasiyete uymak isteyenler nihalatsiz.org'da parodi sergiliyolar zaten, girip görülmeli, misal:

ırkdaşlarım,

yazdığım yazıdaki türk ve türkiye kelimelerini bir gaflet sonucu unutarak küçük harflerle yazmışım.birdaha olmayacak.

yüce türk irkindan özür dilerim. "

edit: aaa nihalatsız.org kapanmış "Türk Otağı, artık ilgilenecek vaktimiz olmadığı için kapatılmıştır ve bir daha açılmayacaktır.
Dileyen kişiler www.atsizcilar.com sitesinin forum bölümüne üye olabilirler. (http://www.atsizcilar.com/forum)"
diye bi mesajla karşılaştım, tüh tüh pek üzüldüm yahu..
#7 - Temmuz 13 2007, 21:02:07
« Son Düzenleme: Temmuz 13 2007, 21:05:07 Gönderen: ftb »

C_R_A_Z_Y

saygı duymayı bilmeden hiç bir yere gelemeyiz..

fikrinize uymuyorsa saygı göstermezsiniz.kalkıp da camur atmamın bi anlamı yok..

kendinizle dalga gectiğinizi görmek cok acı.yazık yetişen yeni nesillere...

#8 - Temmuz 14 2007, 12:49:29

ftb

Valla canım, kafatasçı, kendi paranoyak dünyasında komünizmla savaşmayı şiar ederinmiş bi herife ancak bu kadar saygı gösteriyoruz yetmez mi?
 Neye çamur atmışız bakalım? Aha araştır bakalım, oğluna yazdığı mektubu uydurduğumu falan mı sanıyosun?
 Ohooo 40'lı yaşlarda gibi ahklam kesme şimdi, o yeni nesil dediğin insan yaşça büyük, asıl bu uzay çağında bile "vatan, millet" edebiyatını aşamamış tipleri görmek yazık,
#9 - Temmuz 14 2007, 13:24:10

C_R_A_Z_Y

o senin görüşün...

yazdıgı mektubuda senden iyi bildiğime emin ol.

sizin gibi vatan millet edebiyatını bilmeyip güdüleceğime..

vatan millet edebiyatını bilip saygı göstermeyi öğrenirim...
#10 - Temmuz 14 2007, 13:30:32

ftb

Biz kim tarafından güdülüyomuşuz yahu?
Söylesene, bilelim, ona göre davranalım. Hatta gerçekleri anlatsana bana ahahah.
#11 - Temmuz 14 2007, 13:51:21

C_R_A_Z_Y

sen ben Türk'üm demekten utanıyosan bu benim sucum değil...

ben Türk'üm bana saygı ve sevgi gösteren her ırka ve millete de saygı gösteririm...

gercekleriniz mi var ki gercekleri anlatayım size..

paranoya dünyanızda mutlu olmanız dileği ile...
#12 - Temmuz 14 2007, 14:43:54

ftb

Hayır ben Türk'üm demekten ya da Türk olmaktan utanmıyorum tabii ki, ama sizin gibi  "Türk olduğum için her gün şükrediyorum"
"İyi ki başka bi milletin mensubu olmamışım" "Türk'ün türkten başka dostu yoktur" demiyorum ve de demiyeceğim asla, zira Türk olarak dünyaya geldim, çalışarak elde ettiğim bir başarı değil ki gurur duyayım?
  Asıl etrafınızdaki(sizin gibi düşünmeyen) herkesi ülkenizi parçalama amacındaki potansiyel düşman, bölücü olarak gören sizlere demek lazım "paranoya dünyanızda mutlu olmanız dileği ile"
#13 - Temmuz 14 2007, 18:29:07

C_R_A_Z_Y

diyemezsin zaten.cünkü ne kadar Türküm desenden benliğini inkar ediyosun..

