Alternatifim Cafe

Eddie Murphy

Discussion started on Yabancı Sanatçılar

Edward ‘Eddie’ Regan Murphy 3 Nisan 1961 Akademi ödülüne aday gösterilmiş oyuncu.

Biyografi
Günümüzün en iyi komedyenlerinden Edward Eddie Regan Murphy yani bilinen ismiyle Eddie Murphy günümüzdeki en ünlü oyunculardanda biridir.Murphy 3 nisan 1961'de dünyaya geldi.Babasi daha Murphy henüz 3 yaşındayken boşanınca, zaten pek parlak olmayan aile ekonomisi iyice tepetaklak oldu. Bu da yetmiyormuş gibi, boşanmalarının beş yıl sonrasında, babası, annesinden sonra birlikte olduğu sevgilisi tarafından vurularak öldürüldü.Murphy'nin daha sonra bir üvey babasi oldu.Fakirlikle büyüdü.Daha sonra Brooklyn`den Roosvelte taşınmak zorunda olan Murphy burda ırkçılık mücadelesi vermek zorunda oldu.Okulda tüm arkadaşlarını güldürürdü.Yetenekliydi ve harika mimik ustasiydi.bir çok kişiyide taklit ederek hep insanları güldürürdü.

İlk deneyimleri ve Stand Uplari 
İlk deneyimini o yıllarda çok izlenen Saturday night live programıyla yaptı.6 yıl süren Saturday Night Live de milyonlarca insanı kahkahaya boğdu o zamanlar en çok izlenilen Amerika programıydı. Delirious ve Raw gibi stand up gösterileride insanları güldürüyordü.Bill Cosby,Richard Pryor ve James Brown gibi isimleri çok iyi taklit ediyordu.

Müzik kariyeri  
80 lerde bir komedi albümünden sonra bir kaç albüm çıkardı.özellikle your put mouth on me ve party all the time hit parçalara çevrildiler.1993'deki Love's alright albümünde özellikle Michael Jacksonla birlikte söylediği Whatzupwitu şarkısı dikkatleri çekti.ve bu albüm Murphy nin şimdilik son albümü fakat hala filmlerde şarkılar söylüyor.Michael Jacksonun Remember the time klibindede oynuyor.Shrekde Ricky Martin hiti Livin La Vida Loca ve Smash Moutun İm Believer şarkısını söylemişdi.Bunun dışında Murphy Dreamgirlsdede bir çok şarkı söylüyor

Film kariyeri 
İlk filmi 1982 yılında Nick Nolteyle oynadığı 48 saat(48 hrs) oldu.Ardından Dan Aykroyd la Trading Places(Takas) ve Best Defense(En iyi savunma) filmlerinde oynadı..Gitdikçe ünlenen Murphy 1983 de Clint Eastwoodun geri cevirdigi rol Axel Foley rölüyle Bevery Hills Cop(Sosyete Polisi) filmiyle dünyaca ünlendi.

Yapımcılıkda yapan Murphy nin film şirketide vardı.Altın Çoçuk ve Sosyete polisi 2 gibi filmler o kadar sevilmesede yinede Raw stand up gösterisiyle yine insanları güldürdü.Another 48 hrs(bir 48 saat daha) ve Harlem Nights(Harlem Geceleri) beklenen başarıyı vermesede Murphy harlem nights filminin hem senaryosunu yazmış hemde yönetmişdi.1992 yilinda The Distinguished Gentleman(Beyefendi) ve Boomerang filmleriyle komedi kralı lakabı hala ondaydi.Bunun Boomerang filminde Martin Lawrence de ilk defa üne kavuştu.Beverly Hills Cop 3(Sosyete polisi 3) beklenen başarıyı veremedi.Ama yinede sevildi.Jim Carreynin cıkmasıyla Murphy nin ünü biraz düşdü Vampire In Brooklyn(Brooklyn Vampiri) gibi filmler yapti.Elbetde güzel bir filmdi ama Nutty Professor(Çatlak Profesör) filminde tam 8 karakteri oynadi.Daha önce Coming To America(Amerikan Rüyası) ve Vampire İn Brooklyndede bir çok karakteri oynamişdı.Nutty Professor gişe rekorları kırdı.Bazi Murphy filmleri gibi sadece oscar aday olarak yetinmedi en iyi yeniden çevirim dalinda oscar aldi.1997 de Metro aksiyon filmi ve Holy Man(Kutsal adam) ne yazikki başarılı olmadi.Ama ardından Murphy harika üç filme imza atdi.Doctor Dollitle filminde hayvanlarla konuşurken.Peş Peşe iki yıl üst üstde iki komedyenle rol aldi.Life(Müebbet Kuşları) filmi Martin Lawrence ve Bowfinger(Çatlak yönetmen) filmi Steve Martinle çekildi.Mulan Animasyonunda Mushu seslendiren Murphy 2000 li yillara Doctor Dollitle 2 ve iki harika komedi aksiyon filmleriyle başladı Robert De Niroyla Showtime ve Owen Wilsonla I Spy(Ben Casus) filmlerinde oynadi.Shrek animasyonundaki Eşekin sesi Murphydi.Tabi daha sonra Shrek 2 de çıktı.Shrek 1 oscar aldi.

