Alternatifim Cafe

Apocalyptica

Discussion started on Yabancı Sanatçılar - Gruplar

Finlandiya'daki Sibelius Akademisi'nin çello bölümü öğrencileri olan Eicca Toppinen, Max Lilja, Paavo Lotjonen ve Antero Mannien'den oluşan ve müziğiyle, klasik müzik ve heavy metal arasındaki sınırın sanılanın aksine çok ince olduğunu düşündüren Apocalyptica grubu, dört gencin, yakın çevrelerine çaldıkları Metallica yorumlarıyla müzik çalışmalarına başladı. Grubun biyografisi için devamını okuyun..

Esin kaynaklarının ünlü Rus klasik müzik bestecisi Dmitri Shostakovich olduğunu her fırsatta dile getiren grup elemanları, bu çalışmalarını mezuniyet törenlerinde sergilediklerinde ise tam anlamıyla kıyamet kopmuştu. Grup, Metallica parçalarını ezbere bilen seyircilerin de eşliğiyle öyle başarılı bir performans sergiledi ki, büyük plak şirketlerinden biriyle anlaşma başarısını gösterdiklerinde bu olayın üzerinden henüz bir hafta bile geçmemişti..

Metallica'nın "Enter Sandman", "The Unforgiven", "Wherever I May Roam", "Master of Puppets", "Harvester of Sorrow" gibi parçalarını dört çelloyla yorumladıkları ilk albümleri "Plays Metallica By Four Cellos", 1996 yılında piyasaya çıkarak tüm dünyada 250.000 adetlik satışla metal müzik dinleyicilerinin yanı sıra klasik müzik severlerin de arşivlerinde yer almayı başardı. Çellolarını amfiye bağlayarak oldukça ilginç ve bir o kadar da üstün işler yaratan grup üyeleri, bu albümle Metallica'dan da övgü almayı başardılar.
Mtv Avrupa ve Amerika haber bültenlerinde yer almaya başlayan Apocalyptica, Sex Pistols, Sepultura ve Bad Religion gibi gruplarla aynı sahneyi paylaştı. Daha sonra Metallica'nın alt grubu olarak sahne alan topluluk geniş kitlelerin beğenisini kazandı. İlgi öylesine büyüktü ki, diğer birçok Metallica konseri öncesinde Apocalyptica eserleri, dinleyenlere banttan sunulmaya başlandı.
Grup 1997 yılında, ülkemizdeki dinleyenleriyle buluşmak üzere Cemal Reşit Rey 2. Uluslararası Gençlik Festivali kapsamında sahneye çıkmış ve inanılmaz bir ilgiyle karşılaşmıştı.
Topluluğun; Sepultura, Pantera, Metallica, Faith No More yorumlarının yanısıra, içerisinde grup üyelerinden Eicca Toppinen'in bestelerinin de bulunduğu bir albümle hayranlarının karşısına çıktılar. Bu çalışma, Apocalyptica'nın sadece diğer grupların eserlerini yorumlarken değil, özgün çalışmalarıyla da ne kadar başarılı olabileceklerinin bir kanıtı niteliğindeydi. 1998 yılında piyasaya çıkan "Inquisition Symphony" adlı bu albüm, öncekinden sert bir tarza sahipti. Grup, bu çalışmayı sunduğu turne kapsamında İstanbul ve Ankara'da da konserler verdi.
Avrupa'da gösterime giren ve başrollerini Jason Patric, Ben Stiller ve Nastassja Kinski'nin paylaştığı "Your Friends and Neighbours" filminde, ilk albümden üç parçaları kullanılan grup, böylece ilk 'gümüş ekran' denemelerini de yapmış oldu. 2000 yılı çıkışlı "Cult" albümü ise Eicca Toppinen’in besteci yönünün gitgide geliştiğinin göstergesiydi.
Sonrasında grubu, Şebnem Ferah’ın "Perdeler" şarkısına eşlik ederken dinledik. Ferah'ın albümünde biri orijinal, diğeri Apocalyptica düzenlemesi olan iki sürüm yer aldı. Bu arada grupta eleman değişiklikleri de oldu. Antero Manninen'in yerini Helsinki Flarmoni Orkestrası'nın metalci çello sanatçısı Perttu Kivilaakso alırken Max Lilja gruptan ayrıldı.
Kayıt firması Universal bu dönemde boş durmayarak son albümleri olan "Cult"ın çift cdlik özel baskısını piyasaya sürdü. Sunulan özel çalışmada, "Cult" albümündeki çalışmaların yanısıra; Guano Apes solisti Sandra Nasic'in vokal yaptığı "Path Vol.2" ve Farmer Boys'dan Matthias Sayer'in sesiyle eşlik ettiği "Hope Vol.2" ile "Harmageddon", "Nothing Else Matters" ve "Inquisition Symphony"nin canlı kayıtları da yer aldı.
"Vidocq" adlı filmde müzikleriyle yer almaları, durgun oldukları bu arada dikkat çeken çalışmalarından biriydi. Antero Mannien'in de ayrılması ldağılma korkusu yaratsa da grup sessiz sedasız çalışmalarına devam etti. Beklenen "Reflections" albümünde, usta davulcu Dave Lombardo'nun da konuk olarak yer alması herkes için tam bir sürpriz oldu. Tamamı kendi bestelerinden oluşan 10 Şubat 2003 çıkışlı bu albümleriyle yeni bir tarzı, çello-rockı yarattıklarını belirten grup üyeleri, sürekli gelişerek yollarına devam ediyorlar. Eğitimli oluşlarının yarattığı farkı koruyan, çalışkan ve özgün çizgileriyle...   

