Alternatifim Cafe

Allah her şeyi biliyo mu?

Discussion started on Merak Ettikleriniz

barbie9138

Bak kendin dedin. Ressam resmine muhtaç değildir. Ressam kabiliyeti gereği resimi yapar. Eğer ressam resim yapmazsa resimde olmaz.Burdan sonuş çıkaracak olursak resim ressama muhtaçtır.
#26 - Ağustos 11 2007, 17:58:34

_DaRkdreams_

Ressam resmine muhtaç değil niye resim yapıyor diyorum hala :Ç
Ve cevabımıda alamadım henüz
Kimsede cevap veremeyecek buna hissediyorum (6)
#27 - Ağustos 11 2007, 18:01:45

barbie9138

Sen gidip de bir ressama ''Neden resim çiziyorsun'' diye sorsan o sana güler.
Çünkü ressamın resim yapma diye bir kabiliyei var. Adamın işi bu.
#28 - Ağustos 11 2007, 18:06:19

_DaRkdreams_

Niye gülsün
Gayet mantıklı bir soru olur :)
#29 - Ağustos 11 2007, 18:14:44

Tarfsız gözle bakmayın arkadaşlar. tasavvuf gözünden bakın. Ben Allah'ım de ( Haşa )...
Çünkü biz Allah'u Tealanın güzelliklerinin iyliklerinin yansımalarıyız.
Ancak böyle anlarsın tanrının yanlızlığını. Varoluşunun anlamsızlığını.
Tek Allah  ( haşa ) olduğunu ve başka bişey olmadığını düşün. Olabilecek en yalnız varlık. Sen O'nun yerinde olsan bilinçli varlıklar yaratmaz mısın? Ve işi daha ilginç kılmak için senden habersiz oldukları,
varlığını kanıtlayamayacak sadece İnanabilecekleri bir zihinle yaratmaz mıydın. Çünkü varlığından haberdar olsalar hedefsiz bir kukla robot olurdunuz ayrıca da hiç ilginç olmazdı. herkes ibadet ederdi ve korkak ve sinik olurdu. Şimdi ise O'nu tartışıyoruz. Böylesi daha güzel...
Ya da Allah sözkonusuyken tanımlama yapmak imkanımız yok arkadaşlar boşuna yorulmayınız.Çünkü tek gerçek varlık ( Varlığı kendisinden olduğu için) Allah'u tealadır bizde sadece Allah'u tealanın yalnızlıgını paylaşan Allah'u tealanın güzelliklerinin yansımalarıyız...Allah'ın bizim ibatimize itiyacı yoktur demiştim yinede diyorum bizim ona ihtiyacımız var bizi yarrattı ki Yalnızlıgını paylaşabilelim ama buna karşılık bize irade nefs diye bir nimette verdi bunlarda bizleri bazılarından ayıran ve iyi yada kötü cennet yada cehennemi hakkendenlerden ayırıp herkesin hakkettigi yerde görmek istemesidir Allah'u tealanın yarrattıgı en mükemmel canlı olarak bazı hükümlülüklerimiz var sorumlarımız var  bunu unutmayalı sen doğdun büyüdün öldün bu kadar hayat bu iki kelime arasındadır ama öldün kelimesinden sonraki hayyat Cennet-Cehennemi koymuş ki sınavından başarılı çıkanlar bir tarafa digerlerini bir tarafa koymak için.Bizim varlılığımızın nedeni Allah'ın varolmasıdır.Allah insandan önce melekleri ve cinleri yaratmıştı. Ancak günah işleme, kötülük yapma ve inkâr etme özelliğine sahip olmayan melekler Allah’ın emri dışına hiç çıkmayan yaratıklardı. Halbuki Allah, kendi varlığının sınırsızlığını, inkâr etme özelliğine ve özgürlüğüne sahip olan yaratıklar tarafından doğrulanmasını istemekteydi bunun için bizi yarrattı. Çünkü hür olmayan, inkar etme özgürlüğü olmayan imanın değeri yoktu.

Örnegin;

Bembeyaz bir oda düşün hiç bir şey yok orda durursun ne öncen nede sonran vardır var olmanın bir anlamı yoktur çünkü gördüğün şey hiçliktir belkide görebilme yetinin dahi farkında değilsindir varlığın tadına varmak için başka varlıklarında varlığından haberdar olmak zorunluluğu baş gösterecektir bir süre sonra senden başka her şey kendi varlığını deneyimlemek adınadır.

Allah'ıma Yeminler olsun ki bu düşündüklerimin saçmalıktan öte yanı yoktur.

Saygılarımla.

