Alternatifim Cafe

Günün Hadis-i Şerifi

Discussion started on Dua, Âyet, Hadis

Allah buyuruyor ki: �Şüphesiz ben, yer yüzünde yaşayanların isyanlarından dolayı onlara ceza vermek istediğimde: Evlerim olan mescidleri maddi ve manevi onarıp şenlendirenlere; Sırf benim hoşnut olmam için birbirini çıkarsız sevenlere; Seherlerde gerek kendilerinin, gerek diğer insanların işledikleri günahlar için Allah�tan (bağışlanma) dileyenlere bakıyorum ve azabımı yeryüzünden (bunlar sebebiyle) çeviriyorum.
Hadis (Beyhaki)   :okey
#51 - Mayıs 22 2006, 20:53:59
Viking's

İnsan bir yalan söylediği zaman,onun pis kokusundan melek bir mil mesafe ondan uzaklaşır.

HADİS-İ ŞERİF

ya Rabb im yalan dan uzak tut... amin

"Kıyamet gününde ve Allah Teâlâ'nın huzurunda Adem oğlu beş şeyden sorulmadıkça ayakları yerinden ayrılmaz:

(a )ömrünü ne ile geçirip yok ettiğinden,
(b)gençliğini ne ile çürüttüğünden,
(c)malını nerede kazanıp,
(d)ne gibi yerlerde harcadığından,
(e)bildiği ile ne gibi amel ettiğinden.." (hadis-i şerif) :okey
#52 - Mayıs 22 2006, 21:04:03
« Son Düzenleme: Mayıs 22 2006, 21:07:21 Gönderen: aceb-ul acaib »
İki sevgiyle Seni sevdm: Biri nimetinden dolayı;  Diğeri aşkın Sana yakışmasından dolayı.
     Nimetinden dolayı Sana aşıkolmaklığım;  Seni zikretmemin ğayrinden alıkoymasından dolayı.
     Sana yakışan sevgiye gelince ben; Seni görünceye kadar engelleri açtığından dolayı.
     Ondanda bundanda bana övgü hiç!   Lakin üstün övgüye Sen layık olduğundan dolayı..
                            (Râbiat-ül Adeviyye) :agla   :pes

Kişinin hatalarının çok olması, yumuşak huyluluğunun eksik bulunması, doğruluk ve hakperestliliğinin az olması, gece boyunca ölü gibi uyuması, gündüzleyin işsiz boş oturması, tembel olması, sürekli sızlanması, halinden şikayetçi olması, cimri olması, aç gözlü olması... Bütün bunlar, kişiye dininde ve kişiliğinde zayıflık ve kötülük olarak yeter...
#53 - Mayıs 22 2006, 21:42:32

Kişi cennete girdiği zaman, Rabbından anne ve babasını ve çocuklarını soracak. Allah ona: Onlar senin makam ve derecene ulaşamadılar ki! diye seslenecek. O da: Ya Rabbi! Ben hem kendim, hem de onlar için amelde bulundum, diyerek (şefaat edecek). Bunun üzerine onların da ona katılması için Allah emir verecek.
Hadis-i Şerif (Ramuz). 
  :okey
#54 - Mayıs 23 2006, 14:14:34
Viking's

Kim Benim sünnetimi diRiLtiRse(ihya edeR ve yaşamında tatbik edeRse) Beni sevmiş oLuR.. Beni seven de BenimLe beRabeR CennettediR..
 :öff
#55 - Mayıs 23 2006, 14:38:29
bir varmI$
bir yokmu$

Şu 6 şeyi devamlı yapacağınıza dair bana söz verin; ben de cenete gireceğinize kefil olayım: Konuştuğunda hep doğru söyleyin. Söz verdiğinizde hep sözünüzde durun. Size güvenildiğinde bu güveni sakın istismar etmeyin. Namusunuzu titizlikle koruyun. Gözlerinizi haramdan sakının. Haramın her türlüsünden çekinin.
     Hadis (Müsned).
#56 - Mayıs 28 2006, 22:15:02

Din kardeşine gelen bir dert ve kötülükten dolayı sakın sevinme. Sonra Allah, onu rahmetiyle kuşatır da, seni imtihan eder (aynı derdi senin başına verir).
Hadis (Tirmizi). 
   :okey
#57 - Mayıs 30 2006, 15:51:51
« Son Düzenleme: Mayıs 30 2006, 15:52:05 Gönderen: !nfinite »
Viking's

...Ebû Derdâ şöyle demiştir.....
"Resulullah sallallahu aleyhi vesellem bana şu dokuz şeyi emretmiştir:

1- Parça parça doğransan veya ateşte pişirilsen bile Allah'a hiç bir şeyi ortak etme.

