Alternatifim Cafe

Harry Potter Fan Club

Discussion started on Fan Club & Birlikler

Daniel Resimler ve Oyun Hakkında Konuştu

Dan Radcliffe yeni oyunu "Equus"' dan yayınlanan resimlerin ardından ilkkez konuştu.

'Utanma' hakkında soru sorulduğunda Dan'in cevabı:

Provalarda bu sahneleri birkaç kere denedik.Bir pişmanlık duymadım.Eğer işin gereğiyse eşyalarımı çıkarmada durduracak hiçbir şey yok.
Ciddi oyunculuğun sırrı yasakları kaybetmek, özgür ve korkusuz olmaktır. Vücudum hakkında iyi hissediyorum.Tamamen değil, elbette; benim yaşımdaki kimse hissetmez.Ama emin olmak için spora gittim.Ve örnek aldığım çoğu aktör- örneğin Gary Oldman-de çıplak sahne aldı.

Çocukların Equus'u izleyip izlememesi hakkında sorulduğunda ise:

İnsanların kıyafetlerini çıkarmasından ya da atlara yapılan şiddetten dolayı çocukların getirilmemesi için bir neden göremiyorum. Ama -çocukların zakasına bir hakaret olarak görmeyin-gerçekten, psikiyatrinin özü hakkında bir oyun. Sizce 5 yaşındaki birinin ilgisini çeker mi

#51 - Şubat 03 2007, 18:09:33
[img]http://www.mediabistro.com/agencyspy/original/gossip_girl.JPG[img/]

Yedinci Kitapta Yayıncı Değişiklikler İstedi

CBBC Newsround, J.K. Rowling' in bu günlerde son kitabı olan Harry Potter and the Deathly Hallows üzerinde çeşitli değişiklikler yapmak için oldukça yoğun şekilde çalıştığını duyurdu. Buna neden olarak ise yayıncı firmanın "çeşitli değişikliklere ihtiyaç duyması" gösterildi. Kitap 21 Temmuz 2007 tarihinde yayınlanacak, fakat henüz kitabın uzunluğuna dair bir bilgi ulaşmadı. 

#52 - Şubat 03 2007, 18:12:34

bikaç resm
#53 - Şubat 03 2007, 22:24:48

bnde üye olmak istiyorum :)
#54 - Şubat 04 2007, 12:05:11
İmzanız kural dışı.

CeNedra sen olmasan kımse ılgılenmıyo neyse bende bırazcıkın haber verıyım

VE HARRY POTTER SOYUNDU! 
Harry Potter serisinin yıldızı Daniel Radcliffe, ilk tiyatro deneyimi için sahneye çıkmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz günlerde rolü gereği sahnede soyunan genç aktör, ilk şovunu gazetecilere yaptı. Radcliffe, rahatlığı ve verdiği pozlarla yönetmenini de şaşırttı…

SON HARRY POTTER GELİYOR 
J. K. Rowling’in dünya çapında büyük ilgi gören ‘Harry Potter’ serisinin yedinci ve son kitabı 21 Temmuz’da yayınlanacak. Rowling’in yayıncısı Bloomsbury bu yıl serinin başlangıç kitabı olan "Harry Potter ve Felsefe Taşı"nın yayınlanışının 10. yıldönümü olduğunu hatırlattı ve "Harry Potter" kitaplarının dünya çapında 325 milyon kopya satıldığını ve 64 dile çevrildiğini belirtti.

#55 - Şubat 04 2007, 19:13:17

harry bnm ilk askım :Ç benide üe yapın
#56 - Şubat 05 2007, 09:59:04

Gr££N Day manyağı

ya şu  5. filmde girsee hemen bi yhaa! bnide üye yaparmısınıss
#57 - Şubat 05 2007, 17:20:33

valla bu bölumu acan gelıp senı uye yapsın ama daha benı uye yapmadı yaw hiç ılgılenmıyo
#58 - Şubat 05 2007, 19:05:08

ya pardon yoldaydım da arkadaşlar hepnizi üye yaptım :D
#59 - Şubat 06 2007, 02:01:10

Harry Potter İçin E-Kitap Yok!

J.K. Rowling Harry Potter kitaplarının E-Kitap halinde dijital ortamda yayınlanmasına izin vermedi(haliyle yedinci kitap için de geçerli bu yasak). Yayıncısının bildirdiğine göre buna neden olarak iki sebep gösteriliyor: ilki internet korsanlığı ve okuyucuların eserleri kağıt üzerinde okumasının istenmesi. Zaten kitaptan okumanın zevki hiçbir şeyle kıyaslanamaz.

#60 - Şubat 06 2007, 02:07:05

Aa, Yoksa Snape Ölüyor Mu?!

Acaba Balmoral Oteli'nde, J.K. Rowling tarafından imzalanan büst bize 7. kitapta ölecek olan karakterler hakkında bir ipucu verebilir mi? Eğer öğrenmek istiyorsanız, haberin devamına bakınız.

Daha önceden de yayınladığımız gibi J.K. Rowling, Edinburgh'deki 5 yıldızlı Balmoral Oteli'nde 7. kitabı yazmayı bitirmişti. Otelden ayrılırken ise, o anı ölümsüzleştirmek adına eski Roma tarzı bir büstün arkasına kitabın bittiğini yazmış ve o günün tarihini atmıştı.

Bir rapora göre, bu büst Romalı Britanya'yı kuzeydeki barbarlardan ayırmak için bir duvar yaptıran Roma İmparatoru Hardrian'in büstüymüş. Otel görevlileri ise, bu büstün Hardrian'a ait olduğu gerçeğinin aslında doğru olmadığını söyledi ama eğer doğruysa çok ilginç bir kaç gerçek geçiyor elimize. Duvar, "Hardrain'nin Duvarı" ismini taşımakta ve duvar yıkıldıktan sonra onu Septimius "Severus" adlı bir imparator yeniden kurmuş. Başka ilginç bir ayrıntı ise bu duvarın İngiltere'nin Yorkshire kentinin "Snape" adlı kasabasından geçmesi.

Bütün bu detaylar 7. kitaptaki ölümlerden birinin iksir ustası Severus Snape'in başına geleceğini gösteriyor olsa da, bunun bir söylentiden ya da ayrıntıdan ibaret olup olmadığını öğrenebilmek için 21 Temmuz'a kadar beklememiz gerekiyor.
#61 - Şubat 06 2007, 02:08:32

walla ben braz zorlama olduunu dşnmekteim ama dşncelerinzi bekilorm
#62 - Şubat 06 2007, 02:13:53

Yeni Afişten İlk Görüntü

Fransa' da yayınlanan ONE dergisi Şubat - Mart sayısında, Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı filmi için özel bir bölüm yayınladı. Dergide ayrıca filme ait bir de afiş yayınladı. Afiş yeni de olsa kullanılan resmi daha önce görmüştük.
#63 - Şubat 06 2007, 02:22:16

''Harry Potter''ın Yemekhanesinde...

Can Dündar bu haftaki köşe yazısında Harry Potter filmlerinin çekim yerlerinden biri olan Oxford'dan ve buranın edebiyatla alakasından bahsetti. Bu arada yazıda İsmail Cem'in son günlerinde Harry Potter okuduğundan da bahsedilmiş...

Can Dündar - ADA

Oxford "Harry Potter"a mekan,"Yüzüklerin Efendisi"ne İlham Oldu

"Harry Potter"ın Yemekhanesinde...