#30 - Ağustos 11 2007, 18:18:56
« Son Düzenleme: Ağustos 11 2007, 18:19:42 Gönderen: PaSHa »
Hayat benim dürüstlüğümü hakedecek ne yaptı ?

aslında kafaya takmak ıcın ve dusunmek ıcın o kadar cok sey varkı ama ınsan bı sure sonra ogrenmek ıcın arastırmaya basladıgında dahada dusundurucu ve ıcınden cıkılmaz hale gelıyor.ve ondan sora kafayı yıyosunuz.demıorum kı koru korune ınanın ama bazende cok sorgulamamak lazım
#31 - Ağustos 11 2007, 18:20:57
ellerın buz ayakların cıvı vucudun donmus sanırım artık ruhunda ölmüş

barbie9138

Gülmese de sana cevabı şu olur''Benim harika resim çizme özelliğim var. Ve bu özelliğimin herkes keşfedilmesi, bilinmesi için resim çiziyorum. ''

Allah da diyorki'' ben mükemmel,kusursuz bir hazineyim keşfedilmek istedim''

Kim tarafından keşfedilecek? İnsanlar ve cinler  tarafından. Bunun için de ''Ben insanları ve cinleri ancak bana kulluk etsin diye yarattım'' demiştir.
İşte insanı hayvanlardan ayıran nokta da burda yatıyor. :)
#32 - Ağustos 11 2007, 18:22:09

_DaRkdreams_

Yani Allah yalnızdır o yüzden yaratmıştır mı diyorsunuz kısaca ?
#33 - Ağustos 11 2007, 18:22:47

allah hangisini seçeceğimi biliyosa nası kendi iradem oluyo o ?

bana bunu seçeceksin demese bile sonuçta hangisini seççeğiimi biliyo
hatta benim yapçağım her şeyi biliyosa ben daha dünyaya gelirken benim cennete mi yoksa cehenneme mi gitçeğimide biliyo!

o zmn ben nie yaşıorumki, her şey belli zaten
Allah ta her şeyi biliyo ve onun bildiklerini ben kendi irademle değiştiremiyeceğime göre boşu boşuna yaşıorum!

taam aklım var, düşünüyorum da ama sonuçta ne kadar düşünsemde yine Allah'ın bildiği o yolu tercih etçem..aksini yapamam zaten, yanlış mıyım?

evet  ALLah'u TeâLâ  hepimizin ezeLden cennete mi cehenneme mi  gideceğini biLiyoR ..
eğeR ki  bizi  diRek cennete yahut cehenneme koysaydı..  noLuRdu..?

cehenneme gideRsek demezmiyiz  "Ya Rabbi  beni niye cehenneme koyuyoRsun..
bende sana  inanıp, ibadet edeRdim..  senin istediğin şeyLeRi yapaR, istemedikLeRini teRk edeRdim.."

böyLe demez miyiz sence de ??

yada buna şöyLe biR öRnek veReyim..
seni  öss  sınavına   nasıL oLsa kazanamıcaksın  diyeRek aLmasaLaR.. ne yapaRsın..?
haksızLık değiL midiR bu..?

"Muhakkak ki ben insanları ve cinleri ancak bana ibadet etsinler diye yarattım." -Zariyat Suresi 56. ayet-

ibadet,  ALLah'ın azabından koRkmak ve ondan sakınmak, emRLeRini yeRine getiRmek ve sevabını ummaktan ibaRettiR..

dünya geçici, hepimiz biR gün öLüp  yaptığımız ameLLeRin  mükafatını yahut cezasını aLıcaz..
ALLahu TeâLâ'nın bizim  ibadetimize ihtiyacı yoktuR..
işte ahiRette ceza değiLde mükafat aLmak istiyoRsak bizim  ibadet etmeye ihtiyacımız vaRdıR..

hea, akLa  cennet için ibadet etmiş oLmuyo muyuz  soRusu geLebiLiR..
ona da şu cevabı veReyim...

biR âLimden soRuLmuş : "Cennet nediR?"    deRhaL şu cevabı veRmiş :
Cennet, KuR'an ahkâmını öğRenmek ve tatbik etmeye çaLışmaktıR..

bu aRa da şöyLe biR dip not düşeyim..
Münafık :  ALLah'a inanmayan ama inanıR gibi gözüken yaLancı kimseLeRdiR..  dikkat !