çalışarak elde edilecek bir başarı Türklük zaten olamaz..

benim gibi düşünmeyen herkese saygım vardır.ama toprağıma, vatanıma  vemilletime göz diken serefsizlerinde diktiği gözü yerinden cıkarmayı bilirim yeri ve zamanı geldiğinde..
#14 - Temmuz 14 2007, 18:37:02

_hUh rAsTası_

Yetişen yeni nesil derken karşımda 70 kuşağından biri var sandım hani .. :p

ftb' haklı bu kadar saygı gösterip yorum yapmışız,parmaklarımızı o kadar oynatmışız,karşılığı böyle mi olur ?..

Aşkolsun ..
#15 - Temmuz 21 2007, 00:52:57

depresif

Hayır ben Türk'üm demekten ya da Türk olmaktan utanmıyorum tabii ki, ama sizin gibi  "Türk olduğum için her gün şükrediyorum"
"İyi ki başka bi milletin mensubu olmamışım" "Türk'ün türkten başka dostu yoktur" demiyorum ve de demiyeceğim asla, zira Türk olarak dünyaya geldim, çalışarak elde ettiğim bir başarı değil ki gurur duyayım?
  Asıl etrafınızdaki(sizin gibi düşünmeyen) herkesi ülkenizi parçalama amacındaki potansiyel düşman, bölücü olarak gören sizlere demek lazım "paranoya dünyanızda mutlu olmanız dileği ile"

Bu kadarda haklı olunmazki canım.. ;)
#16 - Temmuz 21 2007, 01:18:58

Türkçüyüz, Turancıyız, Komünizm karşıtıyız.

Sırf bu yüzden faşist derler...

FAŞİST'im gururluyum. Var mı ötesi???

"Komünizm yılandır,başı ezilmelidir''
    Başbuğ ATATÜRK
#17 - Ağustos 02 2007, 14:05:05
kuzi tennım pkk^^^

ftb

Aslan parçasısın be velet! Ama Atatürk'ü tam idrak edememişsin sanki, başka bir topiğe kopyaladığım yazıyı buraya da koyuyorum ;

Atatürk;
"Komünizm kötüdür.Görüldüğü her yerde başı ezilmelidir"
demiş doğrudur, ama aynı Atatürk kurtuluş savaşı sırasında Lenin hükümetinden yardım da almıştır.
Atatürk her sözünü yaşanılan dönemin koşulları çerçevesinde söylemiştir. dolayısıyla Atatürk kimi zaman komünist Rusya'yla ilişkilerimizi kopartmamak için komünizm karşıtı açıklamalar yapmaktan imtina etmiş, kimi zaman da ülkedeki şeyhlerin ve birtakım cemaatlerin orduya olan desteğini kösteklememek için hilafet karşıtı açıklamalar yapmaktan imtina etmiştir.
  Bütün bunlar, bir ulusu kurtarabilmek için yapılmış askeri manevralar, siyasi dehaların ürünü sözlerdir. Atatürk'ün söylediği her sözü makaslayıp manşetlere taşıyacak olursak o'nu hem kapitalist, hem antikapitalist, hem hilafet yanlısı, hem laik, hem diktatör, hem demokrat, hem sosyalist, hem komünist, hem antikomünist, hem antisosyalist; kısacası her kılığa sokabilmemiz mümkün olacaktır. çünkü atatürk tüm bu ideolojiler ve konular çerçevesinde yeri geldiği zaman çeşitli söylemlerde bulunmuş, hepsi hakkında bir çift laf etmiştir..
#18 - Ağustos 02 2007, 19:06:46

efendisiz

Başbuğ ATATÜRK

hakan türkçüyüm turancıyımın üstüne faşistim gururluyumu eklersen .. kalkıpta ideolojin kafatasçılık olarak suçlanırsa birşey demeye hakkın olmaz abicim ...
   ayrıca faşizm gurur duyulacak birşey midir ? hem bir turancı olup sovyet rusya nın , çin in , komünist bulgaristan ın türkleri yaptığı eziyeti eleştirip hemde faşizmi gurur duyulacak bir kavram kalıbına sokarsan kendinle çelişirsin ...