apocalypticanın Bittersveet şarkısı için http://www.hemenpaylas.com/download/443056/Apocalyptica_-_Bittersweet__Feat_Ville_Valo___Lauri_from_The_Rasmus_.mp3.html
#1 - Haziran 27 2006, 17:19:40
[/center]тяα∂ιтισηαℓ ѕραηιѕн gυιтαя[/center]

bence süper bi grup zaten rock'n coke da sahne performanslarını göstermişlerdi.Ayrıca bitter sweat deki paylaşım süper olmuş  APOCALYPTICA-THE RASMUS-HIM ::yea :yeah
#2 - Haziran 29 2006, 16:00:54

ölüyombunlara yaff kendimi kaybediyorum dinlerknn
#3 - Haziran 29 2006, 19:11:36
kİMi iSTeRseN ONu sEÇ aMA,önCe kENdİNİ sEÇ

KeNDiN İÇn yAŞa,,,kENdİN iÇn SEv,,,KeNDin iÇN AŞıK oL

kENdiNİ bEĞeN vE kENdiNİ dNLe hER zAmAN...   aNCaK o ZAMaN bULaBİLirSiN ""mUtLUluuN fORmüLüNÜ"" :öff

dark

tek kelimeyle mükemmel.. :okey
#4 - Haziran 29 2006, 19:13:51

gerçektende mükemmel... ;)
#5 - Haziran 29 2006, 19:15:36
saplanmış kalbine şuursuz oklar yine.
kim bilir, kim sorar halini?

eeee gerçekten o kadar sevseydiniz zahmet edip konu açardınız........ :) :) :D
#6 - Haziran 29 2006, 20:09:44
[/center]тяα∂ιтισηαℓ ѕραηιѕн gυιтαя[/center]

eeee gerçekten o kadar sevseydiniz zahmet edip konu açardınız........ :) :) :D
ben fun club açmıştım kimse gelmedi buna ne diosun...hemde çok güzel olmuştu.. :ban
#7 - Haziran 29 2006, 20:57:11
kİMi iSTeRseN ONu sEÇ aMA,önCe kENdİNİ sEÇ

KeNDiN İÇn yAŞa,,,kENdİN iÇn SEv,,,KeNDin iÇN AŞıK oL

kENdiNİ bEĞeN vE kENdiNİ dNLe hER zAmAN...   aNCaK o ZAMaN bULaBİLirSiN ""mUtLUluuN fORmüLüNÜ"" :öff

kendi şarkılarından çok coverlarını beğeniyorum :öff
#8 - Haziran 30 2006, 09:56:07

