Alternatifim Cafe

İşsizlere müjde!

Discussion started on Ekonomi Haberleri

Ali Tezel yazdı, hükümet geri adım attı. 3 milyon işsiz para cezası ödemekten kurtuldu.

1 Ekim’de başlayacak zorunlu Genel Sağlık Sigortası (GSS) sonrasında yaklaşık 3 milyon işsiz ve 18 yaşından büyük çocuk için başlayacak olan “zorunlu GSS” uygulaması konusunda SGK geri adım atmaya karar verdi. SGK Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, 1 Ekim 2010 günü başlayacak olan uygulama için 1 Ekim 2010 günü TBMM’ye erteleme konusunda yasa teklifinde bulunulacak ve yasa TBMM’den geçerse de “zorunlu GSS” 1 Ocak 2012 gününe ertelenecek. Bu durumda da işsizler, köylüler ve çocuklar hem ceza hem de GSS primi ödemekten kurtulacaklar.
1 Ekim 2008’de yürürlüğe giren ancak yeterli altyapısı olmadığı için iki yıl ötelenen, 1 Ekim 2010’da başlayacak zorunlu GSS bu kez de “gelir testi” yetiştirilemediği için 2012’ye ertelenecek. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yetkilileri, altyapısı henüz bitmeyen çalışmanın vatandaşların “zorunlu” mağduriyetine neden olacağı için Meclis açıldıktan sonra yasanın ilgili hükmünü 1 Ocak 2012’ye erteleme kararı aldıklarını açıkladı.
TBMM, 1 Ekim 2010 günü açılacak; yasanın da, ilk ceza uygulamasının başlayacağı 1 Kasım 2010’a kadar çıkması bekleniyor.

SGK GELİR TESPİTİ YAPACAK
1 Ocak 2012’den itibaren yürürlüğe girecek zorunlu GSS kapsamına SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’ndan sosyal güvencesi olmayan ve Yeşil Kart uygulamasından yararlanamayan yaklaşık 3 milyon kişi alınacak. Ancak, primini cepten ödemesi gerekecek. Ödenecek miktarı SGK belirleyecek. Bu miktar ailenin kişi başı aylık gelirine göre 30 TL, 91 TL veya 182 TL olacak.
#1 - Eylül 03 2010, 18:05:18
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Müjde HAYIR 'LI oldun.
#2 - Eylül 12 2010, 20:59:56
''  Kaybedecek neyin var,ihtimalinden başka...

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.