Hem "Alice Harikalar Diyarında"nın hem "Yüzüklerin Efendisi"nin yazarı,800 yıllık bu İngiliz kasabasında profesördü.Son olarak "Harry Potter" da yine aynı ortaçağ dekorunda çekildi.

Vefatından bir ay önce İsmail Cem'le görüşürken şöyle demişti: "Bu hastalığın bir faydası oldu bana,müthiş kitap okudum.Hani akademik camiada 'sabatik yıl' denir ya;ayrılırsın iş hayatından,iki sene bir üniversiteye gider,okursun yeniden;bu hastalık bana öyle bir imkan sağladı.Herhalde hastalanmasaydım asla okuyamayacağım kadar çok kitap okudum bu dönemde..."

Neler okuduğunu sormuştum: Hep okuyacak zaman aradığı Babinger'in "Fatih Sultan Mehmet"ini yeni okuyabilmişti.Bunun yanı sıra hazırladığı "Ortadoğu" kitabı için I. Dünya Savaşı'na ilişkin İngiliz belgelerini,Karabekir'in anılarını okuyordu.Bu arada daha hafif şeyler okuduğunu da söylemişti:
Mesela bütün Patrick O'Brian hikayelerini okumuştu.Haa... bir de "Harry Potter"ları...Şaşırdınız değil mi?Dahası da var;sonradan öğrendim. Meğer Cem,rahatsızlığı artıp da hastaneye kaldırılması gerektiğinde,evden getirtmiş "Harry Potter" ciltlerini...Hasta yatağında onları okuyormuş.Belki de son okuduğu sayfalar,bu İngiliz büyücülük öğrencisinin maceraları oldu.

Potter'ın Sırrı
Tüm dünyada 47 dile çevrilen ve 100 milyondan fazla satan bu kitabın sırrı ne?Bilmiyorum.Çünkü kitabı okumadım.Bizim kuşakta ailesi tarafından horlanan Cindrella gibi üvey evlatları prensler kurtarırdı;şimdikileri büyücülük okuluna alıyorlar.İçimdeki siyaset bilimci,insanlığın rasyonel çıkış kapılarını kaybettiği apolitik dönemlerde bu türden gerçeküstü öykülerin,sırlara yolculukların,kara büyülerle cadı benzeri gizemli kahramanların öne çıktığını söylüyor.Ama Potter'ın öyküsünde bu şablonları aşan renkler var.

Büyücülük Okulunda
Çoğu çocuk sahibi gibi ben de önce evlat zoruyla sinemada tanıştım "Harry Potter"la...Sinema tarihinin en yüksek hasılatını yakalayan bu filmlerde özel bir tat vardı.Belki en parasız döneminde kızına bakabilmek için kaleme aldığı romanını Hollywood'a yem etmeyen,kahramanının fotoğrafının Coca-Cola şişelerine basılmasına cevaz vermeyen J.K. Rowling'e duyduğum saygıdan geliyordu bu tat...Belki de öykünün,iyiliği,dürüstlüğü ödüllendiren,umut veren içeriğinden...Sonunda,sihirbaz anne-babadan olma bu yuvarlak gözlüklü ufaklığın sihirli dünyasına ailece biz de dahil olduk ve ayaklarımız geçen sonbahar bizi onun okuluna sürükledi.Yok canım,Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'na değil;filmin çekildiği Oxford'a;Christ Church College'a...

Ortaçağ Dekoru
Tabii sırf Potter'ın peşinden gitmedik Oxford'a kadar...Asıl amacımız 16 bin öğrencinin okuduğu bu itibarlı üniversitede konuk öğretim üyesi olarak ders vermekte olan sevgili hocam Prof. Dr. Baskın Oran ve çok sevgili eşi Feyhan'ı ziyaret etmekti.Ancak ekipte 11 yaşında bir "Harry Potter" hayranı olunca,filmin çekildiği mekanları ziyaret,öncelikli amaç haline geliverdi.Oxford bilgesi mihmandarımız Mehmet Karlı önümüze düştü ve bizi sadece bu gençlik kentinin üniversite binalarında, dersliklerinde, kütüphanelerinde, müzelerinde değil; Potter'a film seti olmuş mekanlarında da gezdirdi.

Filmdeki Yemekhane
Filmin yönetmeni Chris Colombus'a kitabı kızı vermiş;o da okur okumaz kitaptaki görsel dilden müthiş etkilenmiş.Filmi bir Disneyland atmosferinde çekmesi muhtemel Steven Spielberg,romanın yazarıyla anlaşamayınca 130 milyon dolar bütçeli "Harry Potter" filmlerinin yönetmenliğini Colombus kapmış.O da kitaptaki büyülü havayı 800 yıllık Oxford'un ortaçağ mimarisi ve akademik ortamıyla ustaca birleştirerek eserin ruhuna sadık kalmış.Filmin çekildiği mekanlardaki yıldız kaplı tavanları,biçim değiştiren merdivenleri,zalim satranç taşlarını,ürkütücü geçitleri,loş yatakhaneleri gezerken aynı havayı solumak mümkün...Hâlâ filmdeki gibi duran ve gündelik kullanılan ünlü yemek salonu ise insanda her an bir yılan,sofranın üzerine atlayıverecekmiş hissi uyandırıyor.Lakin bugün turistik bir mekana dönüşen görkemli binada beni asıl etkileyen,aynı binanın başka bazı kalemlere ve günümüze dek yaşayan başka eserlere de evsahipliği yaptığını öğrenmek oldu.İşte iki örnek:

"Alice Harikalar Diyarında"... Ve "Yüzüklerin Efendisi"...

Alice'in Harikalar Diyarı
"Harry Potter"ın yemekhane sahnelerinin çekildiği salonda büyük bir yağlıboya portre var.Altında "Charles Lutwidge Dodgson (1852-1892)" yazıyor.Bu imzayı "Alice Harikalar Diyarında" kitabının yazarı olarak tanıyoruz.Dodgson parantez içindeki yıllarda Oxford'da matematik hocasıymış.İlk baskısı 1865'te yapılan bu güzelim masal kitabı,kız kardeşi ile pikniğe giden Alice'in "Geç kaldım" diyen bir beyaz tavşanın arkasından gitmesiyle başlar.Alice tavşanın girdiği deliğe bakarken içeri düşer.Küçük delik bir anda büyür ve Alice'i,konuşan hayvanlarla,masal kahramanlarıyla dolu fantastik bir dünyanın içine çekiverir.Ama bu,sıradan bir masal kitabı değil,içinde derin anlamlar gizleyen bir felsefe yapıtıdır adeta...O kadar ki Beatles'ın "Lucy In The Sky With Diamonds" şarkısında,Nabokov'un birçok eserinde ondan izler vardır.

Oxford'u gezerken kitabın yazılış sürecine ve ortamına da tanıklık ediyor insan...Mihmandarımız Mehmet,"Masaldaki büyük tavşan,Oxford'un rektörüymüş aslında;Alice de rektörün küçük kızı" diyor:"Rektör yemekhaneye şu masanın arkasında gördüğünüz kapıdan girermiş.O kapı ve ardındaki merdiven,masala spiral kapı olarak yansımış.Şu şöminenin yanında gördüğünüz uzun saplı şömine maşaları da Alice'in masaldaki uzun boynuna ilham vermiş." Bu anılarla yemekhaneyi gezerken, akademik bir ortamdan çıkıp gelen masalların gizli dünyasına dahil oluyor insan..."Harry Potter"ın felsefe taşına dokunup Alice'in derin mesajlarını düşünüyor.