Master of puppets ve Harmageddon parçalarının hastasıyım.Harika bir grup bence.Çelloyla neler yapılabilirmiş gösteren grup  ::yea
#9 - Haziran 30 2006, 10:13:36

viyolonselle rock yapan grupp :oley
ilk olarak şebnem ferah a eşlik etmeleriyle tanışmıştım :4 :4
#10 - Temmuz 01 2006, 17:31:44
-ben sigara dumanının altında yana yana en sonunda kül oldum
-sen kibritin hiç yanmayan ucunda birinin hayatından geçmiş oldun:))

Pulp iyi günler diler....

çok gusel b grup metallıcanın sarkılarını manyak yapmıslar
#11 - Temmuz 03 2006, 22:17:42
İmzanız kural dışı

tek kelimeyle harikalar...albümleri de süper.tafsiye ederim  ;)
#12 - Temmuz 04 2006, 12:53:46

ƒєяι кαçмιş 2 göz,вιявιяιηє ѕαяιℓмιş 2 тιтяєк ∂υ∂αктαη ιвαяєт ѕυяαтιм.уαя∂ıм çαğıя..кυятαяιя вє∂єηι єℓвєт вιяιℓєяι уα.

NovemberRain

Bu aralar en çok dinlediğim bi parçası var HIM ve The Rasmus ile yapmış olduğu Bittersweet adlı düeti çokta güzel söylüyolar dinlemeyen varsa tavsiye ederim.

Apocalyptica & HIM & The Rasmus - BitterSweet
#13 - Temmuz 27 2006, 14:37:49

evet yaf,lauri ile çok hoş olmş o şarkı
#14 - Temmuz 27 2006, 18:14:48

ƒєяι кαçмιş 2 göz,вιявιяιηє ѕαяιℓмιş 2 тιтяєк ∂υ∂αктαη ιвαяєт ѕυяαтιм.уαя∂ıм çαğıя..кυятαяιя вє∂єηι єℓвєт вιяιℓєяι уα.

senfoni müzikle, metal müziğin benzer yönlerini farkettiren, tarz sahibi, başarılı bir grup..  ;) ayrıca metallica coverları mükemmel olan grup... (:
#15 - Ağustos 11 2006, 20:12:47
Viking's

kemana onlarn sayesinde başladm zaten ben :)) :)) :)) :)) :)) :)) :cicek :cicek :cicek :ask :ask :ask :ask :kisss :kisss :kisss :kisss :kisss
#16 - Ağustos 11 2006, 22:58:55
yine kopuk bi ben bu caddelerde gezerken rastladım bir iskenderciye :muhah
>>TIKLA>>
<<TIKLA<<

çok küsel bi grp yaa harika müzkleri war, tavsie edebilceim türden  :okey
#17 - Ağustos 11 2006, 23:03:34
İmza kural dışı.

tatlicadi

Bittersweet Feat Ville Valo
güzelmiş :okey
#18 - Ağustos 11 2006, 23:54:10

genellıkle o şarkıyıı bılr mıllet ama ondan dahaa ii lerıde var
#19 - Ağustos 12 2006, 03:18:46
İmzanız kural dışı

tatlicadi

ben grubu tanımıyodumm  :muhah
o şarkıyı indirdim kızım herkes senin gibi değil   :okey
sıkı değil  :ask
#20 - Ağustos 12 2006, 03:20:34

abı yapma burda ya kndımı gerızekalı gıbıı hıssedıorrum:S
#21 - Ağustos 12 2006, 03:22:03
İmzanız kural dışı

tatlicadi

nie yaaaa
 :yanlis yok öle
#22 - Ağustos 12 2006, 03:23:05

PosiTive

Viyolonsel'le Dans Ediyorlar(:Süper Bir Grup Yaaa. Adamlar Rock Müzikte Yeni Bir Tarz Oluşturdular...
#23 - Ağustos 12 2006, 16:06:56

