Alternatifim Cafe

Öyle Bir Geçer Zaman Ki

Discussion started on Tv ve Diziler

Öyle Bir Geçer Zaman Ki

Hikaye, 1967 yılında, İstanbul’un eski semtlerinden birinde başlayan ve günümüze kadar sürecek olan bir zamanı dilimini içerir.

Hikayenin odağında Akarsu ailesi vardır. Anılan zaman içinde bu ailenin dağılması, aile bireylerinin bu dağılmadan aldıkları etkiler ve her birinin bu etkiler altında şekillenen hayat hikayeleri sergilenir.

Denizci olan Ali Akarsu’nun, Hollandalı Carolin’le olan aşkı, karısı Cemile Akarsu tarafından öğrenilince, yaşanan büyük sıkıntılar ve  bu durumun yarattığı olumsuz koşullar, Cemile, Ali ve çocukları üzerinde, hayatlarının geri kalanını şekillendirecek kalıcı etkiler bırakır. Hayatla ve birbirleriyle olan mücadeleleri, bir çok  travmanın izlerini taşımaya devam ederek, sürer.

Ali ve Cemile’nin üniversiteye gitmekte olan büyük kızı Berrin, liseye gitmekte olan küçük kızı Aylin, Aylin’le aynı liseye gitmekte olan oğlu Mete, bu travmayı kendi hayatları içinde hissederler ve kendi hayat hikayeleri de bu etki altında gelişir.

Ailenin en küçük bireyi olan 6 yaşındaki Osman, bütün bu sürecin içinde olan, etkilenen, gözleyen bir kişi konumundadır. Küçük olduğu için, korunan kollanan, olayların dışında tutulmaya gayret edilen bir durumdadır. Ama bu sebeple, aslında, olayların bütününü görebilen, gözleyebilen ve diğer aile bireylerine oranla, yaşananlara en bütüncül yorumu yapabilecek verilere sahip olarak gelişen biridir. Bu özelliğiyle Osman, 1967’den günümüze uzanan hikayenin, odağında olan kişidir. Ve hikayenin bütünü, aslında Osman’ın hikayesidir. Osman’ın bu niteliği, hikayenin gelişimi içinde derinde olgunlaşacak ve ancak günümüz aşamasına gelindiğinde kendini net bir şekilde açığa vuracaktır.

Ali’nin annesi Hasefe Hanım, hikayedeki en yaşlı kişidir. Dobra, mert, görmüş geçirmiş bir kadındır. Oğlu’nun yanlış yaptığına inandığı için, gelini Cemile’nin tarafını tutacak kadar açık sözlü ve yüreklidir. Diğer oğlu Kemal ve gelini Neriman, çıkarcı, rüzgara göre davranan kişiler olarak, Hasefe Hanım’ın gözünde değer taşımazlar.

1967’den başlayarak, sürecin siyasal-toplumsal olayları, değişim ve dönüşümleri, hikayenin gelişimindeki toplumsal zemini oluşturacağı için, önemlidir. Yukarda kısaca değinilen kişiliklerin hayat hikayeleri, ilişkileri ve çatışmaları, bu toplumsal zemin üzerinde gelişecektir.

