Alternatifim Cafe

Aforizmalar

Discussion started on Edebiyat

" Yamyamlığın çöküşünü müjdeliyorum; artık insan insandan tiksiniyor. "

Stanislaw Lec
#26 - Haziran 04 2009, 19:29:40

" Başkalarına benzemeye çalışarak benliğimizin dörtte üçünü kaybederiz. "

Arthur Schopenhauer

#27 - Haziran 06 2009, 17:45:57

Hevai

Sonbaharda bir yol gibi: Temiz pak süpürüyorsun, sonra bir yol bir kez daha kurumuş yapraklarla örtülüyor.
Kafka
#28 - Haziran 06 2009, 19:00:29

“Aşksız geçen bir ömür beyhude yaşanmıştır. Acaba ilahi aşk peşinde mi koşmalıyım mecazi mi, yoksa dünyevi, semavi ya da cismani mi diye sorma! Ayrımlar ayrımları doğurur. AŞK'ın ise hiçbir sıfata ve tamlamaya ihtiyacı yoktur.

Başlı başına bir dünyadır aşk. Ya tam ortasındasındır, merkezinde, ya da dışındasındır, hasretinde.”

Elif Şafak
#29 - Haziran 06 2009, 21:00:05
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

“Aklım; haklıyım, et firarını!”

Küçük İskender
#30 - Haziran 12 2009, 22:36:17
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

"Bir hiç için ölmek bir hiçliğe teslim olmaktan başka birşey değildir, fakat düşünülmesi bile imkansız olacaktır ki, bir insan, bir “hiç” olarak bile olsa, kendini hiçliğe bilinçli bir şekilde nasıl teslim edebilir, ve bu sadece boş bir hiçlik değil, kendi anlaşılmazlığından oluşan büyük bir hiçlikse."

Kafka.

#31 - Haziran 12 2009, 23:14:44
İçimde şefini kaybeden bir orkestranın hüznü var
dışımda Charlie Chaplin gülüşü.

Hevai

Kaptanın ustalığı deniz durgunken anlaşılmaz.Lukuanos
#32 - Haziran 12 2009, 23:34:06

“Tanrı kadınlara geçmişi ve geleceği, erkeklere ise yaşadığı günü armağan etti. Kadınlar geniş bir zamana yayıldıkları için huzursuz, erkekler daracık bir zamana sıkıştıkları için anlayışsız olurlar.”

Ahmet Altan
#33 - Haziran 13 2009, 21:59:49
Mercey.

Kusurumuz ne kadar çoksa, o kadar kusur ararız.
Cenap Şahabettin.
#34 - Haziran 18 2009, 17:09:00
Yaşamak sansürler eşliğinde, çok sahte.

Ölmek en kolay olanı, olmak dururken diğer yanda.
#35 - Haziran 18 2009, 19:58:36
Mercey.

Ne gördün bütün kapıların birer birer kapandığını bu dünyada? Hangi kusurunu düzeltmene fırsat verdiler? Son durağa gelmeden yolculuğun bitmek üzere olduğunu haber vermediler mi sana? Birdenbire: ”Buraya kadar! “ dediler. Oysa, bilseydin nasıl dikkatle bakardın istasyonlara; pencereden görünen hiçbir ağacı, hiçbir gökyüzü parçasını kaçırmazdın. Bütün sularda gölgeni seyrederdin. üstelik, daha önce haber vermiştik derler onlar. Her şeyin bir sonu olduğunu genel olarak belirtmiştik. Yaşarken eskidiğini ve eskittiğini söylemiştik. Sevginin ölümünü her pazar çanlar çalarak ilan etmiştik. İşte onların kanunları böyle. Bizimkilere benzeyebilir mi hiç?

Oğuz Atay
#36 - Haziran 21 2009, 20:45:30
Mercey.

Gerçeği bu kadar kolay bir şekilde kabul ediyorsak bunun nedeni herhalde gerçeklik diye bir şeyin olmadığını hissediyor olmamızdır...

Jorge Luis Borges
#37 - Haziran 21 2009, 21:17:34
''Cehennem, başkalarıdır. ''

Ah dostlarım, şöyle der idrak eden kişi: Utanç, utanç, utanç - bundan ibarettir insanlığın tarihi!

- F.W.Nietzsche -
#38 - Haziran 23 2009, 20:30:46

"Gökyüzü ebedi ihtişamını göstererek üstünde dönüyor. Ama senin gözlerin hala yerde."

- Dante -
#39 - Haziran 28 2009, 20:29:03

Dionysus.

"Unutmaktan daha güzel bir şey yoktur -tabiî ki unutulmuş olmak hariç."
Oscar Wilde.
#40 - Haziran 28 2009, 22:42:12

Organlarımızı bağışlayalım... Demokrasi, laiklik, bilim ve sanat düşmanlarını ise asla!

Sunay Akın
#41 - Temmuz 04 2009, 13:44:26
Mercey.

"...Aşk, ürpertili, iyi bir cehennemdeki tedirgin mutsuzluktur. Bu yüzden böyle bir sosyo-kültürel ortamda ve böyle bir şiddet toplumunda aşkta sağduyuyu arayanlar, daha evlerine birer Şanso Panço olarak dönen yapayalnız birer Don Kişot’tur."

Yılmaz Odabaşı
#42 - Temmuz 05 2009, 22:24:43
Mercey.

"...Ama kim kendisini, önce paramparça etmeden yenileyebilmiştir."

Rainer Maria Rilke
#43 - Temmuz 07 2009, 22:10:29
Mercey.

Hevai

Yele karşı tükürmekten sakınınız!
Nietzsche
#44 - Temmuz 07 2009, 22:38:49

"Bir zamanlar hayatta yaptığın şey önemsiz olacaktır, ama en önemli olan şey onu senin yapmış olmandır."

Gandhi
#45 - Temmuz 10 2009, 22:16:00
Mercey.

Hevai

Bilge kişi su gibidir, 

su ki, beslerken dört bir yönü,

yarışmaz, tartışmaz şunu, bunu.

Kibirsizce akar, seçmeden sağı solu, 

bu yüzdendir ki, YOLa uyumludur yolu.

Lao Tzu
#46 - Temmuz 12 2009, 15:11:56

Bir işin içinde kadın varsa eğer.. 2 kere 2 her zaman 4 etmez.

Tylers
-ödünçaldım ne var?-
#47 - Temmuz 12 2009, 15:15:04
Gidişim biraz suskun ama ''Dönüşüm'' böcek olucak.

Gregor Samsa

Hayatın bütün sırlarını çözdüğün vakit
Ölümü arzularsın.
Çünkü o da
Hayatın sırlarından biridir.

-Khalil Gibran-
#48 - Temmuz 14 2009, 23:18:32
Hoşumuza giden bir bedenin içine
Hayalimizdeki insanı yerleştirir,
Adına da aşk deriz bu saçmalığın.

Kalplerimizin sırlarını
Ancak
Kalpleri sırlarla dolu olanlar
Kavrar...

-Khalil Gibran-
#49 - Temmuz 14 2009, 23:19:36
Hoşumuza giden bir bedenin içine
Hayalimizdeki insanı yerleştirir,
Adına da aşk deriz bu saçmalığın.

"O demde ki, perdeler kalkar, perdeler iner. Azraile "hoşgeldin!" diyebilmekte hüner..."

Necip Fazıl Kısakürek
#50 - Temmuz 16 2009, 21:57:48
Mercey.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.