Alternatifim Cafe

Sertab Erener

Discussion started on Yerli Sanatçılar - Gruplar

Sertab Erener

Sertab Erener 1964 yılında İstanbul'da doğdu. Müziğe olan tutkusuyla ve soprano olarak gördüğü ilgiyle Sertab'ın farklılığı henüz İstanbul Devlet Konservatuarında okurken göze çarptı. Bu güne kadar albümleri 4 milyonun üzerinde sattı ve çıkardığı her albüm altın ve platin plak ödülü kazandı.

Altı senelik müzik eğitimini tamamladıktan ve konservatuardan mezun olduktan kısa bir süre sonra benzersiz yeteneği ve performansıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. 1990'ların başında, Sezen Aksu gibi bir çok ünlü sanatçıyla aynı sahneyi paylaştı. 1992'de yine Sezen Aksu'nun desteğiyle ilk albümü "Sakin Ol"u çıkardı. Bu albümün tirajı 1 milyonu aşmasıyla beraber Türkiye'nin en iyi satan çıkış albümü oldu. Sertab Erener'in ikinci albümü "Lal", 1994'de yayınlandı. Ardından 1997'de "Sertab Gibi" ve 2001'de "Turuncu" isimli albümleri çıktı.

Türkiye'de benzeri olmayan müzik kariyerinde bu güne kadar 5 milyona yakın albüm sattı ve sayısız ödül aldı. Eşsiz sesi ve spektaküler sahne performansıyla büyük bir hayran kitlesine sahip oldu ve bir çok insanın beğenisini kazandı. Opera'dan pop'a kadar bir çok müzik türünü kapsayan ses yeteneği ve unutulmaz sahne gösterileri sayesinde Jose Carreras ve Ricky Martin gibi dünyaca ünlü sanatçılarla düet yapma imkanı buldu. Türkiye'nin en iyi satan bayan pop sanatçısı olarak Sertab'ın bir sonraki hedefi Avrupa'daki dinleyicilerin beğenisini kazanmak oldu.

Avrupa'ya açılmanın ilk adımı, Ricky Martin ile yaptığı "Private Emotion" adlı single düeti oldu. Bu düet, Latin Amerika'lı sanatçının 1999'da yayınlanan İngilzce albümünün Türkiye ve Ortadoğu baskısında yer aldı.

Aynı yıl, Sertab'ın ilk dönem kayıtlarından bir olan "Lal", Sony Müziğin çıkarttığı "Soundtrack for a Century" compilation set'ine seçildi. 500'den fazla parçanın yer aldığı ve Sony Music tarafından "son 100 yılın en etkili müzikleri" olarak tarif edilen bu 26 CD'lik compilation set'te yer alan tek Türk sanatçı Sertab Erener oldu. Ricky Martin ile yaptığı düet ve "Soundtrack for a Century", Sertab'ı Türkiye dışındaki dinleyici kitlesine başarı ile tanıttı.

Sertab Erener, Şubat 2000'de, Avrupa için hazırlanmış ve kendi ismini taşıyan ilk albümünü yayınladı. Bu albümde, en büyük hitlerinin yanısıra yeni parçalar da yer aldı. Albümün Avrupa medyasına ve müzik basınına tanıtımı, Brüksel'de muhteşem bir show ile gerçekleşti. Bu albüm en büyük beğeniyi, Sertab'ın bir çok konser verdiği ve önemli festivallere katıldığı Benelux ülkelerinde kazandı. Albümün çıkışıyla Avrupa'daki başarının kapısı açılmış oldu.

En son 2001 yılında "Turuncu" adlı Türkçe albümü piyasaya çıkan Sertab Erener'in, 24 Mayıs 2003'de, Letonya'nın başkenti Riga'da elde ettiği Eurovision başarısının ardından "Every Way That I Can" single'ı piyasaya çıktı. Sertab Erener'in ismi, Avrupa'da bütün gazetelerde yer aldı. Reuters ve AP haber ajansları, "Every Way That I Can"in tüm Avrupa'da bir numaralı yaz parçası olacağına dair tahminler yürüttü. Bu tahminler doğru çıktı! Single tüm Avrupa müzik marketlerde satışa sunuldu ve haftalarca Avrupa müzik market satış listelerinde bir numara olarak kalmayı başardı. "Every Way That I Can", MTV ve VH1 Europe tarafından olağanüstü bir destek gördü ve Avrupa radyolarından Top 30 yayın desteği aldı. Bunun yanısıra, Almanya ve İsviçre'de top 10; İspanya, Avusturya, Belçika ve Hollanda'da top 5'e çıktı. İsveç ve Yunanistan'da 4 hafta boyunca 1 numarada kalmayı başardı. Elde ettiği yüksek satış rakamı nedeniyle Sertab Erener'e Yunanistan'da Platin Plak ödülü verildi. "Every Way That I Can", İsrail, Çek Cumhuriyeti ve Polonya'da hit oldu ve İngiltere'de top 75'den listelere girmeyi başardı.

