Alternatifim Cafe

Cumhuriyetçilik

Discussion started on Cumhuriyetçilik

CUMHURİYETÇİLİK

Bu ilkenin ana hedefi, Halkçılığın Kamu hukuku açısından perçinlenmesidir. 620 yıllık Osmanlı döneminde egemenlik sadece hanedanın, yani kişinin elindeydi. Artık egemenlik kişi işi değil „res publica“ yani kamu işidir. 29 Ekim 1923‘te ilan edilen Cumhuriyetin temel koşulu zaten 1921 Anayasasının 1. Maddesinde de öngörülmüştür: „Egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur“. Bu da Mustafa Kemal’in kafasındaki yönetim biçiminin başlangıçtan beri ne olduğunun bir kanıtıdır.

Çoğu yurttaşların bu yeni yönetim biçimini kavraması elbette zamana gereksinim göstermiştir. Yüzde yüzlük  bir „halk hakimiyeti“nin gerçekleştirilmesi her ne kadar Mustafa Kemal’in asıl amacı idiyse de, ki gözlemciler buna tanıklık etmektedirler, bu sürecin de belirli bir zaman kesitine gereksinimi olduğu ortaya çıkmıştır. Örneğin, 1924 ve 1930 yıllarında denenen muhalefet partisi kurulması sonucu ortaya çıkan durumlar gibi. Bilindiği üzere, bu partiler özellikle anayasal kazanımların karşıtı kimselerin biraraya geldiği partiler olmuşlardır.

Mustafa Kemal ve arkadaşları, sorumluluk ahlâkı nedeniyle, tam anlamıyla çoğulcu olmayan bir demokrasiyi, amaçlanan ana hedefleri tehlikeye sokmamaya tercih etmişler ve böylece de karşıtlarının amansız eleştirilerine rıza göstermişlerdir. Aslında bu da o zamanki aşamada demokratikleşmenin bir gereği olarak görülmeli ve değerlendirilmelidir.

O günlerin muhalefetsiz partisindeki „kanatlar“ın fikir ayrılıklarının, bugünkü çok partili ve çok muhalefetli meclislerinkinden daha keskin ve daha canlı olduğunu söylemenin bir abartma değil, bir gerçek olduğunu Meclis tutanakları da kanıtlamaktadır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, hiçbir şekilde, diktatörlerin sözde „Halk Temsilciliği“nde olduğu gibi bir kukla değildi. Ve de en son kararı veren yasama organıydı. 
#1 - Mayıs 07 2006, 03:17:07
İmza kural dışı.

kelis

merak ediorumda neden buraya bakma cesaretini kimse gösteremedi olduça güsel bi yazıydı tşk
#2 - Mayıs 16 2006, 19:30:35

evet ama bu yasama organı artk tabiri caizse bedava !!

nasıl bdava gelelim ona..

meclisimizde daha istiklal marsını bilmeyen atatürkün hayatından dahi haberi olmayan vekiller var e bunlar tarhiimizi bilmiyor bizleri nasl savunacaklar !

Atatürkün en büyük ve tek farkı "çareyi her zaman kendi ülkesi içinde aradı kendi insanlarında, ama şimdiki liderler ise IMF de"

saolasın yazı için

#4 - Haziran 25 2006, 00:01:06
Sokakta kırık kalplere rastladım, Kopya kalplere damladım ..!

