Alternatifim Cafe

Güneş sistemi ve Fibonacci dizisi ?

Discussion started on Bilim ve Kültür

Fibonacci dizisi Merkür'den Jupiter'e kadar yaklaşık olarak oturuyor.
-Gezegenlerin güneşe uzaklıkları baz alındı. Fibonacci dizisine yaklaşık olarak uydu.
-Bir önceki gezegenin bir sonraki gezegene uzaklığı baz alındı. Fibonacci dizisine yaklaşık olarak uydu.

Seneleer evvel bi kitapta mı okumuştum yoksa sabah sabah geldiler mi bilmiyorum.
Okumuşsam, bu muydu buna benzer bişey miydi, hatırlamıyorum. Ama zorlaya zorlaya böyle bişey çıktı.
Şimdilik tez olarak kalsın. Kuram haline gelir zaten kendi durduğu yerde.

-

Bilen, gören, rastlayan? Kitapsa hangi kitap. Paşam?
#1 - Mart 19 2010, 04:57:46
« Son Düzenleme: Mart 19 2010, 15:43:15 Gönderen: hebâL-i fesâne »
Hakk ulaşır. Hakkı bırakmaz, alır.

Paşam daha önceden böyle birşey duymadım.Ama ilk 5 gezegen için deneyince gerçekten rakamlar uyuşuyor.Jüpiter ve daha ilerisindeki gezegenler arasındaki uzaklık iç gezegenlere nazaran oldukça fazladır.Sayılar bir anda çıldırıyor resmen.Fakat bu,Güneş sistemindeki gaz gezegenlerin ortak bir özelliğidir.Bu gezegenlerin neden birbirlerinden bu kadar uzak oldukları ise hala bilinmemektedir.
#2 - Mart 19 2010, 11:28:34
Yaşamak rüyasında gerçeği görmek...

Geçenlerde bunu dershanede geometri hocamız anlatmıştı ve ben de buraya konuyu açmaya niyetlenmiştim fakat anlaşılır, açık bilgiler bulamamıştım pek fazla.
Bu dizi tavşanların üremesinden yola çıkılarak bulunmuş yanlış hatırlamıyorsam ve doğadaki bir çok şeyle de uyuyor. Gideyim araştırayım biraz, işim ne.
#3 - Mart 19 2010, 23:39:26

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.