Alternatifim Cafe

Niçin Pek Kadın Filozof Yok Sizce?

Discussion started on Felsefe

Kadına değer kazandıran islamiyet oldu ? Sen çok yanlış gelmişsin kardeş diyesim geldi. (Buradaki kardeş kelimesini yanlış algılamayın, kalıptır ondan dedim.)
İslam kadına meta gözüyle bakmıştır her daim. İkinci plandadır, ataerkillik hakimdir islamda.Bu sözleri bir kadından duymak bir erkek olarak beni bile utandırdı gerçekten. Bir olgu bu kadar mı kanıksanır yahu.

''Kadın; erkeğin kaburgasından yaratıldı
Kadın; erkeğin kaburgasından yaratıldı, ayaklarından yaratılmadı!
Öyle olsaydı ezilirdi!
Üstün olsun diye başından da yaratılmadı!
Ama göğsünden yaratıldı, eşit olsun diye!
Kolun biraz altında, korunsun diye!
Kalp hizasında sevilsin diye!'

Yukarıda yazan bir ayettir.

İkinci dediğini anlamadım?Dediklerimde utanılacak ne var?!
#26 - Mayıs 24 2011, 23:52:01
« Son Düzenleme: Mayıs 24 2011, 23:59:33 Gönderen: Gece Yürüyüşü »
Binlerce kez baktım aynaya. Her seferinde farklıydı gördüğüm bakışlar. Sanki her geçen gün biraz daha yorgun, yıpranmış.

Kadın erkeğin kaburgasından yaratıldı diyen bir kadın gördükçe gururum okşanıyor ve tohumlayacak birini arıyorum doğrusu. (arkdşlar son dediğimi yanlış anlamayın pls, mesajıma iyi başlamama rağmen ereksiyonum neticesinde bunlar oldu özür dilerim)
#27 - Mayıs 25 2011, 01:44:09

Ayetten bahsediyoruz burada ya. Ayıp ayıp.
Dini inancınız farklı ya da zayıf olabilir ama inananlara saygı duyun bari.
Bu kadar mı...
Her neyse sanal ortamya burası kimse kimseyi tanıyıp görmüyor ya atıp tutun istediğiniz kadar.
Gerçek hayatınızda yapamadıklarınızı söyleyemediklerinizi kusun burada.
#28 - Mayıs 25 2011, 15:30:20
Binlerce kez baktım aynaya. Her seferinde farklıydı gördüğüm bakışlar. Sanki her geçen gün biraz daha yorgun, yıpranmış.

''Kadın; erkeğin kaburgasından yaratıldı
Kadın; erkeğin kaburgasından yaratıldı, ayaklarından yaratılmadı!
Öyle olsaydı ezilirdi!
Üstün olsun diye başından da yaratılmadı!
Ama göğsünden yaratıldı, eşit olsun diye!
Kolun biraz altında, korunsun diye!
Kalp hizasında sevilsin diye!'

Yukarıda yazan bir ayettir.
Bakın gerçekten dini inancınıza saygım var. Ama siz de bir düşünün şu yukarıdaki ayetin kadınları ne gibi bir yüceltici yönü var. Yani maksimum seviyede dikkat ediyorum inancınıza hakarette bulunmamaya ama, edebiyat değildir de nedir bu ? Kadın ve erkek eşit mi islamda ? Kadın erkek eşitliği islamda nominal bir değerdir benim gözümde. Kaldı ki islam da kadın erkek eşitliğini savunmaz, kadının da erkeğin de özlük haklarının farklı olduğunu, kendi yapıları içerilerinde değerlendirildiklerini savunur.

