Alternatifim Cafe

Alemin Efsane Davulcuları

Discussion started on Rock

Davulcuları sevmemek olanaksızdır. Kocaman davulların arkasında oturan bu adamlar gözlerden uzak olsa da gönüllerimize yakındır. Çünkü davul hangi müzik türü olursa olsun ritmin can damarıdır.

Çoğu zaman solistler ya da gitar ustaları ya da klavye üstadları kadar tanınmazlar oysa. İşte bu derlememizde pop ve rock tarihinin en önemli davulcularından 30'unu sizlere tanıtıp, bunların 10'undan da bahsettik.

Bill Bruford
Bruford'un güçlü, dinamik, bir o kadar da ince ve dokunaklı vuruşları 70'lerin progressive/art rock'ının davuldaki en özgün sesleri.

Caz kökenli stiliyle poliritmik ve melodik vuruşları aynı anda ustaca yakalayıvermesi ve elektronik davulun sınırlarını zorlayarak birçok insanın "ucuz" olarak gördüğü bu enstrumana saygınlık kazandırması Bruford'un rock müziğe damgasını vuran katkılarından.

Phil Collins
Kariyerinin son 15-20 yılında banal aşk şarkılarının tuzağına düştüğünden beri Collins'in aslında ne kadar büyük bir müzisyen olduğu da unutulup gidiverdi.

Oysa kendisi; nota okumayı ve yazmayı bilmemesine rağmen- hem önemli bir şarkı yazarı, hem de müzik tarihinin en orijinal sound'a sahip, en yetenekli davulcularından birisi.

Neil Peart
Rock'un en popüler grubunun Rush olduğunu iddia etmek güç, fakat Neil Peart yıllardır modern davulun açık ara en popüler müzisyeni.

Modern Drummer başta olmak üzere, aldığı ödüllerin sayısını tahmin etmek bile son derece güç.

Keith Moon
Yirminci yüzyılın gördüğü en çılgın, en sürprizlerle dolu, en içgüdüsel, en orijinal davulcusuydu belki de Keith Moon.

Ginger Baker, Mitch Mitchell, John Bonham gibi eski topraklar da, kuşaklar sonrasının punk ve metalcileri de Moon'un hem tekniği, hem de anarşik, kontrol dışı tavırlarını kendisine örnek almışlardır.

Mitch Mitchell
Keith Moon'un suratı ve çılgınlığıyla da, Ginger Baker'in sertliği ve karmaşıklığıyla da aynı anda rekabete girebilecek bir davulcudur kendisi.

Peki onlardan farkı neydi? İkisinde de olmayan funky'lik! Hendrix'in arkasında bir Mitch Mitchell oturmasaydı bir 'Fire', bir 'Crosstown Traffic', bir 'Purple Haze' bizi böylesine sarsabilir miydi bilinmez.

Danny Carey
90'ların en önemli davulculardan Danny Carey, karanlık progressive-metal tayfası Tool'un belkemiği.

Kendisi aynı zamanda belki de 70'lerden beri ilk defa müzisyenlerin müzisyeni olmayı da başarabilmiş rock davulcusu.

Stewart Copeland
30 kişilik listenin olmasa da, uzun uzun yazdığımız bu 10 ustanın içinde progressive, hard rock ya da metal sınırlarının dışındaki tek isim Stewart Copeland.

Copeland elbette inanılmaz enerjik, saat gibi işleyen ve yaratıcılıkta sınır tanımayan davulu sayesinde burada.

Nick Mason
Yine de Pink Floyd'un nasıl David Gilmour gibi süratten ve teknikten çok ruhuyla yıldızlaşan bir gitaristi vardıysa, yine Nick Mason gibi süratten ve teknikten çok ruhuyla yıldızlaşan bir davulcusu vardı.

Nick Mason asla bir davul kahramanı olmadı belki, ama kendisinin her tarzı ustaca harmanlayabilen çeşitliliği Pink Floyd müziğinin devamlı kendini yenileyebilmesinin en önemli sebeplerinden biriydi.

John "Bonzo" Bonham
Stilinin düzlüğü ve dinleyiciyi şaşırtabilme yeteneğinin sınırlı olması yüzünden birçok müzik eleştirmeninin gözünde asla bir Keith Moon ya da Ginger Baker saygınlığına ulaşamamış gözükse de, milyonlarca hard rock dinleyicisinin ve bu satırların yazarı için davula "Bonzo" gibi hükmeden isim fazla yok.

Şarkı yazarlığı Page-Plant-Jones üçlüsü kadar bilinmese de 'Kashmir'in gitar riflerini yazan adamdır kendisi.

