Alternatifim Cafe

Genel lise sorunu çözer

Discussion started on Eğitim

YÖK?Başkanı Özcan?ın imam hatipleri genel liseye çevirme formülü ilahiyatçılardan da destek gördü. Projenin mimarlarından eski YÖK?üyesi Ayhan, ?Şu an için en akıllıca çözüm bu? dedi

YÖK?Genel Başkanı Yusuf Ziya Özcan?ın gündeme getirdiği ?İmam hatip liselerininin genel liseye dönüştürülmesi? projesinin mimarlarından biri ve YÖK Genel Kurulu?na giren ilk ilahiyatçı olan Prof. Dr. Halis Ayhan, imam hatip ve genel liselerdeki derslerin yüzde 30?unun ortak olduğunu, genel liselerde bulunmayan imam hatiplerdeki dini derslerin liselerde seçmeli hale getirilmesiyle sorunun giderilebileceğini söyledi. Uygulamanın detaylarını star?a anlatan Prof. Ayhan?ın görüş ve önerileri şu şekilde:

ÖĞRENCİYE ?BAŞKA ŞANSIN YOK? DENİLDİ

1998?e kadar sorun yaşanmadı. Ailesinin tercihi doğrultusunda bu liselere giren çocuklar alan değiştirme fırsatına sahipti. 1998?de Danıştay mantık dışı bir kararla bu duruma bir son verdi ve öğrencilere katsayı engeli çıkararak, ?İmam Hatip Lisesi?ne gittiysen imam olmaktan başka şansın yok? dedi.

EN UYGUN ÇÖZÜM BU

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan?ın İmam Hatip Liseleri ile ilgili getirdiği öneriyi ben çok uygun görüyorum. Genel liselerde ise seçmeli din dersi konularak, mesleklerini din görevlisi olarak seçmeyen ama din eğitimi almak isteyen öğrenciler genel liselere yönlendirilmiş olacak. Bu şu anki çerçevede en uygun çözüm yolu. Ben de bu yöntemi daha önce 1970?de yapılan 8. Milli Eğitim Şurası?nda ve 7 Mayıs 1981?de Din Eğitimi Şurası?nda Kenan Evren?e sunmuştum ve olumlu karşılanmıştı.

LİSE MÜFREDATININ YÜZDE 70?İ AYNI

İmam hatip liselerinde okutulanla genel liselerdeki derslerin yüzde 70?i aynı. Bu okullara sadece din eğitimi almak için giden öğrencilerin genel liselerde konulacak seçmeli din dersleriyle eğitime devam etmeleri liseler arasındaki eğitimde bir fark yaratmayacaktır.
#1 - Aralık 15 2009, 10:59:46
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.