Kadın filozof konusuna gelirsek; kadınların beyni fazla karmaşık. Ben bile bazen ne düşündüğümü, ne istediğimi anlamıyorum. Aynı anda birden fazla şey, birden fazla insanı düşünüyoruz. Tek bir şeye yoğunlaşmamız neredeyse imkansız. Vefalıdır kadınlar. Bir arkadaşının derdi mi var, sevglinle sorunun mu var , annen mi hasta al bakalım aynı anda hem arkadaşını hem sevglini hemde anneni düşünürsün. Asla birisi üzerinde yoğunlaşamazsın. Birisi üzerinde yoğunlaşamazken kadının filozofluk yapması pek muhtemel değildir.
Hadi bunları geçtim kadının söyledikleri ciddiye alınmaz pek. Hani dedim ya beyni karmaşık; işte karmaşık diye onların doğru düşünemediğini sanarlar. Oysa ki kadın kaç farklı olay kişi düşünürse düşünsün mantıklı düşünür-istisnalar kaideyi bozmaz.- yani karmaşık diye aptal değiller.
Bir anne düşünün. Sizce çocuğunun derdini bir kenara bırakıp kendini dünyadan soyutlayıp düşüncelere dalabilir mi? Hayır. Olay bu.
Fazla uzattım konuyu.
Sonuç olarak filozof kadınları tebrik etmek gerekir. Büyük iş başarmışlar.
Bir kadın olarak hemcinslerinizin beyinlerinin fazla karmaşık olduklarını, zaman içerisinde ne düşündüklerini, ne istediklerini anlamamalarını iddia etmeniz utanç verici. Erkeği kadından üstün kılan şey ne ? Çocuk bakıyor, dert dinliyorlar diyorsunuz bu asla bir bahane sayılamaz. Siz ataerkil toplum yapısını o kadar kanıksamış, o kadar kabullenmişsiniz ki kadının yenilgisini, düşüklüğünü iddia ediyorsunuz diyorum. Bu sefer anlatabildim mi ?
#29 - Mayıs 25 2011, 22:19:46
« Son Düzenleme: Mayıs 25 2011, 22:25:03 Gönderen: De te fabula narratur »

Din konsunda ayet konusunda daha fazla yorum yapmak istemiyorum. Ayet ortada ve bence kadını alçaltıcı hiç bir şey yok. Eşitlikten bahsediyor.

İkinci yoruma gelirsek ben sözlerimin sizin gibi yanlış anlaşılacağını bildiğimden o cümlelerin ardından dedim ki :"Oysa ki kadın kaç farklı olay kişi düşünürse düşünsün mantıklı düşünür-istisnalar kaideyi bozmaz.- yani karmaşık diye aptal değiller."

Yukarıda aynen bunu yazdım. İfade etme gücüm iyi olmayabilir.
Erkeği kadından üstün kılan hiç bir şey yok. Ben orada kadını erkekten üstün kılan şeylerden bahsettim.Vefalıdır dedim. Bu nedenle bu durumda olduğunu ifade ettim.
Kadınların ne hissettiğini ne düşündüklerini anlamamalarından ziyade kendimde oluşan bir olaydan söz ettim. Bir hakaret ettiysem de kendime ettim. ;) Bence bu yüzden burada sorun yok. Beni alakadar eden bir durum.
Sizin bahane olarak görmediğiniz şeyler bahae değil gerçektir. Şu bir gerçek ki erkekler ve kadınlar aynı duyguları aynı seviyede yaşamazlar. Bu yüzden erkek duygusallığıyla olaya bakıp bahane değil demeyin bence. Ben kadın yönümle olaya bakıp bahane değil gerçek olduğunu görüyorum buradan.
Ben geleneklerine göreneklerine bağlı bir insanım evet. Aile büyüklerimin yapmamı onaylamadığı şeyleri yapmaktan kaçınırım. Elimden geldiğince dikkat ederim ama ASLA kadını erkekten düşük olarak görmem. Hatta Ben kadının erkekten ÜSTÜN  görürüm. Zira yaşantınızda bir annenize bir de babanıza bakarak kadının erkekten nasıl üstün olduğunu görebilirsiniz. İstisna bir aile hayatı yaşamıyorsanız.

Konuyu dağıtmamak ad??na fazla yazmaktan kaçıyorum. Ama bu da yanlış anlaşılmalara neden oluyor sanırım.

Sonuç şu ki sizin takıldığınız noktayı netleştirmek adına benim söylediklerimde kadını alçaltıcı değil yükseltici kelimeler mevcut. Bence bir kez daha benim açımdan okuyun. Tarafsız.
#30 - Mayıs 25 2011, 23:38:01

Alıntı
Bir hakaret ettiysem de kendime ettim.  ;) Bence bu yüzden burada sorun yok. Beni alakadar eden bir durum.
Yavaş gel.  :) Kendin için konuşsan tenezzül edip mesaj dahi atmazdım bu konuya ama hemcinslerin hakkında da hükümler getiriyorsun. O sebeple, insan olan herkesi ilgilendirir.

