Alternatifim Cafe

Gitar

Discussion started on Müzik Enstrümanları

Gitar, parmakla ya da penayla çalınan esasen sekiz şekline benzeyen yanları iki tarafı oyuk üzerinde ses perdeleri olan uzun saplı ve telli bir çalgı. Gitarlar genelde altı tellidir ve değişik ağaç türlerinden yapılırlar.

Gitarın Tarihi
Gitarın ilk örnekleri İspanya'da XVII y.y.'da görülür. Bu enstrümanlar genellikle lavtaya benzer. O dönemde gitar üzerinde 4 tel mevcuttu. Bu teller kedi bağırsağından yapılma tellerdi ve parmakla çalınırdı.Daha sonra gitara 5 tel takıldı daha önce sayısı az olan perdeler 10'a çıkarıldı. Teller pesten tize doru "la-re-sol-si-mi" olarak akortlanmaya başlandı. XVIII y.y.'ın sonlarına doğru pes tarafa kalın bir "mi teli" daha eklenerek tel sayısı 6 ya çıkarıldı.

Daha sonra XIX y.y. ortalarında Antonio de Torres enstrümana yeni bir biçim verdi. Enstrümanı daha belirgin bir hale getirdi: büyüttü; vidalı burgular takıldı; saptaki perde sayısı (fret) arttı; sesi güçlendi, göğüs içindeki balkonlar tek bir merkezden çıkan seslere daha net yön verir oldu.

Daha sonra da gitar şekil olarak değişimlere uğradı. Folk ve caz müziğinde kullanılan gitarlara çelik teller takıldı. 1920 yılında elektro gitar doğdu. Elektro gitar sayesinde gövde rezonans kutusu olmaktan çıkmış enstrümanla dinleyici arasına, amplifikatör denen elektronik bir yükseltici girmiştir...

Gitar Türleri

Klasik Gitar

Esasen kadın vücudunu andıran içi boş bir gövdedir.Ortasında yuvarlak bir delik bulunan klasik gitarların üç bas teli ipek üzerine metal sarma,diğer üç teli naylondur.Tellerin harekete geçirilmesi ile bu gövdenin içinde hapsolan hava titreştirilmiş olur ve gövdesindeki delikten dışarıya ses olarak geri döner. Klasik batı müzüği gitar tekniğinde gitar,tırnaklar ile çalınır.Tırnakların çeşitli açılarla törpülenmesi ve çeşitli sağ el pozisyonları ile çıkan ses tonu kontrol edilebilir.

Akustik Gitar

6 Telli Akustik İbanez ve 12 Telli Akustik FenderGörünüş itibariyle klasik gitarı andıran akustik gitarın gövdesi klasik gitardan biraz daha şişman ve basıktır. Daha dar bir sapa ve çelikten yapılmış tellere sahip olması klasik gitarla arasındaki en büyük farktır.

Elektro Gitar
Katı ve oyulmamış gövdeye sahip olan elektro gitarda tellerden gelen ses manyetikler tarafından elektrik sinyaline dönüştürülüp anfiye yollanır. Genellikle pena ile çalınır.Manyetiklerin titreşimi algılayabilmesi için çelik tel kullanılır.

Bas Gitar
Çalışma prensibi elektro gitara benzeyen bas gitarın farkı genelde dört telli olması ve kalın bir sese sahip olmasıdır.

Lap Steel gitar
Hawai'den çıkmış bir enstrümandır. Kucakta ve metal bir obje yardımı ile çalınır.

Perdesiz Gitar
Ara sesleri verebilmek için yapılmıştır. Normal gitara çok benzese de oldukça farklı bir ses rengine sahiptir. Perdesiz gitarı 1976 yılında ilk Erkan OĞUR Türk müziği seslerine olan ihtiyacı için üretmiştir. Daha sonraları perdesiz elektrik gitar, 8 telli perdesiz gitar, çift saplı elektrik ve klasik perdesiz/perdeli gibi farklı modellerini üretmiştir.

Önemli Türk Gitaristler 

Ahmet Kanneci
Akın Eldes
Ayhan Günyıl
Batuhan Mutlugil
Bora Uslusoy
Bülent Ortaçgil
Dario Moreno
Demir Demirkan
Metin Türkcan
Demirhan Baylan
Doğan Canku
Erdem Sökmen
Erdinç Şenyaylar
Erkan Oğur
Hasan Cihat ÖRTER
Kaan Altan
Kamil Özler
Mehmet Cem Tuncer
Neşet Ruacan
Olcay Anar
Önder Focan
Sarp Maden
Safa Yeprem
Yavuz Çetin 

Önemli Global Gitaristler  [/color

Al Di Meola
Andres Segovia
Andrew York
Allan Holdsworth
Barney Kessel
B. B. King
Brian May
Carlos Santana
Charlie Christian
Chet Atkins
Costas Cotsiolis
David Gilmour
Eddie Van Halen
Eric Clapton
Eric Johnson
Frank Gambale
Frank Zappa
Gerorge Benson
Jason Becker
Jeff Beck
Jimi Hendrix
Jimmy Page
Joe Perry
Joe Satriani
John McLaughlin
John Petrucci
John Williams
Julian Bream
Kazuhito Yamashita
Keith Richards
Marty Friedman
Manuel Barrueco
Narcio Yepes
Paco de Lucía
Paco Peña
Pat Metheny
Paul Gilbert
Randy Rhoads
Saul Hudson (Slash)
Steve Morse
Steve Vai
Stevie Ray Vaughan
Tom Morello
Vinnie Moore
Wes Montgomery
Yngwie J. Malmsteen
Zakk Wylde
#1 - Aralık 18 2006, 17:48:18
« Son Düzenleme: Aralık 19 2006, 19:26:11 Gönderen: Lavinya »
İmza kural dışı.

