Alternatifim Cafe

PJ Harvey

Discussion started on Yabancı Sanatçılar - Gruplar

Any_one

Alternatif müziğin büyük bir çıkış yaptığı 90’lı yılların başında, bir çok bayan vokal ve şarkı sözü yazarı yükselişe geçmişti. Fakat bunlardan Polly Jean Harvey gibi çok az isim övgüye değer görüldü. Yaptığı 3 albümle Harvey, 90’lı yılların bireysel ve en etkili şarkı sözü yazarlarından biri oldu. Polly Jean Harvey İngiltere’de bir koyun çiftliğinde dünyaya geldi. Daha küçük bir çocukken gitar ve saksafon çalmayı öğrendi.

1991 yılında basçı Steve Vaughn ve baterist Robert Ellis’le birlikte “PJ Harvey” adlı grubu kurdu. Grup, İngiliz plak şirketi “Too Pure” ile anlaşma imzalayarak ‘Dress’ adlı ilk single’ı çıkardı ve bu çıkış, indie rock klasmanında sansasyon yarattı. ‘Dress’den sonra ise ‘Sheela-Na-Gig’ adlı single çıktı. İngiltere’de müzik basını mensuplarının bu iki single için birbirlerinden tamamen farklı yorumlar yapmalarına rağmen Harvey, röportaj konusunda bir hayli isteksiz olsa da basına aleyhine kullanmayı çok iyi bildi. Bunu verdiği samimi demeçler ve kadının tabulaşmış seksüalitesini yıkacak fotograflarıyla sağladı.

PJ Harvey’nin ilk albümü “Dry” 1992 yılının baharında piyasaya çıktı.Albüm Amerika’da, Island Records tarafından dağıtıldı. Grup, albüm tanıtımını Reading Festivali’yle biten konserler zinciriyle gerçekleştirdi. Turne bitiminden kısa bir süre sonra Harvey, Londra’ya gitti. Burada çıkartacağı ikinci albümünün çalışmalarına başladı. Grup ikinci albümleri “Rid Of Me” için Breeders ve Pixies’ten de tanıdığımız prodüktör Steve Albini’yle anlaştı. Albini, klasik bir özelliği olan, gürültülü ve ağır gitar soundlarını albüme zorla yerleştirdi. Harvey albümü, çıktığı sahne şovlarında kullandığı sahte leopar derisi paltosuyla teatral yeteneğinin de gelişmekte olduğunu göstererek tanıttı.
Aynı yılın sonunda Harvey, “Rid Of Me” albümünden sekiz parçanın ve B-Side'larından artı yayınlanmamış parçalarından altısının yer aldığı “4-Tracks Demo”yu piyasaya sürdüı. “Rid Of Me” albümünün turnesinden sonra Ellis ve Vaughn’la, Harvey’nin yolları ayrıldı. Harvey üçüncü albümünü solo çıkardı. Bu albümde prodüktör Flood, basçı Mick Harvey, gitaristler John Parish ve Joe Gore ile çalıştı. Çıkardıkları “To Bring You My Love” daha zengin ve blues ağırlıklı bir içeriğe sahipti. Bir çok müzik eleştirmeni tarafından 1995 yılının en başarılı albümü seçildi. Basının ve özellikle MTV’nin büyük destek verdiği ‘Down By The Water’ single’ına rağmen “To Bring You My Love” ancak ortalama bir albüm olabildi ve İngiltere listelerine 40 numaradan girebildi.

Harvey 1995 yılını, yeni albümünün tanıtım turnesinde geçirdi. Bir sonraki yıl ise Harvey, inzivaya çekildi. 1996 yılında Harvey, Nick Cave’le “Ballads” albümü için yaptığı düet; ve John Parish’le birlikte "Dance Hall At Louse Point"i piyasaya sürmesi dışında sessiz kalmayı tercih etti. PJ, 98 yılının Eylül ayında ise "Is This Desire"ı piyasaya sürdü. PJ Harvey 6. albümü “Stories From The City Stories From The Sea”yi 24 Ekim 2000 tarihinde piyasaya sürdü. Bu albüm, 1991’de çıkan “Dry”dan sonra çıkarttığı en iyi albüm oldu.

“Stories From The City Stories From The Sea”; ‘Big Exit’ adlı parçayla açılıyor, ayrıca albümde ‘This Wicked Tongue’ adlı bonus bir parçada bulunuyor. Harvey bu son albümünde, Nick Cave and The Bad Seeds’ten de tanıdığımız Mick Harvey ile çalışıyor. Aynı zamanda Radiohead’in solisti Tom Yorke’da, PJ’e albümdeki iki parçada eşlik ediyor. Şarkı sözlerinde, özellikle ‘Good Fortune’ ve ‘You Said Something’ de gözle görülür bir Patti Smith tarzı var. PJ’yi bu son albümünde, bas ve gitarda aynı zamanda solist ve prodüktör olarak da görüyoruz.

Kanada web sitelerinden birinde yaptığı röportajda Harvey, bunalım rock müzisyenini tiplemesini oynamadığı taktirde bir filmde rol almak istediğini söyledi. Daha önce Hal Hartley’nin, “The Book Of Life” filminde oynayan Harvey, bu filmden sonra kendisine bir çok rol teklifinde bulunulduğunu söyledi. Bunlardan biri de Alison Anders’in filmi, fakat bu filmde kendisine önerilen bir rock müzisyeni rolü olduğu için Harvey bunu kabu etmedi. Daha sonra da başka bir filmde yaşlanmış bir rock müzisyenini oynaması önerildi ve Harvey tabii ki bu rolü de kabul etmedi. Sanatçının 2004'te ‘Uh Huh Her’ albümü yayınlandı.
#1 - Eylül 19 2010, 17:01:09
« Son Düzenleme: Eylül 19 2010, 17:04:23 Gönderen: Netoçka Nezvanova »

Any_one

çirkinliğe bak çirkinliğe diye sevilecek bir tipi var bu sevdiceğimin. solist olsaydım kesinlikle PJ gibi söylerdim bu yüzden tüm şarkılarını seviyorum. her ruh halime uygun şarkısı var. yeni Björk'üm diyebilirim aslında. tabii ikisinin de yeri ayrı ama, öyle yani.

beybi beybii.
#2 - Eylül 19 2010, 17:07:11

Bütün şarkıları birbirine benziyor. Ama dadındanda yenmiyör.

Bi adamla - off adını unuttum - düetli bir albümü var dadından yiyemedim.
oyhş.
#3 - Ekim 10 2010, 01:00:22
Eskiden buralar hep hayat, yaşamdı.

trustno1

Thom Yorke sayesinde tanıştık. Sonra sonra kaynaştık. Bu aralar mesafeliyiz. Yeniden Thom'un ara-buluculuğuyla dinlemeye koyuldum.
#4 - Ekim 12 2011, 23:06:15

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.