bnde bişi sormak istiorm oscar ödülleri ne zaman werilcek we bütün adaylarını nası örenebilirim eer sende warsa buraya koyar msn
Tabiki...
Amerikan Sinema Bilimleri ve Sanatları Akademisi tarafından bu yıl 79'uncusu verilecek Oscar ödüllerinin aday listesi açıklandı.
Oscar ödülünü kazananlar 25 Şubat’ta açıklanacak...
Bill Condon’un yönettiği Dreamgirls / Rüya Kızlar 8 dalda,
Alejandro González Iñárritu’nun yönettiği Babel / Babil 7 dalda,
Stephen Frears’ın yönettiği The Queen / Kraliçe 6 dalda
Oscar’a aday gösterildi…
EN İYİ FİLM
BEST PICTURE
Babel / Babil
The Departed / Köstebek
Letters from Iwo Jima / Iwo Jima’dan Mektuplar
Little Miss Sunshine
The Queen / Kraliçe
EN İYİ YÖNETMEN
DIRECTING
Clint Eastwood - Letters from Iwo Jima / Iwo Jima’dan Mektuplar
Stephen Frears - The Queen / Kraliçe
Paul Greengrass - United 93 / Uçuş 93
Alejandro González Iñárritu - Babel / Babil
Martin Scorsese - The Departed / Köstebek
EN İYİ ERKEK OYUNCU
ACTOR IN A LEADING ROLE
Leonardo DiCaprio - Blood Diamond / Kanlı Elmas
Ryan Gosling - Half Nelson
Peter O’Toole - Venus
Will Smith - The Pursuit of Happyness / Umudunu Kaybetme
Forest Whitaker - The Last King of Scotland
EN İYİ KADIN OYUNCU
ACTRESS IN A LEADING ROLE
Penélope Cruz - Volver / Dönüş
Judi Dench - Notes on a Scandal
Helen Mirren - The Queen / Kraliçe
Meryl Streep - The Devil Wears Prada / Şeytan Marka Giyer
Kate Winslet - Little Children / Tutku Oyunları
EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
Alan Arkin - Little Miss Sunshine
Jackie Earle Haley - Little Children / Tutku Oyunları
Djimon Hounsou - Blood Diamond / Kanlı Elmas
Eddie Murphy - Dreamgirls / Rüya Kızlar
Mark Wahlberg - The Departed / Köstebek
EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
Adriana Barraza - Babel / Babil
Cate Blanchett - Notes on a Scandal
Abigail Breslin - Little Miss Sunshine
Jennifer Hudson - Dreamgirls / Rüya Kızlar
Rinko Kikuchi - Babel / Babil
EN İYİ ORJİNAL SENARYO
WRITING (ORIGINAL SCREENPLAY)
Babel / Babil - Guillermo Arriaga
Letters from Iwo Jima / Iwo Jima’dan Mektuplar - Iris Yamashita
Little Miss Sunshine - Michael Arndt
Laberinto del Fauno, El / Pan’ın Labirenti - Guillermo del Toro
The Queen / Kraliçe - Peter Morgan
EN İYİ UYARLAMA SENARYO
WRITING (ADAPTED SCREENPLAY)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan / Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Peter Baynham, Dan Mazer, Todd Phillips
Children of Men / Son Umut - Alfonso Cuarón, Timothy J. Sexton, David Arata, Mark Fergus, Hawk Ostby
The Departed / Köstebek - William Monahan
Little Children / Tutku Oyunları - Todd Field, Tom Perrotta
Notes on a Scandal - Patrick Marber
EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ
CINEMATOGRAPHY
The Black Dahlia - Vilmos Zsigmond
Children of Men / Son Umut - Emmanuel Lubezki
The Illusionist / Sihirbaz - Dick Pope
Laberinto del Fauno, El / Pan’ın Labirenti - Guillermo Navarro
The Prestige / Prestij - Wally Pfister
EN İYİ KURGU
FILM EDITING
Babel / Babil - Douglas Crise, Stephen Mirrione
Blood Diamond / Kanlı Elmas - Richard Chew, Steven Rosenblum