Nereye?
Alice "Buradan gitmek için hangi yolu izlemem gerekiyor?" diye sorunca kediyle arasında şu diyalog geçiyordu:

"- Nereye gideceksin?
"- Neresi olduğunun önemi yok."
"- Nereye gittiğini bilmiyorsan,hangi yolu seçeceğinin de önemi yoktur."
"- Sonunda bir yere varsın da..."
"- Elbette varırsın...şayet yeterince uzun yürürsen..."

Dodgson kitabı ve kendisi dünya çapında üne kavuştuktan sonra da Oxford'da hocalığa devam etmiş;yeterince uzun yürüyen insanların varacağı yere varmanın olgunluğu ve gururuyla...

"Yüzüklerin Efendisi" de Oxford'da Doğdu
Oxford'un ya da "Oxford sıkıntısı"nın nasıl bir yaratıcılık patlamasına yol açtığının en iyi örneklerinden biri de John Ronald Reuel Tolkien...Güney Afrikalı Tolkien de Oxford'da profesörken bir masal kitabı yayımlamış.Kitabın adı: "Hobbit". Tolkien'in yaratıcılığında kuşkusuz annesinin onu çocukken o kasabadan bu kasabaya sürüklemesinin,rahiplerce büyütülmesinin ya da gezdiği sergilerdeki ortaçağ tablolarından etkilenmesinin payı vardır;ama eserindeki düş dünyası kuşkusuz Oxford yıllarından kalmadır.Tolkien okulu bitirdikten sonra I. Dünya Savaşı yıllarında orduya katılmış.Hastalanınca terhis edilip Oxford'a dönmüş.Profesör olmuş.Burada Pembroke College'da ders verdiği yıllarda "Hobbit" ve "Yüzüklerin Efendisi" üçlemesinin ilk iki kitabını yazmış.Eserlerinin filme çekilip tüm dünyada izlendiğini,böylece ölümsüzleştiğini göremeden ölmüş.Buna üzülmeli mi?Hayır!Eserlerinde ölümsüzlük ve iktidar saplantısının insanları nasıl ucube haline getirdiğini anlatıp iktidar yüzüğünün eritilmesini tavsiye eden o değil miydi?
#64 - Şubat 06 2007, 02:30:59
« Son Düzenleme: Şubat 06 2007, 02:33:04 Gönderen: CeNedra »

''Harry Potter'ın Türk Arkadaşı''

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı filminde rol alan Türk oyuncu Mert Avcı Değirmendereli hakkında Milliyet gazetesi Pazar ekinde bir makale yayınladı.

"Harry Potter" serisinin son filminde rol alan Mert Avcı Değirmendereli resim ve tiyatro gibi pek çok dalda başarıdan başarıya koşuyor. 13 yaşındaki Mert, Londra'da yaşıyor ve ileride Hollywood'a gitmeyi planlıyor

Türkiye'den gelip Londra'ya yerleşen Değirmendereli ailesinin tek oğlu Mert Avcı Değirmendereli, 13 yaşında olmasına rağmen sinemadan tiyatroya, resimden mankenliğe kadar pek çok alanda dikkatleri üzerinde topluyor.

Kanadalı ünlü ressam Andrea Durand'a modellik yaptığı portre 5 bin sterline satılan Mert'in kendi yaptığı resimler ise ödül üzerine ödül alıyor. İngiliz sanat çevreleri siyah, kıvırcık saçlı, kara gözlü Türk gencine, cesur çizgilerinden dolayı geleceğin ünlü sanatçısı gözüyle bakıyor. Avcı, gişe rekorları kıran ünlü "Harry Potter" serisinin haziran ayında gösterime girecek olan beşinci filmi "Harry Potter And The Order Of Phoenix / Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı"nda da rol aldı. Filmde Harry Potter'ı oynayan Daniel Radcliffe'le arkadaş olduklarını söyleyen Mert, onun çok alçakgönüllü olduğunu vurguluyor. "İlk Harry Potter filmi çıktığında çok küçüktüm. Seyrederken heyecanlanmıştım. Filmde rol alacağım aklıma bile gelmezdi" diyen Mert, çalışma arkadaşlarından çok memnun olduğunu belirtiyor. Ancak tiyatronun kendisine filmlerden daha çok heyecan verdiğini de sözlerine ekliyor: "Her rolün üstesinden gelebilirim ama en çok deli rollerini oynamayı seviyorum.".

Hollywood'a gitmek için para biriktiriyor
Mert Avcı Değirmendereli ünlü sanat okulu Italia Conti'ye geçen yıl bursla giren iki kişiden biri. Halen bu akademinin öğrencisi. Görsel sanatlara ve sahne sanatlarına yeteneğinden dolayı altı bölümlük sınavı üstün dereceyle geçerek akademiye alındı. Yaptığı birçok resim hem okuduğu okul tarafından ödüllendirildi hem de sanat akademisi University of the Arts'ın genç yetenekler ödülünü aldı. Haziran ayında, öğrencisi olduğu okulun verdiği drama ödülünün de sahibi oldu. Küçük yaşlarından beri modellik yapan Mert, Londra'nın ünlü kültür merkezlerinden Barbican'da sahneye çıkıyor. "Dick Whittington and His Cat" adlı oyunda tanınmış tiyatrocularla birlikte oynuyor; kimi zaman fare, dansçı kimi zaman perinin kitabını çalan çocuk rollerini üstleniyor.

Mert'in en büyük hayali
Hollywood'a gitmek. Bunun için para biriktirmeye başlamış. Genç yeteneğin sahne sanatlarında basamakları kısa sürede tırmanması, sinema ve televizyonların da ilgisini çekti. Nitekim geçtiğimiz günlerde BBC'nin en fazla izlenen dizilerinden "Eastenders"ın kadrosuna katılmaya çağrıldı. Hünerleri arasında şiir, hikaye ve oyun yazarlığı da var. Yazdığı bir oyun, okulunda sahnelendi bile.

Öğretmenleri keşfetti
Tek çocuklarının küçük yaşta sanatta elde ettiği başarıyı "Doğuştan gelen yetenek" olarak değerlendiren anne Nazan ve baba İrfan Değirmendereli, tiyatro yeteneğinin ilkokulda öğretmenleri tarafından keşfedildiğini belirtiyor: "Mert'in sanatçı yönüne bizim fazla katkımız olmadı. İki-üç yıl önce artist olmak istediğini söylediğinde gülmüştük. Her çocuk gibi o da izlediği sanatçılara imreniyor diye düşünmüştük. Öğretmenlerinin ısrarı üzerine onu hafta sonu drama kurslarına gönderdik. Bu kurslar için sınava girmesi gerekiyordu. Kazandı ve derslere başladı. Birkaç ay sonra okul onu tam zamanlı istediğini söyledi. Burs sınavlarını da kazanınca okula başladı. Biz ona sadece destek veriyoruz. Gerisi tamamen kendi başarısı."

#65 - Şubat 06 2007, 02:34:33

Harry Potter Kitaplarıyla İlgili İlginç Gerçekler

Harry Potter’ın İngiliz yayımcısı Bloomsbury sitesinde bazı gerçekleri açıkladı :

• Eğer şu ana kadar satılan Harry Potter kitaplarını yan yana dizersek ekvatoru 1.4 kez geçebiliriz.

