Alternatifim Cafe

Savunmacı Kötümserler

Discussion started on Psikoloji

tR!gonometR!k

Sadece en kötünün gerçekleşmesiniz bekleyen kötümser insanlardan farklı olarak savunmacı kötümserler, yaklaşan bir olayla başa çıkmak için belirledikleri stratejinin bir parçası olarak umutsuz beklentiler oluştururlar.kötü bir sonuç almaktan çok korkarlar, kendi kendilerine başarılı olamayacaklarını söylerler.Bu insanlara yaklaşan bir görevde nasıl bir sonuç almayı bekledikleri sorulduğunda, pek çok kişiden  daha kötü bir sonuç elde etmeyi beklediklerini söylerler.

Savunmacı kötümserler iki nedenden dolayı kasvetli bakış açısını benimserler.Birinci neden ;bu insanların kendilerini başarısızlığa hazırlamak için beklentilerini düşük tutmalarıdır.Böylece yenilginin acısını hafifletmiş olurlar.Böylesi düşük bir beklentinin ardından elde edilen başarı, çok daha tatlı gelir.İkinci neden; başarısız olma olasılığının  savunmacı kötümserleri daha fazla çalışmaya itmesidir.Başarılı olmanın zevki, bu insanları güdülemeye yetmez.Bunun yerine kötü bir sonuç almaktan korkmaları, bu kişiler için gerçek bir teşvik olur.(Jerry M.Burger,Kişilik)

Savunmacı kötümser tipindeki insanlar olumsuz tipte bir davranış örüntüsü gösteriyor olsalarda sorunlu bir tip değillerdir.Yaşama ve olaylara karşı olumsuz bakış açısını benimsemiş veya kötümserliği ön plana çıkarmış insanlar kolay bir biçimde bu tutumu benimseyebilirler. Kötümserliği ve olumsuz bakış açısı kişiliğine iyice yerleşmiş olan ayrıca kaygı düzeyi sıkca artış gösteren  insanların tutumlarını kısmı bir değişiklik  ile savunmacı kötümser tipine taşımaları zor olmayacaktır.

Psikolojik Danışman Ahmet Usta /İZMİR
#1 - Temmuz 31 2007, 16:13:15

barbie9138

Bu konuyla ilgili birşeyi merak ediyorum. İnşallah soruma cevap bulursunuz.

Benim bir arkadaşım vardı. Okul açıldığından beri herşeye kötümser gözle bakardı. ''Hadi tembel olursam,hadi millet bana kötü gözle bakarsa'' gibi şeyler söylerdi. Ben onu ne zaman gevşetmeye çalışsam her zaman ters tepki gördüm. O kötümser yaklaşımını hiçbir zaman bırakmadı. Ama herşeye kötümser gözle bakmasına rağmen şuan okul birinciliği oynuyor.

Yorumlarınız nedir arkadaşlar? :haydut

#2 - Ağustos 17 2007, 17:45:18

Bu konuyla ilgili birşeyi merak ediyorum. İnşallah soruma cevap bulursunuz.

Benim bir arkadaşım vardı. Okul açıldığından beri herşeye kötümser gözle bakardı. ''Hadi tembel olursam,hadi millet bana kötü gözle bakarsa'' gibi şeyler söylerdi. Ben onu ne zaman gevşetmeye çalışsam her zaman ters tepki gördüm. O kötümser yaklaşımını hiçbir zaman bırakmadı. Ama herşeye kötümser gözle bakmasına rağmen şuan okul birinciliği oynuyor.

Yorumlarınız nedir arkadaşlar? :haydut

bunda da iki ihtimal var: ya bazı insanların yapmaya çalıştıkları gibi dikkat çekmeye çalışıyor yada gerçekten savunmacı kötümser yani birinci nedende belirtildiği gibi "kendini başarısızlığa hazırlamak için beklentilerini düşük tutuyor". başka ihtimal olcağını sanmıyorum :S
#3 - Ağustos 23 2007, 14:41:43
I wiLL find something more
Smeone I am made for
Shame on u babyy
    _____fOR€V€R YOURSS_____

barbie9138

Dikkat çekmeye çalıştığını düşünmüyorum.
#4 - Ağustos 23 2007, 14:59:52

Dikkat çekmeye çalıştığını düşünmüyorum.

o zaman birinci nedendir :S
#5 - Ağustos 23 2007, 17:25:08
I wiLL find something more
Smeone I am made for
Shame on u babyy
    _____fOR€V€R YOURSS_____

bence dıkkat cekmek deıl arkadasının amacı gercekten savunmacı kotumser ya da kendıne guvenden yoksun bı arkadas
#6 - Eylül 28 2007, 16:52:33
İncitiyor olmam incindiğim anlamına gelmez.

Of bnde böleyim!millat sorar yazılı nasıl geçti kötü derim bi gelirki 70 den yukarı.Bi yerde milletin güvende kalmıo
#7 - Eylül 28 2007, 17:12:26
AŞK ALIR BENİ KANDIRIR BENİ Bİ ÇOCUK GİBİ...:(

yok bunda tek ihtimal var "salak" olması yahu kardeşim sen tut okul birincisi ol hala beğenme töbe töbe biz sınıfı nasıl geçsek die düşünüoz adam okul birinciliğini beğenmio ehuehu :4
#8 - Kasım 11 2007, 18:41:44
!!!W..SL..T!!!ÖLÜMLER ÇIPLAK GELİR!!!W..SL..T!!!
DÜNYA YUVARLAK İNSANLAR NEDEN OLMASIN

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.