ShrekNutty Professor ün devam filminden sonra Haunted Mansion ve Daddy Day Care filmlerindede insanları güldüren Murphy 2006 yılında oynadığı Dreamgirls(Rüya Kızlar) filmindeki James “Thunder” Early(James “Gök Gürültüsü” Early ve ya Jimmy Early) rölüyle dikkat çekti.Norbit filmi şimdilik en son filmi olan Murphy yakında Beverly Hills Cop 4 le geri dönecegi düşünülüyor.Shrek The Third(Srek 3) se 2007 mayisinda çikti.

Diziler ve Televizyon 
What's Alan Watching isimli tv filminden sonra The PJ's dizisinde calisti ve The Kid who loved christmas filminin yapimciligini yapti.

Dreamgirls 
Dreamgirls filminin yeri ayri çünkü bu filmde canlandırdığı karakterle ilk defa oscar'a aday oldu ve drama yönününde iyi olduğunu gösterdi.

Özel Hayatı  
Murphynin özel hayatiysa Nichole Mitchell Murphy le evliydi.2006 da boşandı.5 çocuğu var.Robin Givens,Halle Berry ve Whitney Houston gibi ünlülerle çıktı.

Biliyor muydunuz? 
Genelde senaryolari kardeşi Charles Murphyle birlikte yazar ve oda bir oyuncu.
Arsenio Hall ve Murphy yakın arkadaşlar.
O bir Star Trek ve Elvis Presley hayranı.
Ghost Bustersdeki Whiston rölunu geri çevirdi
MTV video müzik ödüllerini ilk o sundu.
filmlerinin bazılarında bir çok karakteri birden oynar.Nutty professorda 8 karakteri canlandiriyordu.

Keşf ettikleri
Heat of state,Lethal Weapon 4 ve Bad Company gibi filmlerden oynayan komedyen Chris Rock'u Murphy keşf etdi.

Filmografi  
1982 48 Hrs. Reggie Hammond İlk Rolü
1983 Trading Places Billy Ray Valentine 
1983 Eddie Murphy Delirous Kendisi Stand Up
1984 Best Defense Teğmen T.M. Landry 
1984 Beverly Hills Cop Det. Axel Foley İlk Şöhreti
1986 The Golden Child Chandler Jarrell İlk Fantastik filmi
1987 Beverly Hills Cop II Det. Axel Foley 
1987 Eddie Murphy Raw Kendisi Stand Up
1988 Coming to America Prince Akeem/Clarence/Randy Watson/Saul Ayrıca yapımcı ve senarist
1989 What's Alan Watching? (TV) Protestocu/James Brown İlk Televizyon filmi,Ayrıca yapımcı.
1989 Harlem Nights Quick İlk Yönetmenliği
1990 Another 48 Hrs. Reggie Hammond 
1992 Boomerang Marcus Graham 
1992 The Distinguished Gentleman Thomas Jefferson Johnson 
1993 Dangerous: The Short Films (V) Pharaoh Arşivden sahne-Michael Jackson`un Remember The Time Klibinden
1994 Beverly Hills Cop III Det. Axel Foley 
1995 Vampire in Brooklyn Maximillian/Preacher Pauly/Guido 
1996 The Nutty Professor Profösör Sherman Klump/Buddy Love/Lance Perkins/Cletus Klump/Anna Pearl Jensen Klump/Ida Mae Jensen/Ernie Klump, Murphy`nin tekrar dönüşü niteliğinde bir film
1997 Metro Scott Roper 
1998 Mulan Mushu Seslendirme
1998 Doctor Dolittle Dr. John Dolittle 
1998 Holy Man G 
1999 Life Rayford Gibson 
1999 Bowfinger Kit Ramsey/Jeffernson 'Jiff' Ramsey 
2000 Nutty Professor II: The Klumps Sherman Klump/Buddy Love/Lance Perkins/Cletus Klump/Anna Pearl Jensen Klump/Ida Mae Jensen/Ernie Klump 
2001 Shrek Eşek Seslendirme
2001 Dr. Dolittle 2 Dr. John Dolittle 
2002 Showtime Trey Sellers 
2002 The Adventures of Pluto Nash Pluto Nash 
2002 I Spy Kelly Robinson 
2003 Daddy Day Care Charlie Hinton 
2003 Shrek 3-D Donkey Seslendirme,Dvd Extra
2003 The Haunted Mansion Jim Evers 
2004 Shrek 2 Eşek Seslendirme
2004 Far Far Away Idol Eşek Seslendirme
2006 Dreamgirls James 'Thunder' Early İlk ve Şimdilik tek Oscar Adaylığı
2007 Norbit Norbit/Rasputia/Bay Wong 
2007 Shrek the Third Eşek Seslendirme

