Alternatifim Cafe

Kinyas ve Kayra - Hakan Günday

Discussion started on Kitap

Yayın Yılı: 2000 / Doğan Kitap
Sayfa Sayısı: 567 sayfa
ISBN:9759917951
Liste Fiyatı: 28,00 TL
.

'Hiç uykum yok. Hiç uyuyamıyorum. Domuz gibi içiyorum. Ama gözlerimi kapalı bile tutamıyorum. Sabaha beş saat var. Annemi düşünüyorum. Nerededir şimdi? Aynada kendime bakıyorum bazen. Ve tek kelime etmesem bile vücudum yaşadıklarımı, hayattan ne anladığımı anlatmaya yetiyor. Sağ omuzuma kendi çizdiğim kelebek, beğenmediğim için üzerine attığım çarpı işareti ve altında aynı kelebeğin bir Japon tarafından çok daha iyi işlenmişi. Sol dirseğimin iki parmak yukarısındaki kurşun yarası.

Bileklerimdeki otuz dört dikiş. Medeniyeti bir aralar, herkes gibi yaladığımı kanıtlayan apandisit ameliyatımın izi. Ve sırtımı kaplayan, Tanrı'nın yüzü. Bilmiyorum... Hızlı yaşadım. Ama genç ölmekten çok, hızlı yaşlandım! Ama hayattayım.

Kayra, bir gün bana 'Mutsuzluğuna hiçbir çare aramıyorsun' demişti.'
#1 - Şubat 08 2010, 20:50:19

Fade

Bu kitap neden okunmalı? Bi ara merakımdan ölcektim, arkadaşım sağolsun gaza getirdi, almaktan vazgeçtim.
#2 - Şubat 09 2010, 18:04:36

Dün itibariyle teslim aldım arkadaşımdan kitabımı. Elime aldığımda ilk tepkim 'evladıma kavuşmuş gibi oldum lan' oldu. Evlada kavuşmak nasıl bi şey bilmiyorum tabi ama içimdeki bi boşluk doldu lan resmen. 
Hakan Günday'ın klasik düzeni yorumlayışı hep hoşuma gitmiştir ve bu kitapta bolca var bundan. Kurduğu cümleler vs. Sonra Kinyas olsun, Kayra olsun çok iyi üretilmiş karakterler. Alp'i de unutmam tabi. Başka hiçbi kitap bu kadar yer etmedi sanırım bende.

Kayra'ya aşığım ben, her fırsatta söylerim. Hiç affetmem. -_-
#3 - Şubat 09 2010, 20:14:07
Biz ol nesl-i kerîm-i dûde-i Osmaniyânız kim
Muhammerdir serâpâ mâyemiz hûn-ı hamiyetten

Bu kitap neden okunmalı? Bi ara merakımdan ölcektim, arkadaşım sağolsun gaza getirdi, almaktan vazgeçtim.

Az evvel buna cevap yazarken net gitti. Bu kitap neden okunmalı.

Şu zamana kadar okuduğun tüm kitaplardan en ilginci olabilir mesela. Bir Hakan Günday aşığı olabilirsin mesela. En kısasıyla şöyle birkaç paragraf sunayım da, neden okunmalı kararını sen ver.

Kayra: Belki de tek sorun şuydu: biz ne istediğimizi bilememiştik hiçbir zaman. Ve dolayısıyla her şeyi deniyorduk. Belki görünce istediğimiz, uğruna yaşadığımız şeyi hatırlarız diye. s. 65

Kinyas: Zaten böyle başlamadı mı düşünmek, hayal etmek? İnsanların haberdar olamayacağı, hakkında fikir yürütemeyecekleri tek şey insanın kafasının içinde koşturanlar. Ve çevrenin tepkilerinden duyulan kaygıdan dolayı dünyanın en hayalperest kişileri en iyi komşular oldular. Susmayı öğrendikleri için. Normal olanı kafalarında çizip ona göre hareket ettiler. Dünyanın başını ve sonunu düşündükleri ortaya çıkmasın diye. s.94

Ve ben de Kinyas'a aşığım.
#4 - Şubat 09 2010, 20:27:46

Fade

Diyalog ilginçmiş gerçekten. :) İkinizin yorumu bişiler oluşturdu kafamda. En azından baştaki önyargı silindi. :D Hoş, önyargı olsa da okurdum, istedim çünkü bunu. Sadece meraktan ibaret olmasın istedim kitabı alış sebebim. :)
#5 - Şubat 10 2010, 18:35:22

Merak güzeldir. Kitap daha da güzeldir.
#6 - Şubat 10 2010, 18:40:19

Kendimi o an  çok sert bi şekilde doğrusunu söylediğmi için kınıyorum , hayır bi insan herşeyi doğru söyler başkasının hatalarını
düzeltir anlarım. İşte eheh , artistlik yapacağım illa . Ne kadar uğraşsam olmaz kasların var bir kere senin..

Kitaba gelince , bir an önce bulup okumam lazım diye düşünmekteyim.
#7 - Temmuz 09 2010, 12:43:09
robotları döven kadının dramı.

Proculianus

Herkesin dilinde, çok merak ettim yahu. En kısa zamanda bu da dahil olmak üzere Hakan Günday kitaplarını okumaya çalışacağım.
#8 - Ağustos 15 2010, 17:34:31

Hep söylediğim gibi, son bölümünden türk filmi tadı almış olsam da okuduğum türk yazarlar arasında en ilginç, sıradanın dışına konu ve uslup olarak çıkabilmiş, bazen şiir tadı veren paragraflarıyla çok güzel bir kitap. Kayra daha uçuk kaçık kinyas bıraz daha olgun izlenimi bırakmış gibi. Kızların zınk diye aşık olması ayrı bir nokta. Hakan gündayın kendisine *** bir rol vermiş olması da tuhaf. Yoksa ben mi sadece bı fikirdeyim bilemem de bana öyle geldi.
#9 - Mayıs 01 2011, 14:07:49

Türk filmi tabiri biraz yanlış olmuş sanki üsttekinin affına sığınıyorum.

Okuduğum en iyi kitaplardan, etkisi hala üstümde. Tekrar tekrar okumak lazım .
#10 - Ağustos 01 2011, 15:49:11
Yaşamak sansürler eşliğinde, çok sahte.

Tekrar tekrar okuyun hanfendi illa ki benim aldığım tadı alacaksanız diye bir şey yok.
#11 - Ağustos 01 2011, 17:56:20

Bu kadar agresif oluncak da bişey yok.
#12 - Ağustos 02 2011, 00:44:32
Yaşamak sansürler eşliğinde, çok sahte.

Muhtemelen bu yorumunda da yanılıyorsundur. Karavana gidiyorsun çünkü.
#13 - Ağustos 04 2011, 18:10:55

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.