Alternatifim Cafe

Denizin Resmi

Discussion started on Aşk - Meşk

Bir zamanlar Çin Prensi ülkenin usta iki ressamını yanına çağırmış, onlardan birer deniz resmi yapmasını istemiş. Bu resimlerden en beğendiğini sevgili prensesine yaş gününde armağan edecekmiş. Yaşlı ressam tuvale yatay bir çizgi çekmiş, çizginin aşağısını deniz mavisiyle boyamış. Üstünde bir yelkenli, bir de rüzgarda uçan martı.. Resim çabucak bitmiş. Denize o kadar çok benziyormuş ki Prens öteki ressamı beklemeden hemen onu kabul etmiş, ressama vadettiği ödülleri vermiş.

Öteki ressamsa hiçbir şeye aldırmıyormuş. Tuvalın önünde gece gündüz çalışmasını sürdürmüş.. Tek tek dalgaları, denizdeki bütün balıkları, mercanları, denizaltı hayvanlarını, yosunları, bitkileri.. deniz kızlarını, minareleri .. su altı akıntılarını.. her şeyi ama herşeyi tüm ayrıntısıyla.. bütün renkleri , bütün pulları.. tek tek yapraklarıyla.. çiziyor boyuyormuş. İçindeki ışığı, korkuları, sevinçleri, melekleri, şeytanları görünür kılıyormuş.

Yıllarca sürmüş deniz resmi. Ama bitmemiş. Kendisine ne yapıyorsun bu nasıl resimdir ki bitiremedin diyenlere, “ Bu resme bakanlar denize benzetsin diye yapmıyorum. Denizi görenler, bunu hatırlayıp onu resim sansın “

Elini, yeteneğini, hünerini bütün duygularıyla resme aktaran bu ressam tüm hayatını da adamıştır. Onun yaşamı buydu işte.. Bütün ayrıntıları özümsemek ve onu dışarı yansıtmak. Onun denizi gerçektir.. Aşk da böyledir, sevda da böyledir.. müzik de.. şiir de.. sanat da böyledir.. el sanatları da. Yaptığımız işin kendisi olmak.. Yaptığımız iş, yaşadığımız eylem olursa yani biz olursak; hayatın kurucusuyuzdur artık.
#1 - Ağustos 10 2006, 03:36:01
Burası benim imzammış meğersem.

Gunes ve Ay

Çok güzel cnm ya... :-[ Denizi görenler, bunu hatırlayıp onu resim sansın Burası süper...  :artis
ELLerine sağlık güzelim...  :artis
#2 - Ağustos 10 2006, 04:52:11

sende saol canım yorum şeetirdigin için :artis
#3 - Ağustos 10 2006, 04:56:01
Burası benim imzammış meğersem.

gerçekten guzel  :okey  ellerine sağlık çok hoş olmuş  :cicek
#4 - Ağustos 10 2006, 18:26:21
unutmak kolay demiştin
alışırsın demiştin
oyleyse sen unut benı
yeter ki benden isteme
 seni seviyorum ecelim

esra357

çok süpermiş ellirine sağlık cnmcım :))
#5 - Ağustos 11 2006, 20:59:33

aşk meşk ne alaka ben bişiy anlamadım Bihter Hanım :D
#6 - Mayıs 16 2012, 11:21:18

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.