#34 - Ağustos 11 2007, 18:23:23
bir varmI$
bir yokmu$

miccheck

Gülmese de sana cevabı şu olur''Benim harika resim çizme özelliğim var. Ve bu özelliğimin herkes keşfedilmesi, bilinmesi için resim çiziyorum. ''

Kim tarafından keşfedilecek? İnsanlar ve cinler  tarafından. Bunun için de ''Ben insanları ve cinleri ancak bana kulluk etsin diye yarattım'' demiştir.

Peki, diyosun ki, herkesin resmini keşfetmesi, bilmesi için resim çiziyo ressam. Ressamla tanrı benzetmesi yapmışsın. Ressamın yaptığı resim, tanrının yarattığı canlılardır benzetmesi yapmışsın. Peki tanrı bu yaptığı resmi(insanları, cinleri vs. vs.) kime göstercek? İnsanlara ve cinlere mi? Yani yaptığı resme mi? Hangi ressam yaptığı resmi yine o resme gösterir ''bak güzel oldu mu''  diye? Ya da başka tanrılar da mı var tanrının yaptığı resmi gösterceği?
#35 - Ağustos 11 2007, 18:36:06

bu soRu daha önce biR başka konuda konuşuLmuş.. ve  H!CH  abim yanıtLamıştı bu soRuyu..
buyRun aLıntı şekLinde payLaşayım  H!CH  abimin cevabını.. :

Alıntı
""   Bu soru sanırım herkesin zihnini meşgul etmiştir

Benim de zihnimi lise yıllarında baya bir zaman meşgul etmişti.

Ve ben o yıllarımda bana öğretilenler çerçevesinde kendimce buna bir cevap vermiş ve kendimi tatmin etmiştim

Hala daha bu cevapla kendimi şüpheden kurtarıyorum diyebilirim

Allah Teâlâ nın çeşitli sıfatları vardır ve bizler Allah’ a o şekilde inanırız

Bu sıfatlar ikiye ayrılır:

1-Subuti sıfatlar
2-Zati sıfatlar

Subuti sıfatlar 6 tanedir.

1.   Vücud: var olmak
2.   Kıdem: Allah’ ın ezeli olması
3.   Bekâ: daimi ve ebedi olması
4.   Kıyamun  binefsih: Zatıyla var olup başkasına asla muhtaç olmamak
5.   Vahdaniyet: bir tek olmak
6.   Muhalefetun lilhavadis: zihni ve hissi hiçbir mahluka benzememek

Zati sıfatlar 8 tanedir.

1.   Hayat: diri olmak
2.   İlim: bilmek
3.   Semi’: işitmek
4.   Basar: görmek
5.   İrade: dilemek
6.   Kudret:güç sahibi olmak
7.   Kelam: konuşmak
8.   Tekvin: mahluku var etmek ve yok etmek ve belli bir nizama tabi’ tutarak yaşatmak ve yok etmek sıfatlarıdır.

Tabii ki Allah ‘ın sıfatları sonsuzdur. Yani hayat sahibi demek hayatı asla sona ermeyecektir, basar görülme vasfına haiz her şeyi görücüdür, ilim her şeyi bilicidir demektir.
Buraya kadar zannımca benim verdiğim kendimce cevabın temeli oluştu,
Şimdi Allah ın ilmi sonsuz olduğuna ve her şeyi bildiğine göre mesela şu anda benim bu cevabı yazacağımı Allah Teâlâ ilmi ezelisi ile biliyordu ve yine ezelde benim bu fiili yapacağımı yazdı. Allah Teâlâ benim bu işi yapacağımı yazmasa idi ben bu işi yapmayacak mı idim tabii ki yazmasa dahi yapacaktım. Yani Allah’ ın bizim fiillerimizi yazması sonuçta hiçbir şeyi değiştirmeyecek sonuç olarak biz fiillerimizi Allah yazdığı için yapmıyoruz  biz zaten bu fiilleri yapacağımız için bu şekilde yazmıştır.

Şimdi gelelim ikinci kısma madem ne yapıp ne yapmayacağımız belli neden direk cennete veya cehenneme gitmiyoruz?
Bizler kudreti sonsuz olan Allah ın karşısın benim nickim gibi hiç pozisyonundayız ve bize verilen akılla ancak duyu organlarımız ve çevremizin bize sağladığı kadar şeyi bilebiliriz yani eğer Allah bizleri direk cennete veya cehenneme atsa idi özellikle cehenneme gidenler niçin direk cehenneme atıldıklarını bilemediklerinden Allah’ a karşı şöyle bir soru sorma hakkını elde etmiş olurlardı: Ya Rabbi biz ne yaptıkta bizi cehenneme attın da diğer kullarını cennete attın. İşte böyle bir soruya mahal vermemek için Allah Teâlâ bizleri bu dünyaya gönderdi.

