Alternatifim Cafe

Abhazya Cumhuriyeti

Discussion started on Ülkeler Tarihi

Başkent : Sohum

Resmi dil : Abhazca ve Rusça

Siyasal statü : de facto cumhuriyet

Yönetim : Cumhuriyet
- Devlet Başkanı : Sergey Bagapş
- Başbakan : Aleksander Ankvab

Tek yanlı Bağımsızlık ilanı tarihi, Gürcistan : 23 Temmuz 1992

Anayasa tarihi : 2 Ekim 1999

Rusya tarafından tanınma tarihi : 26 Ağustos 2008

Yüzölçümü;
- Toplam : 8.600 km²
- Su(%) : n/a

Nüfus;
- Toplam (2005) : 216.000
- Yoğunluk : 220/km²

Para Birimi : Ruble

Abhazya Cumhuriyeti (Abhazca: Apsny Ahwyntkarra, Rusça: Respublika Abkhaziya), 1990'ların başındaki savaşın ardından Sohum'a egemen olan ve Rusya?nın desteğini alan ayrılıkçılar tarafından de jure (hukuki) parçası olan Gürcistan Cumhuriyeti'nden 1994 yılında bağımsızlığını ilan edilmiş bir de facto (fiili) devletidir.

Fakat Abhazya Cumhuriyeti adını taşıyan bu yönetim bazı ülkeler tarafından tanınmıştır (Rusya, Nikaragua; Venezuella ve de facto Güney Osetya,Transdinyester Ve sürgündeki Krayina Sırp Cumhuriyeti). Gürcistan'ın merkezi yönetiminin desteğindeki özerk yönetim ise, bölgenin eski statüsünün korunmasından yanadır. Abhazya Cumhuriyeti Hükümeti?nin yönetim merkezi Sohum'sur.

Abhazya Cumhuriyeti, 8.600 km²?lik bir alanı kapsar. Bölgede 220.000'i aşkın kişi yaşamaktadır.(2003 sayımı)

26 Ağustos 2008'de Rusya Federasyonu devlet başkanı Dmitri Medvedev[1], 3 Eylül 2008'de Nikaragua'nın sosyalist devlet başkanı Daniel Ortega Abhazya Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını tanıdığını açıkladı. Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, 2009 Eylül ayında Abhazya'yı bağımsız bir devlet olarak tanıdığını açıklamıştır.

Abhazya Cumhuriyetinin konumu

Abhazya Cumhuriyeti

Ayrıca bakınız

Güney Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlıklarının uluslararası tanınması
Tanınmayan devletler listesi

Kaynakça

^ Rusya, kritik 'bağımsızlık' imzasını attı; Gürcistan 'bu bir ilhaktır' dedi Zaman Gazetesi.
^ Nikaragua, Abhazya'yı tanıyan ikinci ülke oldu

Dış bağlantılar

Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş'ın Resmi Web Sitesi
Abhazya Başkanlık Sitesi
#1 - Mart 17 2010, 11:56:21
« Son Düzenleme: Mart 17 2010, 11:57:05 Gönderen: Mercey »
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

De facto cumhuriyet.

Tanıyan ülkeler; Rusya, Nikaragua, Venezuela, Nauru.  Rusya zaten malum, diğer üç ülke de Rusya/SSCB ile olan derin bağları göze çarpıyor her nedense. :)

Güney Osetya ve Abhazya Rusya'nın Kosova intikamı olmuş oldu.
Gürcistan ABD ilişkilerinin güçlenmiş olması, Gürcistan'ın NATO'ya katılmak istemesi ve sonrasında Rusya'nın bölgeye müdahalesi tüm bunlar birleştirilince ortaya tek bir sonuç çıkıyor: Rusya'nın bayrak yarışında ben de varım demesi. Zaten vardı da yani Kosova hamlesine böyle karşılık verdiler. Rusya'nın Amerika idaresindeki tek kutuplu bir ulusal sisteme karşı çıkışı ve karşı kutbu üretmesi.

Her şey bir yana Kosova olsun Abhazya olsun tamamen kendi emelleri doğrultusunda kullanmakta beis görmeyen 'büyük' devletler yönlendiriyor dünyayı. Yazık valla.
#2 - Mart 23 2010, 11:47:52
Bat dünya bat.
Kör ol da, piyango bileti sat.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.