Eurovision başarısının ardından 2004 yılının Ocak ayında Sertab Erener, "No Boundaries" adlı ilk İngilizce albümünü çıkardı. "No Boundaries", başta Almanya olmak üzere Hollanda, İsveç, İsviçre, Avusturya, Belçika, İspanya, Yunanistan, İngiltere, Polonya,
Çek Cumhuriyeti gibi pek çok Avrupa ülkesinde müzik marketlerde yer aldı. Almanya'nın Berlin şehrinde büyük bir albüm tanıtım partisi düzenlendi. Albümde Anggun, Galleon Grubundan Gilles Luka ve Philippe Laurent, Britney Spears'ın de pek çok albümünde prodüktörlük yapan Peter Kvint gibi çok sayıda uluslararası söz yazarı, besteci ve prodüktör yer aldı.

"No Boundaries"in yapım aşamasında, aralarında Sertab Erener'in seslendirdiği "One More Cup of Coffee" adlı şarkının da yer aldığı Bob Dylan albümü piyasaya çıktı. Albümdeki bu şarkı Amerika'da geniş yankı uyandırdı. Penelope Cruz, Jessica Lange, Johny Goodman ve Jeff Bridges'ın başrollerini paylaştığı "Masked and Anonymous" adlı Hollywood yapımı filmde "One More Cup of Coffee" şarkısı Sertab Erener'in yorumuyla soundtrack olarak seçildi.

"No Boundaries", Haziran 2004'de Japonya'da da piyasaya sürüldü ve Japon dinleyiciler tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı. Albümün çıkış şarkısı olan "Here I Am", "A Tale of Two Sisters" adlı Japon-Kore ortak yapımı filmin tanıtım müziği olarak kullanıldı ve filmin soundtrack albümünde yer aldı. Sertab Erener, albümün tanıtımı ve film galası için gittiği Japonya'nın başkenti Tokyo'da, Japon medyası tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı.

Eurovision başarısının ardından kariyerinde yurtdışı kapısını açan "No Boundaries" ile tüm Avrupa ve Uzak Doğu'da büyük ilgi gören Sertab Erener, 4 yıl aradan sonra uzun zamandır beklenen Türkçe albümü "Aşk Ölmez"i piyasaya çıkarıyor.

Tamamı Türkçe şarkılardan oluşan yeni albümde yer alan bütün şarkıların söz ve bestesi sanatçının kendisine ait. Albüm yurtiçi ve yurt dışında bulunan tüm hayranları tarafından merakla bekleniyor.

türkiyenin gururu...
pop müziğin tek kadın starı hakkında sizler ne düşünüyosunuz.. :) :gitar
#1 - Ocak 15 2006, 20:28:44
« Son Düzenleme: Şubat 27 2006, 16:10:47 Gönderen: TuuCem »

kaliteli müzik yaptığı kesin ama biraz havalandı sanırım :)
#2 - Ocak 16 2006, 14:39:57

türkiyenin en iyi pop kadın vokali bence :gitar
#3 - Ocak 21 2006, 14:29:26

Ben sevmiyorum da beğenmiyorum da:(
#4 - Ocak 28 2006, 15:00:55

üstüne tanımam pop dalındı
#5 - Ocak 28 2006, 15:03:00

çok ii bir popçu
#6 - Ocak 28 2006, 15:57:24
İmzanız kural dışı.

T!Z!C!K

dinlemem ama kaliteli  :haydut
#7 - Ocak 28 2006, 19:17:43

..
#8 - Ocak 29 2006, 14:02:03
« Son Düzenleme: Temmuz 08 2009, 16:20:27 Gönderen: _tHe AnSwEr_ »

..
#10 - Ocak 29 2006, 14:07:12
« Son Düzenleme: Temmuz 08 2009, 16:20:15 Gönderen: _tHe AnSwEr_ »

bende deniz arcak ı sertap erener e benzetiyorum  :kop  sertap iiii bi müzisyen bence takip etmesemde...
#11 - Ocak 30 2006, 19:00:11
İmzanız kural dışı.

T!Z!C!K

kaliteli müzik yaptığı kesin ama biraz havalandı sanırım :)

+1
bencede
#12 - Ocak 31 2006, 12:47:49

..
#13 - Ocak 31 2006, 13:31:08
« Son Düzenleme: Temmuz 08 2009, 16:19:29 Gönderen: _tHe AnSwEr_ »

AmY

önceden dha ii di bence [:D]
#14 - Ocak 31 2006, 15:37:18

.
#15 - Ocak 31 2006, 15:39:05
« Son Düzenleme: Temmuz 08 2009, 16:17:16 Gönderen: _tHe AnSwEr_ »

AmY

Seviyorum bu hatunu
#16 - Ocak 31 2006, 15:40:38
« Son Düzenleme: Haziran 02 2007, 21:24:01 Gönderen: Zehr-i Zakkum »

eurovisionda bizi birinci yapanı nasıl sevmeyiz
#17 - Ocak 31 2006, 16:07:06
Hayat bir sınavsa ismimi yazar çıkarım..!