Ben bu şekilde buna bir izahatta bulundum ve bu cevapla yıllardır kendimi şüpheden uzak tutmaya çalışıyorum.
Umarım sizi de bir miktar tatmin etmiştir.

Not:Kaderle alakalı olarak bende ki bir kitapta güzel bir açıklama vardı eğer arzu ederseniz konuyu bulup burada yazabilirim. ""

buyRun bu da açtığı konu..  yaRdımcı oLuR inşaALLah..
#36 - Ağustos 11 2007, 18:39:54
bir varmI$
bir yokmu$

Tarfsız gözle bakmayın arkadaşlar. tasavvuf gözünden bakın. Ben Allah'ım de ( Haşa )...
Çünkü biz Allah'u Tealanın güzelliklerinin iyliklerinin yansımalarıyız.
Ancak böyle anlarsın tanrının yanlızlığını. Varoluşunun anlamsızlığını.
Tek Allah  ( haşa ) olduğunu ve başka bişey olmadığını düşün. Olabilecek en yalnız varlık. Sen O'nun yerinde olsan bilinçli varlıklar yaratmaz mısın? Ve işi daha ilginç kılmak için senden habersiz oldukları,
varlığını kanıtlayamayacak sadece İnanabilecekleri bir zihinle yaratmaz mıydın. Çünkü varlığından haberdar olsalar hedefsiz bir kukla robot olurdunuz ayrıca da hiç ilginç olmazdı. herkes ibadet ederdi ve korkak ve sinik olurdu. Şimdi ise O'nu tartışıyoruz. Böylesi daha güzel...
Ya da Allah sözkonusuyken tanımlama yapmak imkanımız yok arkadaşlar boşuna yorulmayınız.Çünkü tek gerçek varlık ( Varlığı kendisinden olduğu için) Allah'u tealadır bizde sadece Allah'u tealanın yalnızlıgını paylaşan Allah'u tealanın güzelliklerinin yansımalarıyız...Allah'ın bizim ibatimize itiyacı yoktur demiştim yinede diyorum bizim ona ihtiyacımız var bizi yarrattı ki Yalnızlıgını paylaşabilelim ama buna karşılık bize irade nefs diye bir nimette verdi bunlarda bizleri bazılarından ayıran ve iyi yada kötü cennet yada cehennemi hakkendenlerden ayırıp herkesin hakkettigi yerde görmek istemesidir Allah'u tealanın yarrattıgı en mükemmel canlı olarak bazı hükümlülüklerimiz var sorumlarımız var  bunu unutmayalı sen doğdun büyüdün öldün bu kadar hayat bu iki kelime arasındadır ama öldün kelimesinden sonraki hayyat Cennet-Cehennemi koymuş ki sınavından başarılı çıkanlar bir tarafa digerlerini bir tarafa koymak için.Bizim varlılığımızın nedeni Allah'ın varolmasıdır.Allah insandan önce melekleri ve cinleri yaratmıştı. Ancak günah işleme, kötülük yapma ve inkâr etme özelliğine sahip olmayan melekler Allah’ın emri dışına hiç çıkmayan yaratıklardı. Halbuki Allah, kendi varlığının sınırsızlığını, inkâr etme özelliğine ve özgürlüğüne sahip olan yaratıklar tarafından doğrulanmasını istemekteydi bunun için bizi yarrattı. Çünkü hür olmayan, inkar etme özgürlüğü olmayan imanın değeri yoktu.

Örnegin;

Bembeyaz bir oda düşün hiç bir şey yok orda durursun ne öncen nede sonran vardır var olmanın bir anlamı yoktur çünkü gördüğün şey hiçliktir belkide görebilme yetinin dahi farkında değilsindir varlığın tadına varmak için başka varlıklarında varlığından haberdar olmak zorunluluğu baş gösterecektir bir süre sonra senden başka her şey kendi varlığını deneyimlemek adınadır.

Allah'ıma Yeminler olsun ki bu düşündüklerimin saçmalıktan öte yanı yoktur.

Saygılarımla.

Evet.

