Alternatifim Cafe

Sınavsız üniversiteye giriliyor

Discussion started on Eğitim

Milyonlarca aday üniversite kapısından içeri girmek için çabalarken, YÖK'ün aldığı karar eğitimceleri böldü.

Liseyi Kıbrıs dışında bir yabancı ülkede okuyan Türk ve KKTC'liler, Türkiye'de istediği üniversitenin istediği bölümüne sınavsız girebilecek.

Habertürk gazetesi eğitim dünyasında çok konuşulacak haberi manşetine taşıdı. Sultan Uçar imzalı haberde kararla ilgili eğitimcilerin görüşlerine yer verildi.

BÜYÜK AYRICALIK
YÖK'ün 18 Şubat'ta sitesinde ilan ettiği karara göre, KKTC hariç yurtdışından lise diploması olan Türk ve KKTC'liler, sınavsız üniversiteli olacak. Türkiye'deki 1.5 milyon öğrenci ise sınava girecek.

'EŞİTLİĞE AYKIRI'
Eğitim uzmanları "Bu, Türkiye'deki çocuklara haksızlık. Anayasa ve eşitlik ilkesine aykırı" diye karara karşı çıktı. YÖK'ün kararının yurtdışındaki Türk okullarına ayrıcalık sağlayacağı konuşuluyor.

SINAVSIZ KABUL KOŞULLARI
Ülkelerin kendi ulusal sınavları, uluslararası sınavlar ortaöğretim not ortalamaları, üniversite tarafından yapılan sınavlar dikkate alınacak belirlenecek.

Yurt dışından gelecek öğrencilere 'öğrenci vizesi' için üniversiteliler kabul yazısı gönderecek.

Üniversiteler kontenjan ve uygulama takvimini belirleyerek akademik takviminde belirtecek.

Öğrencilerin Türkçe düzeyleri, kabul eden üniversite tarafından değerlendirilecek.
#1 - Mart 15 2010, 19:10:45
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

yok artık,
saçmalığa bak.
eğitim sisteminin içi zaten b0k doluydu,
iyice karıştırdılar bişi demedik,
bide nasıl olduğu, kimin olduğu malum Türk okullarının kapılarını sonuna kadar burdaki üniverstelere açıyor öyle mi.
oldu canım!
#2 - Mart 15 2010, 20:35:03
          "     - büyüyünce ne olacaksın?
+ ben diktatör olacağım ya sen?
- ben turta olacağım..."

yok artk b**kunu çıkardlar biz boşu boşunamı çekioruz bu lanet snvn kahrını
#3 - Mart 15 2010, 20:36:14

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.