• Eğer Hp kitaplarını arka arkaya bir yeri kaplayacak biçimde koyarsak 1000 futbol sahası yapabilir veya Monoco şehrini 3.7 kez kaplayabiliriz.

• İngiltere’deki “Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı”nın çıktığı ilk günde saniyede 21 tane Hp kitabı satıldı ve bu kitaplarla toplam 12 tane Everest Dağı yapılabilirdi.

• Eğer bir kişi bugüne kadar satılan bütün Harry Potter kitaplarını okumaya çalışsa bu 700.000 yıl sürerdi (her gün bir kitap bitirirse).

• Bugüne kadar satılan Harry Potter kitaplarının sayısı; İtalya , Almanya , Fransa , Galler ve İngiltere’nin toplam nüfuslarından daha da fazla.
#66 - Şubat 06 2007, 02:36:15

Harry Potter ve Felsefe Taşı
Kitap Hataları
• Kitap sayfa 27’de (Amerikan baskısı), hayvanat bahçsindeki yılanın Harry’ye göz kırptığı belirtiliyor. Yılanlar gözlerini kırpamadığı halde, Harry bu olay karşısında şaşırmıyor.

• Hagrid gelip kayalıklardaki kulübeden Harry’yi aldıktan sonra geri dönüş için Dursley’lerin sandalını kullanıyor. Peki Dursleyler nasıl geri dönüyor?

• Harry’nin Hogwarts’tan gelen malzeme listesinde “1 asa” iki kere söyleniyor. Bu hata sadece ilk baskılarda var ve sonraki baskılarda çabuk bir şekilde düzeltildi.

• Hogwarts’tan gelen mektupta öğrencilerin, kedi , baykuş, ya da kurbağa getirebilcekleri söyleniyor. Ama Ron faresi Scabbers’ı getiriyor.

• Hagrid Harry’yi Diagon Yolu’na ilk getirdiğinde, Harry bir kadının “31 gram ejderha ciğeri için 17 sickle. Çıldırmış olmalı bunlar.” dediğini duyuyor. Ama Hagrid Harry’ye 17 sickle’ın bir Galeon ettiğini söylemişti. Yani bu bir lira için “bin kuruş” demek gibi bir şey.

• Harry 1000 Sihirli Ot ve Bitki kitabını aldı, ama sonra kitapta “Harry 100 Sihirli Ot ve Bitki kitabında getikotuna baktı.” yazıyor.

• Bölüm 7’de Harry seçmenin olduğu taburedeyken sırada daha 3 kişi olduğunu görüyor ama daha sonra Prof. McGonagall 4 kişinin ismini söylüyor.

• Ron “Evet Harry, sen şu filin yerine geç, ve Hermione, sende onun yanındaki kale ol” diyor. Ama kale atın yanında, filin değil.

• Felsefe Taşı’nın Amerikan versiyonu sayfa 153’te Fred “ Charlie gittiğinde beridir Quidditch kupasını kazanamıyoruz demiş”. Ancak JKR’ye göre, Charlie Percy’den 3 yaş büyük (Percy 5. Sınıfta), buna gore Charlie 1 yıl öncesinde Hogwarts’taydı. Yani bu Fred’in sözünü “Geçen seneden beridir kupayı kazanamıyoruz” anlamına getirir.

• Amerikan versiyonu sayfa 123’te, “Seçmen Şapka” bölümünde Neredeyse Kafasız Nick yaklaşık 400 yıldan beridir yemek yemediğini söylemiş. Ama 2. Kitapta Harry Nick in 500. Ölüm Günü Partisi’ne gitmiş, yani Neredeyse Kafasız Nick 400 değil 500 yıldan beridir yemek yemiyor.

• Amerikan versiyonu sayfa 274-275’te bizim üçlü, Gryffindor kulesinden gelirken, iki kat daha çıkıp 3 kat koridoruna ulaştılar diyor. Ama Gryffindor kulesi 7. Katta, bu yüzden yukarı çıkmaları değil aşağı inmeleri gerekir (Kuleden çıktıklarına göre).

• 297 ve 302. sayfalarda kartonkapak Amerikan basımında, Dumbledore Hermione’nin baykuşuyla yolda karşılaştığını söylüyor. Ama, 302. sayfada Hermione Dumbledore’a mektup yollamak için baykuşhaneye koşarken yolda Dumbledore’la karşılaştıklarını söylüyor.

• Santranç maçının başında Ron atın yerini almıştı. Ancak daha sonra, Harry Şah-Mat yapsın diye kendini vezire yem ederken, 1 kare ilerle dedi. Ama Ron atı aldıysa bu hamleyi yapamaz çünkü santrançta at sadece “L” şeklinde ilerler yani, ya bir öne iki yana, yada 2 öne, bir yana.

• Amerikan baskısı sayfa 236’da “Çarşamba akşamı geldiğinde Hermione ve Harry ortak salonda tek başlarına oturuyorlardı. Gece yarısı olduğunu belirten çan çaldığında portre açıldı ve Ron gözüktü” yazıyor. Ama sayfa 133’de “Her Çarşamba geceyarısında sonra teleskoplarıyla gökyüzünü incelemeleri gerkiyordu” diyor. O zaman Norbert’in olayını halletmek için o geceki derse gitmediler.
#67 - Şubat 06 2007, 02:40:44

Harry Potter ve Sırlar Odası
Kitap Hataları
• Sayfa 4’te, Harrynin doğumgünüde Rowling “ve tam olarak 1 yıl önce, Harry Hogwarts’tan kabul mektubu almıştı” diyor, ama kabul mektubu aslında Harry’e 11. Doğum gününden önce gelmişti. Onlardan daha once almıştı ama okumaya fırsatı olmamıştı. Sonuçta teknik olarak kabul mektubu 11. doğum gününden önce geldi.

• Sayfa 95’te, Nerdeyse Kafasız Nick’den bahsederken : “ derin derin birkaç kez nefes aldı, sonra daha sakin bir sesle, ‘evet senin canını sıkan netmiş bakalım’ dedi” diyor, fakat Ateş Kadehi sayfa 506’da Myrtle hayaletlerin nefes alamadığında bahsediyor, “Ne zamandan beri yapamıyorum, çok uzun zamandan beridir.” diyor.

• Sırlar Odası’nın Amerikan versiyonunu 102. sayfasında : “ Birkaçı dosdoğru pencereden dışarı fırlayıp arka sırayı kırık cam parçalarına buladı”, ama cam parçaları dışarıya doğru parçalanmalıydı, sınıfa doğru değil.

• Sırlar Odası’nın Amerikan versiyonun 119. sayfasında denmiş ki “Harry ikinci kat koridorunda ayaklarını sürüyerek Lockhart’ın odasına doğru yola koyuldu. Dişlerini sıkıp kapıyı çaldı.”, fakat 141. sayfada ise Mrs. Norris’i bulduktan sonra, onu muayene etmek için Lockhort, Dumbledore’a onun odasını kullanmasını ve odanında sadece 1 kat yukarda olduğunu söyledi. Bunun anlamı Lochort ın ofisi 3. katta, 2 . katta değil.