Böyle bir süreç, bu ilişkiler çerçevesinde ele alındığında, nostalji duygusu yaratacak ögelerin önem kazanması da kaçınılmaz olmakta. “Orhan Boran ve Yuki”, “Fenerbahçe gazozu”, dönemin şarkıları, reklamları, filmler, artistler… “Öyle Bir Geçer Zaman Ki…”, hikayesinde yer alan kişilikleri, olayları, bu nostalji duygusunun atmosferi içinde sergilemeyi ve en sonunda da, seyirciyi de bu atmosfere dahil edebilmeyi amaçlar.

~~~
İlk bölümünü seyredebildim, oldukça beğendim.
Oyunculuklar, kişilik tahlilleri, dönem portresi oldukça iyi.
#1 - Eylül 15 2010, 15:21:34
Bat dünya bat.
Kör ol da, piyango bileti sat.

Proculianus

Bu dizi tutar.
#2 - Eylül 15 2010, 15:22:37

Fade

O değil de, dün çocuk dünyanın dayağını yedi, ölmedi. Ben demiştim ama "ölmeyecek" diye. Dizi değil mi?
#3 - Eylül 15 2010, 20:20:00

1.bölümü 2 kez izledim.
iyiymiş, sevdim.
#4 - Eylül 16 2010, 01:02:53

Çok-çok iyi bir dizi. İlk bölümüyle gerek konusu olsun gerek oyunculukla- ki Mete'yi oynayan çocuk döktürmüştür iyi bir dizi imajı çizmiştir.
#5 - Eylül 16 2010, 02:14:44

Yok öyle bi Dünya.!  

Güzel.
#6 - Eylül 17 2010, 00:49:20

Perfect Circle

İzlettiren dizi
#7 - Eylül 17 2010, 02:46:25

Gunes ve Ay

Mete'nin dayak yiyip eve geldiğinde annesi söylediklerine, ufaklığın masanın altından ablasının yanına gidip dudaklarını büzerekten kucağına çıkmasına, o kadıncağızın kocasına sokulmalarının reddedilişi sonucundaki bakışlarına ağlarım ama. Beğenmişim.
#8 - Eylül 17 2010, 02:59:23

3 kez izledim :D o kadar beğendim işte.
#9 - Eylül 17 2010, 11:35:15
'

2.bölüm fragmanı harika.
öyle böyle değil bayıldıım bayıldııımm.
fragman böyleyse  bölümün tamamını düşünemiyorum.
yeni sezonun yeni dizilerinden hatta eskilerinden daha güzelll.
#10 - Eylül 18 2010, 17:47:56

Zeitgeist

Ben biraz geriden geliyorum sanırım. 123456789. tekrarında yakalayıp izliyorum hep. Güzel diziydi, beğendim. O veledi yerim lan çok şeker. Solcu çocuğu da tuttum, qarisma. ;))))

2.bölüm fragmanı harika.
#11 - Eylül 19 2010, 02:25:34
« Son Düzenleme: Eylül 19 2010, 02:32:06 Gönderen: Fıstıkçı Şahap »

izledim ve beğendim. konusu hoşuma gitti, oyunculuk da iyi. aynı şekilde o ufaklığa bayıldım ben de, çok sevimli.
#12 - Eylül 19 2010, 02:29:57
believe that dreams come true every day.
- because they do.. =)

derjavin

Bugün son 10 - 15 dakikasına denk geldim.
Mete'nin kapıda annesine söyledikleri ve yine kendi odasının kapısında babasına söyledikleri... :agla
#13 - Eylül 19 2010, 18:49:07

Tekrarlarını görmekten sıkıldığım dizidir. Tamam gerçekten çok beğendim, tamam tekrarını yakalayıp izlediğim için birkaç tekrarının olmasına da sevindim ama bu kadar da olmaz yahu. Dün gece 2.30 gibi bir tekrarını rastladım yine. Sabah kalktım 12.00 gibi bir tekrarını daha gördüm. İlerleyen saatlerde, 3-4 gibi, televizyonu açtım bir tekrarı daha vardı. Ee yuh be. Zaten benim izlediğim 4. tekrarı falandı. Üstüne birde bunlar. Yetmez mi sizce de yayın akışını ayarlayan pek sevgili insanlar? Sizce de bu kadarı o diziden bıktırmak değil mi insanları? Hazır beğenmişiz hani şu tekrar işini tadında bıraksanız ya.
#14 - Eylül 19 2010, 20:58:44
Suskun bir tutkuyum ben.
Evde ocaksızım, savaşta kılıçsız.
Ve de hastayım kendi gücümden.

adam çok güzel "evet sevgilim karolinden gelen mektuplar" diyor  (6)
#15 - Eylül 19 2010, 21:03:59
Montla Sıç!

Tekrarlarını görmekten sıkıldığım dizidir. Tamam gerçekten çok beğendim, tamam tekrarını yakalayıp izlediğim için birkaç tekrarının olmasına da sevindim ama bu kadar da olmaz yahu. Dün gece 2.30 gibi bir tekrarını rastladım yine. Sabah kalktım 12.00 gibi bir tekrarını daha gördüm. İlerleyen saatlerde, 3-4 gibi, televizyonu açtım bir tekrarı daha vardı. Ee yuh be. Zaten benim izlediğim 4. tekrarı falandı. Üstüne birde bunlar. Yetmez mi sizce de yayın akışını ayarlayan pek sevgili insanlar? Sizce de bu kadarı o diziden bıktırmak değil mi insanları? Hazır beğenmişiz hani şu tekrar işini tadında bıraksanız ya.

