Alternatifim Cafe

Kızılbaşlık

Discussion started on Dinler Tarihi

Aleviliğin bir koludur. Genellikle Anadolu Alevilerine verilen addır. Ne zaman, kimce kurulduğu bilinmiyor. Selçuklar döneminden bu yana bir inanç kurumu olarak yaygındır. İsmail Sevafi'nin savaşta erlerinin giydikleri, Kızıl başlıktan ya da Uhud Savaşı'nda Peygamber'in yaralanması sonucu kanını gören Ali'nin sonraki bütün savaşlarda kızıl başlık giydiğinden kaynaklandığını söyleyenler varsa da kesin değildir. Kızılbaşlık üç ilke üzerine kuruludur. Adama muhabbet, deme muhabbet, nura muhabbet. Kızılbaşlık On İki İmam inancına dayanır.
#1 - Mayıs 30 2008, 11:58:41
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

alevilik ve kızılbaşlık hakkında daha fazla bilgisi olan varsa paylaşabilir mi??
#2 - Mayıs 30 2008, 12:18:13
Karyolama oturup kendime bir içki koydum. Kapımı açık bırakmıştım. Şehrin gürültüsüyle beraber ay ışığı sızıyordu odama: müzik dolapları, otomobiller, küfürler, köpek havlamaları,radyolar... Hep beraberdik, aynı b*k çukurunun içindeydik hepimiz. Kaçış yoktu. Zamanı geldiğinde sifonumuz çekilecekti.

Charles Bukowski

‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Alevi birine ''kızılbaş mısın ?'' sorusu yöneltildiğinde soran kişiye öldürecek gibi bakmasının sebebini hep merak etmişimdir . .
#4 - Mayıs 31 2008, 14:46:23
Gidişim biraz suskun ama ''Dönüşüm'' böcek olucak.

Gregor Samsa

Alevi birine ''kızılbaş mısın ?'' sorusu yöneltildiğinde soran kişiye öldürecek gibi bakmasının sebebini hep merak etmişimdir . .

Zamanında çok çirkin yalan iftiralarda bulunan bir çok kişinin ve bu yalan beyanları kızılbaş sıfatı altında gerçekleştirdiklerini iddaa ettikleri için olabilir.
#5 - Mayıs 09 2009, 10:51:10

TuRKuaZz

Alevilerin büyük kısmının özünü kaybettiğine inanıyorum.
#6 - Mayıs 09 2009, 11:24:23

Alevilerin özü neydi onu bir söyle sen.
#7 - Mayıs 09 2009, 13:00:38

Alevilerin özleri hakkında bildiklerini bilmediklerini kulaktan duyma düşünceleri sana dikte edilenleri bir gözden geçirip öyle inanmalısın inanmak istediğine bence.
#8 - Mayıs 09 2009, 13:16:00

Zamanında çok çirkin yalan iftiralarda bulunan bir çok kişinin ve bu yalan beyanları kızılbaş sıfatı altında gerçekleştirdiklerini iddaa ettikleri için olabilir.
Eyvallah.
Bir alevi düğününe gitmiştik. kızılbaş sıfatını neden kabul etmediklerini sormuştum ortamda. tek ses çıkmadı. apışıp kaldım. fena utandım, öldüm bittim.
Daha da kullanmadım kullanmam da...

Bugüne kadar yabancı olarak gittiğim düğünlerde en sıcak karşılayan alevilerdir. çok pis ortamları var.(pis derken mecazi anlamda) önyargıyla gittim ve çok şaşırttılar açıkçası. geneli böyle mi ama bir çoğu sıcakkanlı. (hiç unutmam. zerre kadar tanımadığım gelinin annesi ben yemek yemiyorum diye kimseye tek kaşık aldırtmadı masada)
öyle yani.
#9 - Mayıs 09 2009, 13:21:47
Gidişim biraz suskun ama ''Dönüşüm'' böcek olucak.

Gregor Samsa

Genel olarak demesemde ki vardır muhakkak her etnik kökende çürükler,Aleviliğin mantalitesinde hümanist bir yaklaşım vardır her daim.Önce insan derler her zaman. Eski toprak tabirinde bulunduğumuz yaşlıların bazıları sadece diğer mezhepteki insanlara olumlu yaklaşmazlar o da yaşadıkları baskılardan ve çirkin iftiralardan ötürüdür ki onlarda artık ayrı gayrıdan yana değillerdir. Maalesef ki hala çirkin yakıştırmalarda bulunan cahil cühela insanlar bulunmakta ve öyle yetiştirilmektedirler. Hiç kimse inancından yaşayış tarzından ötürü eleştirilmemelidir,eleştirilse bile kötü gözle bakılmamalıdır. Bir ön yargı duvarı var hala umarım yıkılır.
#10 - Mayıs 09 2009, 13:33:29

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.