• (Not: Bu hata yanlız ABD versiyonunda var) “Proffesör McGonagall Harry’yi Dumbledore’un odasına götürdüğünde odanın parolası “liman şerbetiydi”, ama sonra 4. Kitapta Harry Dumbedore Mr Crouch’un ormanda dediklerini anlatmaya giderken deniliyor ki “5 dakika sonra yolun ortasında taş bir heykele doğru atıldı. Limon şer- şerbeti diye soludu”. Ama bu parola Dumbledore’un odasının parolasıydı - en azından 2 yıl once öyleydi.

• “Serseri Bludger” bölümünün resminde Harry’nin sol kolunun yaralanmış olduğu görülüyor, ama kitapta sağ kolu yaralanmıştı.

• 2. Kitabın sonunda Dumbledore Harry’ye, Lord Voldemort’un Salazar Slytherin’in son atası olduğunu söyledi ama düzgünü Lord Voldemort Salazar Sytherin’in neslinden olan son kişi olmalıydı.

• Harry Potter ve Sırlar Odası’nın karton kapaklı versiyonunda son sayfada, bir sonraki kitapla ilgili bilgi verilen bölümde “Harry Potter Hogwarts’daki 3. Yılına Petunia Teyzesi’ni şişirdiği için gizlice gelmek zorunda kalacak” yazıyor ama Marge Halası’nı şişirdiği için yazması gerekiyordu.
#68 - Şubat 06 2007, 02:41:39

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı
Kitap Hataları
• Harry Potter ve Azkaban Tutsağı'nın kapağında (Amerika) Harry ve Hermione'nin belirgin bir şekilde Sirius ve Şahgaga'yı kurtardığı gece resmediliyor.Bu gecenin kitapta da belirtildiği gibi dolunay olması gerekirdi ama arka kapakta ay, dolunay olması gerektiği halde yarımay olarak gösterilmiş.

• Azkaban Tutsağı’nın İngiltere baskısında Harry’nin açıkça Flourish ve Blotts’da yönetici tarafından bekletildiği belirtilir.Mağaza sahibi onu Kehanet bölümüne götürür ve ‘Geleceğin Sis Perdesini Aralamak’ kitabını indirir. Ama Harry ‘Ölüm Alametleri’ kitabına takıldığında mağaza sahibinden bir anda ‘tezgahtar’ olarak bahsedilir.

• 3.kitabın Amerikan baskısında 65. sayfada; Çatlak Kazan’da Bay ve Bayan Weasley tartışırken Bay Weasley ‘Harry ve Ron’un nasıl olduklarını biliyorsun, akıllarına eseni yapıyorlar—şimdiye dek 2 kere Yasak Orman’a düştüler bile’ demişti. Oysa Ron sadece Sırlar Odası’nda Aragog’u görmek için, 1 kere Yasak Orman’a girdi.

• Azkaban Tutsağı’nın Amerika baskısında, birinci paragrafta ‘Harry ve Ron öne düşüp, ağzına kadar dolu kompartımanların yanından geçtiler, trenin sonuna, hayli boş görünen bir vagona kadar gittiler. Sandıkları yüklediler, Hedwig’le Crookshanks’i bagaj rafına koydular, sonra da vedalaşmak için Bay ve Bayan Weasley’in yanına döndüler.’ denir.
Sayfa 74 ise ‘Harry, Ron ve Hermione boş bir kompartıman bulmak için koridorun sonuna kadar yürüdüler. Trenin sonundaki hariç hepsi doluydu. Bunda ise pencerenin yanında uyuyan bir adam vardı.’
Harry ve Ron zaten bavullarını bir kompartımana koymuşladı, bir tane daha aramalarına gerek yok.
Bu arada kitabın Türkçe versiyonunda ‘Harry ve Ron öne düşüp ağzına kadar dolu…’ yerine ‘Harry ve Bay Weasley öne düşüp ağzına kadar dolu kompartımanların yanından geçtiler, trenin sonuna, hayli boş görünen bir vagona kadar gittiler. Sandıkları yüklediler, Hedwig’le Crookshanks’i bagaj rafına koydular, sonra da vedalaşmak için Bay ve Bayan Weasley’in yanına döndüler. ’ olarak çevirilmiş.

• Sayfa 76’da ‘Bir yerlerden hafif, teneke gibi bir düdük sesi duyuluyordu. Kompartımanı gözleriyle taradılar. ‘Senin sandığından geliyor, Harry.’ dedi Ron, ayağa kalkıp bagaj rafına uzandı.’Sandıkları o kompartımanda olamaz çünkü başka birine koymuşlardı.

• Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, Amerikan versiyonunda, sayfa 186, 10. paragrafta Profesör Lupin konuşken hiç kapatma tırnak işareti kullanılmamış. “‘Şamarcı Söğüt’ü benim Hogwarts’a geldiğim yıl diktiler. Eskiden bir oyun oynarlardı, ağaca gövdesine dokunacak kadar yaklaşmaya çalışırlardı. Davey Gudgeon adında bir çocuk az kalsın bir gözünden oluyordu, ondan sonar ağacın yakınına gitmemiz yasaklandı.”

• Azkaban Tutsağı, İngiltere baskısı: Sayfa 242’de ‘Harry kendini garip bir şekilde gerçek dışı hissediyordu, Şahgaga’yı birkaç adım ötede, Hagrid’in balkabağı tarlasının arkasındaki bir ağaca bağlı görünce bu his daha da arttı.’ denir.Fakat sayfa 293’de ‘Harry Şahgaga’yı çite bağlayan ipleri çözmeye çalıştı.’Burda Şahgaga ağaç değil çite bağlı!

• Tüm seride gelecek Hufflepuff’lıların en iyisi olarak ‘Ernie MacMillan’ gösterilir. Ancak Azkaban Tutsağı’nın Amerika baskısında, sayfa 244’de Ernie’nin soyadı McMillan olarak gösteriliyor.

• Amerika baskısı sayfa 250 ve İngiltere baskısı sayfa 185, Bölüm 13’de Rawenclaw Quidditch takımının bütün oyuncularının Silsüpür 7 kullandığı belirtiliyor. Ancak sayfa 254’de Wood Harry’e Cho Chang’in (Rawenclaw arayıcısı) bir Comet 260 kullandığını söylüyor.

• Sayfa 324’de Harry,Profesör Trelawney’nin sınavı sonrası ‘Harry ayağa kalktı, çantasını topladı ve gitmek için döndü.’olarak belirtilir. Ama Profesör Trelawney kehanetine başladığında kitapda ‘Gözleri dönmeye başladı. Harry panik içinde oturduğu yerde kaldı.’ denir.Harry’nin Profesör Trelawney’in kehaneti söylemesinden az önce ayağa kalkıp, gittiği belirtildikten sonra Harry nasıl oturuyor olabilir?

• Sayfa 341’de(Amerika) ‘Ron dört direkli karyolaya kadar sürünerek gitti ve üzerine kapaklandı.’denir. Ama Profesör Lupin içeri girditen sonra ‘Gözlerini yerde yatan Ron’a çevirdi.’ Bu olamaz çünkü Ron yerde değil yatakta yatıyordu.

