Alternatifim Cafe

Otisabi

Discussion started on Çizgi Romanlar

Otisabi

Yılmaz Aslantürk'ün 1990'lı yıllarda Pişmiş Kelle mizah dergisinde çizmeye başladığı karakterin adıdır. Uzun favorileri, pardösüsü ile 50'li yılların atmosferini anımsatır. İlk öykülerde bir üniversite öğrencisinin bekar evinde yaşananlar anlatılırken arka planda İstanbul'da yaşamanın zorlukları görülürdü. Otisabi, büyük şehirde ayakta kalmak için küçük entrikalara başvurur ve her seferinde karlı çıkar. Sonraki dönem Otisabi öykülerinde kadın-erkek arasındaki ilişkileri ağır basar. Yeni bir kadınla tanşması ve nihai amacına ulaşmak için çevirdiği numaraları ve -bazı- kadınların bunları hak ettiğini göstererek yanında olmamızı sağlar. Ya da bir kadından ayrılmanın zorluğunu gösterir ve Otisabi'nin yine başarılı olmaması için bir neden yoktur. Çünkü kadınların ne istediğini (ya da istemediğini) bilir ve planlarını ona göre yapar, uygular. Yılmaz Aslantürk tüm bunları yalın bir çizgi, duru bir anlatım ve görmediğimiz ayrıntılarla çizer. http://www.otisabi.com adresinde Otisabi öykülerinden örneklere ulaşılabilir.

Aslantürk'e Otisabi'nin gerçekte kim olduğunu sorulduğundada "İlk hikayelerimde gerçekten başımdan geçmiş olan ilginç, komik olayları çiziyordum. Konular genellikle üniversite öğrencisinin başından geçen ev, mahalle ve kızlarla arasında geçen olaylardı." diyor ve ekliyor: "Tabi bunları birebir, gerçek isimlerle, gerçek mekanlarla çizmiyordum. Hikaye olabilmesi için kurgulamak kaçınılmazdı, yoksa herkesin yaşayabileceği sıradan bir olayı okumak kimsenin ilgisini çekmezdi."

Otisabi'yi ilk okuyanlar biraz seksist bulabilirler. Ancak okurları arasında, kahramanın yatağa attığı kızların akıbetini gizli bir hazla takip eden çok sayıda kadının olduğunu da biliyoruz. Yine de, yaratıcısının "İçten pazarlıklı, küçük entrikalar çeviren, çıkarı için her türlü ikiyüzlü eylemi hakkı gören bir adam" olarak tarif ettiği Otisabi, ilk başta aldığı bütün olumsuz tepkileri göğüsleyerek hakettiği yere dişiyle tırnağıyla gelmiş gibi görünüyor.

Aslantürk'ün şu sözleri, Otisabi'nin kendisiyle barışık, dürüst ve bilinçli bir tasarım olduğun kanıtı adeta: "Başlangıçta çok tepki aldım, telefonlarda kulağıma avazı çıktığı kadar küfreden kadınlar, sövgü dolu mektuplar aldım. Ama bir süre sonra bu tepkiler tersine döndü ve kötü bir kahraman sevilir oldu. Hikayelerdeki samimiyeti kavradılar ve kötülük de yapsa bunu itiraf eden birini benimsediler. Çünkü hikayelerde okudukları trükler kendi hayatlarında, çevrelerinde de var. Yok mu?"

ayrıca ekşi sözlükte otisabi adında bir yazar var olup, bu yazar pişti programına da katılmıştır.

#1 - Eylül 08 2008, 17:49:56

Arkadaşım Yılmaz Aslantürk'e sorar :
-Çizdiklerinizi gerçekten yaşıyo musunuz?
-Evet pazartesi işe çıkıp çarşmabaya çiziyorum .
#2 - Şubat 02 2010, 00:54:53
Montla Sıç!

Anti-tiKKy

Son zamanlarda eskisi gibi değil. :p Hoşuma gitmemeye başladı.
#3 - Şubat 12 2010, 19:36:23

Bu adamı götüresim vardı da cesaret edip soramadım.p
gadfsadasfgshasdgdsf
#4 - Ağustos 09 2010, 15:59:47

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.