cumhuriyet kurulmasaydı halimiz harap olurdu...
#5 - Haziran 25 2006, 15:01:47

bence simdiki bulunduğumuz durumdan kımsenin hosnut olmaması gerekıyor ...çunku

Atatürk ' ün zamanıyla kıyaslarsak durumumuz içler acısı... :ban :ban

genede hanimize şukredelim.hiç diilse " cumhuriyet" denen sey ulkemizde

saol yazı için çatlak :4

#6 - Temmuz 10 2006, 13:34:33

essgi

BENCEDE ÇOK KÖTÜ OLCAKTI... AMA BAZILARI CUMHURİYETİMZN VE ATATÜRK'ÜMZN DEĞERİNİ BİLMİYOLAR... BAZI ÖRÜMCEKLERRR :ban :ban
#7 - Temmuz 10 2006, 13:35:37

eslem

(6) örümcekler nerden çıktı kız ilahi sen yani...hayvanların aklımı var  :Ç
yazı güzel tşk efem  :öff
#8 - Eylül 10 2006, 22:03:10
« Son Düzenleme: Eylül 12 2006, 13:44:25 Gönderen: eslem »

essgi

herkes benim ne demek istedğimi anlamıştır eminim :)
#9 - Eylül 27 2006, 20:40:27

evet şimdi cumhuriyet kurulmasaydı aceba ne olurdu?

çok merak ediyorum...

yazı için teşekkürler...
#10 - Ekim 06 2006, 19:44:00
A&A         Seni ÇOK seviyorum!!!!   

asenaa....

UcanTekmeAtanUğurBöceği

Alıntı
Atatürkün en büyük ve tek farkı "çareyi her zaman kendi ülkesi içinde aradı kendi insanlarında, ama şimdiki liderler ise IMF de"

bu yorumu yapabilmek için biraz siyaset tarihi bilmek lazım....suçun tümünü şimdiki liderlere yüklemek doğru değil...günümüz liderlerine ülkemizin değerlerinden faydalanılabilecek imkan ve altyapı geçmiş hükümetlerce sağlanmamış...bu yüzdendir ki hem siyasette hem de ticarette dışa bağımlı bi ülke haline geldik..... :icon

bu arada yazı için teşekkürler  :okey
#11 - Ekim 23 2006, 04:02:59
« Son Düzenleme: Ekim 23 2006, 04:07:41 Gönderen: UcanTekmeAtanUğurBöceği »

bence simdiki bulunduğumuz durumdan kımsenin hosnut olmaması gerekıyor ...çunku

Atatürk ' ün zamanıyla kıyaslarsak durumumuz içler acısı... :ban :ban

genede hanimize şukredelim.hiç diilse " cumhuriyet" denen sey ulkemizde

saol yazı için çatlak :4

ewt Atatürk üN düşüNdüğü gibi oLamasakta yiNe de şükretmeLiyiz  :öff

saoL payLaşıM içiN chatlaKK
#12 - Kasım 10 2006, 21:40:12
Piyasadaki tek adam gibi adam, maymun Çarli'ydi...

eet katılıom.yazı için thanks çatlaq
#13 - Aralık 02 2006, 01:32:44
KaDeRiMdE bUdAmI WaRdI sEwDiİm ÇeWrİmDıJI  :D

atamızın izinden yürüyoruz...iyiki türkiyeyi kurtardı geliştirdi resjimide cumhuriyet yaptı....ruhun şad olsun atam ve silah arkadaşı başbuğ.......
#14 - Şubat 04 2007, 15:05:28
YA SEV YA TERKET

Ne  MUTLU TÜRKÜM DİYENE ! 

kelis

zaten Atatürk'ün ölümünden sonra ülkemizde hiçbi gelişme olmadı ki..Hep batının icatları ve yenilikleriyle bugüne geldik..
#15 - Haziran 07 2007, 12:26:01

yazı için tşk edi0rum qerçekten çok qzl bi yazı... :okey
#16 - Temmuz 10 2007, 13:42:47
haY Bu ÖsS nin...bIktIm yAwss ::yea

BAŞIMIZDAKİLERİN BIRAKIN CUMHURİYETİ KABUL ETMELERİNİ BEN DAHA AĞIZLARINDAN NE MUTLU TÜRKÜM LAFINI DUYAMADIM DUYAN VARSA SÖLESİN İSPATLASIN
#17 - Ekim 07 2007, 17:25:47

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.