Alternatifim Cafe

‘Süper Üniversite’ devri başlıyor

Discussion started on Eğitim

Türkiye’nin en önemli üniversitelerini birer mükemmeliyet merkezine dönüştürmeyi planlayan YÖK bunun için yapısal üniversite reformu çalışmalarına başladı

Sabah gazetesinin haberine göre Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), aynı zamanda yapısal üniversite reformu üzerinde de çalışıyor.

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan yaptığı açıklamada, “Mevcut yapıyla gitmiyor. Üniversiteler derin bir uyku içinde. Sarsmamız gerekiyor” ifadesini kullandı.

YÖK’ün üzerinde çalıştığı projeyele alakalı olarak Özcan, “ODTÜ, İTÜ, Yeditepe, Yıldız Teknik, Bilkent gibi 4-5 üniversite seçerek 'Mükemmeliyet Merkezleri'ne dönüştürmeyi düşünüyoruz. İçinde Ulusal Araştırma Enstitüleri de olacak. Mükemmeliyet Üniversiteleri'ni 2547 sayılı yasanın kapsamı dışına çıkarabiliriz. Teknik donanım tedarikini teşvik ederiz. Ayrıca mali esneklik de sağlarız.

Dünya çapında uzmanlar mı gelecek. Gelsin. 15 bin dolar mı istiyor. İstesin. Mükemmeliyet Merkezleri oluşturulsun. Buralarda ekip kurup birkaç yıl çalışsınlar. Gen, nano teknoloji, kök hücre gibi alanlarda ülke yeni bir ivme ve vizyon kazansın. Bu yıl YÖK'e tahsis edilen 250 milyon lirayı bu tür Araştırma Enstitüleri için kullanabiliriz” yorumunu yaptı.

Yakın zamanda bir grup rektörle birlikte Singapur'a giden Özcan, gördüğü tabloyu ve Türkiye'nin durumunu şöyle özetledi:

"H1N1 virüsü yayılmaya başladığında, dünyadan örnekler getirtip inceleyen, 4 günde gen haritasını çıkarıp, aşı üretilmesi için ilaç firmalarına gönderen araştırma merkezleri var. Biz Türkiye'de ne aşı ne de ilaç üretebiliyoruz. Sağlık hizmetini vatandaşın ayağına götürdük. Ama tıp alanında araç gereç bağımlılığı yüzde 98 oranında.

Kazandığımızı yurtdışına aktarıyoruz. Biz, GSMH'nın binde 6'sını araştırma geliştirmeye ayırırken dünya GSMH'sinin yüzde 2'sini Ar-Ge için kullanıyor. Örneğin, Singapur yılda 13 milyar doları Ar-Ge'ye yatırırken biz yılda 600 milyon dolarla onlarla yarışamayız. Otomobil üretilemeyen yerden Cadillac bekleniyor. Oysa henüz o aşamada değiliz. Bunun bizden beklenmesi haksızlık."
#1 - Kasım 30 2009, 21:11:00
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Fade

YÖK önce şu çelişkilerini bi kenara bıraksın, sistem yerine otursun önce. Kaybedicekler parlak beyinleri. (6)
#2 - Aralık 01 2009, 13:35:45

YÖK önce şu çelişkilerini bi kenara bıraksın, sistem yerine otursun önce. Kaybedicekler parlak beyinleri. (6)

Katsayı imiş. Sen her yere 4 - 5 üniversite yap. Ondan sonra araştırma ve geliştirmeni yap.
#3 - Aralık 01 2009, 13:49:49
Kimseyi tanıyamıyorum. Daha doğrusu kendimi tanıyamıyorum . Ben kimimki sizleri tanıyayım.

Zeitgeist

Önce gidin adam gibi katsayı olayını kaldırın, ondan sonra yeni uygulamalar yapın.
#4 - Aralık 01 2009, 17:16:19

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.