Ayrıca kadınları yücelttiğiniz noktalar da pek ilginç. Vefalı olmaları, duygusal olmaları... :)

Hakkınızda bir hüküm getirmek haddime değil ama benim bu tarz argümanlar öne süren arkadaşlar hakkındaki görüşüm şu ki, siz ataerkil toplum yapısına, islami gelenekten gelen toplum dinamiğinin kadını ikinci plana itmesine ve meta olarak kullanmasına karşı koz olarak bu fikri geliştirmişsiniz kafanızda ve bu sayede rahatlıyorsunuz. Hani şu tıpkı kast sisteminde ezilen insanlara öğretilen/dayatılan doktrin gibi, (kaba tabiriyle) "öbür dünyada kralsın be olm" gibi. Ezilmişlik psikolojinizi bu tarz bir savunma eğilimiyle dizginliyorsunuz. Bu sayede rahatlıyorsunuz.

Tabi bu bireysel görüşüm, kimse için bir şey ifade etmiyordur farkındayım.
#31 - Mayıs 26 2011, 00:19:25

Ne konuymuş maşallah lastik gibi uzadı.
Herkesin yorumu görüşü kendine.
Ben bana yapılan olumlu ya da olumsuz eleştirileri dikkate alırım her zaman.
Bu yüzden görüşün benim için anlam ifade etti.
Ama yanlış anlamakta ısrar ediyorsun. Bunu anlayabiliyorum beni zerre kadar tanımıyorsun.
Yapıcı değil yıkıcı davranıyorsun zaten bu nedenle de muhtemelen anlamayacaksın.
Her neyse konuyu dağıtmak ve uzatmak istemiyorum.
Dediğim gibi yazdıklarım hakkındaki yorumların beni tamamen yanlış anlamandan ibaret. Tercih senin. Saygı duyarım her türlü ben.
Ha bu arada yavaş ya da hızlı gelmem bana kalmış bir şey. Sen bunlara yavaş gel diyorsan...:)
Haydi sana iyi forumlar.
Kapatalım bunu burada.
#32 - Mayıs 26 2011, 00:40:44
« Son Düzenleme: Mayıs 26 2011, 00:41:16 Gönderen: Gece Yürüyüşü »

Kadın erkeğin kaburgasından yaratıldı diyen bir kadın gördükçe gururum okşanıyor ve tohumlayacak birini arıyorum doğrusu. (arkdşlar son dediğimi yanlış anlamayın pls, mesajıma iyi başlamama rağmen ereksiyonum neticesinde bunlar oldu özür dilerim)
benimkinin şaka olduğunu anlamayan bu gönül seninkinin de gerçek olduğunu anlayamamış be vyecheslav. ayıp denilecek ne var yahu? gerçekler ayıp mı şimdi gece yürüyüşü? ben ne güzel dalga geçmiştim dini o yüzden kabul etmeyenlerle, raskol güzel mıçtı sen de sıvadın hele hele.

yaratıcılarını bu hallere sokanlar utansın, güzelim kuranı kerim anlaşılsın diye basitleştirmiş de basitleştirmiş. ee sonra zekilere de itici gelir elbet ayetler. yazandan değil de yazdırandan utandığımı belirtip kaçıyorum buralardan.
#33 - Haziran 01 2011, 05:26:25

Arkadaşım salak salak konuştuğunun farkına varman için şok mu yaşaman gerek. :)
#34 - Haziran 01 2011, 23:08:36

benimkinin şaka olduğunu anlamayan bu gönül seninkinin de gerçek olduğunu anlayamamış be vyecheslav. ayıp denilecek ne var yahu? gerçekler ayıp mı şimdi gece yürüyüşü? ben ne güzel dalga geçmiştim dini o yüzden kabul etmeyenlerle, raskol güzel mıçtı sen de sıvadın hele hele.

yaratıcılarını bu hallere sokanlar utansın, güzelim kuranı kerim anlaşılsın diye basitleştirmiş de basitleştirmiş. ee sonra zekilere de itici gelir elbet ayetler. yazandan değil de yazdırandan utandığımı belirtip kaçıyorum buralardan.

