Alternatifim Cafe

İspanya İç Savaşı

Discussion started on Avrupa ve Bizans Tarihi

İspanya İç Savaşı:  

İspanya’da krallığın yıkılmasıyla 1930’da kurulan Cumhuriyet yönetimine karşı, Temmuz 1936’da Fas’taki birliklerin komutanı olan General Franco kralcı bir ayaklanma başlattı.

Meşru hükümete karşı başlayan bu hareket, faşist Almanya ve İtalya’nın da yardımıyla kısa sürede ülkenin büyük bölümünde başarı kazandı. İngiltere ve Fransa bir “Karışmazlık Komitesi” oluşturarak isyancılarla meşru yönetime karşı aynı tavrı alırken (benzeri bir durum 1992-95’te Bosna’da yaşanacaktır ve her iki tarafa da BM kararıyla silah ambargosu uygulanacaktır) , SSCB’nin yardımı çok sınırlı ve yetersiz kaldı. Türkiye de söz konusu komitenin Ağustos 1936’da Londra’da yapılan ilk toplantısına katıldı.

Bununla birlikte her iki tarafta da diğer ülkelerden gelenler savaşmış, Cumhuriyetçilerin yanında savaşanlardan kurulu bir “Uluslararası Birlik” oluşturulmuştu. Savaş sırasında Franco kuvvetleri 4 koldan Madrid’e saldırmışlar ve şehrin içinde 5. bir kolun (fifth column) kendilerine destek olduğunu söylemişlerdi. Bu kavram daha sonra uluslararası ilişkilerde yabancılarla işbirliği yapanlar için kullanılacaktır. Sonuçta Franco 1939’da tüm ülkede denetimi ele geçirmiş ve 1975’e kadar ülkeyi yönetmiştir.

Her ne kadar hiçbir ülke resmi olarak bu iç savaşa karışmadıysa da, Almanlar daha sonra İkinci Dünya Savaşında kullanacakları çeşitli taktik ve silahları denemek imkanı buldular. Bask ülkesindeki Guernica kentini bir hava saldırısıyla yerle bir ettiler.

(Picasso Guernica kentinde bombalamadan sonra yaşanan acı ve ızdırabı ifade eden yaklaşık 350 x 776 cm boyutlarındaki dev siyah beyaz yağlıboya tabloyu 1937’de sadece 2 ayda yapmış ve anlattığı şehirle aynı adı taşıyan bu tablo dünya çapında ün kazanmıştır.)
#1 - Ocak 04 2007, 01:13:21

Zamanında dünya üzerindeki komünistler ve anarşistler arasında birlik ruhunu oluşturmuş... (Tabii ihanetler ve çekişmeler de var) Enternasyonal Tugaylar adı altında Ernest Hemingway, George Orwell gibi yazarlar da Franco karşısında Cumhuriyetçilere destek vermişler. Benim buraya geliş amacım güzel bir şarkı bırakmaktı. O günlerin havasını tamamen yansıtıyormuş gibi.

http://fizy.com/#s/1ahuwp
#2 - Ağustos 08 2010, 22:01:16

Esasında stalinistlerin dünya devrim tarihine verdiği en büyük zararlardan biri bu savaşın neticesinde devrimin başarısızlığa uğramasıdır. (stalinist dedim ve birazdan gudrun gelecek)
#3 - Nisan 03 2011, 23:18:02

Uzaklık sebebiyle ikmal problemi olabilir sevgili vyacheslav, kasti bir "devrime zarar verme" durumu, takdir edersiniz ki yoktur. Yoksa Stalin karşı-devrimci miydi? Hepsini anlatacağım sana, panik yapma.
Ayrıca, alan savunması düzenli orduyla yapılır, şehirler düzenli orduyla kurulur. Anarşistlerin ve Troçkistlerin -yani sen ve senin gibilerin- "bu ne yaman çelişki anne?" diye dolaşmadan önce bunu kavramaları gerekir.
#4 - Nisan 04 2011, 15:47:35
« Son Düzenleme: Nisan 04 2011, 15:53:48 Gönderen: gudrun »

Ben öyle stalinistim ki, üniformanın, hiyerarşinin olmadığı devrime devrim demem he? Siz ne düzenli ordu fetişistiymişsiniz ya tiksindim yemin ediyorum. Bir kere mücadele gayet iyi yürütülüyordu, birçok önemli şehir cumhuriyetçilerin elindeydi. Fakat silah ve cephaneye ihtiyaç duyuluyordu ki, POUM gibi örgütlere bu koşulsuz şartsız sağlansaydı İspanya'da sosyalist bir devrimin tarihi yazardı burada. POUM'un bu stalinistlerin düzenli ordu inadıyla tasfiye edilmesinden önce güçlü olduğunu, halkın yanında olduğunu ve irili ufaklı komünlerin kurulduğunu bilmek gerek. Fakat haşmetmeabları böyle istemedi, nihayetinde savaşın sonucu zaten yukarıda yazıyor. Yani tek bir adamın koca bir ideolojinin pratiğine bu kadar zarar vermesindeki inanılmaz mantık hatası beni üzdüğü kadar da sinirlendiriyor. Aklım almıyor ya. Sonrasında bilindiği gibi molotov-ribbentrop paktı imzalandı ki, bu da stalin'in karşı-devrimci mi yoksa devrimci mi olduğuna dair büyük ipuçları verebilir bize.
#5 - Nisan 04 2011, 22:43:11

Sakin ol şampiyon. Stalin su katılmamış bir devrimciydi, sakin ol.
#6 - Nisan 04 2011, 23:04:55

Tamam sakin oluyorum, zaten ortalık karışık.
#7 - Nisan 05 2011, 00:25:58

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.