Alternatifim Cafe

Coğrafya Programları

Discussion started on Coğrafya

Aşağıda yer alan programlar Coğrafya ve Coğrafya Eğitimi ile ilgili olup internet kaynaklarından derlenmiştir.
#1 - Eylül 09 2008, 15:04:46
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Google Earth

Boyut: 13 MB
Sürüm: 4.2

Açıklama:
Google Earth programı ile uydu üzerinden dünyayı inceleyebilir, büyük kentlerde evleri ve binaları dahi görebilir hatta çok meşhur dünya şehirlerinin içerisinde üç boyutlu binaların arasında dolaşabilirsiniz. Google Earth ayrıca size banka, okul, hastane vb. ihtiyacınız olabilecek önemli tüm yerlerin konumlarını da gösterebiliyor, bununla birlikte mesafeler arasını hesaplayabiyor.

Dünya haritasından çok öte olan Google Earth ile dünya artık küçülecek...

Programı Yüklemek için buraya tıklayın..
#2 - Eylül 09 2008, 15:06:55
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Dünya Haritası

Boyut: 2 MB
Sürüm: 2.0

Açıklama:
Flashla yapılmış mükemmel bir Dünya haritası.Ülkeler hakkında tek tek haritaları bulabilirsiniz. Daha fazla ayrıntılı programlar olarak sitemizde bulunan World Wind ve Google Earth programlarını inceleyebilirsiniz.

#3 - Eylül 09 2008, 15:08:44
Mercey.

Türkiye Haritası

Boyut: 3,05 MB
Sürüm: 1.0

Açıklama:
Karış karış Türkiye Haritası. Coğrafya öğretmeni Muzaffer Odabaş tarafından hazırlanan, kullanımı kolay bir Türkiye Haritası

#4 - Eylül 09 2008, 15:09:39
Mercey.

İstanbul Haritası

Boyut: 18,78 MB

Açıklama:
Eski İstanbul denen alanı kapsayan, detaylı ve arama yapılabilen İstanbul Haritası yazılımının ücretsiz sürümü.

Bu yazılım ile, 150' den fazla parçaya bölünmüş harita paftaları üzerinde 3000' in üzerinde cadde, sokak, semt, tarihi ve turistik yerler gibi alanları detaylı olarak görebilirsiniz.
Paftalar üzerinde sağa-sola-yukarı-aşağı gezinebilir, büyültüp, küçültebilirsiniz.
Paftaları birleştirilmiş olarak görebilir, istediğiniz paftayı inceleyebilirsiniz.
Paftalarda görülen yerleri listeleyebilir, seçtiğiniz cadde veya sokağı işaretlenmiş olarak görebilirsiniz.
Haritada arama yapabilirsiniz.
Haritada yer alan bilgileri değiştirebilir, yeni yerler ekleyebilirsiniz.
Paftaların yazıcıdan çıktısını alabilirsiniz.

#5 - Eylül 09 2008, 15:10:38
Mercey.

Karayolları Haritası

Boyut: 3,7 MB
Sürüm: 1.1

Açıklama:
Türkiye'nin en çok kullanılan Karayolları Harita Programı.

Türkiye için, bütün şehirleri kapsayan "komple" yol haritası programı. Karayolları Genel Müdürlüğünden alınan en son ve üncel bilgilerle hazırlanmış tam sürüm program. Program coğrafi bölgelere göre değil karayolları bölgelerine göre tasarlanmış. Yani 7 değil 16 bölgeden oluşuyor. Her bölgeye tıkladığınızda o bölgenin karayolları haritası geliyor isterseniz tam boyut yapıp harita üzerinde kaydırma yaparak görmek istediğiniz yerlere odaklanıyorsunuz. Notebook'lar ve seyahat edenler için ideal. 58 mb lık harita dataları 3.5 mb a sıkıştırılmış vaziyette ve tek dosyada!.

#6 - Eylül 09 2008, 15:11:51
Mercey.

İstanbul Şehir Haritası

Boyut: 600 KB

Açıklama:
Program İstanbul Büyükşehir Belediyesinin harita çalışmasını göstermektedir. Program verilerini belediyenin internet sitesi üzerinden gösterdiği için kullanırken internete bağlı olmanız gerekmektedir.

#7 - Eylül 09 2008, 15:12:25
Mercey.

Türkiye Haritası Oyunu

Boyut: 300 KB

Açıklama:
Türkiye haritasına illeri yerleştirme (puzzle) etkileşimli alıştırma programı.

#8 - Eylül 09 2008, 15:14:00
Mercey.

Nüfus Piramit Çizim Programı

Boyut: 28 KB

Açıklama:
Nüfus Piramiti Çizim Programı, kendi hazırladığım, tamamı Türkçe, nüfus piramitleri çizmenize yarayan bir programdır. Buraya gerekli verileri çizerek yüzdeli ya da sayı değerli grafik çizebilmektesiniz.

Arayüzde görülen yaş grupları değerlerini Erkek-Kadın olarak ayrıca yazarız. Sonra hangi bölgenin, yerin, şehrin ya da ülkeninse Ülke/Şehir kısmına ekleriz. Çizimin ait olacağı yılı ve kaynağı belirttikten sonra aşağıda 2 seçim kutusu göreceksiniz. Birincisi Grafik Türü, yüzdeli ya da sayısal değeri olabilir. Üst sınır ise veriye dahil edilmeyecek kısımdır. Bu kısım 85+ ya da 65+ şeklinde grafiğin extrem değeridir.

Menülerde: Piramit bölümünde Yeni Piramit, Piramit aç ve Piramit kaydet seçenekleri bulunur. Görüntüle kısmında ise 2 seçenek var. Piramit Çiz butonu ile aynı işe yarayan göster kısmı ve Web Sayfası olarak kaydet kısmı. Buradan piramiti web sayfası olarak kaydedebilirsiniz (Açıklamalı).

#9 - Eylül 09 2008, 15:14:58
Mercey.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.