(Blue Jean)
#1 - Mart 29 2008, 23:46:21
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Punk- O -Rama

Dave Lombardo,Dennis Chambers ve Joey Jordison yok orda :Ç Dumur oldum :Ç
#2 - Mart 29 2008, 23:55:36

Tahmin ettiğim gibi eskilerden oluşan bi liste olmuş, ki normaldir :Ç

Ben en sevdiğim davul performanslarını koyıyım da bi;

Neill Peart - O'Baterista     Bunun sonu özellikle süper :Ç
http://www.youtube.com/watch?v=5WoQEt_4l5s

John Bonham - Moby Dick    Buna zaten hastayım
http://www.youtube.com/watch?v=L47lv3QTkbo

Ian Paice - The Mule   Bunu koymamışlar listeye ama olsun :Ç
http://www.youtube.com/watch?v=KfRHj6Db8co

Mike Shrieve - Soul Sacrifice Bu da yok listede, daha 19 yaşında bak :Ç
http://www.youtube.com/watch?v=XnamP4-M9ko

Keith Moon - A Quick One Muhteşem enfes, özellikle Keith Moon sergilediği davranışlar izlenmeli :Ç
http://www.youtube.com/watch?v=rF-dFOPuFjc

Ve tabii ki, Baterist Harun :Ç
http://www.youtube.com/watch?v=-vB8LNvKXB0
#3 - Mart 30 2008, 01:07:48
« Son Düzenleme: Mart 30 2008, 04:19:44 Gönderen: Marty.McFly »

canozgur_91

Şu baterist Harun 10 numaraymış abi, Dave Lombardo'ya falan taş çıkarır cinsten. :Ç

Biri alsın şunu bi gruba harcanmasın oralarda, yazık öyle bi yeteneğe. (6)
#4 - Mart 30 2008, 01:47:27

Punk- O -Rama

Baterist Harun benim eserimdi ama.Lanet olsun. X_x
#5 - Mart 30 2008, 14:26:16

Tahmin ettiğim gibi eskilerden oluşan bi liste olmuş, ki normaldir :Ç

:ehem
#6 - Mart 30 2008, 22:15:38
Eskiden buralar hep hayat, yaşamdı.

John 'Bonzo' Bonham grubun The Song Remains The Same isimli canlı kayıtlardan olusan albumunde 3 dk.lık akıllara zarar bir davul solosu olan Led Zeppelin II albumunun meshur parcası Moby Dick'e yaklasık 14 dk aralıksız oyle bir solo atmıstır ki ustune konusmak ayıp olur.

1-John Bonham
2-Ian Paice
3-Keith Moon
4-Neil Peart
5-Dave Lombardo

seklinde sıralarım ben ilk 5 imi.
#7 - Nisan 05 2008, 02:11:20
From the houses of the holy
We can watch the white doves go

lombardoo favorimm kick ler ondan sorulur:p
#8 - Nisan 17 2008, 21:14:20

Joey yok lan peyyy
#9 - Nisan 17 2008, 22:39:54

Bonzo'nun seyirciyi sasırtma yeteneginin sınırlı olduguna siddetle karsıyım ben ilk Achilles Last Stand adlı parcayı dinledgmde zamansız ve seri davul atakları karsısında donup kalmıstım.
#10 - Mayıs 14 2008, 01:04:24

Travis Barker - Joey Jordison    Yok!   :ohmygod
#11 - Mayıs 15 2008, 20:19:11

Travis olmasın bi zahmet.
#12 - Mayıs 15 2008, 21:26:59

Punk- O -Rama

Travis çok iyidir bence.Ki aldığı 2 ödüllede kanıtlamıştır bunu.Ama ben Dennis Chambers diyorum :/
#13 - Mayıs 15 2008, 21:32:08

lars ta yok çok ayıp en basta lars olmalı pehpehpeh:D
#14 - Mayıs 16 2008, 13:50:16

t-mac

Baterist Harun & Çılgın Erdal.
#15 - Mayıs 19 2008, 19:32:23

Ben su Joey Jordison sevdasını da anlayabilmis degilim,Slipknot gibi gereksiz bi insan kalabalıgının isini en iyi yapan uyesi olabilir,ama efsane davulcu diyoruz,Joey Jordison nedir?
#16 - Mayıs 21 2008, 02:22:58

mike portnoy
#17 - Mayıs 27 2008, 21:30:28
Beatles'te Beş Minare

Ben su Joey Jordison sevdasını da anlayabilmis degilim,Slipknot gibi gereksiz bi insan kalabalıgının isini en iyi yapan uyesi olabilir,ama efsane davulcu diyoruz,Joey Jordison nedir?
Biraz önyargıyla yaklaşıyorsun gibi geldi bana.
Slipknot'ı bilmem dinledinmi bilmiyorum ama gereksiz bir grup değiller. Hiç değilse kendilerini kanıtlayıp bak biz bunu yapabiliyoruz diyen gruplardan birisi. Maskeleri olmasa eminim bu kadar sevilmeyen gruplar arasına girmicekti.
Tabi birde dinleyen birçok kişi tarafından malesef ortalık grubu yapıldı. Ama bunları söylemem dinlediğimden değil. Sadece önyargılı yaklaşılması bana biraz garip geliyor. Bunu herhangi bir grup içinde derdim emin olabilirsin. Şiddetlede yaklaşmıyorum ya da  tartışma çıksın gibilerinden falan da değil dedim işte dinlediğim, sevdiğim için yazmıyorum bunları.
Joey Jordison nedir demişsin.
Bu yüzyıl içerisinde çıkan en iyi bateristler arasında adını duyurmayı başarabilen -bu kadar sevilmeyen bir grupta adını duyurabilen de diyebiliriz- bir kişidir. Ha bende diğer üyelerin Joey yok demelerine biraz tepkiliyim. Çünkü listeden de belli eski bateristlerden seçilmiş. Yani artık tamamiyle kendisini kanıtlamış tahtını kurmuş kişilerden oluşan bir liste olmuş.
Fakat yeni yüzyılın getirdiği başarılı isimler de yok değil.
#18 - Mayıs 28 2008, 16:35:15

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.