Alternatifim Cafe

Neden Hep Hayırlısını İstiyoruz?

Discussion started on Merak Ettikleriniz

tR!gonometR!k

Her hayırda bir şer ve her şerde bir hayır varsa niçin hep hayırlısını istiyoruz.2 koşulda da hayır var(mış) sonuçta..??
#1 - Ağustos 12 2007, 01:29:32

Bencillik kuzum. :artis

Kendimiz için her zaman hayırlısını ve her şeyin en iyisini isteriz. Sorun başkalarına geldiğinde de umrumuzda değildir. :artis
#2 - Ağustos 12 2007, 10:21:34
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Deniz'cim   hayıRLı işi istemek güzeL ahLaktandıR..
iyi kötü :  hayR, şeR  kavRamLaRı heRkese göRe faRkLı oLabiLiR..
ve bu yüzden biz  şeR bi oLayın içindeki  hayRı çoğu zaman göRemeyiz..
ALLahu TeâLâ hakkımızda hayıRLısını veRsin diye dua edeRiz çoğu zaman  çünkü O heRşeyi biLendiR..

Hipokondriyak , Deniz'in soRusuna  faRkLı bi boyut kazandıRmışsın.. yeRi geLmişken ona da cvp veReyim..

"" Ancak Mü'minLeR biRbiRine kaRdeştiRLeR... ""  -EL HucuRât SûResi 10. ayet-

hadisi şeRifi unuttum.. akLımda kaLdığınca :

"MüsLüman  kendi için istediğini başkasına da isteyendiR.."

insan kendisi için ne istioRsa Mü'min kaRdeşine  de onu istemek zoRundadıR..
hep bana hep bana oLmuyoR yani..  :)

seLametLe..
#3 - Ağustos 12 2007, 14:42:34
bir varmI$
bir yokmu$

Bu devirde söylediklerinden pek kalmadı da ondan söyledim ben. Herkeste var biraz bencillik. :)

Selametle.
#4 - Ağustos 12 2007, 19:39:56
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

çünkü hayırlı olan zaten hayırlıdır diilmi kuzum.. :D
#5 - Ağustos 12 2007, 20:11:17
‎ "Bir adam tanıdım, kafasız bir kadına yaşamının yirmi yılını verdi. Her şeyi feda etti ona; dostlarını, emeğini, dürüstlüğünü bile.. Ama bir akşam, kadını hiç sevmemiş olduğunu anladı. Canı sıkılıyordu, hepsi bu. İnsanların çoğu gibi canı sıkılıyordu."

Bizce hayır işimize gelendir,fakat gercek hayır yararlı olandır !........ 
#6 - Ağustos 15 2007, 00:07:31
Hepsi kendisine aynı lezzette geldiği için her biri özel  !
:4

ÇÜNKÜ HERŞEYİ ALLAH BİLİYO VE GÖRÜYO BİŞEYE BAŞLARKENDE BENDEN YARDIM İSTEYİN BEN BİLİYORUM DİYOR HAYIRLISI BU YÜZDEN İSTENİR HERŞEYİN EĞER ALLAHIN İZNİ İSTEĞİ OLMADAN BİŞE İSTENİRSE ŞERRE GİRER BU VE İNSANA SONUCU KÖTÜ GELİR VE ACI ÇEKER İNSABN OLĞU ÜZÜLÜR.. BU YÜZDEN HAYIRLISI İSTENİR ALLAH BİLİYO HERŞEYİ O NDAN İSTENSİN DİYE...
#7 - Ağustos 22 2007, 13:58:38

Ufak bir hikaye Anlatayım ama elbette kafanıza soru takılabilir

Bir adam evden hızla cıkmıs taksiye binmis ama yetişmesi gereken ucaga yetişememiş.Sinirlenmiş bagırmıs eve gidene kadar        ..Ve eve dondugunde tv yi acmış ve o aklı yerinden oynatan haber ile karsılarmış..Ankara yönüne giden uçak kalkışından kısa bir süre sonra bilinmeyen bir nedenden dolayı düşmüştür..bu habere cok sasırmıs ve buruk bir sevinc olusmus icinde

Kıyamet kopmus ve  terazi onune geldiginde ucagı dusen insanlara gore daha cok yasayıp daha fazla gunah işlemiş ve ucaktakiler cennete gitmesine ragmen o cehennemin yolunu tutmuş

Neyin Hayırlısı olacagını bilemeyiz Eger ucakta olseydi belkide Cennete gidecekti .Hayırlısını istemek Bizim icin Allah katında hayırlsını istemektir

Bir alıntıdır... tamamen bir hikaye
#8 - Ağustos 25 2007, 01:46:32
herkesin ağzında bir  fanilik dırıltısı
Sonunda tek bir şarkı tabutun gıcırtısı

Şer dolaylı hayırdır, ama hayır direk hayırdır:)
#9 - Eylül 13 2007, 16:27:55
AŞIRI HIZ DEĞİL, DİKKATSİZLİK KAZA YAPTIRIR...

eslem

O sözün doğru biçimi 'Sizin hayır gördüklerinizde şer,şer gördüklerinizde hayır olabilir..' şeklindeki ayet-i kerimedir.
Mesela nefsin istekleri bize hayır gibi gelir aslında şerdir ki Allah yasaklamıştır.Aynı şekilde bir musibet geldiğinde biz bunu şer olarak addederiz özünde o bizim yararımızadır.Ayetin devamında buyurduğu gibi 'Siz bilemezsiniz,Allah bilir'
Biz her koşulda hayrı isteriz,Allah o hayrı görüntüde şer olarak da verebilir.Murad-ı İlahi ye kalmış
veddua..
#10 - Ocak 07 2008, 21:02:49

Mandalina Kabuğu

O sözün doğru biçimi 'Sizin hayır gördüklerinizde şer,şer gördüklerinizde hayır olabilir..' şeklindeki ayet-i kerimedir.
Mesela nefsin istekleri bize hayır gibi gelir aslında şerdir ki Allah yasaklamıştır.Aynı şekilde bir musibet geldiğinde biz bunu şer olarak addederiz özünde o bizim yararımızadır.Ayetin devamında buyurduğu gibi 'Siz bilemezsiniz,Allah bilir'
Biz her koşulda hayrı isteriz,Allah o hayrı görüntüde şer olarak da verebilir.Murad-ı İlahi ye kalmış
veddua..
#11 - Mayıs 15 2008, 16:15:59

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.