• Amerika’da yayınlanan Azkaban Tutsağı’nın 380. sayfasında grup Şamarcı Söğüt’den çıkarken ‘Black Snape’in delikten yukarı çıktığını gördü ardından Harry ve Hermione’nin geçmesi için bekledi.’denir.
Ama daha sonra sayfa 408’de Harry ve Hermione zamanda geri dönüp kendilerini izlerken ‘Lupin’i, Ron’u ve yarı uyanık bir biçimde delikten tırmanan Pettigrew’i gördüler.Sonra Hermione, ardından da baygın ve tuhaf bir biçimde yukarı süzülen Snape geldi. Daha sonra Harry ve Black.’ olarak belirtilir.
Sıra farklı.Birincisinde Snape, Harry,Hermione ve Sirius. İkincisinde ise Hermione,Snape,Harry ve Sirius.

• Sayfa 400’de “Hagrid geri döndü ve kapıyı aralık bırakarak eve girdi.” deniyor. Bu Harry ve Hermione’ni konuşmayı duymasını sağladı. Daha sonra sayfa 402’de ‘Hagrid’in arka kapısı büyük bir gürültüyle açıldı.’denir. Hiç kapanmamış bir kapı, gürültüyle nası açılabilir?
#69 - Şubat 06 2007, 02:42:24

Harry Potter ve Ateş Kadehi Kitap Hataları
• Ateş Kadehi’nin Amerikan baskısı, sayfa 23’de Harry yara izindeki acıyı Sirius’a yazarken, Harry’nin ‘Kendi kendine neden aklına hemen Sirius gelmediği için kızdı. Ama belki de bu o kadar da şaşırtıcı değildi- ne de olsa Sirius’un vaftiz babası olduğunu sadece 2 ay önce öğrenmişti.’ diye düşündüğü yazıyor.
--Harry aslında Sirius’un vaftiz babası olduğunu 8 ay önce, Hogsmeade’de, 3 Süpürge de öğrenmişti.

• Harry , Sirius’a mektup yazarken Dudley’nin Play Station’ını camdan attığını söylüyor. Ama eğer tarihi Rowlinf’in belirttiği gibi 1994 olarak kabul edersek, o vakitte Playstation daha piyasaya sürülmemişti.

• 2. kitapta Mızmız Myrtle’ın U-borusunu mesken tuttuğu söyleniyor fakat 4. kitapta S-borusunu.

• Kitabın Amerikan baskısında, 148. sayfada ‘Ron, Harry ve Hermione ‘tavan arası’ olarak da adlandırılan Ron’un odasına girdiler.’ denir. Ama sayfa 154’de ‘Ron’un odasından tavan arasından gelen gulyabaninin sesi duyuluyordu.’ yazıyor. Ron’un odası zaten tavan arası değil miydi?

• Ateş Kadehi, sayfa 203’de İmperius lanetiyle ilgili olarak ‘Harry lanete tamamen direnebilene kadar, Moody tam 4 sefer aynı şeyi yaptırmıştı.’ denilir. Ama sayfa 661’de ‘ve Harry hayatında 3. defa sanki aklındaki bütün düşüncelerin silinip gittiğini hissetti.’ yazıyor. Bunun 3. yerine 5. defa olması gerekmez mi?
Mümkün Açıklama: Harry bu duyguyu ilk defa Quidditch maçında ardından da Moody’nin denemelerinde (hepsi 1 tane sayılır) yaşadı. Sonuncusu ise Voldemort laneti Harry üzerinde kullandığı zaman. (İyi de Harry Quidditch maçında İmperio lanetine maruz kalmadı ki?! - pad- )

• Ateş Kadehi, 26. bölüm, sayfa 505’de rum Hermione’ye saçında bir böcek olduğunu söyler, ‘ama Hermione böceği sabırsızca saçından uzaklaştırdı.’ 37. bölümde, Hermione Rita Skeeter’ı yakaladıktan sonra ‘ Viktor saçımdan bir böcek çıkarmıştı…’der. Hermione Böceği Viktor’un çıkardığını söylüyor ama o kendisi uzaklaştırmıştı.

• Harry Sirius’un İngiltere’ye dönmesinden endişelenince Sirius ona, “Animagus olduğunu bilen sadece üçününüz ve Dumbledore,” diyor. Peki Kılkuyruk, Snape ve Lupin? Bundan onların da haberi vardı.

• Ateş Kadehi’nin 35. bölümünde (Veritaserum) sayfa 594’de bir hata var. Dumbledore ‘Baban seni nasıl kontrol etti?’ diye sorar Moody ise ‘İmperius laneti’ diye cevaplar. Çok Özlü İksir çözülmüştü yani cevaplayan sahte Moody değil, Barty Crouch Jr. olmalıydı.

• Ateş Kadehi (Amerika baskısı) sayfa 617: Mrs. Weasley anılarını anlatırken Ogg’un Hagrid’den önceki bekçi olduğunu, Hagrid’in 3. senesinde okuldan atıldıktan sonra bu göreve getirildiğini söylüyor.
--Bu olay 50 yıl önce olduğuna göre Mrs.Weasley’in hatırlaması imkansız.

• Sayfa 824’de Fudge ‘Demek Lord Voldemort’un döndüğüne inanman için deli bir katilin ve şuradaki…şey…’. Fudge’ın her zamanki gibi ‘Kim-Olduğunu-Bilirsin-Sen’ demesi gerekmiyor muydu?

• Sayfa 113’de Percy (Arthur Weasley için) Bölüm Başkanı bir şey söylemeden, halka açıklama yapmak çok mantıksızdı.’ diyor. Oysa 3. kitapta Arthur Weasley’in zaten bölümünün başkanı olduğu belirtilmişti.

• 4. kitapta 422. Quidditch Dünya Kupası oynanıyor. Ama Çağlar Boyu Quidditch’de 1. dünya kupasının 1473’de oynandığı belirtilir. Eğer bu doğruysa 4. kitaptaki Quidditch Dünya Kupası 1895 yılında!

• 4.kitapta, Priori Incantatem sırasında Voldemort’un öldürdüğü kişiler sırasıyla beliriyor fakat James Lily’den ÖNCE çıkıyor. Bu James Lily’den SONRA öldü demektir ki bütün kitaplarda James’in Lily’den önce öldüğü vurgulanır (Bu hata kitabın daha sonraki baskılarında düzeltilmiştir.)

• 4.kitapta Fudge, Dumbledore ve Moody; Crouch hakkında konuşuyorlar. Ama Fudge’ın Dumbledore’a bağırması gereken yerde kitapta ‘Crouch sinirle söyledi.’deniliyor. Onlar Crouch ile değil, Crouch hakkında konuşuyorlardı.

• Harry Potter ve Ateş Kadehi’nde eksik bir gün var. İngiltere baskısı sayfa 168’de “Hogwarts’a dönmeden önceki Pazar akşamı.”olarak belirtilir. Ertesi sabah Hogwarts Ekspresi’ne giderler, bütün günü orda geçirdikten sonra akşam büyük ziyafette okulda olurlar. Bundan sonraki sabah tekrar Pazartesi olarak gösterilir çünkü Ron ders programında Pazartesi gününe bakarak ‘Çok da kötü değil.’der. O zaman Hogwarts ekspresinde ne zaman yolculuk ettiler. Hem Eylül’ün 1’i nasıl her zaman Pazartesi gününe denk geliyor? Çünkü Hogwarts her yıl Pazartesi günü ve her yıl Eylül’ün 1’inde açılıyor!

