Alternatifim Cafe

Diyarbakır'da 'Bir Kış Masalı'

Discussion started on Tiyatro, Gösteri

Türkiye'nin önde gelen tiyatrocularından Haldun Dormen, Diyarbakır'da meslek hayatının ilk Kürtçe oyunu 'Çîrokeke Zivistanê'nin (Bir Kış Masalı) prömiyerini sahneledi.

DİYARBAKIR - Müzikalin promiyerine DTP’nin siyasi yasaklı Genel Başkanı Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk, Barış ve Demokrasi Partisi Genel Başkan Yardımıcısı Gülten Kışanak, Milletvekili Sebahat Tuncel, Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile Eski DEP Milletvekili Leyla Zana, Kandil Barış Grubu üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Büyük ilgi gören müzikali izleyenler kahkahaya boğuldu.

Ekibiyle birlikte oyunun hazırlığı için uzun süredir Diyarbakır’da bulunan usta tiyatrocu Haldun Dormen, meslek hayatında ilk defa Kürtçe bir oyun sahneledi. 82 yaşındaki ünlü tiyatrocu Dormen, Cevat Fehmi Başkut'un ‘Buzlar Çözülmeden’ adlı oyunundan uyarladığı ‘Bir Kış Öyküsü’ adlı müzikali, bu kez ‘Çirokekê Zivistanê’ (Bir Kış Masalı) adıyla ilk kez kürtçe olarak Diyarbakır’da seyirci karşısına çıktı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda (DBŞT) gerçekleşen prömiyere, DTP’nin siyasi yasaklı Genel Başkanı Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk, Barış ve Demokrasi Partisi Genel Başkan Yardımıcısı Gülten Kışanak, Milletvekili Sebahat Tuncel, Eski DEP Milletvekili Leyla Zana, Kandil Barış Grubu üyeleri, Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve çok sayıda vatandaş katılıdı. Tamamen kürtçe segilenen müzikal, büyük beğeni topladı. Kürtçe bilmeyen Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu’ya oyunu, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir tercüme ettiği görüldü.

Oyun sonunda oyuncular ayakta alkışlanırken, sahneye çıkan Haldun Dormen Kürtçe ‘Şev baş’ (İyi geceler) diyerek, “Maalesef bu kadar ezberleyebildim. Sonra oyunu sahneye koyduk, ama becerdik galiba, herkesin sayesinde hayatımın en güzel, en heyecan verici bir olayı oldu. Bu oyunu Kemal Sunal için yazdık. Rahmetli Kemal Sunal ile oynayacaktık, kendisi tiyatroya geri dönmek istiyordu. Ben çok mutluyum, çok teşekkür ediyorum. Mükemmel bir kadro var. Bu yaşta bana yepyeni bir pencere açtı. O pencereden baktğımada çok mutluyum.” dedi.

70-80 YILLIK KARLAR ERİDİ

Daha sonra sahneye çıkan Osman Baydemir, kısa bir konuşma yaptı. Baydemir, “70 yıllık, 80 yıllık karlar eridi. İnsanların bir arada yaşayacağının baharı geldi. İşte barış köprülerinin bir tanesini de Haldun Dormen ile birlikte Diyarbakır Büyükşehir belediyesi tiyatro ekibi atmıştır. Hepsine teşekkür ediyorum” dedi.

KANDİL VE MAHMURDAN GELENLER SAHNEDE

Yaptığı açıklamadan sonra Baydemir aralarında Mutlu, Türk, Zana ve diğer davetlileri oyunculara çiçek vermek üzere Kürtçe olarak sahneye davet etti. Baydemir, Kandil ve Mahmur kamplarından gelen grubu da sahneye çağırdı.
Kapatılan DTP’nin Siyasi Yasaklı Genel Başkanı Ahmet Türk ise oyunla ilgili olarak, “Çok güzel, çok beğendim, Türkiye’de çok güzel gelişmelerin yaşandığını görüyoruz. Aslında kürt halkının kültürüne kimliğine değer verilirse birçok sorunun çözüldüğünü görürüz” dedi.
Vali Hüseyin Avni Mutlu da, gazetecilere yaptığı açıklamada, oyunu daha önce sinemada seyrettiğini, sanat dilinin evrensel olduğunu ifade etti. Vali Mutlu, şöyle konuştu:
“Sanatın dili evrenseldir. Zaman zaman farklı dillerdeki İngilizce, Fransızca, Almanca sinema filmlerini ve tiyatro oyunlarını keyifle izliyoruz. TRT artık 24 saat hem tiyatro olarak, müzik olarak, farklı sanat etkinlikleri itibariyle devletimizin televizyonunda yer alıyor. Diyarbakırımız'da da bir çok televizyon kanalı bu konuyla ilgili gerekli izinlerini aldılar. Artık bu tür piyesleri, oyunları, şarkıları, sanat etkinliklerini ekranlarımızdan zaten bir yıla yakın ve daha fazla zamandır izliyoruz. Şehir tiyatrosunda da ilk kez izliyoruz. Neticede bir kültürel etkinliktir. İyi bir başlangıç oldu diye düşünüyorum”
Gazetecilerin ‘Kürtçe bildiğiniz kelime var mı?’ sorusuna Vali Mutlu, “Şüphesiz tabiki pek çok bildiğimiz kelime var. Sanat gerçekten sanat için ve toplum için de yapıldığında her ikisinde de güzel. Ama ortaya güzel bir şey gayesiyle yapıldığında bence fevkalade iyi. Neticede bu bir sanat eseri. Ve Ben bunu her zaman söylüyorum sanatın dili evrenseldir. Dolayısıyla biz onu yüreğimizle izliyoruz” dedi. (dha)
#1 - Mart 01 2010, 16:41:24
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.