Pardon ama senin şaka yaptığını nasıl anlayacağım?
Tanışıyor muyuz ki senin her lafını anlayayım.
Okuduğumu yorumladım ben.

Bence ayıptı. Geldi geçti. Söyleyeceğimi söyledim o konuda.Gerçekler ayıp olmaz diye kim yazıyor? Böyle bir kural mı var bir yerlerde benim bilmediğim? Yoksa sen öyle düşünüyorsun da benim kabul mü etmem gerekiyor?
Açıkcası son cümlelerini anlamadım.
Konuşma tarzından bir şey anlamıyorum ben burada insanların.
Sonuçta mesela seni tanımıyorum ya ben daha açık ve net konuş ki ben anlayayım.
Çok anlaşılır konuşmuyorsun.

Arkadaşım salak salak konuştuğunun farkına varman için şok mu yaşaman gerek. :)

Bunu bana mı dedin Susanna Kaysen'e mi?
Anlayamadım kusuruma bakma. :)
#35 - Haziran 02 2011, 00:03:39
« Son Düzenleme: Haziran 02 2011, 00:05:20 Gönderen: Gece Yürüyüşü »

Sana değil tabi ki.
#36 - Haziran 02 2011, 21:30:34

Kadınlar yoğun insanlardır çünkü, işleri güçleri var. Perması var bunun, ağdası var, boyası var.
Erkekler boş beleş olduğu için düşünmek için bol bol vakitleri var, erkek filozofların çokluğunu buna bağlıyorum. Zaten kasmasınlar, hiçbiri bir Sokrates olup ensesti olağan göremez.
Of resmen, toplumun içinde eriyor hemcinslerim, çok canım yanıyor.
#37 - Haziran 07 2011, 00:21:59

Ayetten bahsediyoruz burada ya. Ayıp ayıp.
Dini inancınız farklı ya da zayıf olabilir ama inananlara saygı duyun bari.
Bu kadar mı...
Her neyse sanal ortamya burası kimse kimseyi tanıyıp görmüyor ya atıp tutun istediğiniz kadar.
Gerçek hayatınızda yapamadıklarınızı söyleyemediklerinizi kusun burada.

Bana bak çarıklı sensin.
#38 - Haziran 07 2011, 00:37:02

Hemen çirkinleşmeyin arkadaşlar, felsefe bölümünde de tartışamayacaksak nerede tartışacağız? Çarıklı diyor yaa, ne kadar avamsın vyacheslav.
#39 - Haziran 07 2011, 00:40:56

Bana bak çarıklı sensin.

Ne alaka?

Hemen çirkinleşmeyin arkadaşlar, felsefe bölümünde de tartışamayacaksak nerede tartışacağız? Çarıklı diyor yaa, ne kadar avamsın vyacheslav.

Bu konu öyle bir konu ki...
Maşallahı var.
Sanarsın hepimiz stresimizi bu konuda atıyoruz.
#40 - Haziran 07 2011, 00:50:45

zekanıza sokayım filozoflara bir şey olmasın.
Kadınlar yoğun insanlardır çünkü, işleri güçleri var. Perması var bunun, ağdası var, boyası var.
Erkekler boş beleş olduğu için düşünmek için bol bol vakitleri var, erkek filozofların çokluğunu buna bağlıyorum. Zaten kasmasınlar, hiçbiri bir Sokrates olup ensesti olağan göremez.
Of resmen, toplumun içinde eriyor hemcinslerim, çok canım yanıyor.
seni alıntıladım pampa, benim de yanıyor.
#41 - Haziran 08 2011, 17:47:34

Düşünmeye fırsat bulamamak ne demek yahu ?
Her birey düşünür. Konuşmasına fırsat verilmemiş olabilir.
#42 - Şubat 18 2012, 20:19:04
‘Olgunlaşmamış insanın özelliği, bir dava uğruna soylu bir biçimde ölmek istemesidir; olgun insanın özelliği ise, bir dava uğruna gösterişsiz bir biçimde yaşamak istemesidir’

J.D. Salinger

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.