• Hermione Muggle Araştırmalarını bıraktığında, Ron ve Harry’ye artık aynı sayıda ders aldıklarını söylüyor. Ama bu imkansız çünkü Harry ve Ron’un Kehaneti, Hermione’nin ise Aritmansi ve Eski Yazılar dersi var.
#70 - Şubat 06 2007, 02:43:10

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı
Kitap Hataları
• Kitabın kapağında, Esrar Dairesi’nde Harry asasını sol eliyle tutuyormuş gibi gözüküyor. Ancak, kitapta defalarca belirtildi ki, Harry asasını sağ eliyle kullanıyor.

• Birinci sayfada Harry Petunia Teyze’nin ortanca öbeğinin içinde yatıyor, ama yedinci sayfada bu olaydan bahsederken “Petunia Teyze’nin can çekişen begonyalarının arasında yatarken yakınlarda sihirli biri vardı…” diyor.
Mümkün Açıklama: Petunia Teyze’nin bahçesinde pek çok çiçek olabilir.

• Harry Potter ve Zümdürüanka Yoldaşlığı’nın Amerikan versiyonunda, sayfa 12 de, paragraf 3’de diyor ki “Harry bir leylak ağacını gölgesine doğru yürüdü ve bekledi”. Ama leylaklar çalılıklarda büyür, ağaçlarda değil.

• Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda , Grimmauld Meydanı 12 numarayı tasvir ederken : “Gümüş kapı tokmağı kıvrılmış bir yılan şeklindeydi. Anahtar deliği ya da mektup atma deliği yoktu.” diyor. Fakat bölüm resminde anahtar deliğinin olup, mektup atma deliğinin olduğu açık bir şekilde gözüküyor.

• Sayfa 166, bölüm 9’da, “Mrs. Weasley’nin Hıçkırıkları” bölümünde diyor ki: “Harry, Hermione gardroba doğru gidip Hedwig’i çağırırken, bişeyler arıyormuş gibi yaptı. Birkaç dakika sonra, odanın kapısının kapanma sesini duyduğunda hala eğilmiş bir şekilde duruyordu.” Ama bir kaç cümle sonra diyor ki “Harry doğruldu ve arkasına baktı. Hermione ve Hedwig gitmişti. Telaşla odayı geçti ve kapıyı kapadı”.. Ama Harry daha önce kapanın kapandığını duymamış mıydı? Yani kapalı olması gerekirdi.
*Not : Bu hata kitabın Türkçe çevirisinde bulunmamaktadır.

• Harry trenden çıktığında daha önce hiç görmediği testralleri görebiliyor. Daha sonra Sihirli Yaratıkların Bakımı dersinde Hagrid, testralleri sadece ölüm görmüş kişilerin görebildiğini söylüyor. Ama Harry bir sene once Cedric’in ölümünü görmüştü ve daha da önce anne ve babasının ölümünü görmüştü, peki o zaman neden testralleri daha önce görmemişti ?
JKR’nin Cevabı: Harry annesiyle babasının ölümünü görmedi, çünkü o sırada beşiğindeydi. Ayrıca testralleri görebilmek için ölümün içinize işlemesi gerekiyor, bu yüzden dördüncü kitabın sonunda testralleri göremedi.

• Amerikan baskısında 198-199. sayfalarda, “At tam önünde duruyor, arkalarındaki istasyon pencerelerinden vuran cılız ışıkta parıldıyor, gece ayazında burun deliklerinden buhar çıkıyordu.” Bundan önce Harry Ron’a iskeletimsi atlar gördüğünü söylüyor ama Ron onları göremiyor. Ama, Ron atları göremese de onlardan yükselen buharı görmesi lazım.

• Amerikan baskısının 225. sayfasında Ron ders programlarından şikayet ediyor. “Sihir Tarihi, üst üste İksir, Kehanet, üst üste Karanlık Sanatlara Karşı Savunma…” Kısa süre sonra, 229. sayfada Harry ve sınıf arkadaşları “bir buçuk saatlik bir vızıltıya katlanıyorlar. Daha sonra, 232-233. sayfalarda Snape sınıfa “bir buçuk saatleri olduğunu” söylüyor. Normal bir Sihir Tarihi dersi olmasına rağmen üst üste İksir kadar sürüyor.

• Umbridge Teftiş Mangası’nı kurunca bu gruba binalardan puan düşürme hakkı veriyor, ve kitapta sınıf başkanlarının böyle bir hakkı olmadığı vurgulanıyor. Fakat 2. kitapta Percy Ron’dan kızlar tuvaletine girdiği için puan kırmıştı? (Mümkün Açıklama: Sınıf başkanları yalnızca kendi binalarından puan düşebiliyorlardır.)

• Draco Ron’dan gömleğinin ucu dışarı çıktığı için puan kırıyor, fakat okulda cüppeyle dolaşmıyorlar mı?

• Sayfa 651’de bölüm resminde, Fred ve George dolunaylı bir geceye doğru uçarken resmedilmiş. Ancak sayfa 675’de: “Fred ile George aşağıdaki öğrencilerin coşkulu alkışı eşliğinde dönüp açık kapıdan görkemli günbatımına doğru hızla giderken…” diyor.

• Dumbledore’un Ordusu’nun Domuz Kafası’ndaki toplantısına 2. Sınıf öğrencisi olan Dennis Crevey gitti ama yalnız 3. sınıf ve daha büyük öğrencilerin Hogsmeade’e gitme izni vardı.

• Amekikan baskısının 710. sayfasında Parvati ve Lavender’ın, basit hareket büyülerine alıştırma olsun diye kalem kutularını birbirleriyle yarıştırdığı söyleniyor. Ama normalde parşömen ve tüy kalem kullanıyolarlar, kalem kutuyla ne gibi bi işleri olabilir ki?

• Harry’nin dördüncü kitabın sonunda Çapulcu Haritası’nı sahte Moody’den aldığı belirtilmediği halde bu kitapta Harry onu kullanıyor. (Rowling bunun üzerine Harry’nin haritayı odadan alması kısmını bizim tahmin edebileceğimizi umduğunu söylemiş).

• Harry diyor ki, Dobby 2 yıl önce de Malfoylardan kaçıp beni uyarmak için geldi. Ama olay 2. kitapta geçti ve buna gore Dobby uyarmak için 3. yıl geldi, 2. değil.

• 13. Bölümde, “Dolores’le Ceza”da, 234. sayfadan başlayarak (ABD 259) Profesör Grubbly-Plank şöyle diyor: “Her birinizden organlarını ve uzuvlarını, isimleri yazılmış olarak çizmenizi istiyorum”. Dersin sonunda tutarsızlıklar dikkat çekiyor; örneğin 235. sayfada (ABD 260), diyor ki, “Zil sesi uzaktan uzağa zeminde yankılandığında, Harry kan lekesi olmuş Kabuluk resmini rulo yaptı ve yürüdü gitti..” 238. sayfada (ABD 264) Harry hepsinin (özellikle Ron ve Hermione’nin) “Kabuluk çizimi dahil” tonlarca ödevi olduğunu söylüyor, ve tekrar 241. sayfada (ABD 268) bundan bahsediliyor. Hatta 242. sayfada (ABD 269) Harry çizimi bitirmek için öğle yemeğinden vazgeçiyor. Çizimin o dersin sonunda bitmesi gerekmiyor muydu, yani ev ödevi olmaması lazım değil miydi?

• Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın İngiltere baskısının 340. sayfasında diyor ki : “ Harry Tılsım kitaplarını çıkardı ve ödevini yapmaya başladı”. Bununla beraber, Tılsım kitaplarından yapılan alıntıların Tılsımla ilgisi yok –daha çok iksir bileşenlerine benziyorlar: “Yani Kafa Karıştırma ve Şaşırtma İçkilerinde çok kullanılır…”. Sonra 342. sayfada Dobby ile konuştuktan sonar “(Harry) eğildi ve İksir kitabını çıkardı. Yarınki ödevi bitirmeye çalışması gerekecekti”. Görünüşe gore Harry’nin Tılsım ödevi sihirli bir şekilde İksir ödevine dönüştü.

• Karton Kapak ABD baskısının 22. Bölümünde, sf:474, diyor ki: “Ofisin ortasında bir alev parıltısı yere salınıp, narince altın rengi bir tüy bırakarak yok oldu.” Ama sonraki paragrafta “Düşerken tüyü yakalayıp ‘Bu Fawkes’ın uyarısı’ dedi Dumbledore” deniliyor. Dumbledore tüyü yakalayamazdı çünkü zaten yere inmişti.

• Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın ciltli ABD baskısının 24. bölümünde (Zihinbend) ,sf:526, diyor ki: “(Stan:) Sizinle binen öndeki patronumsu kadın sizin sıranızı biraz ileri almamız için bize biraz bahşiş verdi. Ama önce Bayan Marsh’ı indireceğiz – Aşağıdan gelen kusma sesleri artmıştı, arkasından insanı sıçratan bir ses geliyordu..- Kendini iyi hissetmiyor.” Daha once kusma sesi geldiğini söylememişti ki, neden ‘kusma sesleri artıyor’?

• ABD ciltli baskısının 662-663. sayfalarında ,29. bölüm (Kariyer Tavsiyesi), Profesör McGonagall bir hata yapıyor gibi görünüyor. Harry’ye en az 5 tane FYBS alması gerektiğini söylüyor ama 4 tane sayıyor. Karanlık Sanatlara Karşı Savunma, Biçim Değiştirme, Tılsımlar ve İksirler. Beşinci konuya ne oldu?

• James’in sınıf başkanı olmadığı belirtiliyor fakat Hagrid ilk kitapta onun ve Lily’nin Öğrenci Başı olduğunu belirtmişti. (JK buna “Öğrenci Başı olmak için ille sınıfbaşkanı olmak gerekemez” diyerek açıklama getirdi).

• Beşinci kitapta, 30. bölüm (Grawp), 683 ve 684. sayfalar, Gryffindor / Ravenclaw Quidditch maçı.. Diyor ki: “(Harry ve Hermione) tribünlerin en üst sırasında yer buldular. Daha sonra Hagrid onları Grawp’ı görmeye götürmeye geldiğinde diyor ki ”Görünüşe gore (Hagrid) arka sıraları ezerek gelmişti” Harry ve Hermione en üst sıradalarsa Hagrid nasıl arkadan gelir?

• 714. sayfada (Amerikan Ciltli baskı) Harry Biçim Değiştirme uygulama sınavında iguanasını yok ederken, kitap: Hannah Abbot’ın “ yan masada tamamen kendini kaybedip her nasılsa gelinciğini bir flamingo sürüsü haline getirdiği” ni anlatıyor. Fakat önceki sayfada öğrencilerin alfabetik sırayla çağrıldıklarını görüyoruz. “Parkinson, Pansy-- Patil, Padma-- Patil, Parvati-- Potter, Harry” Eğer soy isimlerine gore alfabetik sırayla çağrılıyorlarsa Abbot ve Potter nasıl yan yana olabilir?

• Dumbledore’un ofisinde bir tablo “Elfrida Cragg'” olarak anılıyor. Ama Çağlar boyunca Quidditch ve Büyücü Kartlarında “Elfrida Clagg.” olarak geçiyor.

• Ron’un sınıf başkanı rozeti altın ve kırmızı. Percy’ninki gümüş.

• 27. Bölümde Fudge diyor ki : “Ya da belki her zamanki gibi zamanda geri gitmeyi içeren bir açıklama olmasın, ölü bir adamın geri ghelmesi ve bir kaç görünmez Ruhemici içeren?” Fudge Harry ve Hermione’nin üçüncü kitapta Sirius’u kurtarmak için Zaman Döndürücü kullandığını hiç bilmedi.
#71 - Şubat 06 2007, 02:44:23

Harry Potter ve Melez Prens
Kitap Hataları
• Harry Potter ve Felsefe Taşı’nda ortak salonun yuvarlak biçimde olduğu söylenmişti. Öyleyse nasıl Ron ve Lavender ortak salonun gözle görülşür bir köşesinde duruyorlardı?

• Kitap kapak resminde Dumbledore’un sağ eli normal görünmektedir, oysa kitabın 51. sayfasında sağ kolu ve eli kararmış ve pörsümüş olarak tasvir edilmişti.

• Kitabın Amerikan versiyonunda Harry ve Dumbledore Slughorn’un evine girdiklerinde duvarda koyu kırmızı kan lekelerinin olduğunu gözlemliyorlar. Sonra sorulduğunda Slughorn “Duvalar mı? Ejdarha kanı, bu kalan son şişemdi ve fiyatları da bu aralar epey bi pahalı diyor.” Fakat Zümrüdüanka Yoldaşlığı kitabında, 20. bölümde, “Hagrid sonunda geri döndüğünde yüzündeki yaralara ejdarha kanı sürüp rahatlıyor. Eti aldı ve yüzünü sol yarısına yapıştırdı. Memnunuiyetle inlerken yeşilimsi kan çalı sakalına doğru akıyordu.” yazıyor. Beşinci kitapta yeşil olan ejderha kanı, altıncıda kırmızıya dönüverdi.

• Kitabın Amerikan versiyonunda Slughorn : “ Ufacık bir şise Felix Felicis bile 12 saat boyunca şans getimeye yeter , gün doğumundan batımına dek her girişiminizde başarılı olursunuz” diyor ama sonra sayfa 476’da Harry “Tamamına ihtiyacım olacağını sanmıyorum, 24 saat sürmez” diyor.

• Kitapta Harry Quidditch antremanına seçmeler yaparken birinci sınıflar ellerinde eski süpürgelerle yer almakta, fakat ilk kitapta birinci sınıf öğrencilerinin süpürge sahibi olmalarının yasak olduğu ve binlarının Quidditch takımlarında yer alamayacakları yazılı.

• Sırlar Odası’nda Draco’yu Şanlı El’e bakarken görüyoruz, fakat onu aldığına ve okula götürdüğüne dair ne bu kitapta ne de sonraki kitaplarda hiç bir ibare yok. Fakat yedinci bölümde Ron çok bariz birşeymiş gibi “Belki de Şanlı El’ini kırmıştır, Malfoy’un sahip olduğu şu kurumuş eli hatırlıyor musun?” diye soruyor. Halbuki üçlünün o eli Malfoy’un aldığına dair hiçbir bilgisi yoktu.
#72 - Şubat 06 2007, 02:45:09

ben de üye olabilir miyim

harry potter'ın her kitabını tutkuyla okurum
#73 - Şubat 06 2007, 17:58:46
İmzanız kural dışı.

üye yaptmm seni haırlı olsnn
#74 - Şubat 06 2007, 19:44:16

benm en sewdiim ktap zümrüdüanka yoldaşlığı we gerçektn çokk kalın bi kitaptı sen şimdi benm yaşiicaım hayal kırıklıını bi düşün :(
#75 - Şubat 06 2007, 20:12:48

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.