Allahın yalnızlıgına ortak olmamız için ve bizim onu kendi bilinçlerimizle bize verdiği hür iradeyle bulmamızı istedi.Genel olarak "tanrı" kelimesi kullanılır ama ben ona karşıyım bu ayrı bi konu.Bence Allah bizi ödüllendiriyor çünkü bizi yarattı yalnızlıgını paylaşmak için ve bilincimizle.Etrafımıza bakıyoruz, ona göre şekil alıyoruz stratejiler üretiyoruz, zamanla öğreniyoruz.Var oluşumuzu araştırıyoruz ve öğrendiklerimizle mutlu oluyoruz.Bulduklarımız aslında var olanların milyarda biri belkide.Bu allahın bir lütfudur bize.Bizler, mesela sadece bu foruma dahil olanlar : bu konuları merak ediyoruz işe yarar bilgileri sömürme aşkıyla yanıyoruz, ve başardıımızda inanılmaz bi zevk alıyoruz.Bu duyguyu bize veren allahtır.Zaten doğamız gereği bi yaratıcını varlığına inanıyoruz.Nitekim çevremizdeki herşeyde bunun bir kanıtı.Kısacası allah hep vardı ve bizim için vardı, ve bu güzellikler karşısında bizden tek istediği ona saygı duymamız ve bunu kanıtlamamız.İşte biz yalnızlık ortagı ve onun varlıgını kanıtlamamızı istediği yaratıldık...

Ama.

Öncelikle Tanrı bizzat kendisi bizden; Ona inanmamızı istiyor. Varlığını kanıtlamamızı değil.
Ayrıca zaten bu dünya Kur'an da söylendiği gibi bir sınav ise, tanrının varlığı asla kanıtlanamaz.Çünkü sınavı sınav yapan bu...
Zaten kullanılan kavramlar açısından bakınca, bu forum da göze çarpan şey, insanların kavramları sorgulamadığı (Sonuzluk, sınırsızlık ) soyut-somut kavram farkını tam olarak anlamadığı, kavramların temellerini bilmediği ve en önemlisi "Düşünce" denen şey hakkında "düşünmediği"dir. ( Elbette istisna kişiler var.... )
#37 - Ağustos 11 2007, 18:47:45

--MaVi--

kafamı kurcalayan bi konuyu sizle de paylaşmak istedim!

evet Allah her şeyi biliyo..
benim ne yapçağımı, nası hareket etçeğimi de biliyo anlamına geliyo bu!
yani yapçağım sevaplardan da, günahlardan da haberi var!

o zaman ben bi robot muyum?
o zaman niye cennet-cehennem var?

eğer bazı şeyleri ben kendim düşünüp yapıosam, kendi irademle bazı şeylere karar veriosam,
sevap ve günahı işlemek benim elimdeyse bu Allah her şeyi bilmiyo anlamına gelir ki,
işte bu noktada kafam karşıo zaten :)

anlatabildim mi bilmiorum ama herkes bu konu hakkında ki görüşünü belirtirse sevinirim

bu sorunun cvbını öncelikle kaza ve kadere imanı açıklamakla başlıyalım ;

Kader; Yüce Allah'ın, en küçüğünden en büyüğüne kadar kainatta cereyan edecek olan bütün olayları ezelde bilmesi ve takdir etmesi, kaza da, yeri ve zamanı geldikçe bu olayları yaratmasıdır.

Yüce Allah insanların irade sahibi dilediğini yapabilir bir varlık olmasını irade ve takdir buyurmuş bu güç ve kudrette yaratmıştır.Bu sebeple insanlar kendi istek ve iradeleriyle bir şey yapıp yapmamak gücündedirler,iki yönden birini tercih edip seçebilirler.İnsanın sevabı cezayı hak etmesi belli işlerden sorumlu olması bu hür iradesi sebebiyledir.
insanın hür bir iradeye sahip olduğunu ve bu iradesinden dolayı sorumlu ve yükümlü bulunduğunu gösteren ayetler vardır:
"Nefse v eona bir takım kabiliyetler verip de iyilik v ekötülüklerini ilham edene yemin ederim" (eş-şems91/7-8)
"Şüphesiz biz ona doğru yolu gösterdik.İster şükredici olsun ister nankör"(el-insan 76/3)
"Kim iyi bir iş yaparsa lehine,kimde kötülük yaparsa aleyhinedir.Rabbin kullara asla zulmedici değildir" (fussilet 41/46)

#38 - Ağustos 11 2007, 18:47:50

_DaRkdreams_

Pasha teşekkür ederim ;)
#39 - Ağustos 11 2007, 18:51:32

ftb

Kim tarafından keşfedilecek? İnsanlar ve cinler  tarafından. Bunun için de ''Ben insanları ve cinleri ancak bana kulluk etsin diye yarattım'' demiştir.

Biraz daha dikkatli örnekler seçin;
Sen gidip bir ressama neden resim çiziyosun diye sorsan komik falan olmaz; adam sana " baktım ki böyle bir yeteneğim var onu değerlendirek ekmek parası kazanmak için abi/abla" der cevaben, daha doğrusu sorduğun sorunun cevabı budur, yanlış analoji yapmışsın, bu derin konuyu basite indirgemeye çalışmışsın sanki, straw man der gavur senin bu yaptığına her neyse..

