Alternatifim Cafe

Şifre Çalınmasına Karşı Alınacak Önlemler...

Discussion started on Sohbet ve İletişim

Çogu kişi hotmail ve msn accauntlarını kaybediyor ve nasıl geri alabilcegi hakkında yardım istiyor... Bu nedenle aynı baslığı bir daha acmamanız için genel bir yazı yazıyorum. Bildiklerimi yazıcam, eksik kısımlar olursa bilmenler bildiklerini ekler...

1- ŞİFRE GÜVENLİĞİ

Hotmail accauntunuzun alınmaması için şifrenizin "123456" , "password" , "123456789" gibi basit şifrelerden farklı olması lazım. Uzun ve karısık şifrelerin tahmin edilme yüzdesi daha az olacagından mailiniz güvende olabilir. "atarabası947samsung023" gibi bir şifre kullanmak güvenli olacaktır. Hotmail brute force yontemine karsı accauntları bloklamayı geliştirdi, kısa sure içerisinde denenen 10 yanlıs şifre accautun belli bir sure bloklanmasına neden oluyor, bu acıktan yararlanarak da HOT FREEZE yazıldı zaten, o nedenle brute force yonteminden şimdilik bi saldırı almanız olanaklı değil.

2- GİZLİ SORU & HATIRLATMA SORUSU GÜVENLİĞİ

Hotmail accauntunuzu olustururken şifrenizi unuttugunuz zaman hotmail accauntunuzu geri alabilmeniz için tasarlanmıs gizli soru sistemi vardır. Burada sizinle ilgili olusturabilceginiz gizli bir ipucu içeren soruyu dogru yanıtlamanız durumunda şifrenizi geri alabilirsiniz. Gizli soruyu herkesin anlayacagı şekilde yapmak size eksi olarak mutlaka geri donecektir. Bu nedenle gizli sorumuzu değiştircegiz... Oncelikle login olun, sonra sağ üst koseden OPTINOS linkine tıklayın ve gelen ekranda SECRET QUESTION a tıklayın. Sizden password, yeni soru ve yeni cevap isteyen bir form cıkacaktır karsınıza. Bilgileri doldurun ve onaylayın. Gizli sorunuzu secerken dikkat ediniz. "Adın ne" , "Dogum tarihin ne" gibi sorular hesabının rahatlıkla hacklenmesine neden olur. bu nedenle "Dolabımdaki en cok sevgim elbisem hangisi" gibi bir soruya "bugun hava yagıslı" gibi bir cevap gizli soru guvenliginizi saglayacaktır...

4- GİZLİ SORUYA ERİŞİM - ÜLKE SEÇİMİ GÜVENLİĞİ

Gizli soruya erismek için forget your password linkine tıkladıktan sonra gelen bilglerin dogru olarak doldurulması gerekmektedir. Eger ki gizli sorunuzu da güvene almak istiyorsanız; "Country/Region" secenegini Turkey degil de basla bir ülke secerek lamerları şaşırtabilirsiniz. Boylelikle kişi gizli sorunuza dahi ulasamaz ve accauntunuz biraz daha güvende olur.

5- FAKE MAILLAR

Hotmail size login esnası dısında asla şifre sormaz! Maillerinize gelen fake (sahte - kandırma amaçlı) mailleri ayırt edebilmeniz lazım. Ornegin 007@hotmai.com (007@hotmai.com) dan gelen "SENI COK OZLEDIM" baslıklı bir maille tıkladınız ve acılınca "time out, enter your password again" gibilerinden bir hata verdi ve şifrenizi yeniden girmenizi istedi. Hazırlanan küçük bir script ile şifreniz yazıp onaylamanızla birlikte, lamer kişinin eline geçecektir. Bu nedenle login dısında şifrenizi baska bir yere sakın yazmayınız!!!