adam çok güzel "evet sevgilim karolinden gelen mektuplar" diyor  (6)
Katılmadan edemeyeceğim. :d

Beğendim ama izleyebilecek miyim bilmiyorum.
#16 - Eylül 20 2010, 01:48:56
« Son Düzenleme: Eylül 20 2010, 01:49:22 Gönderen: Karaçalı »
Yaşamak sansürler eşliğinde, çok sahte.

Bende denk geldim ve bende çok beğendim.  (6)
İzlenir.
#17 - Eylül 20 2010, 10:17:28

oyunculuk hikaye çok başarılı..etkileyiciydi yani

ordaki Karolin i facebooktan mı seçmişler ne öyle duydum  :haydut
#18 - Eylül 20 2010, 15:39:55
« Son Düzenleme: Eylül 20 2010, 15:40:41 Gönderen: Kara »

Dün iki kez ve ondan önceki günde 2-3 kez verdiler sanırım tekrarını.
Yarım yamalak izleyer izleye tamamladım diziyi.
Güzele benziyor.
O çocuğun-adı her neyse- dayak yiyip eve geldikten sonra kapıda annesine söyledikleri pek hoşuma gitti.
Aldatılmış bir kadın.
Bu film kesin tutar.
Bayılıyoruz biz böyle toplumcak çetrefilli filmlere.
#19 - Eylül 20 2010, 15:50:19
Binlerce kez baktım aynaya. Her seferinde farklıydı gördüğüm bakışlar. Sanki her geçen gün biraz daha yorgun, yıpranmış.

Perfect Circle

Osmanı yerim!
#20 - Eylül 20 2010, 18:18:31

dizi ilk bölümü ve tekrarlarıyla dahi olsa aynı tadı verdi. mükemmel bir diziydi bu, evet evet. ne zamandır bunu bekliyormuş gibiyiz.
osman karakteri dünyanın en şeker çocukları arasında en eni kapmış olmalı. yarabbim o ne güzellik.
mete ise sanırım adı aras bulut bilmem neydi. o adeta çok iyi yerlere gelebilecek potansiyelde, harika oyunculuk sergilemiş çocuk. geleceği şüphesiz parlak.
o aylin ise tam burjuva özentisi, malın tekine benziyor. çok cadı.
ve evet. berrin. berrin karakteri bu kadar mı güzel olur. o ahmet'in bütün sınıfı avluya toplaması öncesi sınıfa girince o çocuğa bakışları, aynı şekilde avluda da bakışları. beni benden aldı. ne güzel aşkla, hayranlıkla bakıyordu.
ve baba kız ilişkisi. annemle birbirimize bakıp gülmemize sebep oldu. tıpkı öyle ilişkimiz var bizim de.
o elbiseyi aldığında kızın hiçbir tepki vermemesi, masada genelde ince ayarlar vermesi. ayrıca çok duru ve güzel bir kız. soğuk bakışları var ve rolünü harika üstlenmiş. inceden bergüzar korel'in hatlarını andırıyor yüzü. ve soğukluğu da.
ve anne. her anne gibi, koruyan, kollayan, mutfakta fısıldaşmalar, babadan gizli hareketlerde anne rolünün üstlenilişi.
2. bölüm fragmanı da takdire şayandı doğrusu. biraz yavaş ilerliyor dizi ama yine de tadında gibi her şey.
erkan petekkaba fazla kabız ama, demeden edemiciiim.

genel hatlarıyla tutabilecek ve muhtemelen tek izleyeceğim dizi sıfatında olacak. unkapanı'nda çekiliyor ayrıca. birkaç kez önünden geçtim, caddedeki tüm evler boyandı filan böyle. her şey son derece aslına uygun.
hatırla sevgili'yi andıran dizi. ama ben o diziyi pek sevmemiştim.
şimdi burada komünist bir tip olunca da böyle çok hoş.

kısacası, tadında kalması dileği ile devam etmesini istediğim naçizane dizi. malum kanal d dizileri genelde bkunu çıkarıyor ama.
#21 - Eylül 21 2010, 02:11:18

+Uçuyor mu o?
-Uçuyor tabi olm!

dedi ya Osman, o an bağlandım işte diziye.
#22 - Eylül 21 2010, 13:47:43
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

osman osman osman yanii nasıl bir öpücük atmaktı o yerim valla  :ask
#23 - Eylül 21 2010, 23:42:29
'

Çemberimde Gül Oya tadı aldığım dizi buram buram Hatırla Sevgili kokmaya başladı tabi hepsinin yeri ayrı bu da öyle .
Her neyse o küçük Osman'ı yirim yirim yirim yaa elma şekerine kurban : )
Dizi genel hatlarıyle çok güzel Mete karakterini canlandıran çocuk şu çok popüler oyuncularımızı katlar helal valla.
Ayrıca Ahmet karakteri bu bölüm daha bi yakışıklılaşmaya mı başladı yoksa ben mi abartıyore (2. bölümden abartmak) :d
#24 - Eylül 22 2010, 02:21:20

Yok öyle bi Dünya.!  

Zeitgeist

Ayrıca Ahmet karakteri bu bölüm daha bi yakışıklılaşmaya mı başladı yoksa ben mi abartıyore (2. bölümden abartmak) :d

Haklısın bence. Adam bana felaket karizma geliyor. - o nasıl cümle lan -
#25 - Eylül 22 2010, 02:39:46

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.