#40 - Ağustos 11 2007, 19:19:54

allah hangisini seçeceğimi biliyosa nası kendi iradem oluyo o ?

bana bunu seçeceksin demese bile sonuçta hangisini seççeğiimi biliyo
hatta benim yapçağım her şeyi biliyosa ben daha dünyaya gelirken benim cennete mi yoksa cehenneme mi gitçeğimide biliyo!

o zmn ben nie yaşıorumki, her şey belli zaten
Allah ta her şeyi biliyo ve onun bildiklerini ben kendi irademle değiştiremiyeceğime göre boşu boşuna yaşıorum!

taam aklım var, düşünüyorum da ama sonuçta ne kadar düşünsemde yine Allah'ın bildiği o yolu tercih etçem..aksini yapamam zaten, yanlış mıyım?

evet  ALLah'u TeâLâ  hepimizin ezeLden cennete mi cehenneme mi  gideceğini biLiyoR ..
eğeR ki  bizi  diRek cennete yahut cehenneme koysaydı..  noLuRdu..?

cehenneme gideRsek demezmiyiz  "Ya Rabbi  beni niye cehenneme koyuyoRsun..
bende sana  inanıp, ibadet edeRdim..  senin istediğin şeyLeRi yapaR, istemedikLeRini teRk edeRdim.."

böyLe demez miyiz sence de ??

yada buna şöyLe biR öRnek veReyim..
seni  öss  sınavına   nasıL oLsa kazanamıcaksın  diyeRek aLmasaLaR.. ne yapaRsın..?
haksızLık değiL midiR bu..?
[size][/b]

yani allah benim cehenneme/cennete gitçeğimi bilio ama yaşayarak bunu değiştirmek benim elimde olan bişey mi??
öss sınavını kazanamayacağım kesin değil bu arada belkide kazanabilirim o yüzden girmek zorundayım  (zaten sakat bi durumdayım :D)
ama cennete/cehenneme gitçeğim kesin, zaten Allah biliyo.. öyle değil mi ?

eğer öyleyse, yani önceden her şey belliyse ben neden bu hayatta bişeyler için çabalıyorum ki?
zaten her şey belli, her şey önceden kurulmuş, ayarlanmış..
hayatı akışına bırak!

hepinize açıklamalarınız için teşekkür ederim ama hiç bir açıklama bu konuyu aydınlatamaz sanırım..

MAVİ sende insanlar kendi iradesiyle iki yönden birini tercih edebilir demişsin,
sonuçta Allah hangisini tercih etçeğini bilmiyo mu?? o zmn irade de anlamsız kalıyo  :alala

aslında kafaya takmak ıcın ve dusunmek ıcın o kadar cok sey varkı ama ınsan bı sure sonra ogrenmek ıcın arastırmaya basladıgında dahada dusundurucu ve ıcınden cıkılmaz hale gelıyor.ve ondan sora kafayı yıyosunuz.demıorum kı koru korune ınanın ama bazende cok sorgulamamak lazım

sanırım en doğru açıklama bu olmuş :)
#41 - Ağustos 11 2007, 19:20:20
« Son Düzenleme: Ağustos 11 2007, 19:25:15 Gönderen: BaHa_8 »
ѕuѕмαк wєяiLмєsi єη güç cєwαρтıя.
çoк кoηu$αη кoLαy oLαηdıя.
susтuм вєη, iѕтєyєη кoηu$ѕuη. . .

yani allah benim cehenneme/cennete gitçeğimi bilio ama yaşayarak bunu değiştirmek benim elimde olan bişey mi??
öss sınavını kazanamayacağım kesin değil bu arada belkide kazanabilirim o yüzden girmek zorundayım  (zaten sakat bi durumdayım :D)
ama cennete/cehenneme gitçeğim kesin, zaten Allah biliyo.. öyle değil mi ?

eğer öyleyse, yani önceden her şey belliyse ben neden bu hayatta bişeyler için çabalıyorum ki?
zaten her şey belli, her şey önceden kurulmuş, ayarlanmış..
hayatı akışına bırak!

hepinize açıklamalarınız için teşekkür ederim ama hiç bir açıklama bu konuyu aydınlatamaz sanırım..

cennete veyahud cehenneme gitmen senin ameLLeRin doğRuLtusunda oLuR..
yani sen  kötü ameL işLeyeRek cehennemi, iyi ameL işLeyeRek cenneti  kazanabiLiRsin..
ama bunu yine ALLah biLiR..  :)

kadeR içinden koLay koLay çıkıLamayacak bi konuduR..
kimsenin cevabı tatmin edemez seni..  :)

ben soRguLamamak Lazım  dediğim zaman köRü köRüne inanıLıR mı hede hödö yapıyoLaR ..  :)   o yüzden :

aRkadaşa tamamiyLe katıLıyoRum..

ama..

mükafat  aLmak için çabaLayabiLiRsin meseLa..  ;)

bende bütün aRkadaşLaRa teşekküR ediyoRum..

seLametLe..

