Alternatifim Cafe

Tiyatro bir uygarlık okuludur

Discussion started on Tiyatro, Gösteri

TİYATRONUN insanların estetik bir duygu kazanmalarında, uygarlığın vardığı yerin öğrenilmesinde taşıdığı işlevi, bilinen bu görüşü bir kez daha yineleyelim. Hürriyet Adana Bürosu?ndan güzel bir haber geldi.

200 kadın ilk kez tiyatroya gitmiş. Haberi okuyalım.

?Adana?nın köylerinden ve gecekondu mahallelerinden 200 kadın, hayatlarında ilk kez tiyatroya gitti. Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Adana Şubesi?nce 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen etkinlikte Adana?nın merkez Sarıçam, Yüreğir ve Seyhan ilçelerine bağlı köyler taranıp, tiyatroya hiç gitmeyen 200 kadın Adana Devlet Tiyatrosu?nda konuk edildi.?

Sivil toplum kuruluşlarının işlevinin, sorumluluğunun örnek bir davranışı.

İnanıyorum ki, ilk kez tiyatro görenler, artık tiyatroya gitmek isteyecekler, bunun yaşamlarında bir gereksinim olduğunu duyumsayacaklardır. Türkiye?de başka illerdeki sivil toplum kuruluşlarının da, bu tür girişimleri gerçekleştirmesini bekliyorum.
TİYATROYA İLGİ BÜYÜYOR

ADANA?DA bu yıl 12?ncisi düzenlenen Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali?nin biletlerini alabilmek için gişe önünde uzun kuyruklar oluşmuş.

Sahnelenecek 18 oyundan 4?ünün biletleri 4 saatte satılmış.

27 Mart?ta Dünya Tiyatro Günü?nde başlayacak festivale ilginin yoğunluğu için Adanalı sanatseverlere teşekkür etmek gerekiyor.

Çünkü ben bir kentte yapılan festivallere, o kentte yaşayanların ilgi göstermesini, festivali desteklemelerini bekliyorum. Yaşadıkları yeri güzelleştirmek için bu yardımı, ilgiyi ihmal etmemeliler.

Festival için Adanalılar 10.00?da açılacak gişedeki kuyruğa sabahın saat 07.00?sinde girmişler.

Festivale katılan oyunlar Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi ADT Sahnesi?nde bir ay boyunca sahnelenecek.

Bilgisayar sisteminden kaynaklanan bir hata yüzünden beklemekten sabırsızlanan tiyatroseverlerle, Devlet Tiyatrosu Müdürü Ahenk Demir tek tek ilgilenmiş.

Seyirciye saygı açısından olumlu bir puan.

Demir: ?İlginin yoğun olması bizi mutlu ediyor. Daha fazla kişinin bilet alması için oyun başına bilet satışımızı kişi başı 5 adet olarak belirledik. İlk günden, Ankara Devlet Tiyatrosu?nun ?Kerbela?, Dostlar Tiyatrosu?nun ?Kerem Gibi-Nâzım Hikmet?le 35 Yıl?, Kenter Tiyatrosu?nun ?Kraliçe Lear? ve Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu?nun ?Aşk Sözleri? adlı oyunlarının biletleri 4 saat içinde tamamen tükendi. Ayrıca yine ilk gün, İstanbul Devlet Tiyatrosu?nun ?Vahşet Tanrısı? adlı oyunu da kapalı gişeye düştü.?

Demir, bu yıl, 18 topluluğun, 2 açık hava gösterisi ve 16 oyunla 36 gösterimde tiyatroseverlerle buluşacağını kaydetti.

Sabancı Vakfı, bu festivalin amacının, ?Adana?nın uluslararası bir kütür-sanat merkezi olmasına öncülük etmek? olduğunu açıklıyor.

Festival, İtalyan gösteri grubu Studio Festi?nin Seyhan Nehri üzerinde gerçekleştireceği ?Elementlerin Uyumu? isimli şovuyla başlayacak.

* * *

İSTANBUL dışında böyle bir festivalin yapılmasını tiyatro ve tiyatro seyircisi adına önemli bir kazanç sayıyorum.

Doğan HIZLAN
#1 - Mart 17 2010, 14:40:13
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.