Alternatifim Cafe

Gürcan Yurt

Discussion started on Yazarlar - Çizerler

1973 yılında Ankara' da doğdu, nüfusa "Özgür Yurt" ismiyle kaydoldu ve 5 yaşına kadar bu ismi taşıdı. 12 Eylül öncesi olaylarının baskısı altında ismi 1978 yılında mahkeme kararıyla "Gürcan" olarak değiştirildi. 1980-84 yılları arasında Almanya' da yaşadı. İlk, orta ve lise öğrenimini vasat bir öğrenci olarak Ankara' da tamamladı. Gençlik yıllarını geçirdiği Ankaragücü tribününde tek bir şampiyonluk bile göremedi.

İlk karikatürleri 1992' de Gırgır, Avni, Hıbır, Deli ve LeMan dergilerinde yayınlandı. 1997 yılında L-Manyak dergisinde "Robinson Crusoe & Cuma" öykülerini yazıp çizmeye başladı. 1998 yılında Eşkişehir Anadolu Üniversitesi, İletişim Bilimleri Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümünden mezun oldu. Çeşitli reklam ajanslarında 3 yıl reklam yazarlığı yaptı. 1999-2000 kışında son yılların en soğuk kışı yaşanırken Türkiye' nin en soğuk noktalarından biri olan Sivas Temeltepe' de askerliğini yaptı. 2001 yılında da "Cabbar Baba 0070" tiplemesini yaratarak, 2 yıl bu serinin öykülerini yazdı. "Robinson Crusoe & Cuma" serisine ait 5, "Cabbar Baba 0070" serisine ait de 2 kitabı yayınlandı. 2005 yılında genç mizahçı adaylarına profesyonellik yolunu açmak için LeMan PaF Takımı'nı kurdu ve bu takımın antrenörlüğünü yapmaya başladı. Başına aldığı en büyük bela O-HAA dergisi editörlüğü oldu...
#1 - Aralık 22 2007, 17:02:54
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Çoğu insan gibi ben de Robi&Cuma ile tanımıştım Gürcan Yurt'u. Lise döneminde aldığım L-Manyak'ların tek sebebi Gürcan Yurt'tur diyebilirim. Bafi ustası 0070 Cabbar Baba'yı da unutmamak lazım. Hayır hiç anlamam neden çizdiği tüm çizgi romanların karakterleri manyak olur. Kendisi son derece efendi bir kişiliktir tanıdığım kadarıyla, ayrıca çok da yardımsever. Tüm maillerime cevap vermiştir geciktirmeden, sağolsun.
#2 - Aralık 23 2007, 22:37:17

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.