Children of Men / Son Umut - Alfonso Cuarón, Alex Rodríguez
The Departed / Köstebek - Thelma Schoonmaker
United 93 / Uçuş 93 - Clare Douglas, Richard Pearson, Christopher Rous
EN İYİ SANAT YÖNETMENİ
ART DIRECTION
Dreamgirls / Rüya Kızlar
The Good Shepherd
Laberinto del Fauno, El / Pan’ın Labirenti
Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest / Karaip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı
The Prestige / Prestij
EN İYİ KOSTÜM
COSTUME DESIGN
Man cheng jin dai huang jin jia - Chung Man Yee
The Devil Wears Prada / Şeytan Marka Giyer - Patricia Field
Dreamgirls / Rüya Kızlar - Sharen Davis
Marie Antoinette - Milena Canonero
The Queen / Kraliçe - Consolata Boyle
EN İYİ ORİJİNAL MÜZİK
MUSIC (SCORE)
Babel / Babil - Gustavo Santaolalla
The Good German / Thomas Newman
Notes on a Scandal / Philip Glass
Laberinto del Fauno, El / Pan’ın Labirenti - Javier Navarrete
The Queen / Kraliçe - Alexandre Desplat
EN İYİ SES KURGUSU
SOUND EDITING
Apocalypto
Blood Diamond / Kanlı Elmas
Dreamgirls / Rüya Kızlar
Flags of Our Fathers / Atalarımızınn Bayrakları
Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest : Paul Massey, Christopher Boyes, Lee Orloff
EN İYİ SES MİKSAJI
SOUND MIXING
Apocalypto
Blood Diamond / Kanlı Elmas
Flags of Our Fathers / Atalarımızın Bayrakları
Letters from Iwo Jima / Iwo Jima’dan Mektuplar
Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest : Christopher Boyes, George Watters II / Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı
EN İYİ ORİJİNAL ŞARKI
MUSIC (SONG)
An Inconvenient Truth / Uygunsuz Gerçek “I Need To Wake Up”
Dreamgirls / Rüya Kızlar “Listen”
Dreamgirls / Rüya Kızlar “Love You I Do”
Cars / Arabalar “Our Town”
Dreamgirls / Rüya Kızlar “Patience”
EN İYİ GÖRÜNTÜ EFEKTİ
VISUAL EFFECTS
Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest / Karaip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı - John Knoll, Hal T. Hickel, Charles Gibson, Allen Hall
Poseidon / Poseydon
Superman Returns / Süperman Dönüyor - Mark Stetson, Richard R. Hoover, Neil Corbould, Jon Thum
EN İYİ MAKYAJ
MAKEUP
Apocalypto
Click
Laberinto del Fauno, El / Pan’ın Labirenti
EN İYİ YABANCI FİLM
FOREIGN LANGUAGE FILM
Efter brylluppet (Danimarka)
Indigènes (Cezayir)
El Laberinto del Fauno / Pan’ın Labirenti (Meksika)
Das Leben der Anderen (Almanya)
Water (Kanada)
EN İYİ ANİMASYON FİLMİ
ANIMATED FEATURE FILM
Cars / Arabalar
Happy Feet / Neşeli Ayaklar
Monster House
EN İYİ UZUN METRAJLI BELGESEL
DOCUMENTARY FEATURE
Deliver Us from Evil
An Inconvenient Truth / Uygunsuz Gerçek
Iraq in Fragments
Jesus Camp
My Country My Country
EN İYİ KISA ANİMASYON FİLMİ
SHORT FILM -- ANIMATED
The Danish Poet : Torill Kove
Lifted : Gary Rydstrom
The Little Matchgirl : Roger Allers
Maestro : Géza M. Tóth
No Time for Nuts : Chris Renaud, Mike Thurmeier
EN İYİ KISA METRAJLI BELGESEL
DOCUMENTARY SHORT SUBJECT
The Blood of Yingzhou District
Recycled Life
“Rehearsing a Dream”
“Two Hands”
EN İYİ KISA METRAJLI FİLM
SHORT FILM -- LIVE ACTION
Binta y la gran idea
Éramos pocos
“Helmer & Son”
The Saviour
West Bank Story