Alternatifim Cafe

TEV'den 52 öğrenciye üstün başarı bursu

Discussion started on Eğitim

Türk Eğitim Vakfı (TEV), 2009-2010 eğitim ve öğretim yılında 52 üniversite öğrencisine ''üstün başarı bursu'' verecek.
Bursiyerleri duyurmak amacıyla Kuruçeşme Divan'da düzenlenen toplantıda konuşan TEV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, uluslararası rekabetin her alanda donanımlı ve eğitimli olmayı gerektirdiğini, ülkelerin gelecek planlarını yaparken küresel gelişmeleri ve ihtiyaçları da gözönünde bulundurmaları gerektiğini kaydetti.

Bunun da geleceği gören bir anlayışla bir eğitim seferberliği yaparak gerçekleştirilebileceğini anlatan Koç, TEV'in, bu yıl, geleceğe yönelik açılımlarda yeni açılımlara ihtiyaç olduğu düşüncesinden hareketle Türkiye'nin geleceğinde rol oynayacak gençlere daha fazla kaynak ayrılmasını öngördüğünü söyledi. Menkul ve gayrimenkul varlıklarını TEV'e bağışlayarak eğitime destek veren bağışçılara da teşekkür eden Koç, ''Bursiyerlerin, gelecekte ülkemizin seçkin kuruluşlarında ve siyaset alanında önemli görevler üstleneceklerine inanıyoruz'' dedi.

TEV Yönetim Kurulu üyesi ve Burs Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Şükrü Tekbaş da bursiyerleri belirlemek için ÖSS sınavına mühendislik-mimarlık, sağlık bilimleri, idari bilimler, temel bilimler ve hukuk alanında giren 6 bin adaya duyuru yapıldığını, başvuruda bulunan 2 bin 250 adayın dosyalarının incelendiğini söyledi.

Bunlardan 561'inin profesörlerden oluşan bir kurulla yaptığı mülakat sonucu 50'sinin burs almaya hak kazandığını, güzel sanatlar alanında öğrenim gören 2 öğrencinin de bursiyer olarak seçildiğini belirten Tekbaş, burs almaya hak kazananların 11'inin ÖSS'de ilk 100'e, 26'sının ilk 500'e girmiş öğrenciler olduğunu, 11'inin Ankara'da, 41'inin İstanbul'da eğitim gördüğünü ve Türkiye'nin 29 ayrı ilinden geldiklerini aktardı.

Tekbaş, öğrencilerin her birine yıl boyunca toplam 9 biner liralık maddi destek sağlanacağını, bunun yanı sıra her bir öğrencinin ayrı ayrı danışmanları olacağını belirterek, yapılacak maddi desteğin toplam bedelinin 1 milyon 206 bin lira olduğunu bildirdi.

Burs almaya hak kazanan öğrencilerin de tanıtıldığı ve bazılarının özgeçmişlerini ve eğitimlerini anlattığı törenin sonunda bursiyerler ve TEV yönetim kurulu üyeleri hep birlikte fotoğraf çektirdi.
#1 - Ocak 11 2010, 11:06:15
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.