2-Kasden farz namazı asla terk etme.Onu terkedersen Allah'ın himayesi kalkmış olur.

3-Asla şarap içme.Çünkü o her kötülüğün anasıdır.

4-Anne babana itaat et.

5-Yerinden çıkmanı emrederlerse
(çıkmana izin verirlerse),onların rızasını kazanmak için çık.

6-Kendini haklı zannetsen bile, başındaki idarecilerle çekişme(müslüman oldukları müddetçe)

7-Arkadaşların kaçsa ve helak dahi olacak olsan, sen muharebeden kaçma.

8-Kuvvetinizden(bütçeniz nisbetinde)ailene yedir ve harca.

9-Ailene kırbacını kaldırma.Onları Aziz ve Celil olan Allah hakkı için korkut."
#58 - Haziran 02 2006, 17:58:47
İki sevgiyle Seni sevdm: Biri nimetinden dolayı;  Diğeri aşkın Sana yakışmasından dolayı.
     Nimetinden dolayı Sana aşıkolmaklığım;  Seni zikretmemin ğayrinden alıkoymasından dolayı.
     Sana yakışan sevgiye gelince ben; Seni görünceye kadar engelleri açtığından dolayı.
     Ondanda bundanda bana övgü hiç!   Lakin üstün övgüye Sen layık olduğundan dolayı..

Siz, kabul edileceğine inanarak, Allah'a dua ediniz. Ve biliniz ki Allahü Teala, kalbi gaflet ve boş şeylerle dolu olan bir kimsenin duasını asla kabul etmez.
Ravi: Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)
#59 - Haziran 03 2006, 12:30:07
Islami kurtarmaya degil; Islamla kurtulmaya calisalim...

Allah'ın ezeli sırlarını ne sen ve ne de ben bilirim,
Ve bu muammalı harfleri ne sen okuyabilirsin ne de ben
Perde arkasında ki dedikodumuz, mücadelemiz devam ediyor, Fakat perde kalkınca ne sen kalırsın ne de ben

AmY

güzel ahid(ahde vefa) imandandır....

hadis-i şerif, buhari et-tarihu'l -kebir)
#60 - Haziran 10 2006, 13:36:52

torty

evet simdi sıra bende

sevdiğini olculu sev bir gun seni kırabilir nefret ettiğinden nefret etme bir gun dostun olabilir

:.dost :cicek :))
#61 - Haziran 17 2006, 18:38:06

bu da hadis yazarken dikkat edilmesi gereken bir hadistir

"Bana ait olmayan bir sözü bana isnat edenler Cehennemdeki yerine hazırlansın."
#62 - Haziran 18 2006, 03:15:24

ben bir hıyarım,her deliğe uyarım.

torty

arkadaslar ben bu hadisi sadece baskasından duyduğum ve not ettiğim için yasdım eger yanlış yasmışsam Allah teala ve sonrada peygamberimizin affına sıgınırım ki bunu aldıgım kişi guvenilir biridir ...
#63 - Haziran 18 2006, 20:00:34

hadislerle ugrasıcagımıza kesin bilgiler yani ayetlerle ugrasalım
#64 - Haziran 22 2006, 15:31:35
herkesin ağzında bir  fanilik dırıltısı
Sonunda tek bir şarkı tabutun gıcırtısı

hadislerle ugrasıcagımıza kesin bilgiler yani ayetlerle ugrasalım

hadisLeRLe uuRaşcağımıza.. :alala
hadis sana göRe boş işmidiR ki.. :icon
hey YaRabbim yaa... :haydut
ayet topici de waR bi yeRLeRde..
duR senin için o topici sabit konu yapayımda..
sen ayetLeRLe uuRaş.. :icon

:öff
#65 - Haziran 24 2006, 03:29:44
bir varmI$
bir yokmu$

zenciiri sen orayı yanlıs anladın hadislere bos diyen olmadi arkadas bir hadis yazmıs onun dogru olması icin ayetin yanlıs olmasi lazım bunun ıcın ben oyle dedim ok ?
#66 - Haziran 24 2006, 15:56:55
herkesin ağzında bir  fanilik dırıltısı
Sonunda tek bir şarkı tabutun gıcırtısı

