Alternatifim Cafe

Mümkünse Cevap.

Discussion started on Merak Ettikleriniz

İnsana zevk veren herşeyin günah olduguyla ilgili bişey duydum ama sacma geldi. Kafamda soru işareti bıraktı.
Bir de burçlar günah mıdır? Kur'an'da Buruc Suresinin oldugunu biliyorum ama. Tam beni tatmin edici bi cevap alamadım herkes farklı birşey söylüyor..
#1 - Ağustos 18 2008, 21:59:12
"Bir kız öğrenciyi başını örttüğü için tahsil hakkından mahrum etmek,İstiklal Savaşı başlarında ve Maraş'ta düşmanlar tarafından başörtüsü çekilip düşürüldüğü için başlayan milli şahlanışın ruhuna tükürmektir."
Necip Fazıl Kısakürek;);)

uyuşturuc uya HAYIR!! OKUMADAN GEÇMEYİN ;) //forum.alternatifim.com/index.php?topic=68882.0

günah olduğunu sanmıyorum burçlar sadece belırlı özellıklerı söyluyor gunah olan bır yerı yoktur bnce
#2 - Ağustos 18 2008, 22:03:22
lan yüzüme bakma malca konuşmuyorum arapça

İnsana zevk veren ''herşey'' değil.''Bazı''şeyler.Günah yada haramdır.
Burçlar bildiğim kadarıyla günah değil.Kuran'da burçlardan bahsediliyormuş.
Ancak bence şu zamanda yapılan burç yorumları saçmadır ve insanın o burçlara inanmak anlamsızdır.

Ama kardeş sen gidip işin ehli olan birine sor bunları :dondurma
#3 - Ağustos 18 2008, 22:15:25

İnsana zevk veren herşey haramdır diye birşey söz konusu olamaz.Ancak bazı şeyler insana zevk verirkken etrafındakilere zarar verebilir ve işte bu İslam'da yasaktır.
İslam'da burçlara yer verilir elbette ama günümüzde gazete ve dergilerde yazılıp çizilen saçma sapan fal tipli burçlardan bahsetmiyoruz.
#4 - Ağustos 20 2008, 02:07:45
"Başına siyah bir örtü iniyor usulca.Setr.Ucu,ardınca sürünürken,üzerinde adım attığı taşlar inliyor.Hayret! O kadar mı ağırmıştı? O kadar mı yaralanmıştı? O bilmiyor.Taşlar biliyor."

Anti-tiKKy

İnsana zevk veren herşey haramdır diye birşey söz konusu olamaz.Ancak bazı şeyler insana zevk verirkken etrafındakilere zarar verebilir ve işte bu İslam'da yasaktır.
İslam'da burçlara yer verilir elbette ama günümüzde gazete ve dergilerde yazılıp çizilen saçma sapan fal tipli burçlardan bahsetmiyoruz.

Neyden bahsediyoruz ?
#5 - Ağustos 20 2008, 03:09:08

Aylara göre insanların kişiliklerinin farklılık göstereceğinden bahsediyoruz.Günlük burçlar değil yani genel burçlar.
#6 - Ağustos 20 2008, 13:35:48
"Başına siyah bir örtü iniyor usulca.Setr.Ucu,ardınca sürünürken,üzerinde adım attığı taşlar inliyor.Hayret! O kadar mı ağırmıştı? O kadar mı yaralanmıştı? O bilmiyor.Taşlar biliyor."

Günah olcağımı sanmam ama bana saçma geliyor ne alakası var ki mesala bu ayın burcunu okunurum ve inadıma dediğine ters davranırım  :yaril
#7 - Ağustos 20 2008, 14:36:30

fortune

ya konu beni çok ilgilendirmez de ama dikkatimi çekti...

burçlar nasıl bir zevke getiriyor sizi arkadaşım..???benim bilmedigim özel marifetleri falan mı var burçların???   vs vs vs daha fazla karikatüristik ele almayalım yoksa sansürlenicem!

