Alternatifim Cafe

Ankaralı Turgut

Discussion started on Sanatçılar - Gruplar

Müzik hayatına henüz 12 yaşındayken köy düğünlerinde darbuka çalarak başlayan Ankaralı Turgut, 1963 Ankara doğumlu. Ailesinin içinde müzisyen sayısının çok yüksek oluşundan dolayı kendisini çocuk yaşta köy düğünlerinde ve müziğin içinde bulan sanatçının babasıda davul çalıyordu. Askere gidene kadar müzisyenlik yapan darbukadan sonra bağlama çalan Ankaralı Turgut, bir taraftan da Ankara'nın oynak türkülerini sölemeye başladı. Askerlik dönüşü yöresel olarak ilk albümünü çıkaran sanatçı daha sonra amatör olarak üç albüm daha yapar.
1994 yılında İstanbul'a gelen sanatçı ilk olarak Tarkan'ın Oynama Şıkıdım isimli eserini "ti"'ye alarak profesyonel anlamda ilk albümünü yaptı. Pop şarkının bazı sözlerinin kullanıldığı halk müziği enstumanlarıyla süslenen bu tür, dinleycilere oldukça farklı gelmişti. Sanatçının bu albümü reklamsız 300 bin satınca artık Turgut da Unkapanı piyasasında aranan isimlerden olmuştu. Barış Manço'nun "Oku Bakim" i değiştişrerek ikinci albümünü yapan sanatçı müzik dünyasına yeni bir tarz getirdiğini iddia ediyor.
Ankaranın neşeli oyun havalarını medya ile tanıştırıp tüm Türkiye ye taşıma ünvanını da alan Ankaralı Turgut o yıllarda eşinin rahatsızlığı nedeniyle firmanın kendisine destek olmaması ve sahipsiz bırakması üzerine bağlarını koparır ve 1996 yılında Tutku Müziğe geçer.
Sırası ile Tavla, Arabası Var, Döşiyelim Abi isimli albümleri yapan sanatçı 1997 yılında artık medyanın da yakından tanıdığı milyonların sevdii bir sanatçı olmuştu. Bir boru firmasının reklamından etkilenerek sözlerini yazdığı Döşiyelim Abi isimli türküsü artık her yerde dinlenmekte ve çalınmaktadır. 850 bin satış trajına ulaşan sanatçı halen Ankara'nın gecekondu bölgelerinden olan Altındağ da oturmaktadır. Bu durumdan hiç rahatsız olmayan sanatçı aldığı apartman dairesine taşınınca çok sevinmiştir. Beş çocuklu bir ailenin reisi olan Ankaralı Turgut o günden sonra Müzik Dünyası'nın aranılan isimlerinden olmasına rağman yaşantısında pek değişiklik olmaz.
Sanatçı "Döşiyelim Abi" isimli albümünden sonra Yakalarsam Tık Tık, Ne Yersin, Annene Diyecem, Sen Gittikten Sonra, Aganigi Naganigi, Vay Vay isimli albümlerini yapar. Bu tarihe kadar Kenan Kaya ile Basın ve Menajerlik konusunda birlikte olan sanatçı daha sonra Para, Dazır Duzur ve bak hele isimli albümlerini çıkarır. Sanatçı görüntülü CD lerin piyasada çok soruluyor olması ve ısrarlar üzerine Oturak Alemi ve Ankaralı Turgutla Oturak Alemi isimli iki tane de VCD çıkarır.Her nekadar oyun havası türküleri okusa da iyi Bozlak ve Barak yorumlayan sanatçı şu anda stüdyo da Halk Müziği albümü hazırlama çalışmalarında. Yılbaşına doğru özel halk müziği türkülerinin yanı sıra Bozlak ve Barak'larında yer alacağı albümünü çıkartmaya hazırlanan sanatçı bir hayalinin daha gerçekleşeceğini sölüyor.
#1 - Ağustos 23 2009, 22:43:53
Kimseyi tanıyamıyorum. Daha doğrusu kendimi tanıyamıyorum . Ben kimimki sizleri tanıyayım.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.