SeWEriM sertaP abLayı
sesi iLe MuzıK i İLe üN yapaN Herkesi seferim...
istisNaLAr da OLıyor Bazen d:Pp

sesi iLe MuzıK i İLe üN yapaN Herkesi seferim...

bu kelimen çok güzel mafyam benim :sizo
#18 - Ocak 31 2006, 17:00:07
Hayat bir sınavsa ismimi yazar çıkarım..!

bencede
#19 - Şubat 22 2006, 16:29:27

here I am - satılık kalbler sehri süper !!!
#20 - Şubat 26 2006, 14:44:16
İmza Kural Dışı

her türden sarkıyı söyleyebiliyor..Mükemmel ötesi sesi var ve bence yaptığı seylerin gepsi çok iyiydi.Özellikle ingilizce albümüne bayılıyorum(love bites ve breathe in deeper süperdi) çook tatlı bi insan:)
küçük dev kadınlardan o da... :cicek
#21 - Mart 10 2006, 16:33:24
give me something to kill the pain
there is no tomorrow and no today
my soul is not for eternity
...and i know i will fade away in memories

:cicek süper biri yorum yapmak haddime düşmez
#22 - Mayıs 15 2006, 10:14:15
<<Nedir??<<
>>TIKLA>>
<<TIKLA<<
<<Nedir??<<

cok güzel kadin...sarkilari harika...
#23 - Mayıs 15 2006, 12:50:40
Ya tutulacak kadar yakn ol,yada unutulacak kadar uzak ol...!

sonuna_dek_akman

o turkıyeye bı ılkı yasattı...
sevmemek olmaz...
#24 - Mayıs 16 2006, 15:02:59

bu kadini okadar cok sewiom ki
cok güzel yaaaaaaa
#25 - Mayıs 16 2006, 15:12:32
Ya tutulacak kadar yakn ol,yada unutulacak kadar uzak ol...!

s_a_m_e_t

ben ce süper bir sanatcı :) :) :) :) :) :) :) :) :)
#26 - Mayıs 19 2006, 21:16:17

o turkıyeye bı ılkı yasattı...
sevmemek olmaz...
ewet kenslikle ama bu gdşle ilk we son olck :agla
#27 - Mayıs 24 2006, 23:28:21
yoksa yiteN beNMiyiM deRkeN...
NeRdeN geLDiN seN??...
kaybedeN beNMiyiM deRkeN...
NeRdeN geLdiN seN??... 

ilk yaşattı die zevkimizi mi deiştiricek yani :muhah

hoş kadın ama yetmesss :muhah

şaka şaka güsel sesi var :okey
#28 - Mayıs 25 2006, 00:37:18

ben sertap erener 'in sesi gibi bir ses duymadım..üstüne yok.şarkıları mükemmel.ne söylese dinlettiriyor...bir makarna reklamında benim annen güzel annem şarkısının bile harika söylemişti.ne söylese bayıla bayıla dinliyorum....
#29 - Mayıs 27 2006, 19:19:19

çok güçlü bi ses şarkılarının ve söyleyişini seviyorum zaten 1.miz :ask :okey
#30 - Haziran 23 2006, 19:29:11
-ben sigara dumanının altında yana yana en sonunda kül oldum
-sen kibritin hiç yanmayan ucunda birinin hayatından geçmiş oldun:))

Pulp iyi günler diler....

xxx
#31 - Haziran 26 2006, 11:31:50
« Son Düzenleme: Ağustos 26 2009, 15:30:47 Gönderen: S.B.K. »

çok güzel bi kadın erevizyona katılsa yine başarılı olur sesi çok güzel şarkısı da güzel :cicek
#32 - Ağustos 09 2006, 14:28:50
(a) Umutsuzluk meleği tam şurda varlığını hissediyorum şu anda içimi kaplıyor hislerimi çalıyor ve beni benden alıyor nasıl bi iş bu böyle.Benim tek aşkım UmUtSuZlUk MeLeĞi :melek

tek kelimeyle kalite...
#33 - Ağustos 10 2006, 17:44:55

sesi çok hoşuma gidiyor. emeyna nında dediği gibi "tek kelimeyle kalite" özellikle slow parçalarda sertab erenerin sesi beni çok etkiliyor
#34 - Ağustos 13 2006, 17:13:31
>>ATATÜRK BİRLİĞİ>>