Yakinda:
Starship Dave (2008)
Shrek 4 (2010) (Seslendirme)

Film için aldığı paralar 
Shrek 2 (2004) $10,000,000
The Adventures of Pluto Nash (2002) $20,000,000
Dr. Dolittle 2 (2001) $20,000,000
Shrek (2001) $3,000,000
Nutty Professor II: The Klumps (2000) $20,000,000 (ve hasilatin 20%'i)
Doctor Dolittle (1998) $17,000,000
The Nutty Professor (1996) $12,000,000
Beverly Hills Cop III (1994) $15,000,000
Best Defense (1984) $1,000,000
#1 - Ekim 20 2007, 20:44:56
« Son Düzenleme: Ekim 20 2007, 20:47:52 Gönderen: VeLeD-i MeTaL »
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

_DaRkdreams_

Hastasıyım :Ç
Çoğu filmini izledim :Ç
#2 - Ekim 20 2007, 20:45:50

Zenci menci ama severım keretayı..! :4
#3 - Aralık 31 2007, 13:36:34
İmzanız kural dışı.

faitHleSs

Bayılıyorum.Çok sempatik herif ya . :4
Müebbet Kuşları filminde hayran kalmıştım kendisine. Tanışmaya gitcem bigün :P
#4 - Ocak 25 2008, 22:09:28

komik adam severim :D
#5 - Mayıs 18 2008, 21:07:45

çok süper bu adam bide zenci ya daha ıyı  :D
#6 - Mayıs 18 2008, 22:41:35
bugün ondan uzaktasın kalbim talan olmasın halim..  :(

çok süper bu adam bide zenci ya daha ıyı  :D

Zencilere karşı neden ırkçı bir propaganda yürütüldüğünü anladım. Türkiyedeki kızlar bile birini zenci olduğu için daha çok seviyorsa, Amerika'da benim yankeelerim ne yapsın? : (( Bir de dikkat ettim, Türkiye'de de belli bir saatten sonra dışarıda oluyorlar bunlar, istisnasız sırt çantalarıyla boş beleş yürüyorlar, gizli bir örgüt müdür nedirler, bir yerde toplanıp "sen beyazıt'a sen kadıköy'e çık, dikkat çek" diye kararlar mı alıyorlar anlamadım, ırkçı oldum bunlar yüzünden. Eddie Murphy'nin konusunda bu kadar rahatlayacağımı tahmin etmezdim. Konuya gelirsek, bu adamı sevmem, yılışık geliyor bana, Amerika'nın Levent Kırcası gibi.
#7 - Mayıs 18 2008, 22:49:18

Punk- O -Rama

Ku Klux Klan'dan bu insancık galiba.
#8 - Mayıs 18 2008, 23:04:22

Ku Klux Klan'dan bu insancık galiba.

Lafi agzimdan aldin Punk Valla..
Bu nasil bir yorumdur? Ne demektir?
#9 - Mayıs 18 2008, 23:08:52
« Son Düzenleme: Mayıs 18 2008, 23:11:14 Gönderen: Yildiz »
Alıntı yapılan: Wiiliam Shakespeare
love all
trust a few
do wrong to none

Şimdilerin marksisti o, üstüne gitmeyin, ölü taklidi yaparsak gider belki.
#10 - Mayıs 18 2008, 23:19:16

--

Süperdi . .
#11 - Mayıs 20 2008, 22:12:08
Gidişim biraz suskun ama ''Dönüşüm'' böcek olucak.

Gregor Samsa

O Rasputia unutulur mu ya? O su kaydıraklarından kayışı. Hala gülüyorum. :P
#12 - Şubat 20 2011, 16:14:53
ஜ Buyum ben, sadece bu.
                                    ĢĬŻξM

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.