hrika bi grup apcalyptica yaaa türkiye turnesindeki istanbul konsrinede gittim muhteşem bi performanstı harika bi grup şarkıları ayrı bi güzel ztn ::yea
#24 - Ekim 28 2006, 10:17:10
Sabrı öğütler zaman
Oysa odur durmyan
Ben beklerim de
Zaman beklemez ki beni

bu grup gerçekten harika
#25 - Ekim 29 2006, 20:12:21

*__M-@-s-s-@-c-r-e__*

"sad bad true"tek kelimeyle harika yaa...bittersweet de çok ses getirmişti VİLLEim warya ondan yaniii :D
#26 - Ekim 29 2006, 20:16:51

kilise müziği tarzında olan carmina breno(yanlıs yasdim sanirim) mükemmel bisey. zaten kilise müziklerinin ayrı bir etkisi var. bu grupta çelloyla harika isler yapıyor... coverları da mükemmel master of puppets, nothing else matters sarkılarına ayrı bir tad verdilerr
#27 - Kasım 01 2006, 11:47:04

sonuna_dek_akman

nefRet edıyoM bundan Yaa :öff
#28 - Kasım 15 2006, 13:50:00

T!Z!C!K

pek dinlediğim söylenemez ama tarzları hoş :)
#29 - Kasım 16 2006, 18:25:04

sonuna_dek_akman

neYi hoŞ ya :öff
#30 - Kasım 16 2006, 18:28:07

süperler süperler süperler eskişehire geldiler gidemedim ya offffffff
                                                                                        nerden ilham alıyo bunlar ya nasıl bu kadar her zaman iiler
#31 - Mart 17 2007, 22:35:28
müziksiz bir yaşam olmaz nasıl aşksız bir bir hayat olmazsa :p

unforgiven ve the legend of zelda olağan üstü çalışmalar....onlar gerceçketn mükemmel bir grup
#32 - Mart 17 2007, 22:44:24
Odun kesicinin hık diyicisi ..... :dondurma   

canozgur_91

Çok iyi bi grup.. Metallica şarkılarının coverları gerçekten çok güzel.. Kendi şarkılarından Faraway çok hoşuma gidiyo...
#33 - Nisan 19 2007, 23:31:40

Corey Taylor ile düet yapmışlar yeni şeylerinde.

Ve ço süper olmuş.

Ayrıca Corey saçlarını kestirmiş, tanımakta baya güçlük çektim.
#34 - Eylül 09 2007, 22:28:42
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

bunların path şarkıları çok harika...
sınavda bile bunu söyledim bugün...
youtube tan klibini de seyredin...
klibi de bir okadar müthiş...
özellikle eicca toppinen :ask
ama apocalptica yı hiçbirşeye değişmem...
#35 - Ocak 16 2008, 19:42:49
Menino quem te fez?
Quem te deu tanta guarida,
Quem te mostrou a beleza
De dançar dentro da briga?

Corey Taylor ile düet yapmışlar yeni şeylerinde.

Ve ço süper olmuş.

Ayrıca Corey saçlarını kestirmiş, tanımakta baya güçlük çektim.

Slipknot 'a geldiği ilk zamanlarda da öyleydi o..
Ondan dolayı bende ilk gördğümde klibi (youtube) eski şarkılrı falan sandım sonra bi baktım mtv de falanda gösterilio...O zmn yeni tarzının böyle oldunu anlamıştm :Ç Tabi bide grubun yeni albüm çıkardını :Ç

Neyse
Bu sıralar Drive parçalarını çok sıklıkta dinliyorm
Severm kerataları (6)
#36 - Ocak 18 2008, 20:07:53
Eskiden buralar hep hayat, yaşamdı.