<<TIKLA<<

--- TÜRKİYE SEVDALILARI ---

eurovisionda bizi birinci yapanı nasıl sevmeyiz
doğru be bu kadını kim sevmez :yeah
#35 - Ağustos 13 2006, 18:40:45
(a) Umutsuzluk meleği tam şurda varlığını hissediyorum şu anda içimi kaplıyor hislerimi çalıyor ve beni benden alıyor nasıl bi iş bu böyle.Benim tek aşkım UmUtSuZlUk MeLeĞi :melek

ya bazıları sertab şimardi demiş bazilari eskisi gibi deeil tamam haklısınız ama bunun nedeni demir demirkan gibi bir rockçiyla calşmasi bu ona eksii oldu son albumde cunku onun tarzından parçalari uayrlamaya calişti yapamadi bu da kotu yane ama

sertabın lal albumu unutuluur muuu :oley
#36 - Ağustos 31 2006, 23:53:22
Feri Kaçmış İki Göz Birbirine Sarılmış İki Titrek Dudaktan İbaret Suratım .. !

Herkesle gorusmek usere gidiyorum arada bir girerim artkk :'(  
>>SagopaKajmer<<
>>Fan Clup<<

Güzel şarkıları var yaa özellikle dinlediğim biri değil ama 1 kaç şarkısını severim.
#37 - Eylül 01 2006, 02:58:10

sertab erener türkiyenin en iyisi ve bunuda kanıtladı bence eurovisionu alarak değilmi.....
türkiyeyi aştı kadın artık dünya capında bir yıldız....

bu arada sertab severleri fan clubume beklerim arkadaşlar
#38 - Eylül 19 2006, 23:55:53
eRmeNi GöLgEsiNdeKi NoBeL EkSiK KaLSın!!!!!!

çok severek ve beğenerek dinlerim...1genelde bütün parçalarını seviyorum...1999 yılındaki ''Sertab'' albümündeki Gece Kraliçe'sini dinlediniz mi?...bence mutlaka dinlemelisiniz...çok süperrrr :okey
#39 - Aralık 09 2006, 00:47:38
Sana Bir Yalnızın Gözünüden Çaldığım Bir Kaç Damla Yaş Yolladım Bu Sabah Ben İyi Bak Ona...

Eurovision dan sonra çıkarttığı şarkıları hoşunuza gidiyormu (genel olarak ıncelerseniz)
bence Eurovisiondan önce daha kaliteli ,daha akılda kalıcı şarkılar yapıyordu
mesela şu şarkıalr gibi şarkı yapamıyor kaç senedir ( şarkıların isimleri hatalı olabilir  :)) )

1 sahilde ( yaza damgasını vurmuştu )
2 hoş kadınsın ( telefonla konusuyodu ya hanı o şarkı  [:D] )
3 yolun başında ( hastasıyımdır )
.
.
.
bence sertap erener'in şarkıalrı kalıte bakımından  Eurovisiondan sonra(ES) Eurovisiondna önce(EÖ) olmak üzere 2ye ayrılmış bir waziyette ...

kesinlikle katılıyorum

eski şarkılarıyla şimdikiler arasında çok fark var ama eski şarkıları gerçekten çok güzel
#40 - Aralık 09 2006, 00:51:29
Suskun bir tutkuyum ben.
Evde ocaksızım, savaşta kılıçsız.
Ve de hastayım kendi gücümden.

ya aslında beğenmiyor değilim iyi şarkıları var ama eskiler daha iyiydi
#41 - Aralık 13 2006, 17:10:51
Suskun bir tutkuyum ben.
Evde ocaksızım, savaşta kılıçsız.
Ve de hastayım kendi gücümden.

valla kadında ses varr.......
#42 - Aralık 14 2006, 17:54:14
๏๏๏๏๏๏๏๏๏๏๏๏k@yıp๏๏๏๏๏๏๏๏๏๏๏๏

AmY

#43 - Haziran 02 2007, 21:25:17

sıfatını sonuna kadar hakeden nadir "sanatçı"lardan  :okey
#44 - Temmuz 22 2007, 17:41:40
Dilimin ucunda kelimeler
Bir türlü söyleyemiyorum
Dilimin ucunda kelimeler
Nerden başlasam bilmiyorum

cok tatlı birisi bn cok beğeniyorum :))
#45 - Ocak 28 2008, 10:02:02
böğürtlenli reçelim =)

Katılıyorum  Türkiye'nin gruru... İşinin hakkını veren nadir şarkıcılardan ....
#47 - Temmuz 28 2011, 15:33:35
I am Feeling Just Like TO You My Love.And I Feel You İn My Heart ...

Sertap Erener şarkıları çok güzel her yerde karşıma çıkıyor mstarda da var.
#48 - Şubat 03 2015, 01:09:44

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.