#42 - Ağustos 11 2007, 19:56:29
bir varmI$
bir yokmu$

Sorumu tekrarlıyorum

Madem yüce madem tek

Neden bizi yarattı
Neden biz ibadet ediyoruz
Madem yüce neden bizim ibadet etmemizi istiyor neden  ??

Cevap verebilen çıkmadı henüz karşıma :Ç

cennet ve cehennemi doldurmak için bizim ibadet etmemizi istiyo olmasın sakın =)
bizde cennete girebilmek için ibadet edio olabiliriz :D

ama neden bizi yarattı sorusuna bi cevabım yok

Allah varlıgını, yuceliğini ve herşeye gucunun yetiğini göstermek için biz insanları yaratmıştır. yoksa tabiiki üce Allah'ın bızım gıbı zayıf kullara ihtiyacı yoktur. ona bakarsanız meleklere de ihtiyacı yoktur ama yaratmıştır.
#43 - Ağustos 11 2007, 20:27:35

Pasha teşekkür ederim ;)

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana asıl ben Teşekkür ederim ;)
#44 - Ağustos 12 2007, 09:48:08
« Son Düzenleme: Ağustos 12 2007, 09:55:06 Gönderen: PaSHa »

Bir film tekrar tekrar gösterilse, bunu önceden seyretmiş birisi, ikinci, üçüncü defa seyrederken, (Baş roldeki oyuncu, attan düşüp ölecek) dese, o dediği için mi filmdeki oyuncu ölüyor, yoksa, söyleyen daha önce seyrettiği için mi biliyor? Allahü teâlâ da ezeli ilmi ile kimin nerede nasıl öleceğini ve Cennete mi Cehenneme mi gideceğini elbette bilir.

ne yani alllah her bir insanı yaratmadan önce bütün hayatını izlio mu?izliosa nerden izlio?niye izliyo?tmm dileimki herşeyi bilio o zmn beim cennete yada cehenneme gideceğimi de bilio...o zaman ben neden yaşıorum..neden doğduğum gn hemen ölmüorum da bunca zaman yaşıorum...yada sırat köprüsünde denge önemliyse o zamn benim bütün yaşadıklarım boşa mı gidio...yada allah neden bize işte oruç tutun dio bizim aç kalmmız ne yarar sağlıyo...? daa bnun gibi vs vs birçok sorudur benim aklımı karıştıran... :öff
#45 - Ağustos 19 2007, 11:10:26
‎ "Bir adam tanıdım, kafasız bir kadına yaşamının yirmi yılını verdi. Her şeyi feda etti ona; dostlarını, emeğini, dürüstlüğünü bile.. Ama bir akşam, kadını hiç sevmemiş olduğunu anladı. Canı sıkılıyordu, hepsi bu. İnsanların çoğu gibi canı sıkılıyordu."

Bir film tekrar tekrar gösterilse, bunu önceden seyretmiş birisi, ikinci, üçüncü defa seyrederken, (Baş roldeki oyuncu, attan düşüp ölecek) dese, o dediği için mi filmdeki oyuncu ölüyor, yoksa, söyleyen daha önce seyrettiği için mi biliyor? Allahü teâlâ da ezeli ilmi ile kimin nerede nasıl öleceğini ve Cennete mi Cehenneme mi gideceğini elbette bilir.

ne yani alllah her bir insanı yaratmadan önce bütün hayatını izlio mu?izliosa nerden izlio?niye izliyo?tmm dileimki herşeyi bilio o zmn beim cennete yada cehenneme gideceğimi de bilio...o zaman ben neden yaşıorum..neden doğduğum gn hemen ölmüorum da bunca zaman yaşıorum...yada sırat köprüsünde denge önemliyse o zamn benim bütün yaşadıklarım boşa mı gidio...yada allah neden bize işte oruç tutun dio bizim aç kalmmız ne yarar sağlıyo...? daa bnun gibi vs vs birçok sorudur benim aklımı karıştıran... :öff

bu söylediklerinin hepsinin cevabı var ... ama ben şimdi tam sağlıklı cevap veremem .. ama vardır burda bunların cevabını vericek ..  :okey
#46 - Ağustos 19 2007, 11:16:18
İmzanız kural dışı.