Atatürk komünizmin başı ezilmelidir demiştir , bu sözü vardır ... ama faşizme karşı direk savaşmıştırda ... emperyalizm faşizmin bir ürünü gibidir , başka milletleri sömürmek faşizmdir .. ve atatürk emperyalizme karşı savaşmıştır ...
   Atatürk ü anladığını düşünüp faşizmi yüceltmek nasıl bir gaflettir ..
   Bilirsin seni severim , bu dediklerim bi abi bi dost tavsiyesidir .. faşizm öyle gurur duyulacak birşey değil bir insanlık ayıbıdır ..

Aslan parçasısın be velet! Ama Atatürk'ü tam idrak edememişsin sanki, başka bir topiğe kopyaladığım yazıyı buraya da koyuyorum ;

Atatürk;
demiş doğrudur, ama aynı Atatürk kurtuluş savaşı sırasında Lenin hükümetinden yardım da almıştır.
Atatürk her sözünü yaşanılan dönemin koşulları çerçevesinde söylemiştir. dolayısıyla Atatürk kimi zaman komünist Rusya'yla ilişkilerimizi kopartmamak için komünizm karşıtı açıklamalar yapmaktan imtina etmiş, kimi zaman da ülkedeki şeyhlerin ve birtakım cemaatlerin orduya olan desteğini kösteklememek için hilafet karşıtı açıklamalar yapmaktan imtina etmiştir.
  Bütün bunlar, bir ulusu kurtarabilmek için yapılmış askeri manevralar, siyasi dehaların ürünü sözlerdir. Atatürk'ün söylediği her sözü makaslayıp manşetlere taşıyacak olursak o'nu hem kapitalist, hem antikapitalist, hem hilafet yanlısı, hem laik, hem diktatör, hem demokrat, hem sosyalist, hem komünist, hem antikomünist, hem antisosyalist; kısacası her kılığa sokabilmemiz mümkün olacaktır. çünkü atatürk tüm bu ideolojiler ve konular çerçevesinde yeri geldiği zaman çeşitli söylemlerde bulunmuş, hepsi hakkında bir çift laf etmiştir..

ftb dediğine bazı yönleriyle katılıyorum ... Doğrudur siyasette bu tür manevralar lider kişiyi üstün kılar zaten ... Yani dediğin gibi söylediği bir sözden sonuç çıkartmaya kalkmak olmaz ...
    Ancak Atatürk ün komünizm i Türkiye ye bir tehtid olarak gördüğü doğrudur.. Ki tam olarak tarih ve isimleri hatırlayamayacağım ama rusya da eğitim görüp türkiye ye gelen komünist türk heyeti Atatürk ülkeye geldikleri gibi rusya ya geri göndermişitir ... Ve bu kişiler karadeniz açıklarında öldürülmüştür ...
    Bu arada lenin in bize yaptığı yardım kara kaşımıza kara gözümüze değil ingilizlere karşı güçlü olmamız içindir , Lenin in yaptığı da aynı şekilde siyasi manevradır ... avrupa nın işgalinde bir türkiye rusya nın işine gelmezdi, o yüzden yardım etmiştir ... Ki Atatürk ün kurtuluş savaşından sonra sovyetlerle ilişkileri sıcak tuttuğu dönemler de olmuştur ama bunun baş sebebi sovyetler bünyesindeki Türkler olmuştur ...

#19 - Ağustos 02 2007, 20:48:31

ftb

Başbuğ ATATÜRK

hakan türkçüyüm turancıyımın üstüne faşistim gururluyumu eklersen .. kalkıpta ideolojin kafatasçılık olarak suçlanırsa birşey demeye hakkın olmaz abicim ...
   ayrıca faşizm gurur duyulacak birşey midir ? hem bir turancı olup sovyet rusya nın , çin in , komünist bulgaristan ın türkleri yaptığı eziyeti eleştirip hemde faşizmi gurur duyulacak bir kavram kalıbına sokarsan kendinle çelişirsin ...