Ben büyüyünce Apokaliptika olucam (6)
#37 - Mayıs 21 2008, 15:33:57
Beatles'te Beş Minare

Severim kendilerini yaptıkları müziğide şarkılarını da :D
Stairway To Heaven,Master Of Puppets,The Unforgiven, One, Nothing Else Matters olsun severim hepsini =)
#38 - Mayıs 21 2008, 16:39:11

Sober 'ı da müthiş coverlamışlar...
harvester of sorrow u beğenmedim..
#39 - Mayıs 21 2008, 16:50:11
Beatles'te Beş Minare

cover yaparak bu kadar başarılı olan bi grup daha tanımıyorum!.. ayrıca sadece coverlar değil kendi şarkılarını da çok severim.. apocalyptica sevmemin başında farklı ve hoş bi müzik tarzlarının olması ve kaliteli müzik yapmaları.. :okey

gothic metal şarkısını tavsiye ederim .. :)
#40 - Mayıs 21 2008, 17:47:12
Göründüğü gibi mutlu değildir hiçbir şey.

bence sadece çelloyla müzik yapsalar daha hoş:S
bateri vs.. olan şarkılarını sevmiyorum...
#41 - Mayıs 21 2008, 19:57:00
Beatles'te Beş Minare

metallica coverlarını severim onun dışında diğer şarkıları da hoştur.
#42 - Mayıs 24 2008, 17:38:50

barbie9138

Sandra Nasic ile yaptığı düeti tadından yemeye pardon dinlemeye kıyamazsın... :Ç
#43 - Haziran 15 2008, 13:02:40

I Dont Care
Im Not Jesus
S.o.S

::yea
#44 - Haziran 16 2008, 23:05:38

klasik müziğin rockla birleşmesi de pek bi datlu oluyor canım :Ç
#45 - Haziran 17 2008, 16:28:05
Beatles'te Beş Minare

Stairway To Heaven'ı da şahane çalarak takdirimi kazanmıştır kendileri.
#46 - Haziran 18 2008, 03:06:21
From the houses of the holy
We can watch the white doves go

farklı bir tarz.. takdire değer bir grup.. ama çelloyu bu kadar hırpalamalarına karşıyım :S
ne biliyim, sahende çelloyu havada döndürmek falan, çellonun asaletine yakışmıyor.. müzik yaparken kendilerini kaybediyorlar canım :Ç
#47 - Haziran 18 2008, 17:02:09
Beatles'te Beş Minare

nothing else matters'ı bunlardan dinlemeyen varsa hala mutlaka dinleyin,huzur veriyor.
#48 - Haziran 23 2008, 22:41:24

dnlediğim şarkıları var özellkle biter sweet de ağlıcak gişbi oluorum :D :S :hönk
#49 - Temmuz 02 2008, 00:47:54

metaLLica cover Ları harika gerçekten
seferim bu grubu
dediğiniz gibi rock müzikte yeni bi akım başLattıLar..
#50 - Temmuz 05 2008, 17:09:17

kaliteli ve başarılı bi grup
bende severim... çok severim...
ayrıca piyano ve kemanla onların yolundan gidiyoruz
başarılar bize apocalyptica olcaz :D :D
#51 - Temmuz 07 2008, 00:10:15

Any_one

evt süper bir grup düetleri de çok güzel oluyor. Düetlerin de hem apocalyptica hem de düet yapan kişilikler tarzlarından daha farklı olabiliyorlar çok güzel eserler çıkyor ortaya bkz. 'I'm not Jesus
#52 - Temmuz 07 2008, 00:54:44

..............manyaklar yha
uçuyolar ve bizi de uçuruyolar sahnede muhteşemler................

the unforgiven
bitter sweet
i don't care

dinlemeniz gereken şarkıalrı gerçekten muhteşemler...
#53 - Temmuz 22 2008, 21:52:04
iF You WeRe DeaD oR STilLL aLiVe i DoN'T CaRe ,i DoN'T CaRe ... aND aLL THe THiNGS You LeFT BeHiND i DoN'T CaRe i DoN'T  CaRe...!!!

