Alternatifim Cafe

Alexander Dumas ve KAfkasya Savaşları

Discussion started on Asya Türk Tarihi

ALEXANDRE DUMAS  VE KAFKASYA  SAVAŞLARI

Hepimizin çocukluktan bildiğimiz Üç Silahşörler ve Monte Kristo Kontu romanlarının ünlü Fransız yazar Alexandre Dumas, Rus-Kafkas savaşlarının en şiddetle devam ettiği 1850'li yıllarda Kafkasya'ya gider. Rus yöneticiler tarafından çok sıcak karşılanır. Ünlü yazar derhal önceden ayarlanmış yerlere götürülür. Cepheye, savaşın olduğu yere gitmek istediğini söyleyince Çeçenya civarında bir bölgeye getirilir. Tam o sırada yanlarına gelen Kazaklar, biraz ileride ırmağın kıyısında Çeçenlerle çarpışmaya girdiklerini ve az sayıdaki düşmanın ırmağın gerisine püskürtüldüğünü söylerler. A. Dumas çarpışmanın olduğu yere gitmek ister, Kazaklar da onu götürürler. Dumas biraz ileride yerde yatan ölü Çeçenin üzerinden bir Kazağın eğilip bir şey aldığını görür. "Nedir o?", diye sorar; komutanın eniri üzerine Kazak elindekini getirir. Bu bir Müslüman muskasıdır. İçini açarlar, Tatar kılavuz İçindeki Arap harfleriyle yazılmış yazıyı okur: "Allahü Ekber-Şamil Efendi ve bir ayet". Bu olay Dumas'ı çok etkiler ve bu insanların barbar eşkıyalar değil, özgürlük için çarpışan inançlı vatanseverler olduklarını anla
#1 - Mayıs 06 2006, 23:45:17
İmza kural dışı.

ama kazaklara güvenmiş değil mi?

Oysa kazaklar ççenlerin yurduna saldırmış bak abicim^^ChaTLaKK^^  savaşın sonunu merak ettim......
#2 - Temmuz 07 2006, 13:57:15
[/center]тяα∂ιтισηαℓ ѕραηιѕн gυιтαя[/center]

bu savaşlar da ne kadar sabrediyorlarsa halen şaşıyorum valla...
#3 - Temmuz 18 2006, 19:10:57
A&A         Seni ÇOK seviyorum!!!!   

asenaa....

aslen Çeçen ve Çeçenlerin gelmiş geçmiş en büyük komutanı Başkumandan Cahar Dudayev in öz torunlarından biri olma şerefini taşıyan biri olarak gurur duyuyorum toprağımla...Rusların da ne kadar adi ve şerefsiz,acımasız,sırf bizlere suç atmak için kendi insanlarını bile defalarca acımasızca öldürdüklerine şahit olmuş birisiyim.Dedemin ruhu şad olsun,acıdır ki geçen günlerde de yine başkomutanımız Şamil Basayev'i de kaybetmiş bulunmaktayız...başımız sağolsun
#4 - Temmuz 18 2006, 19:13:32

ben bir hıyarım,her deliğe uyarım.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.