Atatürk komünizmin başı ezilmelidir demiştir , bu sözü vardır ... ama faşizme karşı direk savaşmıştırda ... emperyalizm faşizmin bir ürünü gibidir , başka milletleri sömürmek faşizmdir .. ve atatürk emperyalizme karşı savaşmıştır ...
   Atatürk ü anladığını düşünüp faşizmi yüceltmek nasıl bir gaflettir ..
   Bilirsin seni severim , bu dediklerim bi abi bi dost tavsiyesidir .. faşizm öyle gurur duyulacak birşey değil bir insanlık ayıbıdır ..

Atatürk;

ftb dediğine bazı yönleriyle katılıyorum ... Doğrudur siyasette bu tür manevralar lider kişiyi üstün kılar zaten ... Yani dediğin gibi söylediği bir sözden sonuç çıkartmaya kalkmak olmaz ...
    Ancak Atatürk ün komünizm i Türkiye ye bir tehtid olarak gördüğü doğrudur.. Ki tam olarak tarih ve isimleri hatırlayamayacağım ama rusya da eğitim görüp türkiye ye gelen komünist türk heyeti Atatürk ülkeye geldikleri gibi rusya ya geri göndermişitir ... Ve bu kişiler karadeniz açıklarında öldürülmüştür ...
    Bu arada lenin in bize yaptığı yardım kara kaşımıza kara gözümüze değil ingilizlere karşı güçlü olmamız içindir , Lenin in yaptığı da aynı şekilde siyasi manevradır ... avrupa nın işgalinde bir türkiye rusya nın işine gelmezdi, o yüzden yardım etmiştir ... Ki Atatürk ün kurtuluş savaşından sonra sovyetlerle ilişkileri sıcak tuttuğu dönemler de olmuştur ama bunun baş sebebi sovyetler bünyesindeki Türkler olmuştur ...

Hah demek istediğim bir-iki söz cımbızlama yapılmanın çok yanlış olacağı idi..
Bu arada bahsettiğin olay kısaca; Mustapa Suphi ve de Ethem Nejat'ın aralarında bulunduğu 7 kişilik bir topluluğun  29 ocak 1921 günü karadeniz açıklarında motorları batırılmak suretiyle öldürülmesidir, ki faili meçhuldur bu cinayet hala, kimi tarihçiler Mustafa Suphi yi Lenin, kimi tarihçiler Mustafa Kemal Atatürk , kimi tarihçiler ise ittihatçıların öldürdüğünü söylemektedir, neyse geçelim bu konuyu..
  Daha önce de dediğim gibi Atatürk'ün her düşüncesine katılmıyorum..
  Lenin hükümeti elbette babasının hayrına yardım etmemiştir, zira devletler arası bürokraside çıkar ilişkileri ön plandadir, ama        Lenin de kurtuluş savaşında emperyalist güçlerle savaşan Türkleri desteklediğini söylemkten imtina etmemiştir.           
#20 - Ağustos 02 2007, 23:15:48
« Son Düzenleme: Ağustos 02 2007, 23:18:00 Gönderen: ftb »

Yanlış anladın herhalde abi.  :ıslık

Alıntı

Burda mecazi olarak kullandım.

Yeminde; "...Komunizme , Kapitalizme ,Faşizme ve her türlü emperyalizme karşı mücadelemiz sürecektir..."
denir... Biz bu yemini iyi biçimde anladık, bu yemini buyruk bildik. Komünizme olduğu gibi Hitler faşizmine ve her türlü faşizme karşıyız.

Turancı olduğumuz için komünizme karşı olduğumuz için faşist derler. Bende Turancıyım, Türkçü'yüm gurur duyuyorum demek istedim ;)
#21 - Ağustos 09 2007, 17:20:27
kuzi tennım pkk^^^

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.