'' günah''' kelimesi farsça bir kelime olup bildigim kadarıyla anlamı da, '' suç,uygunsuz fiil-iş,,,,sorumluluk vb'' anlamlarına gelir.burdan yola çıkarak da, dinsel terminolojide,kısaca, o dinin emirlerine aykırı davranış anlamını verebiliriz.

e şimdi, benim bildigim kadarıyla, (hangi din olursa olsun) bir dinin temel amacı insanı bireysel ve toplumsal mutluluga ulaştırmaktır.yani dinin asıl temel işlevi zaten zevk vermektir.(tabi herkesin damak tatları!! farklı olabilir,zevk anlayış ve derecleri farklı olabilir.hatta kesinlikle farklıdır.nasıl ayırt edeceksiniz zevk suçsa hangisi ne kadar suç ?)

kökten sakat bir anlayış bence bir dinin insana zevk veren şeyleri suç sayması.......

not:  'günah' kelimesinin 'sorumluluk' anlamı üzerinde de durmakta ayrıca yarar var bence.
#8 - Ağustos 21 2008, 00:32:47

Soru soran arkadaş zaten burç ve zevk meselesini ayrı ayrı sormuş.
#9 - Ağustos 21 2008, 01:44:43

night

Haram olan her şey insana zevk verir, ama her zevk veren şey haram değildir. Örneğin bir Müslüman'a Kur'an okumak zevkli gelebilir.
#10 - Ağustos 29 2008, 09:23:17

Şizofren Sevdam..

geleceğini belirten, yani gelecekten haber vermek burçlarda -fala girdiği için- günah olduğunu biliyorum
ama asroloji ile ilgili kur'an-ı kerim de ayet var.evet

zevk veren herşey günah değildir.
nefsine bağlı.
#11 - Ağustos 29 2008, 09:51:20

Yeni!
Bunları kim soktu aklına yaa.yemek yemek her insana zevk verir.yemeyelimmi yani.her zevk veren şey günah değildir.
Kur-an'da da burçlarla ilgili hiç bir ayet yer almaz.burçlarla ileriyi görme konusuna inanmakta dinimizce uygun değildir.
#12 - Aralık 26 2008, 17:35:15
« Son Düzenleme: Ekim 12 2010, 22:27:55 Gönderen: fabrication »
Sen beni değil, benim üzerimden kendini seviyorsun.

Yeni!
Burç murç olmaz İslâm'da. Geleceği, kaderi bilen tek varlık Alşlah'tır İslâm'a göre. Bunun dışındaki her şey Allah'a şirk koşmaktır, müşrik olursunuz, ki günâhtır.
...
Zevkten kastınız cinsel ilişkiyse İslâm, eşler arasında olacak ilişkilerde zevk alınması gerektiğini söyler. Allah bunu insanlığa hediye etmiştir denir. Ancak nikâhlı değilseniz zinâdır, büyük günâhıt.
...
Onun dışında alkol, domuz eti vs hepsi haramdır. Ama açgözlülüğe kaçmadan tatlılar yemek, dans etmek, dönme dolapa binmek günâh değildir.
...
Böyle saçma sapan soruların ve bilgisizliğin nedeni, Doğu gelenekçiliği üzerine oturtulmaya çalışılmış abuk subuk bir Batı taklitçiliğidir. Batı'yı muasır medeniyet olarak gösterenler, onların günâhlarını sevabını da Doğu gelenkçiliğiyle bulandırmış acayip bir hâle sokmuştur.
...
Batı normlarına göre erken evlilik genç kızlar için çileli bir yaşam öngörür, ki bu doğrudur, son derece sağlıksızdır. Doğu normlarına göre de kadınların hiç bir hakkı yoktur (islâmda da yoktur - ayrı bir tartışma konusu, isteyen mesaj atsın) ama evlilik kurumu altında erkek ve kadınların cinsel ilişkilerine kesinlikle karışılmaz hatta zevkle yapılması tavsiye edilir. Bu yüzden doğu toplumlarında haremler erkek zevkinin emrine verilmiş bir erotizmi sayıklarken batı da "onur, erdemlilik ve iffetlilik" her iki cinse de dayatılır.
...
Hayatınızı erkek egemen toplumun koyduğu ortaçağ kanunlarına göre düzenlemeye çalışacağınıza, oturunsağlıklı bir şleyler okuyun. Elinizin altında internet var google var.

Edit:Küfür,Hakaret İçerikli Mesaj Değiştirilmiştir.
#13 - Ekim 12 2010, 21:26:30
« Son Düzenleme: Ekim 13 2010, 21:24:26 Gönderen: kuRRet-üL ayn »

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.