konuda ki cvpLaRı okuduysan bunLaRın hepsinin cvbı veRiLdi aRkadaşım..
#47 - Ağustos 21 2007, 01:32:14
bir varmI$
bir yokmu$

bak kardeşim ALLAH TABİKİ HERŞEYİ AMA HERŞEYİ BİLİYO NE YAPTIĞINI VE YAPCAĞINI HERŞEYİ SEN BİLMİYO BELKİ DİYE DÜŞÜNDÜĞÜN HERŞEYİ DE.VE BUŞEKİLDE DÜŞÜNMEN SENİN DİNİNİ ZEDELEYEBİLİRDE.EVET CENNET CEHENNEM VAR VE ALLAH DİYODİ BEN KULLARIM SİZE HERŞEYİ GÖNDERDİM PEYGAMBERİNİZİ DE KİTABINIZIDA ORADA HERŞEY AÇIK AÇIK YAZIYO BENİM HAKKIMDA HERŞEY BİLE.VE BENDE BAZEN SENİN GİBİ DÜŞÜNÜYO DUM ÇOOOKKKK ÖNCEDEN MADEM ALLAH YARATTI BİZİ NİYE KÖTÜLÜK YAPTIĞIMIZDA CEHENNEME KOYUYO KOYACAK YA BİZİ DİYE AMA ÖYLE DEİL ALLAH HERŞEYİ BELİRLEMİŞ VE HARILISINI BEN BİLİYORUM KULUM SEN BENDEN HAYIRLISINI İSTE EĞER SEN İSTEMESEZSEN O ŞERRRE GİRER VE SEN ŞEYTANI TERCİH EDERSİN VE GÜNAH KAZANIRSIN YANİ HAYIR ALLAHINDIR ŞER KULUNDUR.ŞER  BİZLERİN TERCİHİDİR ODA NEFSİMİZE VE ŞEYTANA UYDURUR BİZİ İNŞAHHAL BİŞELER ANLATABİLMİŞİMDİR SANA  :ALLAH YARDIMCIN OLSUN VE SAKIN İÇİNDE ŞÜPHE OLMASIN O SENİ DİNDEN BİLE ÇIKARTABİLİR KELİMEİ ŞAHADET GETİR BENCE..................... :cicek
#48 - Ağustos 22 2007, 13:48:27

Sorumu tekrarlıyorum

Madem yüce madem tek

Neden bizi yarattı
Neden biz ibadet ediyoruz
Madem yüce neden bizim ibadet etmemizi istiyor neden  ??

Cevap verebilen çıkmadı henüz karşıma :Ç

Neden bizi yarattı sorusu, neden acıktım sorusunun cevabıyla aynıdır.

Neden ibadet ediyoruz,çünkü ibadet manevi düşünmezsek mesela namaz spor mesabesinde olduğu için bedene faydalı,sağlılı yaşam için birerbirdir. Ömür boyu belli bir program dahilinde hergün namaz kılmak bedeni sağlıklı kılmakla birlikte 5 defa abdest alarak bizi tertemiz tutuar. Ayrıca günahtan korur,mesela abdesliyken yoldan geçen harama bakamzsın,vicdanın sızlar ve bir nebze günahtan kurtulursun.Bu tamamen materyalist cevaptır.İşin manevi boyutu çok derindir, en tatminkar yanıtları ben bediüzzamanda buluyorum. Elbette başka kaynaklarda harika sonuçlar veriyor soru işaretlerine.

İbadet etmemizide iyiliğimiz için istiyor. Sağlıklı, huzurlu, günahsız, şuurlu yaşamamız için istiyor. Başın boş değil demek istiyor.

her türlü kilit ate aromalı sorulara cevabım vardır. Eğer aklı takılan varsa msn adresimi yandan alabilir ve huzura kavuşur:)

BENİM CEVAPLAYAMAYACAĞIM SORU YOK!!! MATERYALİSTLERİN DİKKATİNE...
#49 - Eylül 13 2007, 16:36:16
AŞIRI HIZ DEĞİL, DİKKATSİZLİK KAZA YAPTIRIR...

night

Kur'an-ı Kerim mealini ve tefsirini okuyun eğer aklınız varsa bütün herşeyin cevabını bulabilirsiniz :)
#50 - Aralık 13 2007, 20:27:35

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.