"Size,dini we ahLaki yaşantısı hoşunuza giden kimseLeR geLdiğinde onLarı ewLendiRin,aksi taktiRde  yeRyüzünde kaRgaşa we büyük biR ahlaki çöküntü oLuR.."
#67 - Haziran 25 2006, 19:17:50
İmza Kural Dışı

menewse

arkadaşlar bu da benden yaz geldi okullar kapandı belki bu hadisi uyğulayan olur ;)

SİZİN EN İYİLERİNİZ KURAN'I ÖĞRENEN WE ÖĞRETENLERİNİZDİR
#68 - Temmuz 03 2006, 18:34:47

Allah korkusundan kulun derisi ürpererek titrediği zaman, o kulun günahları dökülür. Nitekim kuru bir ağacın yaprakları döküldüğü gibi.

:agla   alında bize ne güzel bir müjde...  :agla   Ya Rabb'im ahirette bize mağfiret et... X(
#69 - Temmuz 03 2006, 18:51:57

menewse

Allah korkusundan kulun derisi ürpererek titrediği zaman, o kulun günahları dökülür. Nitekim kuru bir ağacın yaprakları döküldüğü gibi.

:agla   alında bize ne güzel bir müjde...  :agla   Ya Rabb'im ahirette bize mağfiret et... X(

amin

rabbini zikredenle zikretmeyen ölüyle diri gibidir
#70 - Temmuz 03 2006, 19:12:18
« Son Düzenleme: Temmuz 03 2006, 19:14:05 Gönderen: EVİL »

Kim ahiret kazancını istiyorsa, onun kazancını çoğaltırız. Dünya kazancını isteyene de dünyalık veririz; ama onun ahirette bir nasibi olmaz". [4]
güzel değil mi?
#71 - Temmuz 03 2006, 22:50:58

"Ey gençler zümresi!!! İçinizden kim evlenmeye güç bulursa derhal evlensin. Çünkü haramdan gözü sakındırmak ve ırzı korumak bakımından en sağlam muhafaza eden, bu yoldur. Kimin de gücü yetmezse, oruç tutmaya devam etsin. Çünkü bu da , onun için koruyucu bir ğanimettir."   

#72 - Temmuz 04 2006, 15:26:25

Ebu Said Bildiriyor =>"Kim: 'Rab olarak Allah'i, din olarak Islam'i, Resul olarak Hz. Muhammed'i sectim (ve onlardan memnun kaldim)' derse cennet ona vacip olur
#73 - Temmuz 05 2006, 13:56:26

Ebu Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Başka bir gölgenin bulunmadığı Kıyamet gününde Allah Teala, yedi insanı, arşının gölgesinde barındıracaktır:

Adil devlet başkanı,

Rabbına kulluk ederek temiz bir hayat içinde serpilip büyüyen genç,

Kalbi mescidlere bağlı müslüman,

Birbirlerini Allah için sevip buluşmaları da ayrılmaları da Allah için olan iki insan,

Güzel ve mevki sahibi bir kadının beraber olma isteğine "Ben Allah'tan korkarım" diye yaklaşmayan yiğit,

Sağ elinin verdiğini sol elinin bilemeyeceği kadar gizli sadaka veren kimse,

Tenhada Allah'ı anıp göz yaşı döken kişi."

Allah bizlere bunlardan biri olmayı nasip etsin. Amin.  :))
#74 - Temmuz 07 2006, 13:19:49
Uzuuuun bi aradan sora... :nohashas dnce2

HADİS_İ ŞERİF
Hz. Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Ademoğlunun her ameli katlanır. (Zira Cenab-ı Hakk'ın bu husustaki sünneti şudur:) Hayır ameller en az on misliyle yazılır, bu yediyüz misline kadar çıkar. Allah Teâla Hazretleri (bir hadis-i kudside) şöyle buyurmuştur: "Oruç bu kaideden hariçtir. Çünkü o sırf benim içindir, ben de onu (dilediğim gibi) mükâfaatlandıracağım. Kulum benim için şehvetini, yiyeceğini terketti."

"Oruçlu için iki sevinç vardır: Biri, orucu açtığı zamanki sevincidir; diğeri de Rabbine kavuştuğu zamanki sevincidir. Oruçlunun ağzından çıkan koku (halüf), Allah indinde misk kokusundan daha hoştur.

#75 - Temmuz 10 2006, 18:55:27
A&A         Seni ÇOK seviyorum!!!!   

asenaa....

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.