Alternatifim Cafe

sesimi duyan varmıııı?

Discussion started on Merak Ettikleriniz

arkadaşlar   meraba
ben çoook uzun yıllar namaz kılmış 25 yaşında tesettürlü bir bayanım.Bulunduğum şehirden ve çevremden iş dolayısıyla yaklaşık 2 yıl uzak kaldım.Ve maalesef ortam dolayısıyla irademe hakim olamayıp namazı zamanla bıraktım.Şimdi  yine eski ortamamıma dönüp, çok dindar ve takva sahibi bir beyle evlenmeme ve onun çaba ve tavsiyelerine rağmen namaza başlayamıyorum. Eskiden bi vakit bile kaçırsam bayılacak gibi olurdum.Ne oldu gerçekten anlayamıyorum.Eşimde gerçekten çok üzülüyor.Ölümü falan da unutmuş değilim ama bilmiyorum işte..namaz kılmak sanki sırf sevap kazanmak içim yapılıyormuş gibi geliyor,veya karşılığı beklenen bişey gibi...
Herneyse eğer ilgilenirseniz  memnun olacağım,şimdiden Allah razı olsun...   :dunno
#1 - Ocak 11 2008, 17:21:52

abLacım çok şüküR yanLışınızı  faRk etmişsiniz, eLhamduLiLLah..
ve  eşinizin size destek oLması  ne kadaR güzeL..

sizin gibi  çoğu insan  çevResi  yüzünden bu haLe geLiyoR.. geRçekten üzücü..

küçüğünüzüm ama  akıL veRmiş gibi oLacağım biRaz  kusuRa bakmazsanız..  :)

o düşünce heRkesin akLına geLmektediR eminim..  sıRf bu yüzden namazdan uzak kaLmak sizce de mantıksız değiL mi ?

hem  PeygambeR Efendimiz [saLLaLLahu aLeyhi ve seLLem] biR  hadisi şeRifinde :
 " Namaza gideRken attığın heR adım, biR sadakadıR "   buyuRuyoR..
çok büyük ve  buLunmaz biR fıRsat değiLmidiR bu ?

bence  namazLa  iLgiLi biR kaç kitap okuyun..  ve tekRaR başLamayı deneyin..
meseLa..

AbduLLah YıLdız -  Namaz BiR Tevhid EyLemi    güzeL biR eseR..

yada  biR e-kitap tavsiyesinde buLunayım..
NamazLa DiRiLiş  eseRini indiRmek için veRdiğim Linke bakabiLiRsiniz..

//forum.alternatifim.com/index.php?topic=80652.0

ALLah YaR ve Yardımcınız oLsun..
esseLam..
#2 - Ocak 14 2008, 18:51:49
bir varmI$
bir yokmu$

Esselamu aleykum abla zenciirii kardesimiz acikladigi gibi namaz hakkinda daha bilinclenmen gerekiyor...
ilimini ögrenmen kendince yetmeye bilir birde ellerini ac Rabbime yalvar su nefsinin zincirlerini kir
seytana alet olma...ilk dönemler vesveseler, tembellik olcaktir sen diren gayret et, Insallah Rabbim senin gayretini gördükce
Rahmetiyle muamele edecektir sana kolaylik saglayacaktir...birde zamanla öyle bir kivama varacaksin ki eski günlerin gibi namazsiz olmayacak, namaza karsi siddetle bir muhabbetin olacak ümit ediyorum zahmet gayret olmadan olmuyor...mecbur yorulacaksin...

birde o kadar güzel bir nimet nasip olmuski rabbimden, ihlasli takvali bir es nasip etmis Rabbim sana hem dünyada hemde ahirett icin yoldaslik edecek...sen tökezlediginde simdiki gibi seni uyaricak ne mutlu sana ablam insalla eminim, basaracaksin zaten basarmissin
cünkü vicdanin rahatsiz hatandan eminsin bu zaten en önemli adimdi

abla aklimdan yazmiyorum bizzat kendim tecrübe edindim zor günler astim ama Rabbim yanliz birakmadi
rabbim bizleri sirati mustakimden ayirmasin...

selam ve dua ile...
#3 - Ocak 15 2008, 12:26:36
www.tevekkul.com

Dostluğun ve kardeşliğin pekiştiği ortam

Zaten namaz karşılıklı olan bir şeydir.Bu dünyada herşeyin bir karşılığı olduğu gibi.En basitinden bütün kutsal kitaplarda ve dini konularda şu vardır.Allahın koyduğu bir kuraldır.İyilik yaparsan cennete,yapmazsan cehenneme gidersin!.Bu bir karşılıktır.Tabiki bunun içten gelmeside önemli.Sen sırf ben namaz kılıyım cennete giderim mantalitesinde olursan bu art niyet olur fakat içten gelerek iman edersen kanımca zaten iyi şeyleri haketmiş olursun.Konumuz namaz elbet ama er şey namaz değil orası ayrı.Çevre faktörü elbette çok önemli.Şayet şu zamanda hem dini vecibeleri yerine getirip hemde sosyal aktiviteleri olan bir insan olmak zor.

Bence sen kendinle savaşıyorsun.Buna dinde şeytanla savaşmak denir.Çoğu zaman banada oluyor.Dua etmek istediğimde bu dua'nın kabul olup olmayacağı veya sıkıntıya düştüğümüz için sırf söylediğimiz gibi absürd şeylerle kafam boğuşuyor bazen.Ortamın müsaitmiş.Bence çeşitli kitaplar okumalı kendini daha yakın hissetmelisin.

Son olarak düşünce yapısında herşeyin karşılık bulacağı olmalı.Fakat yapılan ibadetlerde içten gelmeli.
#4 - Ocak 28 2008, 11:06:52

Karışıklı tabiki. Allah herşeyin karşılığını verecektir iyi, kötü.
Namazda, bize Allahın verdiği her türlü nimete şükretmenin en önemli temelidir. Bu dünyada yaşıyosan bu temelide yapmak zorundayız. Çünkü temelsiz bina olmaz....
#5 - Şubat 03 2008, 18:30:27
Dünyanın ninnisi olmuş "yalanlar"
Bu yalanları gerçek "sananlar"
Ninniye kanıp hemen "uyurlar"

night

insanın içinden gelmediği sürece hiçbir zorlamayla namaz kılmaz.

Ablacığım Allah namaz kılmana izin vermiyorsa bu yine seninle alakalı, yaptığın işleri bir gözden geçir, Allah'ın hoşuna gitmeyen bir şeyler yapıyor olabilirsin...
#6 - Mart 04 2008, 20:00:47

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.