Klasik Gitar

Akustik Gitar

Elektro Gitar

Bas Gitar

Lap Steal Gitar

#2 - Aralık 19 2006, 10:35:33

ben o önemli türk gitaristleri listesinde neden metin türkcan gibi değerli bi ismi göremiyorum?
ekleriz yeterki isteyin  ;)
#3 - Aralık 19 2006, 19:25:18
İmza kural dışı.

şu aleti bi türlü düzgün çalamadım :4
#4 - Aralık 20 2006, 17:07:11

schumi_81

paylaşım için teşekkürler :)

ilk tellerin kedi bağırsağındn yapılmış olması ilginç. güzel ses veriyorlar demekki :D

can_bey_81 kasman gerek kendini daha çok :D

git bizden gitarı al çalış :D
#5 - Aralık 20 2006, 21:45:03

senin gitar bişe yaramaz, elektro olsa neyse :4
#6 - Aralık 28 2006, 11:19:41

schumi_81

eşşeğe bi alış sen sonra binersin ata kocum
#7 - Aralık 28 2006, 16:28:17

ben işe direk toyotadan başladım ama ferrariyi göremiyom kapıda :P
#8 - Aralık 28 2006, 16:38:14

kolaydırdır çalması
#9 - Aralık 29 2006, 21:07:51
imza kural dışı

poison_black!!

çalmayı çok istemiştim ama beceremeyince bıraktım...  :Ç
#10 - Şubat 09 2007, 17:25:48

e o listede cem köksal da yok!!!çok ayıp! :hönk
#11 - Şubat 09 2007, 17:41:29
eLimdeki saz,içimdeki aşk;yeter canıma!

Ben de gidiyorum kursa ve de çok zevkli
#12 - Şubat 20 2007, 20:08:48
İmza kural dışı.

Kursa başlayalı 2 ay fln oldu ama bare basabiliyorum :Ç çok üstüne düşmek gerek ama demek yetenek de varmış :P
#13 - Mart 02 2007, 16:05:36
"Bir kız öğrenciyi başını örttüğü için tahsil hakkından mahrum etmek,İstiklal Savaşı başlarında ve Maraş'ta düşmanlar tarafından başörtüsü çekilip düşürüldüğü için başlayan milli şahlanışın ruhuna tükürmektir."
Necip Fazıl Kısakürek;);)

uyuşturuc uya HAYIR!! OKUMADAN GEÇMEYİN ;) //forum.alternatifim.com/index.php?topic=68882.0

Hayatında gitarı eline almamış biri olaraktan :Ç ilk kez arkadaşımın gitarından bugun heves ettim :Ç O sağ gitarı.. ben solağım :Ç ve sağ gitarını sol tutarak mor ve ötesi - küçük sevgilimi çalmayı yarım saatte öğrendim :ohmygod :sizo

Ne büyük yeteneğim bee :P  :kop
#14 - Mart 02 2007, 19:51:33

Hayatında gitarı eline almamış biri olaraktan :Ç ilk kez arkadaşımın gitarından bugun heves ettim :Ç O sağ gitarı.. ben solağım :Ç ve sağ gitarını sol tutarak mor ve ötesi - küçük sevgilimi çalmayı yarım saatte öğrendim :ohmygod :sizo

Ne büyük yeteneğim bee :P  :kop

bnde solağım ve öğretmenim bana zorla sağ gitarı çaldırdı ve daha çbuk oldu
#15 - Mart 03 2007, 20:09:20
İmza kural dışı.

Öldürseler sağla çalmam  :sizo hem yapamıyorum hemde bi farkımız olsun demi  :sizo
#16 - Mart 04 2007, 10:16:17

Öldürseler sağla çalmam  :sizo hem yapamıyorum hemde bi farkımız olsun demi  :sizo

aslında biraz zorlandıktan snra çokta zor olmuo  :okey farka gelince gzll :Ç
#17 - Mart 04 2007, 10:20:14
İmza kural dışı.

küçük hendrixler yetişio yurdumda kraaaaaaaaal
#18 - Mart 25 2007, 20:28:26
imza kural dışı

çalması rahatlatıyo ben çalıyorum ama yarım yamalak olsun yinede kulağa hoş geliyo
#19 - Nisan 28 2007, 16:32:00

hayatta kalabilecek kadar çalabiliyorum:D:D
#20 - Mayıs 21 2007, 18:15:06
King of pop is not dead..!Micheal Jackson is live in his song..!

schumi_81

ne çok gitar çalan arkadaş var yauu :D
#21 - Haziran 02 2007, 00:58:19

tek senmisin artis bu dünyada (6)
#22 - Haziran 02 2007, 01:06:32

ilk baslar bıraz zordur.. parmakların felan agrır ama zamanla herseye alısırsın..gitar ogrenmek sabır gerektırır!!!
#23 - Haziran 12 2007, 22:43:32

Perde geçişLeri çok deLi onLarı Kavrayana Kadar 3 ayım gitti ama çözdüm ! sonundaaaa !!!   ::yea
#24 - Haziran 20 2007, 21:44:57
imza kural dışı oLmasına rağman herif haLa karismza naapcaımızı biz de sasırdık waLLa !

şu an iyi ki başlamışım gitara diyorum... valla çalmak beni rahatlatıyor... şu tabları da hızlı çaldım mı bitmiştir  :Ç
#25 - Temmuz 16 2007, 19:36:02
We all learn to make mistakes.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.