Nisanda bunların tişörtünü aldım millat bana soruyor "Aaa sen Apocalyptica mı dinliyorsun?" diye..
Hoşuma gidiyor.. :Ç
#54 - Temmuz 22 2008, 21:54:38
Menino quem te fez?
Quem te deu tanta guarida,
Quem te mostrou a beleza
De dançar dentro da briga?

Bir de bunların adını yazamayanlar var :Ç
apoliptica falan yazan gördüm
apokoluptik diye okuyan da :Ç
hey yarabbim
#55 - Temmuz 28 2008, 13:10:16

Kısa süre önce Hope isimli şarkılarını keşfettim.
öldüm,bittim resmen.
#56 - Temmuz 31 2008, 15:56:37

Any_one

:D                       

çok güzel çıkmışlar bu fotoda  :D
#57 - Ağustos 02 2008, 20:38:18

Any_one

neyse karizmalarını toplamak lazım yerden :P

tiplerine bitiorum zaten  :D  hele eiccam path klibindeki mimikleri  :öff 

#58 - Ağustos 02 2008, 20:56:01

eicca topyiyen midir nedir, karı gibi yüzü var herifin. evlendiği karıda g.tüme benziyo pardon ama (6)
ahh ahh böyle gencecik çöcükler eriyorlar yaaa ...
#59 - Ağustos 08 2008, 02:12:50

vayy resimler süper..  :Ç aha böyle baka kaldım..  (6)

son zamanlarda bu grubu dinleyerek uyuyorum.. sepultra şarkısının başını gece geç saatlerde dinleyin mutlaka.. dinlerken kendimi gerilim filmlerinde hissediyorum  (6)  :4 ne mutlu bana  :artis
#60 - Ağustos 09 2008, 20:53:53
Göründüğü gibi mutlu değildir hiçbir şey.

I Dont Care
dinliyordum tam da son resimler çok süper cok begeniyorum bu şarkıyı ve Apocalyptica 'ı
öptm by.
#61 - Ağustos 09 2008, 20:57:33
Allah'ın BİLDİĞİNİ VARSIN KULLARIDA BILSIN....

keman ve türevleri olan müzikleri dinlemeyi sevdiğimden ve bi abinin sayesinde apocalyptica ya kadar vardı yolum
#62 - Nisan 13 2010, 16:58:17
Çağrı atmazsa aramam aga egoistim ben.

Tarzları çok güzel. :Ç
Stairway To Heaven, I Don't Care ve Nothing Else Matters dinlenmeli bence.
#63 - Haziran 18 2010, 22:55:33
Destiny is for losers.
It's just a stupid excuse to wait for things to happen instead of making them happen.
-B.

Tarzları çok güzel. :Ç
Stairway To Heaven, I Don't Care ve Nothing Else Matters dinlenmeli bence.

End of me , Life burns , I not jesus   da cabası.
#64 - Ağustos 30 2010, 10:56:33
Çağrı atmazsa aramam aga egoistim ben.

Yeni şarkı s.kip atmış resmen.
Flyleaf'in solisti Lacey ile düetleri,broken pieces.
Dinleyin lan dehşet olmuş.
#65 - Ekim 24 2010, 01:22:58

Oha bilmiyordum . Go to the youtube.
#66 - Ekim 29 2010, 19:25:34

Coverları muhteşem.
#67 - Şubat 22 2011, 18:19:25
Sırtındaki evden kaçan anarşik kaplumbağa.
#

her seferinde adını yanlış yazdığım tek grup şimdi yazsam yine yanlış yazarım.şarkılarına gelince yani konuşmaya bile gerek yok çok dinlendirici favorim path...
#68 - Mart 14 2011, 14:52:20
I wont allow any hapiness
cause everytime you laugh, I feel so guilty

Apocalyptica benim yegane, favori gruplarımdan..  :yeah

Tabi Perttu Kivilaakso'nun bendeki yeri başka..  :blush

Zaten Finlandiya ve Norveç black metalde olduğu gibi gothic tarz ve çekicilik konusunda da bayrağı ellerinden bırakmıyorlar..  :ask
#69 - Aralık 17 2012, 02:10:48
If you still care, don't ever let me know !!!..

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.