Alternatifim Cafe

SBS kitapçıkları toplanmayacak

Discussion started on YGS - LYS - SBS - KPSS

8-26 Mart tarihleri arasında başvuruların yapılacağı SBS sınavı, bu sene yeni uygulamalar içeriyor. Görme engelli öğrenciler için soru kitapçıkları CD olarak hazırlandığı SBS'de, sınav bitiminde kitapçıklar da toplanmayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı'nca ilköğretim 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen Seviye Belirleme Sınavları'nda (SBS) öğrenciler bu yıl bazı yeni uygulamalarla karşılaşacak. İlköğretim 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerin gireceği SBS'nin 8 Mart'ta başlayan başvuru süresi 26 Mart'ta sona erecek.

SORULAR SESLİ OKUNACAK

Buna göre, geçen yıl görme engelli öğrenciler için ilk kez uygulanan Braille alfabeli soru kitapçığı yerine, bu yıldan itibaren sesli soru kitapçığı verilmesi kararlaştırıldı. Yetkililer, 'soru kitapçığı çok sayfalı olduğu için Braille alfabesini okumaya çalışan adayların ellerinin sınav süresi içinde hassasiyetini kaybettiğinin, yorulmaya başladıklarının tespit edildiğini' belirterek, uygulamada zorluklarla karşılaşıldığını anlattı. Yetkililer, bu nedenle bu öğrenciler için soru kitapçıklarının sesli CD olarak hazırlanacağını bildirdi. Bu çerçevede, görme engelli öğrenciler için özel soru kitapçığı ve özel sorular hazırlanacak. Bu öğrencilere sınavda resim, şekil ve grafik içeren sorular sorulmayacak. Görme engelli öğrenciler, tek kişilik salonlarda okuyucu ve kodlayıcı eşliğinde sınava alınacak. Sınavda soruları yanıtlaması için bu öğrencilere 30 dakika ek süre verilecek. Az gören öğrencilere ise soru kitapçığı ve cevap kağıdı 18 puntoyla büyütülerek verilecek.

ÖĞRENCİYE VERİLECEK

Ayrıca, geçen yıllardan farklı olarak bu yıldan itibaren tüm öğrenciler istemeleri halinde soru kitapçıklarını sınav tamamlandıktan sonra alabilecek. Soru kitapçıkları toplanmayacak. Öğrenci sınav sonuna kadar beklerse soru kitapçığını alabilecek. Öte yandan, yurt dışında bulunduğu için geçmiş yılların SBS'lerine giremeyen öğrenciler, 'kaçırdıkları' sınavlara girebilecek.

EV ORTAMINDA SINAV

Evde eğitim hizmetinden yararlanması yönünde özel eğitim hizmetleri kurul kararı bulunan süreğen hastalığı olan öğrencilerin sınavları ise, ev ortamında yapılabilecek. Bu durumdaki öğrencilerin velileri, adresin belirtildiği dilekçeyle milli eğitim müdürlüğü ve rehberlik ve araştırma merkezlerine başvurabilecek. Zihinsel engelli öğrenciler ise tek kişilik salonlarda sınava alınacak.
#1 - Mart 13 2010, 19:21:28
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.