6- GENEL & DIGER ONLEMLER

+ İnternet Cafelerde accantunuzu acmayın, keylogger olabilir.
+ Tanımadıklarınızdan dosya almayın, spy amaclı backdoor olabilir.
+ Bilgisayarınızda mutlaka bir Antivirus ve Fİrewall bulundurun.
+ MSN updatelerini takip edin (Zaten zorunlu kılıyor)
+ MSN dısında program kullanmamaya ozen gosterin. Yeterince guvenli olmayabilirler (dMSN, MSN Pachleri, trillian vs)

EVET, BUNLARI UYGULADIKTAN SONRA HESABINIZIN ELE GEÇİRLİME İHTİMALI COK AZ OLACAKTIR VE YETERİNCE GUVENLDE OLACAKTIR. PEKİ YA HACKLENMIS ACCANTLARA NELER YAPABİLİRİZ, ŞİMDİ ONU İNCELEYELİM...

Gözden atladıgınız bir kısım oldu ve hesabınız birisi tarafından ele geçirildi.. Yapabilcegimiz bir cok sey var ancak unutmayalım ki; hesabınızı hackleyen kişi önlemlerini alacagından kesin alabilme şansınız yok...

1- OLASI ŞİFRENİZİ TAHMIN EDİN

Kişi hesabınızı hackledi ve tekrar girmemeniz için şifrenizi degistirdi, olası şifreyi tahmin ederek hesabınızı geri alabilirsiniz. "hacked", "123456" gibi şifreler deneyebilirsiniz.

2- GİZLİ SORUNUZDAN GELRİ ALABİLİRSİNİZ

Eger kişi amator bir hacker ise, gizli sorunuzu degistirmeden bırakmıs olabilir. Bu sayede yazdıgımız cevabı buraya girerek hesabımızı geri alabiliriz.

3- HESABINIZ PARALI İSE...

Şİfrenizi yanlıs girdikten sonra gelen ekrandaki bilgileri doldurarak, faturama bilgilerinizi dogrulayar hesabınızı geri alabilirsiniz.

5- ALTERNATIF MAILINIZE PASSWORDU YOLLATIN

Accauntunuzu alırken yazdıgınız alternatif maile passwordunuzu yollatabilirsiniz.

6- SUPPORT'A MAIL ATIN, YARDIM ISTEYIN

Hotmailin destek mail adresi support@hotmail.com (support@hotmail.com), buradan istediginiz bilgiyi alıp yardım alabilirsiniz. Hesabınız ile ilgili geniş bir bilgilendirme hazırlayın ve support a yollayın, genelde suppota bot bakar, ancak bir kac mail den sonra yardım alabilirsiniz. Gelen maildeki talimatları takip edin.

7- KARSI ATAK YAPIN

Sizi hackleyen kişiyi tanıyorsanız, sizde onu hackleyerek mailinizi geri alabilirsiniz. Ornegin, fake mail, trojan, vs kullanarak mailinizi kişiden geri alabilirsiniz.

Bir Arkadaşımızdan Alıntıdır :yaril!!!
#1 - Aralık 01 2006, 20:18:48
UseOfHope

...guilty...

güzel bilgiler tşk.ler :D
#2 - Şubat 09 2007, 12:49:50

bu biLgiLer için teşekkürLer   :cicek :))
#3 - Şubat 10 2007, 14:27:47
Sorarlarsa, "Ne iş yaptın bu dünyada?" diye, rahatça verebilirim yanıtını: "Yalnız kaldım. Kalabildim! Altı milyarın arasında doğdum. Ve hiçbirine çarpmadan geçtim aralarından..."

[Hakan Günday]

paylaşımın için tşkler...
#4 - Mart 14 2007, 19:34:37
Hayatım Kural Dışı Olmuş.Kendimin Kuralıyım ߣN ...

£я§@N_05

teşekkürler
#6 - Haziran 27 2007, 19:55:29
...Fasulyeden sevildim hep..Oynadım fasulyeden...Zararım künyeden mi..?..Yoksa külliyen mi bünyeden?.... azad  edin beni dostlar..Yittim yittim  bittim..Belki birgün dönerim aranıza..Ben şimdilik  BİTTİM..

benim ilk mailimi hacklediler keylogger sayesinde  ondan sonra daha dikkatli davranıyorum şifrem dediğiniz gibi sayı ve rakamlardan oluşuyor 13 haneli

paylaşım için saol
#7 - Haziran 28 2007, 10:35:07

teşekkürler
#8 - Eylül 05 2007, 16:58:17
İtirAz €tm€k h€Sap SoRmak G€rekİr bæz€n karAnlığA

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.