Alternatifim Cafe

Nu Metal Günümüz TeknoTrans Gotik Takılanları için Başlangıç...

Discussion started on Metal

Nu Metal [günümüz tekno trans gotik takılanları için baslangiç!!!]

Nu metal veya diger adiyla Aggro Metal kökeni 1990’li yillarin ortasina dayaniyor. Tipik olarak grunge ve alternative metalin hip hop, elektronik müzik, thrash metal ve death metal veya diger metal türlerinin birlestirilmesidir. 1990’in sonlarinda ve 2000’in baslarinda büyük patlama yasadi.

1990’li yillarda Lollapoza müzik festivalinde bir çok grupun metal müzigini alternatif bir stilde sergilemesiyle nu metal dogmaya baslamisti denilebilir. Primus, Red Hot Chilli Peppers ve Fishbone’nin funk müzigini metal müziklerine katmasi, Rage Against The Machine ve Urban Dance Squad’in hip hop’i katmasi, Ministry ve Nine Inch Nails’in industrial müzigi katmasi ve Tool’in agresif deneysel rock’i katmasiyla birlikte büyük degisiklikler gerçeklesti. Ve bu tür gruplar büyük ilgi görmeye basladilar.

1994’de Kurt Cobainin ölümünden sonra alternative rock (özellikle grunge)in bitmesiyle birlikte artik nu metal gruplarinin popüler olmasi dahada kolay olmustu.

Deftones, Korn ve Limp Bizkit bu türün ilklerinden olarak görülsede, Fishbone, Body Count, Urban Dance Squad, Faith No More, Jane’s Addiction, Helmet, Soundgarden, Rage Against The Machine, Red Hot Chilli Peppers ve Tool gibi gruplarda ilkler arasinda yer almaktalar. Linkin Park Hybrid Theory ve Meteora albümleriyle, 35 milyon üzeri satislariyla en iyi saten nu metal grubu oldu. Ross Robinson prodüktörlügüyle ‘Nu metalin Tanrisi’ olarak adlandirildi. Nu metal gruplari Black Sabbath, Metallica, Megadeth gibi death metal ve thrash metal gruplarindan etkilenirler.

Nu metal Korn, Limp Bizkit ve Deftones gruplarinin basarilariyla birlikte metal müziginin insanlar tarafindan dahada sevilmesine sebep olmustu. Ve her yil degisik bir ülkede yapilan Ozzfest festivalide buna sebep olmustu. Sadece alternatif rock glam metalin yok olmasini saglamisti, fakat nu metal sayesinde heavy metal sahnesinde dahada yenilikler getirmenin mümkün oldugu ispatlandi. Degisken olan nokta, eski metal müzik gruplari Led Zeppelin ve Judas Priest’i örnek alirlardi, fakat nu metal gruplari daha yeni metal gruplarini örnek almakta (özellikle thrash ve alternative metal gruplarini).

Korn, 1994 yilinda alternative rockin çok popular oldugu dönem ilk albümlerini piyasaya sürmüs olsalar bile basarilarini 1998 yilinda çikarmis olduklari ‘Follow the leader’ albümleriyle ve ‘Family Values’ turneleriyle yakalayabildi. Ayni yil Limp Bizkit, Incubus, Orgy, Ice Cube ve Rammstein da basarili oldular.
Sözler

Cogu nu metal gruplarinin sözleri stres ve günlük yasantinin aksiliklerini anlatir. Aile problemleri iliski/evlilik zorluklarini islerler sarkilarinda. Siyasi konulara pek rastlanmiyor fakat yinede arasira isleniyor, en çok göze batan grup ise System of a Down’dir.
#1 - Temmuz 28 2006, 22:58:45

ya bu system of a down atatürk ü mü kötülemiş öle bişi duydum ben doğrumu :alala :alala :alala :icon
#2 - Temmuz 31 2006, 13:01:27
yine kopuk bi ben bu caddelerde gezerken rastladım bir iskenderciye :muhah
>>TIKLA>>
<<TIKLA<<

ya o sadece bi amerikalı ermeninin yaptıı bi klip s.o.a.d.ın klibi diil youtube.com a gir yaz holy mountains kaç tane klip war
#3 - Ağustos 11 2006, 23:48:52
ben ne dersem o !!!

evet bu yazı kesinlikle douru  :okey
ama ben metallica ile başladım gothic yaşantıma ....
#4 - Kasım 07 2006, 23:10:54
« Son Düzenleme: Kasım 11 2006, 13:07:47 Gönderen: GoTHiCa »
İmza Kural Dışı

gothic ve metallica... ilginç!
#5 - Kasım 11 2006, 11:46:30

tR!gonometR!k

numetale linkin park ile başlamıştım artık nu metali evanescence dışında dinlemiorum....

linkin park korn falan dinlemek bile geçmior aklımdan....

evayı da geröekten möüziğini benimseidğim için dinliyorum...

#6 - Kasım 11 2006, 13:25:12

Ben önce Rammstein sonra Evanescence dinledim ve en çok sevdiğim evanescence
#7 - Ekim 14 2011, 15:39:55

ya bu system of a down atatürk ü mü kötülemiş öle bişi duydum ben doğrumu :alala :alala :alala :icon

Hayır duyduğun doğru ki bu benim soad ı artık dinlemememe vesile olmuştur.. Ayrıca bize yazdığı çok ağır bir şarkıda vardır.. Bir de konser afişlerinde '' Türkler ve köpekler giremez '' yazmaktadır..  &o
#8 - Aralık 25 2012, 10:38:53
If you still care, don't ever let me know !!!..

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.